Készült: 2024.09.19.18:22:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

164. ülésnap (2012.02.20.),  134-137. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:51


Felszólalások:   125-133   134-137   138-141      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Áttérünk a kérdésekre.

Bertha Szilvia, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni a közigazgatási és igazságügyi miniszternek: "Kié a felelősség a kormány átgondolatlan, kapkodó jogalkotási rohamából adódó közigazgatási káoszért, az embereket érő károkért, és ez a felelősség hogyan érvényesíthető?" címmel. Bertha Szilvia képviselő asszonyt illeti a szó.

BERTHA SZILVIA (Jobbik): Tisztelt Államtitkár Úr! Közhely, hogy a közigazgatás az állam, a kormány egyik fő pillére, a jogszabályok végrehajtásáért felelős legfőbb szféra. Az emberek hivatali ügyeinek segítőkész, szakszerű intézése, annak gördülékenysége alapjaiban befolyásolja a társadalom államról alkotott képét. Ehhez képest a Fidesz-KDNP-kormány meglehetősen mostohán bánik és bánt ezzel a réteggel, párhuzamosan a törvény- és rendeletalkotási rohamában teljes káoszt idéz elő a jogrendszerben.

A közszolgáknak az évek óta befagyasztott illetmények, a csökkenő béren kívüli juttatások, a bármikor valódi ok nélküli kirúgással történő fenyegetettség mellett a versenyszférához képest is rosszabb felmentési körülmények közt, esélytelen elhelyezkedési kilátásokkal kell helytállniuk.

Az egészet tetézi a közszférával szembeni általános társadalmi ellenszenv, amelyet az alulfizetettség miatt beindult kontraszelekció, a népnyúzó kormányzati döntések kényszerű végrehajtása és a sokszor manipulatív kormányzati kommunikáció okozott.

Most mutatkozik meg az a problémakör is, amelyet a Jobbik a kormány kapkodó törvényalkotása során folyamatosan kifogásolt, hogy egyszerűen nem marad ideje a törvényeket végrehajtó önkormányzati és intézményi dolgozóknak arra, hogy kellő alapossággal felkészüljenek a változásokra, ennek a helyzetnek a kárát pedig leginkább az emberek látják. A kormányablakokban rendszeresen téves vagy felületes tájékoztatást kapnak. A helyi rendeleteket, ügyeket is ismerő ügyintéző tudna valódi és alapos segítséget nyújtani, ha hagytak volna nekik átállási időt, de nem hagytak. Ezért sokszor téves vagy hiányos tájékoztatást kapnak az emberek, az ügyintézések abnormálisan megnehezedtek, három ügyintéző háromfélét mond. A közszolgálati tisztviselők elmondása szerint a jogrendszer tele lett joghézagokkal vagy párhuzamos és egymásnak ellentmondó szabályozással, gyakorlatilag átláthatatlan és betarthatatlan.

Kié a felelősség a kormány átgondolatlan, kapkodó jogalkotási rohamából adódó, az embereket érő károkért, és ez a felelősség hogyan érvényesíthető?

Várom az érdemi válaszát. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Lényegében ön mindenről beszélt, képviselő asszony, amiről az elmúlt év kapcsán lehet beszélni. Egy-egy mondatot kiragadnék belőle, mint például azt, hogy a kormányablakokban milyen tájékoztatást adnak.

Tisztelt Képviselő Asszony! Ha nem lett volna ez a kormány, most nem lennének kormányablakok, nem lenne 29 helyen az országban 99 darab kormányablak, amelyben egyre több ügy intézhető mindenki számára. (Bertha Szilvia felé:) Ön mosolyoghat ezen, de eddig ezeket az ügyeket az emberek 14 darab hivatalban intézték, tavaly január 1-jétől ez 1 darab kormányhivatal. Tavalyelőtt ilyenkor még 14 helyre kellett elmenni, hogy ezeket az ügyeket valahogy el tudják indítani, a tavalyi év elején kezdtünk huszon-egynéhány üggyel, most már hatvan körülire emeltük azoknak az ügyeknek a számát, amelyeket az állampolgárok például ezekben a kormányablakokban intézhetnek.

Ön is nagyon jól tudja, hogy igyekszünk ezeknek a számát növelni, keressük a jobbnál jobb helyszíneket, ahol ezt minél költséghatékonyabban meg lehet tenni, például vasúti várócsarnokok egy részében; a leendő járási székhelyeken mindenképpen kialakítanunk ilyen ügyfélfogadásra alkalmas, tömegközlekedéssel jól megközelíthető kormányablakokat, pontosan azért, hogy minél többen tudják ezt igénybe venni. Elég alapos kutatásokat végzünk erre vonatkozóan, és ezekből például az is kiderült, hogy vidéken sokkal nagyobb igény van kormányablakra, mert Budapesten sokkal inkább intézik az emberek elektronikusan az ügyeiket - igyekszünk ebben is hozzájuk alkalmazkodni. Ha például csak a népszámlálás adatait nézi meg, nálunk, a XI. kerületben az állampolgároknak már közel egyharmada ezt elektronikusan töltötte ki, tehát nekik inkább arra van szükségük és nem kormányablakokra.

Azért indítottunk Magyary-programot, azért indítottunk közszolgálati életpályát, hogy mindenki tervezni tudja a munkakör alapú karrierjét a közszolgálaton belül; azért hoztuk létre az egységes közszolgálati kódexet, hogy ha valakinek a karrierpályája egyik vagy másik hivatásrendi ágazatban megreked, tovább tudjon lépni egy másik szinten. Az utánpótlásnevelésre, a továbbképzésre azért hoztuk létre a Nemzeti Közszolgálati Egyetemet, hogy egy egységes közszolgálati elitképzés kialakulhasson Magyarországon.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   125-133   134-137   138-141      Ülésnap adatai