Készült: 2024.09.21.02:40:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

199. ülésnap (2012.06.06.), 182. felszólalás
Felszólaló Dr. Staudt Gábor (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:03


Felszólalások:  Előző  182  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. STAUDT GÁBOR (Jobbik): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Én most az államtitkár úr felé fordulnék, és egy, tegnap már a bizottság előtt elkezdett vitában kérném a segítségét, illetve tegyük közösen jobbá a törvénynek azt a cikkelyét - és itt a 117. pontról beszélek -, amely tegnap egy alkotmányügyi bizottsági módosító javaslat alapján az eddig meglévő normaszöveget megváltoztatja az emberiesség elleni bűncselekményekkel kapcsolatban. Ezt én tegnap sem értettem - mindjárt el fogom mondani, hogy miért -, máig sem értem, viszont szeretném megérteni legalább a zárószavazás előtt, és ehhez kérnék segítséget a kormány jelen levő képviselőjétől.

Az történt ugyanis, hogy az alkotmányügyi bizottság tegnap előterjesztett - a tévénézőknek mondanám, hogy itt az alkotmányügyi bizottságot akár idézőjelben is érhetjük, mert kaptunk egy javaslatot, amit alkotmányügyi bizottságként terjesztettünk be, amely az emberiesség elleni bűncselekmények tényállásánál egy nagyon érdekes résszel egészíti ki a h) pontot. Ez úgy zajlik, hogy "aki a lakosság elleni átfogó, módszeres támadás részeként", és itt a h) pont kivenné az eddigi "üldözés" szót, tehát hogy a lakosságot, egyes csoportjait üldözi, és az "üldözés" helyett "a csoporthoz tartozása miatt alapvető jogaitól megfoszt" kifejezést helyezné be.

Ez két dolog miatt érdekes. Egyrészt az üldözés szó tökéletesen megfelel annak, ami az emberiesség elleni bűncselekményeknél elvárás. Az alapvető jogokra utalás már egy jóval szélesebb körű fogalom, amelynek a meghatározása a nemzetközi jogban is eltéréseket mutat, országonként is változhat. Ami meg végképp furcsa - bár ennek az eredeti javaslatban is látjuk nyomát -, hogy nemcsak egy csoportnak az üldözése vagy jogfosztása a cél, ami büntetendő, hanem a csoport egyetlen tagjának is. Ami azért abszurd, mert tudomásom szerint emberiesség elleni bűncselekményt egy ember ellen elkövetni elég nehéz, hiszen az egyéb büntetőjogi tényállásokat merít ki, lehet az emberölés, lehet az elrablás, emberrablás, kínzás vagy bármi más, de egyetlen emberen emberiesség elleni bűncselekményt elkövetni véleményem szerint a nemzetközi jog alapján nem nagyon lehet, vagy ebben a formában biztosan nem.

És a bizottság előtt elhangzott, hogy nézzük meg az indokolását ennek a törvényhelynek, hogy a bizottság miért szeretné ezt előterjeszteni. Azt találjuk, hogy a nemzetközi büntetőbíróság statútumában szerepel ez a kifejezés, egyébként ott az üldözés szerepel, amit most önök ki szeretnének szedni, viszont még az az indokolás, ami alapján a bizottság ezt tegnap beterjesztette, az sem beszél a közösség egyes tagjairól, csak csoportokról vagy közösségekről. Tehát nem igaz, hogy a nemzetközi jognak ez a fajta módosítás felelne meg.

Ráadásul - és itt szintén államtitkár úrhoz fordulok, tudtommal, és javítson ki - ez a nemzetközi büntetőbíróságról szóló statútum magyar nyelven még kihirdetésre sem került Magyarországon. Bár Magyarország ratifikálta, legalábbis ez az én tudomásom ebben a kérdésben, de nem került sor arra, hogy magyar nyelven is elérhető legyen, önök mégis hivatkoznak az indokolásban, illetve a bizottság hivatkozik az indokolásban az üldözés szóra és a statútumban való megjelenésére. Hozzáteszem, hogy nem helyes értelemben, és ráadásul a magyar fordítás jelen pillanatig el sem érhető.

Nem értem tehát ezt a módosítást. Ez oda fog vezetni, ami nagyon félő és fájó, hogy a jövőben egy majdhogynem gumijogszabályt teremtünk az emberiesség elleni bűncselekmények bizonyos formáira, ami lévén hogy 10-től 20 évig vagy életfogytiglannal büntethető cselekményről beszélünk, egy nagyon abszurd és perverz túlzás, úgy gondolom.

Tehát a legjobb szándékkal kérem a kormányzatot, hogy egyeztessenek a nemzetközi jog és a nemzetközi jog büntető vonatkozásaiban járatos szakértőkkel, nézzék meg és javítsák ki zárószavazás előtt vagy egy kapcsolódóval ezt az abszurditást, ami most belekerült a törvénybe.

Ráadásul ez a forma azt is magában hordozza, hogy a bíróságok mérlegelésére van bízva, hogy egyazon személy ellen, akár egyazon személy ellen elkövetett cselekmény annak a személynek az általa állított vagy tényleges bármilyen csoporthoz való tartozása miatt és ennélfogva bármiféle alapjogtól való megfosztása emberiesség elleni bűncselekménynek minősülne, és 10-től 20 évig vagy életfogytig tartó szabadságvesztéssel lenne büntethető. Még más tényállásoknál sem megengedhető az ilyen pongyola fogalmazás, ráadásul nem megengedhető egy ilyen, azt kell mondjam, az egyik legsúlyosabb büntetési tétellel büntetendő emberiesség elleni bűncselekménynél.

Tehát nem tudom, hogy ki és miért próbálta meg az utolsó pillanatban lerontani ezt a jogszabályt vagy értelmezhetetlenné és gumijogszabállyá tenni, de ez semmiképpen nem a demokráciák sajátja, úgyhogy kérem ezt a rendelkezést, a 117-es pontot javítsák ki, amint lehet és amint tudják.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  182  Következő    Ülésnap adatai