Készült: 2024.09.19.22:22:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

308. ülésnap (2013.10.07.),  75-80. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:35


Felszólalások:   69-75   75-80   81-91      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Képviselő asszony nem fogadta el az államtitkári választ. Most az Országgyűlés szavaz. Tessék parancsolni! (Szavazás.)

Az Országgyűlés az államtitkári választ 202 igen szavazattal, 32 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Soron következik Lanczendorfer Erzsébet képviselő asszony, a KDNP képviselő asszonyának interpellációja a közigazgatási és igazságügyi miniszterhez szól: "Az Erzsébet-program idei eredményei" címmel. Képviselő asszonyé a szó három percben.

DR. LANCZENDORFER ERZSÉBET (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Államtitkár Úr! Képviselőtársaim! Az Országgyűlés a gyermekekről való felelős gondoskodás jegyében az ahhoz kapcsolódó források megteremtésére, valamint a társadalmi szolidaritásra építve a Szent Erzsébet-i hagyományok újjáélesztése érdekében a 2012. évi CIII. törvénnyel létrehozta az Erzsébet-programot. A kormány helyesen felismerte, hogy a legnehezebb anyagi helyzetben lévő állampolgárok üdülésének, pihenésének és rekreációjának elősegítése kiemelt közfeladat. Ennek köszönhetően a program első évében 100 ezer ember, ebből több mint 30 ezer gyermek jutott üdülési és táborozási lehetőséghez.

A program keretében meghirdetett pályázatokra olyan célcsoportok jelentkezhettek, mint a nyugdíjasok, a nagycsaládosok, a fogyatékkal élők, a szociális intézmények dolgozói, az alacsony jövedelmű belügyi szervek dolgozói és családtagjaik, munkavállalók vagy iskolai csoportok. Magyarországon hosszú évek óta nem volt példa arra, hogy ilyen szervezett keretek között ennyi szociálisan rászoruló gyermek üdültetésére kerüljön sor. A gyermekek tekintetében különösen jelentős integrációs szerepet töltenek be a táborok, mivel megismerhetik és elfogadhatják egymást, függetlenül attól, hogy honnan érkeztek, ugyanakkor a felnőttek számára is egy egyedülálló rekreációs lehetőségről van szó.

(15.00)

Bátran kijelenthető, hogy a lassan két éve működő Erzsébet-program Európa-szerte az egyik legsikeresebb eszköznek bizonyult az állam szociális felelősségének érvényesítésére. Ennek egyedülálló forrása a személyi jövedelemadóról szóló törvény alapján kibocsátott Erzsébet-utalvány forgalmazásából származó eredmény, amely kizárólag szociális üdültetési célokra, ezzel összefüggő szolgáltatásokra és egyéb szociális programokra használható fel.

A kafetéria-rendszer átalakítása során az elsődleges cél az volt, hogy az a pénz, amelyet a magyar állampolgárok megkeresnek a munkájukkal és őket illeti, valamilyen formában Magyarországon hasznosuljon. Ennek köszönhetően a program finanszírozásába a központi költségvetésből nem kerül sor forrás bevonására.

Kérdezem az államtitkár urat, milyen eredményeket tud felmutatni idén az Erzsébet-program. Várom megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: A képviselő asszony kérdésére Rétvári Bence államtitkár úr válaszol a tárca nevében. Öné a szó, négy percben.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Az Erzsébet-program ennek a kormánynak egy újítása, amely a szolidaritásnak, a társadalmi felelősségvállalásnak egy új, modern rendszere, hiszen úgy juttat jóléti szolgáltatásokat a legnehezebb sorban élők számára, hogy nem vesz el senkitől. Nem a vállalkozóktól elvett milliárdok, nem a pedagógusoktól elvett milliárdok, nem a családoktól elvett milliárdok teremtik meg az alapját ennek a szolgáltatásnak, hanem egy olyasfajta ágazat, az étkezési utalványok forgalmazása, amelynek a forgalmazási eredményéből sikerül ezeket a gyerekeket, időseket, fogyatékkal élőket vagy szociálisan rászorulókat üdüléshez, nyaraláshoz juttatni, tehát egy olyan pénzből, amely eddig az országból minden évben kiszivárgott. Sok-sok milliárd forint, amely kifolyt az országból, most itthon marad. Gondolják el, tisztelt képviselőtársaim, hogy ha ebből százezer embert tudunk elvinni nyaralni 2 ezer forintos önköltséggel, vagy egy családot mindösszesen 30 ezer forintos önköltséggel egy egész hétre, akkor vajon mekkora profitra tehettek szerint azok a francia cégek, amelyek eddig ezt a pénzt egy az egyben kivihették az országból.

