Készült: 2024.04.29.15:32:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

172. ülésnap (2016.10.10.), 262. felszólalás
Felszólaló Dr. Staudt Gábor (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó Törvényalkotási bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 6:55


Felszólalások:  Előző  262  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. STAUDT GÁBOR, a Törvényalkotási bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Valóban egy heves vita alakult ki az előterjesztésről, és bár Répássy Róbert elmondott szavai azt vetítenék előre, hogy teljesen egyértelmű, mindenki számára elfogadott és belátható, hogy mi következik azután, hogy ezt behozzák az Országgyűlésnek, nos, ez nem pont így van, hiszen arról van szó, hogy egyrészt behoztak egy olyan javaslatot a Törvényalkotási bizottság elé, amely eltolja a valódi döntést.

Az Országgyűlés most nem fog arról dönteni, hogy mi az álláspontja ezzel a megállapodással kapcsolatosan. A kezdeti nyitva hagyott „támogatja, nem támogatja” felvetéshez képest egy „majd meglátjuk, és ha a ratifikációra visszajön, akkor meglátjuk, hogy támogatjuk vagy nem” vélekedésre helyezkedett. Ezt a módosító javaslatot azért támogattuk, mert nyilván jobb annál, mint ha az Országgyűlés már támogatta volna, illetőleg fontos pontja az ideiglenes hatály elismerésének a megtiltása, tehát hogy addig ez nem lép hatályba. Ez rendben is van így, viszont amikor az összegzőről kellett szavazni, akkor viszont tartózkodtunk, hiszen úgy gondoljuk, hogy már most is nemmel kellett volna szavazni, a bizottságban és az Országgyűlésben a többségnek nemet kellett volna mondania erre a megállapodásra.

Annál is inkább igaz ez, mert azt látjuk, és ez a bizottságban is elhangzott, hogy időhúzás folyik. Ha a híreknek hinni lehet, akkor a Fidesz-frakció többségének az álláspontja ellenére Orbán Viktor átpasszírozni látszik ezt a kérdést, Orbán Viktor és néhány olyan képviselőtársuk, akik fittyet hánynak arra, hogy ez a GMO-s termékek megengedője, illetve GMO-s termékek behozatalát teszi lehetővé, a TTIP előszobája az egész egyezmény, illetőleg az állam és a vállalkozások, a multicégek vitarendezési mechanizmusa még akár uniós jogi kérdéseket is felvethet, akár még az alapszerződéseknek a megsértése vagy nem kellőképpen való összhangja is felmerülhet. De úgy tűnik, hogy önök arra várnak, vagy altatják a saját frakciójukat, vagy valamiféle hatalmi csatározások történnek a háttérben, de arra hivatkozással, hogy ez a szöveg változhat, most nem kívánnak erről dönteni.

Én feltettem a bizottságban a kérdést, hogy mi változhat, mit várnak. Valamiféle kiegészítő jegyzőkönyv, vagy fenntartás, vagy mi az, ami öt év tárgyalás alatt nem került előtérbe, öt év tárgyalása alatt sem a magyar fél, sem egyéb felek nem hoztak fel, és most majd azt fogják gondolni, hogy ezzel előjönnek, mi, magyarok vagy a magyar kormány, vagy egyéb országok kormányai, uniós országok kormányai, és ezáltal a szöveg változhat? Erre nem kaptunk választ, bár megmondom őszintén, nem túl sok mindenben és nem is kardinális kérdésekben nem gondolom, hogy itt változás lenne a szövegben.

Amit viszont tudunk, azt kell mondjam, hogy az nem túl szívderítő, egyáltalán nem meggyőző, és egyébként azt vetíti előre, és ez a bizottságban is természetesen elhangzott, hiszen kisebbségi véleményként kell tolmácsolnom önök felé, hogy ez már a TTIP-nek, tehát az Amerikával, az USA-val kötött kereskedelmi megállapodásnak is az előképét annyiban is hordozza, hogy valószínűleg ott is ezt fogják eljátszani, hogy egyrészt van egyébként egy kormányzati lebegtetése a döntésnek, másrészről vannak kemény nyilatkozatok, hogy minek kell benne lenni, aztán a végén ha nem az lesz benne, akkor azzal az érvrendszerrel fogunk találkozni, amellyel most is, hogy ha öt évig ez nem merült fel, illetve öt év tárgyalását hogy tehetné meg a magyar kormány és a Magyar Országgyűlés, hogy az Unióban, mondjuk, egyedüli országként - bár jó lenne, ha ezzel nem lennénk egyedül - ezt kukába dobja, és öt év után az egészre azt mondja, hogy nem, Magyarországnak ez káros, nem fogadjuk el.

Na most, a TTIP-nél meg azt mondják önök mindig, hogy még a végső verziót nem látjuk, a végső verzió majd ki fog alakulni, majd a végső verzió tükrében lehet eldönteni, hogy támogatják-e. De amikor a végső verzió meglesz, akkor meg azt fogják mondani, hogy mondjuk, tíz év tárgyalását nem dobhatjuk ki az ablakon, hát támogassuk már ezt a tervezetet. Úgyhogy nekünk ez az aggályunk. Pestiesen szólva ide a rozsdás bökőt, hogy a végén a Fidesz-KDNP-többség ezt a javaslatot, ha lesz kiegészítés, ha nem lesz, ha jobb lesz a szövege, ha rosszabb, de el fogják fogadni, illetve a hírek szerint Orbán Viktor nyomására el fogják fogadni. A sajtóhírek egyébként arról is szólnak, nemcsak sajtóhírek, kimutatások, hogy tulajdonképpen egy olyan alacsony, egytized százalékot el nem érő GDP-növekedésről beszélhetünk, amely gyakorlatilag nemhogy a hibaszázalékon belül van, hanem ez keményen negatívba is átmehet; nincs olyan kimutatás, ami Magyarország számára azokat a hatalmas előnyöket bebizonyította volna, mint amennyi a mérleg másik serpenyőjében hátrányként jelentkezhet.

Azt is el kell mondjam, hogy egy biztos: a mezőgazdaság, a magyar mezőgazdaság vesztese lesz ennek. Hogy aztán a magyar ipar, vagy mondjuk, a Magyarországon dolgozó német multicégek, vagy mondjuk, ezek közül az autógyártó cégek mennyiben tudnak profitálni, mert ők lehet, hogy profitálnak belőle, de hogy ebből mennyi marad Magyarországon, és a német tulajdonosoknál mennyi fog profitként jelentkezni, ezt elképzelhetjük az elmúlt évek tapasztalata alapján.

Úgyhogy mi azt szeretnénk, ha már most nemet mondana az Országgyűlés erre a kezdeményezésre, és a kormány is egyértelműen és nyíltan az álláspontját kitenné az asztalra, és nem lebegtetne. Nevezzék meg, hogy ki az, aki ezt támogatni szeretné! Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  262  Következő    Ülésnap adatai