Készült: 2024.04.29.22:05:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

325. ülésnap (2013.11.18.), 16. felszólalás
Felszólaló Dr. Cséfalvay Zoltán
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 3:59


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSÉFALVAY ZOLTÁN nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Abban talán mindketten egyetérthetünk, hogy Magyarországon mindenkinek, aki gazdasági és jövedelemszerző tevékenységet folytat, adóznia kell, legyen az nagyvállalat, legyen kisvállalat, legyen tehetős vagy kevésbé tehetős. Úgy gondolom, ez az a közös álláspont, amiből kiindulhatunk. De kiindulhatunk abból is, hogy olyan rendszert, olyan szabályozást kell felépíteni, ahol a szabályok betartása egyszerű, ahol a keményebb munka kifizetődőbb, ahol a tisztességes hamarabb jut előre, mint a tisztességtelen. Talán ezekből az alapelvekből kiindulhatunk. Éppen ezért, mihelyt nyilvánosságra került, a nemzetgazdasági miniszter vizsgálatot rendelt el a NAV-nál; ön is említette ezt a vizsgálatot.

(13.30)

Nos, a vizsgálat eredményét, úgy gondolom, ön is ismeri, nem találtak olyan esetet, amelyik visszaélésre utalt volna.

De hadd tegyem hozzá, hogy a probléma azért jóval tágabb annál, mint amit ön említett. Ez nem magyar sajátosság, ez sajnos európai uniós probléma. Maga az a probléma, hogy az adófizetők az áfalevonást uniós szintű alapjogként kezelik, és ez így helyes, ez azonban visszaélésekre ad lehetőséget. Az uniós adatok alapján, és ez egy becslés, az Europol becslése, 100 milliárd eurós az a veszteség, ami így éri egyébként Európa-szerte az adóhivatalokat. Tehát nem újdonság ebben a tekintetben, nem valami sajátosan magyar jelenség. A dolog pedig abból adódik, ön is említette már itt a láncokat, hogy nyilvánvalóan, amikor valaki valamilyen terméket elad, a különböző alkatrészek, nyersanyagok áfáját levonhatja. És itt országon belül vagy a határokat átszelő vállalkozásoknál lehetséges bizonyos kiskapu, amivel visszaélnek vállalkozások. Hadd tegyem hozzá, Európa-szerte visszaélnek vele, amióta létezik az egységes belső piac, azóta visszaélnek vele.

Nos, ami a NAV-ot illeti, hadd tegyem hozzá, hogy csak idén és csak eddig 180 ezer vizsgálatot végzett. A kiemelt adózók külön még szigorúbb és erőteljesebb vizsgálat alá vetődnek, gyakorlatilag minden egyes kiemelt adózót több mint két esetben vizsgál a nemzeti adóhivatal, és az így befolyt, egyébként adókülönbözet-befizetések értéke eddig, tehát a harmadik negyedévig számítva 83 milliárd forint. Úgy gondolom, ez önmagában jelzi azt is, hogy a NAV igyekszik mindezeket felderíteni. Hadd tegyem hozzá, hogy van egy alapvető probléma, ami megnehezíti mindezek kivizsgálását, nevezetesen: a levonási jogot, tehát az áfalevonási jogot a beérkező alkatrészeknél, nyersanyagoknál csak akkor vitathatja a tagállam adóhatósága, ha az adózó adócsalásáról tud vagy tudhatott volna. Na most, ez jogilag elég nehéz kategória, úgy gondolom, a NAV eszközeivel megpróbál ennek végére járni.

Nyilvánvalóan még szorosabb, még nagyobb ellenőrzése is szükség van, de úgy gondolom, ezt az esetet nem arra kellene felhasználni, amire a tisztelt képviselő úr próbálja, hogy egymással szemben megint kijátszani kicsi és nagy vállalatokat. Úgy gondolom, a NAV-nak további erőfeszítéseket kell tenni azért, hogy mindezek végére járjunk.

Köszönöm a figyelmet. ((Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai