Készült: 2024.09.23.03:33:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

182. ülésnap (2008.12.01.), 225. felszólalás
Felszólaló Ékes József (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:13


Felszólalások:  Előző  225  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ÉKES JÓZSEF (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Török Zsolthoz kapcsolódva, magam is többször szóvá tettem ezt a kérdéskört, ha jól emlékszem rá, a költségvetési vitánál pont a svéd parlamenti képviselők voltak itt, és akkor is elmondtam, hogy az a gyakorlat, amely a különböző pénzintézeteknél jelen pillanatban zajlik, az önmagában törvénytelen. Tételezzük fel, 150 ezer forint heti 6540 forintos törlesztéssel, közel 400 százalékos THM-mel, és a végén, 52 hét alatt tulajdonképpen hányszorosát törleszti annak az összegnek, amit felvesz.

De itt is, én is óvnék attól, hiszen annyira szigorúnak kell ennek a rendszernek lennie, hogy valóban, azoknál a személyeknél, akik ilyen tevékenységgel foglalkoznak - hisz bűncselekményt követnek el alapvetően, mert nem adóznak utána, csak akkor, amikor már elkapták, vagy rájöttek egyáltalán -, nagyon kemény szankciókat kell alkalmazni. És talán érdemes lenne megfogadni azt, amit a képviselőtársam is mondott, hogy egy hét alatt egy ötpárti egyezséggel és raportőri feladattal, ahogy Bárándy képviselőtársam is mondta, lehet alkotni egy olyan törvényt, amely valóban elveszi a kedvét az uzsorában ténykedőknek.

A másik pedig: a PSZÁF-nak is kellene egy vizsgálatot folytatni - ahogy Török Zsolt képviselőtársam mondta az egyik végletet -, ha gyorsabban törlesztem a felvett hitelt, vagy mondjuk, autó után a lízinget, akkor büntetőkamatot nyomnak oda a végén, mert gyorsabban törlesztettem. De van egy másik is, amikor valakinek pénze van az intézetnél, és szép lassan lefogy a pénz, mert a kezelési költség elviszi, holott semmiféle mozgás nincs rajta. Tehát ebből adódóan tényleg kellene egy nagyon komoly vizsgálatot folytatni, hogy Magyarországon a pénzintézeti szokások hogyan alakultak, és azt valóban az európai szokásjognak megfelelően kellene alkalmazni és alkalmaztatni a pénzintézetekkel.

Jó példa: Svédországban a mindenkori jegybanki alapkamat ötszörösét lehet kiróni, és nem többet. Innentől fogva maguk a pénzintézetek is (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) tulajdonképpen be vannak korlátozva, és nem tudnak visszaélni az adott erőfölénnyel vagy joggal.




Felszólalások:  Előző  225  Következő    Ülésnap adatai