Készült: 2024.04.29.15:54:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

172. ülésnap (2016.10.10.), 278. felszólalás
Felszólaló Magyar Levente
Beosztás Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 5:12


Felszólalások:  Előző  278  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MAGYAR LEVENTE külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Nagyon röviden szeretnék csak reflektálni a CETA-val kapcsolatos vitára, és nem térnék ki azokra a tartalmi elemekre, amelyek részletesen megvitatásra kerültek korábbi fórumokon és korábbi alkalmakkor. Ha megengedik, nem folytatnám le még egyszer a részletes vitát, pusztán arra a formáljogi aspektusra szeretnék kitérni, ami, azt gondolom, hogy a korábbi országgyűlési állásfoglalás egyértelmű eredményeként értelmezhető, méghozzá hogy a jelen határozat egyértelműen kimondja, hogy a tagállami hatáskörbe tartozó területek vonatkozásában nem kerülhet sor ideiglenes alkalmazásra, ami egyértelműen Magyarország, a magyar kormány és egyébként egy sor más tagállam határozott kiállásának köszönhető.

Ez önmagában lehetőséget ad arra - és itt ne prejudikáljunk adott esetben négy-öt év múlva esedékes lépéseket -, hogy az ország az addig bekövetkező tapasztalatokból, kizárólag az EU kompetenciájába tartozó ideiglenes alkalmazásából leszűrt, illetve leszűrendő tapasztalatok alapján hozza majd meg felelős döntését, amikor annak eljön az ideje. Szeretném tehát hangsúlyozni, hogy nem a hatályba léptetésről döntünk - az egész folyamat a későbbiekben a ratifikáció során elkaszálható, megállítható -, hanem arról döntünk, hogy a kormány október végén aláírhatja az egyezményt.

Tisztelt Ház! Szeretném arra is felhívni a figyelmet, hogy az elővigyázatosság elvét végül is úgy tűnik, hogy sikerül megjelentetni kötelező érvénnyel az egyezmény kapcsán, noha a kétoldalú kötelező érvényű értelmezés, deklaráció nem fog tartalmazni egyértelmű utalást az elővigyázatosság elvére, csak áttételesen utal arra. Az Európai Bizottság tagállami nyomásra, köztük Magyarország határozott kiállására úgy döntött, hogy a biotechnológiával, a gyógyszeriparral kapcsolatos aggályainkat megfelelő módon adresszálandó egy kötelező érvényű deklarációt fog kibocsátani az elővigyázatosság elvének egyértelmű hangoztatásával, úgyhogy azt a megjegyzést szeretném tenni, hogy ez a leginkább vitatott vonatkozása a megállapodásnak ily módon megnyugtatóan rendeződik.

Ahogyan az is megnyugtatóan rendeződik, hogy a beruházásvédelmi aspektus - mivel szintén tagállami hatáskörbe tartozik - nem lesz alkalmazva. Bizonyos tagállamok a ratifikációjuk során minden bizonnyal ideiglenesen alkalmazásba fogják léptetni, és mások példáján okulva tudunk majd ezzel kapcsolatban is a ratifikáció során állást foglalni, hogy kívánunk-e az ideiglenes alkalmazásról dönteni, illetve hogy kívánjuk-e akár a ratifikáció során nemleges döntéssel az egész egyezményt ellehetetleníteni.

Azt gondolom, összességében és összegezve a vitát, hogy a két sarkalatos vitapont, a GMO és a beruházásvédelem kérdése ily módon megnyugtatóan rendezésre kerül. Egyébként az ezzel kapcsolatos kifogások, észrevételek sajnálatos módon - és ezt nem volt egy épületes élmény megélni - a legritkább esetben voltak csak objektívnek és konkrétan jogi, illetve szövegbeli megalapozottsággal bírónak mondhatók. Sajnos sokszor az volt a benyomásunk, hogy a hozzászólók, akár a CETA támogatását, akár a CETA ellenzését szorgalmazó hozzászólók a legritkább esetben voltak tisztában a vonatkozó szövegrész konkrét tartalmával.

Noha ez egy négyszáz oldalas egyezmény, és természetesen nem várjuk el senkitől, hogy jogi szakvéleményt alkosson a szöveg egészéről, az talán elvárható lett volna, hogy a vonatkozó kont­ra­verziális részekről érdemi szakmai vitát tudtunk volna folytatni, de sajnos ez csak a legritkább esetben adatott meg, ugyanis még egyszer mondom, egy megkésett hitvita jellegét öltötte a CETA-ról való közös gondolkodás.

Mindenesetre, tisztelt Országgyűlés, én úgy látom, hogy a tartalmi kérdéseket nagyjából megnyugtatóan el tudtuk rendezni, azokat a kétségeket meg tudtuk válaszolni, amelyek bármely oldalról érkeztek és a CETA elmarasztalását, meg nem kötését szorgalmazó álláspontok kialakításának az alapjául szolgáltak, és összességében egy olyan megállapodás jöhetett létre, amely Magyarország érdekeit szolgálja. Amennyiben pedig úgy látjuk, hogy nem szolgálja Magyarország érdekeit - bár erre kevés esélyt látunk ‑, akkor még mindig éppen Magyarország, a Magyar Országgyűlés, a magyar kormány kiállásának is köszönhetően lehetőségünk lesz, lehetősége lesz a Magyar Országgyűlésnek arra, amiért egyébként sokáig küzdöttünk, hogy a jövőben megálljt parancsoljon a folyamatnak.

Köszönöm szépen a lehetőséget, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  278  Következő    Ülésnap adatai