Készült: 2024.04.29.22:38:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

325. ülésnap (2013.11.18.), 366. felszólalás
Felszólaló Dr. Staudt Gábor (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:03


Felszólalások:  Előző  366  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. STAUDT GÁBOR (Jobbik): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Mivel Gaudi-Nagy Tamás képviselőtársammal közösen jegyezzük ezt a nagyon fontos ajánlási pontot, ezért mindenképpen hozzá szeretnék szólni, és annál is inkább, mert a kormánynak, az előterjesztőnek és a nemzetbiztonsági bizottságnak ez idáig a támogatását nem nyerte el a javaslat; ami pedig nem vonatkozik másra, mint hogy valódi joghatást adjunk a módosító javaslatnak, már ami a nemzetbiztonsági törvény módosítását illeti, és az, hogy csupán a vizsgálóbizottságok szintjére hozzuk fel a szankciórendszert, ami valljuk be, csak egy megjelenési kötelezettséget ír elő a vizsgálóbizottságok, parlamenti vizsgálóbizottságok esetében is az adott képviselőknek vagy bárkinek, akit a bizottság, vizsgálóbizottság beidéz maga elé, egy megjelenési és nyilatkozattételi kötelezettséget, de ez egy lex imperfectaként semmiféle joghatást nem társít hozzá, illetőleg egyet társít, azt, hogy amennyiben valaki nem jelenik meg vagy nem tesz nyilatkozatot, akkor a házelnök ezt a köz nyilvánossága előtt bejelenti.

Azt kell mondjam, hogy köszönöm szépen, ez fantasztikusan nagy szankció, de tulajdonképpen a nullával egyenlő, és nemhogy a nemzetbiztonsági bizottság előtt, de akár Gyurcsány Ferenc is megtehette, hogy vizsgálóbizottság előtt nem jelent meg, sőt még előre meg is üzente, hogy nem is fog elmenni. Amíg ilyen esetek megtörténhetnek, addig tulajdonképpen hiába hozhatunk törvényeket, vagy hiába állíthatunk fel vizsgálóbizottságokat, vagy hiába próbál a népképviseleti szerv bármilyen vizsgálatot folytatni, az egyszerűen egy hatalmas komédiába torkollik, és egy politikai cirkuszként kerül meghatározásra.

Ellenben az a javaslat, amit Gaudi képviselőtársammal előterjesztünk, a büntető törvénykönyvbe iktatna egy új tényállást, és ez az új tényállás, az új bűncselekmény a népképviseleti szerv által folytatott vizsgálat akadályozása lenne. Ez egy új 277/A. §-t tenne be a büntető törvénykönyvbe, ráadásul természetesen az új büntető törvénykönyvbe, hiszen ez már hatályba lépett. Ez azt mondaná ki, hogy aki a népképviseleti szerv által folytatott vizsgálat meghallgatásán értesítés ellenére nem jelenik meg, természetesen önhibájából nem jelenik meg, vagy nem tesz vallomást, illetve a valót elhallgatja, akkor két évig terjedő szabadságvesztéssel lenne büntethető, illetőleg egy minősített eset lenne, és három évig terjedő szabadságvesztéssel lenne büntetendő, ha ezt a cselekményt hivatalos személyként közmegbízatás felhasználásával vagy jogtalan haszonszerzés végett követnék el.

Azt hiszem, hogy ez egy kellő szankció lenne, bár lehet azt mondani, hogy ez sem kellően súlyos, vagy lehetne ennél súlyosabb, ha azokat a nemzetközi példákat nézzük, ami akár az általános vita kapcsán elhangzott, és nem csak jobbikos szónokoktól, akkor lehetne egy sokkal súlyosabb is, lehetne emellett nagyon komoly pénzbüntetés, amit több országban alkalmaznak, szintén van rá európai példa, de első körben át kell törni a szankcionálatlanság bástyáit, és úgy gondoljuk, hogy ez a javaslat erre megfelelő lesz. Hozzáteszem, ezt már egyébként az új büntető törvénykönyv általános vitájában, illetőleg módosító javaslatként beterjesztettük. Akkor a legnagyobb igyekezetünk ellenére sem ez nem került bele, sem bármilyen más szankció nem került bele a törvénybe a népképviseleti szervek által folytatott vizsgálat akadályozása vagy a meg nem jelenés szankciójaként, de reméljük, hogy még most, az utolsó pillanatban az Országgyűlés egyébként nagyon kis számban jelen lévő képviselőit talán sikerül meggyőzni a kormány és az előterjesztő ellenében, hogy igenis helye van egy ilyen szankciórendszernek, vagy ha nem ennek, akkor nagyon várnánk azt, hogy valamiféle alternatív szankciót láthassunk, mert ez így még mindig, ha enélkül kerül elfogadásra a törvényjavaslat, nagyon karcsú, hogy úgy fogalmazzak.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik padsoraiból.)

(22.20)




Felszólalások:  Előző  366  Következő    Ülésnap adatai