Készült: 2024.04.29.21:27:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

325. ülésnap (2013.11.18.), 350. felszólalás
Felszólaló Dr. Staudt Gábor (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:09


Felszólalások:  Előző  350  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. STAUDT GÁBOR (Jobbik): Köszönöm szépen, elnök úr. Ígérem, röviden, de muszáj a Jobbik nevében hozzászólnunk a 10. és a 13. ajánlási ponthoz.

Valóban, mi is felháborítónak tartjuk, hogy egy új húzással tulajdonképpen majdnem 82 éves korig lehetővé teszik azt, hogy valaki alkotmánybíró legyen, az Alkotmánybíróság tagja lehessen, amikor eltörlik a 70 éves korhatárt, és a ciklust ki lehet majd tölteni.

Ez önmagában azért hangzik kicsit disszonánsan, mert nem is olyan régen még a kormány volt az, amely amellett érvelt, hogy 62 év fölött valaki bírónak már nem is alkalmas, és küldjük őket nyugdíjba. Tehát akkor a kormány szerint ha valaki bírónak nem alkalmas, mondjuk, 62 éves kora fölött, utána még 20 évig alkotmánybírónak tökéletesen alkalmas lehet. Ez szerintem vagy az Alkotmánybíróság tagjait, vagy az Alkotmánybíróság munkáját degradálja le, hogy ennyivel könnyebb munkát végeznek, mint általában a bírók, vagy valamiféle politikai cél húzódik mögötte.

Én az utóbbira hajlok, hiszen nem lehet, főleg ezt a 20 évet egyáltalán nem lehet indokolni mással, csak valamiféle politikai céllal, és egyet kell értenem azzal, amit Bárándy képviselőtársam mondott, hogy valóban érdekes módon most hozzák meg ezt a törvényt, amikor azokra az alkotmánybírókra lesz ez majd alkalmazandó, akiket már önök neveztek ki, és nem akkor hozták be ezt a szabályozást, amikor még esetleg nem mentek nyugdíjba azok az alkotmánybírók, akiket önök ezek szerint nem szívesen láttak volna még az Alkotmánybíróság tagjaiként.

Persze ehhez képest szépségtapasz az alkotmányügyi bizottság módosító javaslata, amelyben legalább eltörlik azt a kitételt, hogy ameddig nem választják meg az új alkotmánybírót a lejáró alkotmánybírósági mandátum helyére kétharmaddal, akkor ez meghosszabbodik egészen addig, amíg az új alkotmánybírót meg nem választják. Ez eddig ilyen formában volt szabályozva.

Tehát valaki akkor, ha ez a "szépségtapasz" módosító nem jött volna be, akkor nemcsak 82 éves koráig lehetett volna alkotmánybíró, hanem tulajdonképpen élete végéig akármilyen korig, amíg úgy nem gondolja, hogy lemond a tisztségéről, hiszen ha valamelyik politikai formációnak nincs meg a kétharmada és nem tud új alkotmánybírót választani, akkor egyrészt a többség és a kisebbség ugyanúgy tudja blokkolni az alkotmánybíró-választást, hiszen egy sima többségi kormány is blokkolható, és akkor elindulhat a sakkozás, ami szerintem nemtelen az Alkotmánybíróság szempontjából, hogy na, az az alkotmánybíró, akinek esetleg meghosszabbodott a mandátuma, az - idézőjelben - kinek az embere vagy hova számít, és aki úgy érzi, hogy a sajátja, nyilván blokkolni fogja azt, hogy egy új alkotmánybírát megválasszanak.

(21.50)

Ez abszolút nemtelen szituációt eredményezne. Tehát örülünk, hogy ez az alkotmányügyi bizottság módosító javaslatára kikerül.

Tehát lesz egy maximum - elméleti - 82 éves korhatári limit, ami akkor se léphető túl, hogyha új alkotmánybírót nem választanak. De ezzel együtt ezt még mindig magasnak tartjuk, és az hagyján, hogy magas, de a kormányzat korábbi érvelésével semmilyen módon nem fér össze, és ilyen formában nem is támogatható.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiból.)




Felszólalások:  Előző  350  Következő    Ülésnap adatai