Készült: 2024.04.30.01:55:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

325. ülésnap (2013.11.18.), 200. felszólalás
Felszólaló Szávay István (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:11


Felszólalások:  Előző  200  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZÁVAY ISTVÁN (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Külön örülök, hogy kereszténydemokrataként ön fog válaszolni.

A 2011-es népszámlálás eredményei szerint tíz év alatt eltűnt a nagy történelmi egyházakhoz tartozók körülbelül egyharmada, úgy, hogy közben a többi felekezethez tartozók és a magát vallástalannak tartók aránya alig nőtt, viszont óriási mértékben, 144 százalékkal nőtt a vallási hovatartozást firtató kérdésekre nem válaszolók aránya.

Kétes esetek tömegei mutatják, hogy ezek az adatok nem feltétlenül valós tendenciákat tükröznek. Tóth Károly István takácsi evangélikus lelkész a legkirívóbb eseteket foglalta össze egy korábbi, az evangelikus.hu oldalon megjelent cikkében. Miképpen csökkenhetett például a Pest megyei Pusztazámor 811 fős, magukat 2001-ben felekezethez tartozó, valló lakóinak száma 453-ra? Hasonló a helyzet a Veszprém megyei Szőcön is, ahol 2001-ben 372 főből tavalyelőtt már csak 163-an vallották magukat vallásosnak.

A Vas megyei Kőszegpatyon ezek a számok 202 és 93, a Somogy megyei Drávatamásiban pedig 231 és 152. Még ennél is érdekesebb az őrségi Őrimagyarósd esete, ahol 2001-ben még 190 fő evangélikus, 53 fő katolikus és 19 fő református volt a településen, 2011-re azonban a katolikusok és a reformátusok mind eltűntek, és evangélikusból is csak 4 fő maradt.

Kérdésem beadása után értesültem arról, hogy a KSH ez év július 17-én helyesbítette az őrimagyarósdi adatokat, más ilyen esetről azonban nem tudok, de ez a helyesbítés is jelzi, hogy valami bizonyosan nem stimmel az adatokkal. A problémára magyarázatul szolgált, hogy a hozzám eljutott panaszok szerint a kérdezőbiztosok több esetben egyszerűen nem kérdeztek rá az összeszámlálandók felekezeti hovatartozására.

A tízévenkénti népszámlálás elengedhetetlen adatokat szolgáltat nemcsak az adott egyházak számára, hanem bizonyos demográfiai, szociológiai folyamatok nyomon követésére, ezért fontosnak tartanám a problémák kivizsgálását. Kérdezem, van-e tudomása a kormánynak arról, hogy a népszámlálás adatfelvétele során a kérdezőbiztosok akár az országos összeírást is befolyásoló hibákat követtek-e el. Mivel magyarázzák a fentebbi anomáliákat, és milyen intézkedéseket kívánnak tenni a helyzet megoldása érdekében?

Várom válaszát. Köszönöm. (Taps a Jobbik padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  200  Következő    Ülésnap adatai