Készült: 2024.04.29.21:03:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

325. ülésnap (2013.11.18.), 18. felszólalás
Felszólaló Dr. Hörcsik Richárd (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:03


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HÖRCSIK RICHÁRD (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Asszony! Az Országgyűlés pontosan egy hónappal ezelőtt, az általam vezetett bizottság előterjesztése alapján határozatban állapította meg a szubszidiaritás elvének megsértését az európai ügyészség létrehozásáról szóló rendelettervezet vonatkozásában. Ezzel a határozatunkkal több más uniós parlamenttel együtt talán meg tudjuk gátolni azt, hogy az Európai Bizottság szükségtelenül túllépje a hatáskörét a nemzeti szuverenitás kárára. Az Európai Bizottság rendelettervezete által ugyanis az Európai Unió, különösen a bel- és igazságügyi együttműködés egyik fordulópontját hozhatja, ami egyaránt érinti a nemzeti szuverenitást, a tagállami ügyészséget és az uniós intézmények fejlődését. Tehát ezért volt számunkra fontos, hogy mi lesz ennek a tervezetnek a sorsa.

Tisztelt Képviselőtársaim! Úgy hiszem, rendkívüli és emlékezetes esemény alkotói lehettünk egy hónappal ezelőtt itt az Országgyűlésben, mert uniós tagságunk történetében első alkalommal folytattuk le az úgynevezett szubszidiaritásvizsgálatot egy uniós jogszabálytervezetről. Egyebek között azt vizsgáltuk, hogy az uniós jogalkotó, tehát a Bizottság a szerződések által ráruházott hatáskörében vajon megfelelően jár-e el vagy sem. Nos, az európai ügyek bizottságának vizsgálata végül is arra a konklúzióra jutott, hogy a javasolt megoldás nem felel meg a szubszidiaritás elvének, és a tisztelt Ház ezt megerősítette határozatával.

Tisztelt Képviselőtársaim! Örömmel számolhatok be a tisztelt Háznak, hogy az európai ügyek bizottsága előkészítő munkája, a képviselők aktív hozzáállása és az Országgyűlés megalapozott döntése végül is meghozta eredményét. Az előírt határidőn belül 14 parlamenti kamara küldött indokolt véleményt az Európai Bizottságnak, amely így tehát rákényszerül álláspontjának megváltoztatására. Az Európai Bizottság a múlt héten arról értesített bennünket, hogy a fenti rendelettervezet esetében a nemzeti parlamentektől beérkezett, úgynevezett indokolt vélemények 18 szavazatot jelentenek. Ennek alapján elindult a 2. számú jegyzőkönyvben leírt, úgynevezett sárgalapos eljárás a Bizottság ellen. A lisszaboni szerződés négy évvel ezelőtt történt hatálybalépése óta egyébként ez a második alkalom az Unió történetében, hogy ilyen sárgalapos eljárás elindult. Mit is jelent, tisztelt képviselőtársaim, ez a gyakorlatban? Nos, az eljárásnak igenis van jogi következménye, hogy az Európai Bizottság 2. számú jegyzőkönyve alapján elvégzi az európai ügyészség létrehozásáról szóló tervezet felülvizsgálását, hogy netán fenntartja vagy akár módosítja, vagy éppen visszavonja ezt a javaslatot.

Tisztelt Képviselőtársaim! Úgy vélem, hogy a Barroso vezette Európai Bizottság utolsó évének talán legjelentősebb tervezete elbukott az első megmérettetésen, és nagy bizonyossággal kijelenthetem, hogy az európai ügyészség a javasolt formában nem fog létrejönni. A tagállamok parlamentjeinek indokolt véleményei gyakorlatilag ízekre szedték ezt a bizottsági javaslatot, kifogásolva többek között az uniós szintű fellépés megalapozottságát, a hozzáadott érték hiányát, a túlterjeszkedést a jogalap nyújtotta felhatalmazáson. Itthon, a bizottsági vitákban az az álláspont került előtérbe, hogy a rendelettervezet célját jobban szolgálná az európai bűnügyi jogsegély, illetve az együttműködés meglévő eszközeinek erősítése. Tehát azt kell használnunk, amit a lisszaboni szerződés számunkra előírt.

Tisztelt Képviselőtársaim! Akárhogy alakul a tervezett európai ügyészség sorsa, úgy gondolom, egy rendkívül fontos tapasztalattal lettünk gazdagabbak. Nevezetesen, úgy vélem, az Országgyűlésnek ezentúl érdemes időt és energiát szánni a kiemelkedően fontos uniós tervezetek vizsgálatára, mert lám, a befektetett munka meghozza gyümölcsét. Úgy vélem, a nemzeti parlamentek együttes fellépése megerősítette álláspontomat abban is, hogy a szubszidiaritásvizsgálat egy olyan különleges eszköz, amelyet kiemelkedően fontos ügyekben érdemes alkalmazni.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Történelmet írtunk, aminek megvan az eredménye. Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban és a Jobbik frakciójában.)




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai