Készült: 2024.04.29.20:57:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

325. ülésnap (2013.11.18.), 352. felszólalás
Felszólaló Dr. Bárándy Gergely (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:01


Felszólalások:  Előző  352  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BÁRÁNDY GERGELY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Valójában egy felszólalásba illett volna, hiszen egy folyamat, de idő hiányában ezt kettőben vagyok kénytelen elmondani.

Ott folytatnám tehát, ahol abbahagytam, és szeretnék érvelni amellett, hogy az alkotmányügyi bizottság mai módosító javaslata teszi még egyértelműbbé azt a megengedhetetlen politikai szándékot, amit a Fidesz az Alkotmánybírósággal megint elkövetni szándékozik. Ugyanis az alkotmányügyi bizottság ma reggel benyújtott egy olyan törvénymódosító javaslatot, ahol eltörlik azt az egyébként a Fidesz által bevezetett szabályt, amely szerint abban az esetben, ha nem tudja megválasztani a parlament valamely alkotmánybíró utódját, akkor az ő mandátuma meg fog hosszabbodni.

Korábban, én emlékszem, hogy államtitkár úr meglehetősen hevesen érvelt amellett (Dr. Répássy Róbert: Veled szemben!), hogy miért jó ez a szabály, amit most éppen kivenni szándékozik. Mi akkor ezzel a szabállyal nem értettünk egyet, és elvi alapon most sem értünk vele egyet, de talán államtitkár úr és képviselőtársaim is pontosan megértik, hogy mi a különbség egy olyan elvi álláspont között, amit az ember konzekvensen képvisel, és mi a különbség a között a metódus között, amikor valaki aszerint változtatgatja a közjogi rendszer egyes elemeit, ahogy neki aktuálisan éppen a hatalmi, politikai érdekeinek megfelel. Ha önök jónak tartották ezt a bevezetésekor, akkor nehéz ma elvi alapon megindokolni azt, hogy ma miért jó ugyanezt a szabályt kivenni. Ez, azt gondolom, logikus, és őszintén remélem, hogy nem jön majd azzal államtitkár úr, hogy minden rendben, hiszen mi is támogatjuk ezt a javaslatot, mert elvi alapon egyetértünk vele. Igen, államtitkár úr, ez ténykérdés, hogy így van, csak éppenséggel azzal a különbséggel, amit elmondtam, hogy a mi részünkről nem fűződik hozzá megengedhetetlen hatalmi manipuláció, az önök részéről viszont igen, azzal, hogy oda-vissza változtatják ezt a szabályt.

Megmondom, hogy mire gondolok, tisztelt képviselőtársaim. Először is, az elvi alap már megint ott fut zsákutcába, hogy mondjuk, a legfőbb ügyésznél megmarad ez a szabály. De egyébként említhetnék még másokat is. Talán az OBH elnökénél került ki a törvényből hosszas alkudozás után, mert a Velencei Bizottság ezt meglehetősen sokat és élesen kritizálta, akárcsak az Európai Bizottság, megjegyzem, akárcsak a magyar országgyűlési képviselők. Nézzük, mi ez a megengedhetetlen, de nagyon egyszerűen definiálható politikai ok, és illesszük a folyamatba ezt a javaslatot. Önök megvárják, míg a két, az előbb úgy fogalmaztam, hogy szakmai tisztességükre adó alkotmánybíró 70 éves lesz, és nyugdíjba megy. Ezt önök megvárták, és ez már az alaptörvény hatálybalépése után történt meg. Megválasztják utána az egyik országgyűlési képviselőjüket plusz egy másik személyt alkotmánybírónak. Ezután, amikor már csak a lojálisakat érinti ez a szabály, akkor eltörlik a felső határt. Érdekes módon nem akkor törlik el, mielőtt elment volna nyugdíjba a baloldal által korábban jelölt alkotmánybíró, hanem azután, miután ő már elment nyugdíjba. Tehát eltörlik ezt a felső határt, ezzel a saját lojális alkotmánybíráik hivatali idejét három, hat, illetve nyolc évvel megnövelik. Majd eltörlik a mandátum meghosszabbításának a lehetőségét.

Ha megnézzük, hogy ez kiket érint, akkor fog igazán a kép összeállni. Remélem, államtitkár úr is figyeli az okfejtést, és majd reagál rá. (Dr. Répássy Róbert: Én nagyon figyeltem, már tudom is a választ!) 2016-ig kifuttatják az összes, baloldal által jelölt vagy konszenzusos módon jelölt alkotmánybírót (Dr. Répássy Róbert: Nem! Bihari Mihályt nem a baloldal jelölte!), illetve azokat a jobboldal által jelölt alkotmánybírókat, akik önöknek nem paríroztak. Talán egy kivétel van ez alól, Lenkovics Barnabás. És ki marad, tisztelt képviselőtársaim? Nézzük végig a névsort: csak és kizárólag a mostani kormány által jelölt alkotmánybírák. És ők meddig? Az új szabályok alapján a legkorábban mandátumát vesztő alkotmánybíró 2019-ben veszti majd el a mandátumát, de lesz olyan is, aki 2025-ig marad hivatalban. Azaz 2016-ban simán előállhat egy olyan helyzet, tisztelt képviselőtársaim, hogy csak és kizárólag az Orbán-kormány alatt jelölt és megválasztott alkotmánybírók lesznek alkotmánybírók és senki más. Ez az önök célja. Az, hogy teljesen mindegy ilyen szempontból, hogy önöknek éppen nincs meg a kétharmados többségük, vagy éppen megvan az egyharmaduk a parlamentben, meg tudják akadályozni, hogy bárki mást alkotmánybíróvá válasszanak.

Abban az esetben, ha megmaradt volna az a szabály, hogy mandátum lejárta után is meghosszabbodik a mandátuma az alkotmánybírónak akkor, hogyha nem tudják az utódját megválasztani, akkor ebben az esetben azok az alkotmánybírók maradtak volna hivatalban, akiket önök nem akarnak, hogy hivatalban maradjanak. Ez a nagyon egyszerű, nagyon könnyen és nagyon egyértelműen tetten érhető politikai ok, ami miatt ezt a két szabályt most behozták a választások előtt négy-öt hónappal a Magyar Országgyűlésbe. Ez az egyetlen ok. Úgyhogy, tisztelt képviselőtársaim, én azt gondolom, hogy kár államtitkár úrnak vagy bármelyik másik képviselőnek azzal fáradnia, hogy megpróbál erre a nagyon könnyen tetten érhető hatalmi manipulációra elvi okokat találni, mert elég nehezen fog sikerülni, vagy legalábbis nagyon átlátszó lesz.

Köszönöm szépen a figyelmet.




Felszólalások:  Előző  352  Következő    Ülésnap adatai