Készült: 2024.09.21.02:59:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

325. ülésnap (2013.11.18.), 14. felszólalás
Felszólaló Dr. Schiffer András (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SCHIFFER ANDRÁS (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Kicsit meg is lepődtem, hogy miniszter úr sietve elhagyta a helyszínt, hiszen arról szeretnék szólni elsősorban Varga Mihály nemzetgazdasági miniszterhez, hogy történhet az meg, hogy egy volt adóellenőr kiterít az asztalra egy olyan ügyet, amihez foghatók talán az olajügyek voltak a kilencvenes években. Az elmúlt húsz év legsúlyosabb botrányáról a Nemzetgazdasági Minisztérium egy hétvége alatt azt tudja mondani, hogy minden rendben van, nincs itt semmi látnivaló, majd önök, Fidesz-KDNP-képviselők és a szocialisták együtt akadályozzák meg, hogy egy parlamenti vizsgálóbizottság föltárja ezt a botrányt.

2007 az a kezdő időpont, ami Horváth úr jelentésében szerepel, amikor nagy átszervezések voltak az APEH-nél. Harmadik alkalommal van az, hogy a jelenlegi kormányoldal és a korábbi kormányoldal együttesen akadályoznak meg egy vizsgálóbizottságot. Így volt, amikor 2007 óta off-shore paradicsomokba elfolyt fejlesztési pénzek útját akartuk megvizsgálni, így járt el akkor is az MSZP és a Fidesz együtt, amikor a MOL-INA-ügyet akartuk megvizsgálni, és most harmadjára.

Néhány hete fogadta el az Országgyűlés a bejelentővédelmi törvényt. Önök világos jelzést adtak, hogy mi vár arra a becsületes köztisztviselőre, aki különböző mulasztásokat, adott esetben maffiahálózatok működését akarja feltárni. Büntetőfeljelentést tettek, jóllehet rágalmazásért aligha mehet bíróságra egy minisztérium.

Tisztelt Országgyűlés! Az Eurostat jelentése szerint a Magyarországon adócsalással elfolyt jövedelem egy évben - az elmúlt évek adatai alapján - nagyjából 1700 milliárd forint. Ebből az, amit a nagy hálózatok, a nagy cégek kiszivattyúznak ebből az országból, nagyjából 1000 milliárd forint. 1000 milliárd forint azt jelenti, hogy egy becsületes adófizető állampolgárnak 100 ezer forintot húznak ki a zsebéből. 1000 milliárd forint azt jelenti, hogy ha nem engedték volna önök vagy az önök elődei, hogy ezt a pénzmennyiséget kipumpálják a nemzetgazdaságból, akkor nem lett volna szükség a Gyurcsány-, Bajnai- és Orbán-csomagokra.

Ez azt jelenti, hogy azokat a megszorító csomagokat, amiket az ország, a kisemberek nyakába zúdítottak, jórészt azok a nagy hálózatok tették indokolttá, akik kiszivattyúzzák a jövedelmeket.

Arról van szó, hogy nem vizsgálták meg az elmúlt években, és egy hétvége nyilvánvalóan nem volt elég arra, hogy megvizsgálják, hogy azok a nagy cégek, amelyekre utal a Horváth-jelentés, milyen láncolatokban vesznek részt, milyen fantomcégekkel, milyen off-shore cégekkel vannak kapcsolatban. Azt kellene megvizsgálni, hogy adott esetben, amikor a hiányzó kereskedő a belföldi áfafizetési kötelezettségét elkerülve jóval a beszerzési ár alatt határozza meg az áru ellenértékét, erre számol egy virtuális áfát, amit aztán egy-két adócsaló cég közbeiktatása után a multi-nagykereskedő vagy kiskereskedelmi lánc jogszerűtlen levonásba helyez. A határon túli raktárakból indított kamionok sokszor a multilánc telephelyén állnak meg közvetlenül.

Azt kéne megvizsgálni, amit a 21 gabonakereskedő cégnek az áfa visszaigényléséről ez a jelentés mond 2010-2012 között. Azt kéne megvizsgálni, hogy miért maradtak Magyarországon ellenőrizetlenül a kiemelt adózók. Azt kéne megvizsgálni, hogy akkor, amikor önök paktálnak különböző multicégekkel a stratégiai partnerségi megállapodásoknál, megvizsgálják-e azt, hogy ezek a cégek milyen fantomcégekkel, milyen off-shore cégekkel szerveződnek hálózatba, teljesítik-e adófizetési kötelezettségüket.

Arról van szó, hogy ez a jelentés elég világosan fogalmaz. Kétséget kizáró módon kijelenthető, hogy mennyire hamis alapokon nyugszik a magyar kormányzat úton-útfélen hangoztatott tézise, miszerint ők a multinacionális érdekkörök, illetve piaci szereplők ellen folytatnak szabadságharcot a magyar polgárokat kizsigerlő extraprofitjuk miatt. Ehhez képest ennek homlokegyenest az ellenkezője igaz. Az egyszerű adózókkal ebben az országban úgy bánnak, hogy teljesen szabályos áfa-visszaigényléseket is csak hetek, hónapok után teljesítenek. A kiemelt nagyhalakhoz előbb utalnak, utána esetleg kérdeznek, vizsgálnak, de őket alapvetően nem piszkálják. Azt látjuk, hogy az eltussolásban érdekelt politikai elit áll szemben az egyszerű adózókkal, az egyszerű kis- és középvállalkozókkal. Azt látjuk, hogy a bukott korábbi kormányoldal és a Fidesz-KDNP között a verseny tárgya pusztán annyi, hogy ki szolgálja ki a maffiahálózatokat, ki fogja kiszolgálni 2014-től az oligarchákat.

Köszönöm szépen. (Taps az LMP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai