Készült: 2024.09.18.21:15:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

246. ülésnap (2017.10.16.), 42. felszólalás
Felszólaló Sallai R. Benedek (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:01


Felszólalások:  Előző  42  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SALLAI R. BENEDEK (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Az elmúlt két hétben rendszeresen visszatérő téma volt a termőföld-privatizáció eredménye, és Bitay Márton államtitkár úr az FM képviseletében kétszer is elmondta, hogy 30 ezer kisgazdálkodót juttatott az állam földhöz. Megnéztük a pontos adatokat, hogy a licitáláson hogyan is történtek a vételek, és mint azt az interpellációban leírtam, összesen 8745 adásvételről találtam meg a dokumentumot. A konkrétan érintett természetes személyek száma 3910, az azonos lakcímen tartózkodókkal együtt is 3500 vevőről mint családról van szó.

Nyilván felmerül a kérdés, hogy ha a licitálásokról beszélünk és a termőföld-privatizációról, akkor az FM honnan veszi ezeket a számait, mert ez kezd olyan lenni, mint a hajdú-bihari juhlétszám, ahol szintén nagyot tévedett az FM. Tehát egyértelműen másról van szó. Egyértelműen látszik, hogy 60 nagygazdáról van szó, megyénként 2-3-4 nagygazdáról, összesen is csupán kábé 3900-ról, akik egy része kereskedő, vállalkozó, ügyvéd.

Tehát felmerült a kérdést, amit írásban is leadtam: hogyan jön ki ez 30 ezer vevő? Mi alapján állapítják meg a szerződés aláírásakor, hogy a vevők egyáltalán megfelelnek az Nemzeti Földalapban rögzített vásárlási feltételeknek? Milyen szempont alapján tekintik ezeket a vevőket kisgazdálkodónak?

Annál is inkább fontosak ezek a kérdések, hiszen a vevők között gyakorlatilag ott van a Fidesz-közeli nagyvállalkozó, Szatmári Zoltán, aki 293 hektárt vett; az Orbán család közvetlen baráti köréhez tartozó Kékessy Dezső 288 hektárral, a Fazekas Sándor és Varga Mihály miniszterek baráti köréhez tartozó Fazekas Szabolcs, Tomajmonostora polgármestere közvetlen rokonsága, amely 268 hektárt vett, és ott vannak a Fazekas Sándor miniszter úr rokonságához tartozó Bekecs fivérek 252 hektárral.

Ez azért érdekes, mert a magyarországi földtörvény alapján, a 300 hektáros birtokmaximum alapján azt kell feltételeznünk, hogy ezek olyan gazdálkodók, akik korábban semennyi földdel sem rendelkeztek. Szó nincs arról, hogy itt kisgazdálkodók vettek volna földet. Egyértelműen arról van szó, hogy önök kijátszották családtagjaiknak, rokonaiknak és üzleti körüknek ezt az állami vagyont, és nem 30 ezer vevőről beszélhetünk, hanem a licitálások útján értékesített földek tekintetében mindössze 3900 körüli vásárlóról.

Mindez azért probléma, mert ezek mindenféle körből mindent erősítenek, csak a foglalkoztatást nem. Budapesten például 41 fő vásárolt 147 földrészletet 6 különböző megyében, és csak elvétve van olyan, ami Pest megyei terület. Nyilvánvalóan ez rámutat arra, hogy ez a termőföld-privatizáció semmilyen szempontból nem felelt meg azoknak a céloknak, amiket a „Földet a gazdáknak!” program során kihirdettek, nem felelt meg azoknak a célkitűzéseknek, amiket Jakab alelnök úr annak idején 2015 nyarán meghirdetett itt a parlamentben, hogy a kisgazdálkodókat kell földhöz juttatni. Ez egyszerűen földrablás volt, hagyták, hogy szétrabolják a magyar földet, és nyilvánvalóan várjuk a választ, hogy ezen statisztikai adatok, amelyek az önök nyilvános adatain alapulnak, hol sántítanak, és hol van a különbség az önök adatai és a mieink között, ami rámutat valójában az igazságra. Erre várom mellébeszélés-mentes válaszát szintén a miniszter úrnak. (Taps az LMP, a Jobbik és a független képviselők soraiban.)




Felszólalások:  Előző  42  Következő    Ülésnap adatai