Készült: 2024.04.29.20:13:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

325. ülésnap (2013.11.18.), 384. felszólalás
Felszólaló Dr. Gyimesi Endre (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:20


Felszólalások:  Előző  384  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GYIMESI ENDRE (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Miután az expozé szinte minden elemre kitért a törvényjavaslattal kapcsolatban, így lehetek rövid. A javaslat a legkiemelkedőbb elismert művészek méltó életkörülményeinek életjáradék formájában történő biztosítása céljából új művészeti díj, a nemzet művésze díj Országgyűlés általi megalapítását kezdeményezi, összhangban a kormány 2012. év végi döntésével. Az életjáradék a Kossuth-díjjal járó juttatásokhoz hasonlóan adó- és illetékmentes lenne.

A javaslat rendelkezik még az előirányzott 70 fős keretszám két év alatti feltöltéséről is, egyidejűleg rögzítve a kiosztásra irányadó feltételeket, amiről a keretszám feltöltését követően a Magyar Művészeti Akadémia elnöksége rendelkezhet. A díj tíz területen adományozható: a színházművészet területén 11, az irodalom területén 12, a zeneművészet területén 10, a képzőművészet területén szintén 10, a filmművészet területén 6, az építőművészet területén 6, a táncművészet területén 3, az iparművészet területén 7, a fotóművészet területén 2 és a népművészet területén 3 indulásként.

Évente, életük végéig havi életjáradékként a mindenkori öregségi nyugdíjminimum 23-szorosa jár, és csak egyéni teljesítményt tolerál. A díjra javaslatot tehet, ahogy hallottuk, mindenki, a díj birtokosain, a tagozaton, illetve a kultúráért felelős minisztériumon keresztül. A döntést a nemzet művésze díj bizottsága hozza, amely a 11 Kossuth-díjas művészből áll, elnöke a Magyar Művészeti Akadémia elnöke, két főt a kulturális miniszter, a többit pedig a bizottság elnöksége jelöli ki.

(23.00)

Felhatalmazást kap a kormány, hogy a rendes és levelező tagokat megillető életjáradék mértékét, illetve a tag elhalálozása esetén megállapított hozzátartozói ellátásokra vonatkozó szabályokat rendeletben állapítsa meg. A bizottság tagjait 2014. március 31-ig szándékozik kinevezni.

Szól a törvényjavaslat a köztestület társadalmasítása jegyében az új tagsági kategóriáról, az úgynevezett nem akadémikus tag bevezetéséről is a rendes és levelező, valamint tiszteletbeli és pártoló tag mellett. Maximalizálja a levelező tagok számát 50 főben, és 2014. január 1-jei hatállyal meghatározza, hogy rendes taggá kizárólag levelező tag választható, a levelező taggá választását követő két év elteltével. Erre a kitételre a rendes és levelező tag jogállásának egységesítése miatt van szükség. Megteremtődik a lehetőség a művészetelméleti szakemberek rendes taggá választására, a javaslat meghatározza, hogy a művészetelméleti kérdésekkel a Művészeti Akadémia, míg a művészettudomány tárgykörébe tartozóakkal a Magyar Tudományos Akadémia foglalkozik.

A Művészeti Akadémia elősegíti a művészeket, a művészetelméleti szakembereket összefogó hazai és határon túli magyar, külföldi és nemzetközi civil szervezetek szakmai és közéleti tevékenységének fenntartását és fejlesztését. A javaslat a jogalkotás megkönnyítése érdekében pontosítja az akadémia vagyongazdálkodására irányadó rendelkezéseket; a normavilágosság érdekében rögzíti, hogy 50 millió forintot meg nem haladó egyéb kötelezettségvállalásról az elnök dönt. Részletesen taglalja a felállításra kerülő titkárság feladatait is, különös tekintettel a vagyongazdálkodásra.

Az előterjesztést jónak tartom, az önök számára is elfogadásra ajánlom. Köszönöm szépen a figyelmet. (Halász János tapsol.)




Felszólalások:  Előző  384  Következő    Ülésnap adatai