Ez a forgalmazási eredmény tehát kiszámítható, hosszú távú és biztos (Tüsszentés az MSZP padsoraiban.), éppen ezért - a szocialista képviselőtársaim is rábólintanak, rátüsszentenek, hogy ez egy jó program, köszönjük szépen az ő részükről is - ez egy hosszú távon biztos forrás a gyermektáborozás számára. 2012-ben 100 ezer ember részesült ilyesfajta Erzsébet-programos támogatásban, ebből 30 ezer gyermek volt. 2013-ban, tehát az idei évben már eddig 145 ezer embernek sikerült támogatást nyújtanunk az üdültetéséhez, ebből 83 ezer gyermek volt, közülük 50 ezren voltak Erzsébet-táborokban.

Az Erzsébet-táborok keretében tavaly 21 pályázatot hirdettünk, ehhez képest idén majdnem háromszor annyi, 60 pályázatra került sor. Voltak általános és tematikus táborok. A tematikus táborokban sok híres ember, a fiatalok számára példakép is megfordult: Kovács "Kokó" István, Kovács Ági, Nagy Tímea, Komáromi Tibor, Hadfi Dániel vagy Borza Teréz. Világbajnokok, olimpiai bajnokok vezetésével tíz sporttábor valósult meg, de volt emellett művészeti tábor, önismereti tábor, népzenei tábor, természetbarát tábor vagy médiatábor is. A leghátrányosabb helyzetű kistérségekből érkező fiatalok egy része pedig Brüsszelbe mehetett, hogy ott mutassa meg saját települését egész Európának. Voltak olyan szerencsések is, akik a Forma-1 magyar nagydíj pénteki szabadedzésén vehettek részt, és az általános és középiskolásokból a legtöbben - nyolc helyszínen - a Balaton partján és vízparton üdülhettek.

Fontos volt a fogyatékossággal élők számára négy speciális tábor elindítása: tánc- és drámatábor, ipar- és képzőművészeti tábor, Bicebóca-tábor és Esély-tábor szolgálta a fogyatékkal élőket ezen a nyáron. Akik a legjobb teljesítményt nyújtották, azoknak "Erzsébet Talentum" programot hirdettünk, őszi és tavaszi tábort szerveztünk, pontosan azért, hogy az ő tehetségüket minél inkább tudjuk fejleszteni.

Ha összeadjuk 2012-t és 2013-at, amióta az Erzsébet-program fut Magyarországon, összességében negyedmillió embernek sikerült segítenünk, és 100 ezer gyermek üdülését tudtuk ezáltal is támogatni. Negyedmillió ember egy óriási tömeg, ezeknek az embereknek szinte a teljességéről elmondható az, hogy nem tudott volna elmenni üdülni, nem tudott volna megengedni a családja egyhétnyi nyaralást, ha ezt a nagyon nagy mértékű, 80-90 százalékos állami támogatást meg nem kapták volna, és ez jó karban tartotta az állami tulajdonú üdülőket is.

Ezen túlmenően el kell mondjuk, hogy Brüsszelben természetesen eljárás folyik ez ellen a programunk ellen is. Úgy látszik, ami jó, az Brüsszel negatív érdeklődését is kiváltja, de Magyarország természetesen meg fogja védeni Brüsszelben is az Erzsébet-programot, hiszen több százezer ember (Az elnök csenget.) szociális üdültetését kell megvédenünk. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Megkérdezem Lanczendorfer Erzsébet képviselő asszonyt, elfogadja-e az államtitkári választ.

DR. LANCZENDORFER ERZSÉBET (KDNP): Köszönöm szépen, államtitkár úr. Én azt gondolom, hogy ilyen eredmények felsorolása után ellenzéki képviselőtársaim is igent mondanak a társadalmi szolidaritás ilyen formában történő gyakorlati alkalmazására, megjelenítésére, hiszen a szolidaritásról nem beszélni kell, hanem a mindennapi életben tettekkel kell megvalósítani.

A magyar kormány, a Fidesz-KDNP-kormány létrehozta az Erzsébet-programot. Ez egy igazán nagyszerű program. Különösen a fejlődését kell értékelnünk, hiszen idén a kormány újabb pályázatokkal bővítette a program egyébként is színes kínálatát.

Természetesen elfogadom az államtitkár úr válaszát. (Taps a kormánypárti padsorokban. - Dr. Józsa István tapsol.)




Felszólalások:   69-75   75-80   81-91      Ülésnap adatai