Készült: 2024.09.19.09:08:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

34. ülésnap (2018.10.29.), 26. felszólalás
Felszólaló Dr. Orbán Balázs
Beosztás Miniszterelnökség államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ORBÁN BALÁZS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! Először szeretném egyértelművé tenni az ellenzéki képviselő uraknak és hölgyeknek, hogy noha egy Orbán vezetéknevű egyén válaszol a kormány nevében, ez nem egyenlő azzal az Orbánnal, akire önök gondolnak minden egyes ilyen alkalommal, úgyhogy szeretném, ha ezt a hibát a következőkben nem követnék el. (Közbeszólások az ellenzéki padsorokból.) Csak azért gondoltam, hogy ezt egyértelművé teszem itt a felszólalás legelején, mert több Orbán vezetéknevű is van a magyar parlamentben. Képviselő asszony felszólalásával kapcsolatban pedig csak egy dolgot: azt a gépágyútüzet, azt a tulajdonképpen ideológiai mező meg átgondoltság nélküli gépágyútüzet, amit önök és ön ránk zúdított, azt én egyféleképpen tudom, ha megpróbálom, összerendezni, hogy ennek mi a mondanivalója, ennek a sok-sok intézkedésnek, egymásnak ellentmondó dolgoknak. Egyszer a lakás-takarékpénztárak ügyét támadja, aztán a másik oldalról közelíti meg a kérdést. Tehát ezt az ellenzéki gépágyútüzet, amit most öt percben hallottunk, ezt én egyféleképpen tudom ideológiailag összerendezni.

Önök olyan gazdaságpolitikát, társadalompolitikát, kultúrpolitikát támogatnak, ami nem a teljesítményre épül, hanem a teljesítményt ellenzi. Valóban, ez egy komoly és egyértelmű filozófiai különbség, és ebből tökéletesen érthető az, hogy miért ül a kormánypárti padsorokban ennyi képviselő, és miért ül az önök pártjában annyi képviselő (Közbeszólások az ellenzéki padsorokból.), de egyébként pedig teljes mértékben érthető, hogy a 2010 előtti rendszert szeretnék önök az MSZP-vel, a szövetségesükkel együtt visszahozni, amely pontosan ugyanerre a filozófiára épült.

Pontosan ezért volt az, hogy amikor 2007-2008-ban még a világgazdasági válságnak semmilyen előszele nem volt Magyarországon  ugyan Gyurcsány Ferenc szerint még később sem lett volna a világgazdasági válságnak magyarországi előszele, de 2006-2007-2008-ban nem volt , már akkor is azzal a politikával, amit az MSZP, az önök szövetségese és nyilvánvalóan önök is folytattak, kivették a teljesítményt. (Tordai Bence és Szabó Timea közbeszól.) Mégiscsak azért egy közös listán indultak, tehát szerintem azért a politikában ennek komoly szimbólumereje van. Tehát igazából 2006-2007-2008-ban, miközben egyébként a V4-es többi közép-kelet-európai gazdaság dübörgött, a magyar gazdaság összeomlott, és ezért a pénzügyi válság is sokkal jobban sújtotta.

Tehát pont az a társadalmi, gazdasági, politikai, kulturális rendszer, amit önök 2010 előtt felépítettek, és ami a teljesítmény teljes mértékű tagadására épül, az az, ami már akkor lábon lőtte az országot, amikor a V4-es partnerek még szárnyaltak, és a konvergenciát a nyugat-európai országokhoz képest meg tudták valósítani. És amikor beütött a válság, akkor bebizonyosodott, hogy nemhogy ez egy szociálisan érzékeny rendszer, képviselő asszony, hanem éppen ellenkezőleg, mivel a teljesítmény hiányára épül, nem pedig a teljesítményt díjazza, ezért a válságállósága is jóval kevesebb, mint annak a rendszernek. (Szabó Timea: Felsőoktatás? Egészségügy?)

Ezzel szemben mi 2010 után, valóban igaz, hogy mi másként gondolkodunk, azért, mert azt gondoljuk, hogy ha van gazdasági teljesítmény, ha jók a makrogazdasági mutatók, ha az állami költségvetés rendben van, ha az államadósság csökken, ha az inflációs számok alacsonyak, a munkanélküliség alacsony, a gazdasági növekedés 4 százalék fölötti, akkor egyrészt teljesítmény van az ország mögött, ez mindenkinek jó, másrészt viszont ezen keresztül a kormány azokat a sérülékeny társadalmi csoportokat is sokkal jobban tudja támogatni, akiket ön is említett.

Ezzel kapcsolatban hadd mondjak önnek pár adatot: 4,8 százalékos a második negyedévi gazdasági adat, 4,4 százalékos GDP-bővüléssel számolunk, 73 százalékra csökken az államadósság, 3 százalék alatt van folyamatosan a költségvetési hiány, a családi adókedvezménnyel együtt 36 százalékkal növekednek a reálbérek, csak 2017-ben 13 százalékos reálbér-emelkedés volt. Képviselő asszony, önnek is említeném, hogy a minimálbér ma 88 százalékkal magasabb, mint 2010-ben. Ez pont az a sérülékeny társadalmi csoport, amelyre önök hivatkoznak állandóan, de ezeknek a csoportoknak nem tudunk akkor segíteni, ha a gazdasági teljesítmény nincs az ország mögött.

Önök pedig olyan politikát propagálnak az alapjövedelem bevezetésével és minden olyan eszközzel, amit ön itt most felsorolt, ami kiveszi a teljesítményt. (Szabó Timea: Az egészségügy privatizációjára válaszolj!) Igen, úgy tudunk az egészségügybe és az oktatásba is több száz milliárd forinttal több forrást belerakni, hogy egy teljesítményalapú gazdaságpolitika, a magyar emberek teljesítménye az, ami ennek az előfeltételeit megteremti. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Úgyhogy arra kérem, gondolják át az ezzel kapcsolatos elképzeléseiket. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai