Készült: 2024.04.26.02:01:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

182. ülésnap (2008.12.01.), 48. felszólalás
Felszólaló Font Sándor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:10


Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FONT SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök asszony. Az alkalmi munkavállalói könyvről szóló törvény és rendelkezés, azt hiszem, ékesen bizonyítja azt, hogy a kormánynak halvány fogalma sincs, hogy hogyan működik a valóság, mi történik, mondjuk, a mezőgazdaságban és az építőiparban. Ugyanis amikor ezt a könyvet így bevezették, már akkor jeleztük, hogy gyakorlatilag ezzel a törvénnyel egy állandó fenyegetettséget hoztak létre, de a problémát nem oldották meg. Nem oldották meg azt, hogy bizony (Zaj. - Az elnök csenget.) időszakonként alkalmi munkavállalókat alkalmaznak bizonyos területen, különösképpen a mezőgazdaságot említem, a mezőgazdaságban kerül sor ilyen csúcsidőszakokra.

Olyan rendelkezéseket építettek be ebbe a törvénybe, amelyek például a Ptk.-ra hivatkozva csak az egyenes ági rokonoknak engedik meg alkalmi munkavállalói könyv nélkül egy adott tevékenységben dolgozni, és az oldalági rokonoknak ezt már nem teszik lehetővé, az ő számukra ki kell váltani az alkalmi munkavállalói könyvet, tehát a vő, a nász, a sógor, a keresztszülők mind kötelezettek alkalmi munkavállalói könyv kiváltására. Csak megjegyzem, hogy egy disznóvágást már gyakorlatilag a családfőnek egymagának kellene lebonyolítania, feldolgoznia a teljes disznót, és lehet, hogy megenni is, mert mindenki mást gyakorlatilag az önök rendszerében alkalmi munkavállalói könyv kiváltására köteleznének.

De az hagyján, hogy ezt az érthetetlen rendszert önök létrehozták minden tiltakozásunk ellenére, érzékeltetve, hogy a gyakorlat nem így működik, ezek után egy olyan adminisztrációs szabályozót is beépítettek, amelynek a következménye, hogy bárkit bármikor gyakorlatilag meg lehet büntetni. Nos, természetesen amikor beütött a pénzügyi hiány a kormánynál - nem most, amikor a nemzetközi válság elérte az országot, hanem 2005-2006-2007-2008 táján -, akkor miniszteri szinten adták ki a munkaügyi főfelügyelőségeknek az ukázt, hogy azonnal nagyon nagy mennyiségben pénzt kell behajtani. Ennek az lett a következménye, hogy a különféle, adminisztráció területén dolgozó felügyeleti munkatársakat úgy ösztönözték, hogy a gépjárműveik költségvetési díjait nem engedték elszámolni, ha egyes bizonyos napokon nem teljesítettek megfelelő büntetésmennyiséget. Ez a Dél-Alföldön úgy történt, hogy a békéscsabai központ regionális igazgatóságának munkatársai megindultak a személygépkocsival, és ha netán a földeken járó embert találtak, azonnal megbüntették - indokkal, indok nélkül. Ezek után nem érdekelte őket, hogy ennek milyen milliós, kétmilliós következménye van, lehet, hogy tönkre is ment az a gazdálkodó - a lényeg az volt, hogy ők teljesítették a kirótt penzumot. Nyilvánvaló, hogy ez a rendszer így működésképtelen.

Mi történt a nyáron? Az egyik országos vezető bejelentette, hogy innentől kezdve most már megengedik azt, hogy a bizonyíthatóan közvetlen szomszéd, netán jó barát, netán nem egyenes ági rokon, ha dolgozik, szívességi munkát végez, akkor már nem kell kiváltani a kék vagy a zöld könyvet. Kérem szépen, a főfelügyelő úr azt jelentette be, hogy a törvény ellenében fog cselekedni, ugyanis a törvény nem változott meg azóta. Kerényi János képviselőtársammal négy évig volt bent egy törvényjavaslat-módosításunk, önök mindennap leszavazták azt. Ez a német munkaügyi modell lett volna, amely egy Európában elég jelentősnek számító modellt vetít fel. Az történt, hogy önök azt mondták, maradjon fenn a fenyegetettség, és mindenkire, aki megpróbál alkalmi munkavállalót foglalkoztatni, arra bármikor lecsaphat az ilyen-olyan-amolyan színű, nevű kommandó, amelyet időnként húsvét, időnként pedig karácsony környékén, valamint a mezőgazdaságban a nagy munka dandárjában, tehát tavasszal és ősszel szoktak megindítani.

Ezt a rendszert teljes egészében felül kellene vizsgálni, a német modellt változatlanul javasoljuk figyelembe venni, ahol például ha az alkalmi munkavállalók mezőgazdaságban dolgoznak, nem kell utánuk közterhet fizetni, mert az ország elismeri a mezőgazdaság támogatásra való jogosultságát, és így próbálja segíteni például a mezőgazdaságot (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) és fenntartani a munkaerő-keresletet. Önök ezzel a rendszerrel egyelőre ezt visszaszorították.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Fidesz soraiból.)




Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai