Készült: 2024.09.19.05:11:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

304. ülésnap (2013.09.23.),  155-162. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:29


Felszólalások:   145-154   155-162   163-172      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm államtitkár úr válaszát.

Tisztelt Országgyűlés! Pálffy István, a KDNP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a közigazgatási és igazságügyi miniszternek: "Hogyan tudja a kormány az 'Egy közülünk' civil jogalkotási kezdeményezést segíteni?" címmel. A miniszter úr halaszthatatlan közfeladat ellátása miatt válaszadásra Rétvári Bence államtitkár urat jelölte ki. Kérdezem képviselő urat, elfogadja-e a válaszadó személyét. (Jelzésre:) Igen. Öné a szó, képviselő úr.

PÁLFFY ISTVÁN (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Örömmel mondom itt a Házban, hogy összegyűlt az az egymillió aláírás, amely az Európai Unió országaiból támogatja a magzati élet védelmében kezdeményezett uniós jogalkotást.

Ahogy azt már az aláírásgyűjtés megkezdésekor a kezdeményező civilek elmondták, az "Egy közülünk" akciónak az a célja, hogy uniós forrásokat ne lehessen embriókísérletekre fordítani, az a célja, hogy az Unió a fogantatástól kezdve biztosítsa az élethez való jog védelmét, és ne finanszírozzon embriók elpusztításával járó kísérleteket. Ez az ügy megfelel a mi hitünknek, emberi jogi és filozófiai alapon is biztos lábakon áll ez a kezdeményezés, ezért támogatta kezdettől fogva a Kereszténydemokrata Néppárt és az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség.

A felsőházban indítottuk útjára az akciót, úgy illik, úgy dukál, hogy itt, az alsóházban most az egymillió aláírás kapcsán beszéljünk erről, és szeretném megköszönni Frivaldszky Editnek, a kezdeményezés magyarországi koordinátorának a munkáját, és mindazon magyar állampolgárok csatlakozását, akik aláírták az ívet, mert valóban égető szükség van a magzati élet védelmére. Ők a legkiszolgáltatottabb és a leginkább jogfosztott kisebbség, az ő szempontjaikat is kell hogy képviseljük és hogy az érdekükben megszólaljunk.

Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Most az aláírásokkal ki kell használni az Unióban rejlő lehetőségeket - mert vannak olyanok is -, a rendelkezésre álló eszközöket, és kikényszeríthető, hogy foglalkozzon a Bizottság ezzel a kérdéssel.

Kérdezem ezért, hogy a kereszténydemokrata nemzeti kormány milyen módon tudja ezt a bizonyos tárgyi jogalkotást segíteni, miként tudja a civileket támogatni és a Bizottságnál az ügy súlyát érzékeltetni.

Várom megtisztelő válaszát.

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Válaszadásra megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak. Öné a szó.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Valóban örülhetünk, hiszen az Unió végre egy olyan kérdéssel fog foglalkozni, amit maguk a polgárok kezdeményeztek.

Az elmúlt években egy-egy napirendi pont csak úgy kerülhetett az uniós döntéshozók asztalára, hogy valamiféle bürokraták azt előkészítették vagy a képviselők az asztalra hozták. Viszont az első olyan ügy lesz az emberi élet védelme, a magzati kortól az emberi méltóság tisztelete, amelyet az európai polgárok közvetlenül vittek az Unió döntéshozó fórumai elé, nem képviselőkön keresztül, nem politikai pártokon keresztül, hanem ők maguk, az Unió polgárai, élve az Európai Unió új eszközével, az európai polgári kezdeményezéssel, gyűjtötték össze ezt az egymillió aláírást, sőt, ahogy néztem, a legfrissebb, szeptember 23-ai adat szerint 1 097 417 aláírást.

Mint azt képviselő úr is említette, ennek vannak különböző eljárási szabályai, nem elég, hogy egymillió aláírás kell, ezek közül legalább 7 tagállamban a nemzeti minimumot el kell érni, tehát nem lehet, hogy csak egy-két országból gyűjtik össze a kellő mennyiséget. Magyarország számára a nemzeti kvóta 16 500 lett volna, 50 ezer fölött van a Magyarországról érkező aláírások száma mind papíron, mind pedig interneten. 13 ország haladta meg a nemzeti minimumot, föl is olvasnám, nekik is gratulálunk: Ausztria, Franciaország, Németország, Olaszország, Litvánia, Hollandia, Lengyelország, Románia, Szlovákia, Spanyolország, Portugália és Málta. Ezek közül páran nagyon nagy mértékben: több mint háromszoros arányban gyűjtöttek össze Olaszországban is, és Lengyelországban is két és félszeres arányban ahhoz képest, mint ami a nemzeti minimum lett volna.

(16.20)

Így tehát elmondhatjuk, hogy valószínűleg a lisszaboni szerződés által nyitott ilyesfajta európai polgári kezdeményezések közül először életvédelmi kérdésben fog az Unió azzal foglalkozni, amiben már egyébként a Brüstle-ügyben is kimondta egy szabadalmi ügy kapcsán, hogy a magzati élet nem lehet szabadalmaztatás tárgya. Itt elmondhatjuk azt, hogy az Unió nem adhat pénzt olyan kísérletekre, amelyekkel magzati életeket pusztítanak el.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm államtitkár úr válaszát. Viszonválaszra megadom a szót Pálffy István képviselő úrnak.

PÁLFFY ISTVÁN (KDNP): Köszönöm szépen, államtitkár úr, ezt a kiállást, és számítunk erre a Bizottságnál is. Már csak azért is, mert az "Egy közülünk" az egyik első regisztrált polgári kezdeményezés az Európai Unióban. Tavaly április 1-je óta van erre lehetőség, és mint ilyen, valóban egy lakmuszpapír. Az, ami ezután következik, hogy összegyűlt az 1 millió aláírás, hogy a Bizottság azokat megvizsgálja, dönt arról, hogy előterjeszt-e jogalkotási javaslatot, és aztán nyilván a jogalkotó parlament ezt elfogadja, illetve majd szavaznak ott arról. Folyamatosan figyelemmel kell kísérnie a kormánynak és a magyar európai parlamenti képviselőknek is ezt a munkát.

És lakmuszpapír annyiban, hogy minden hasonló, bennünket érintő, a mi politikai közösségünket érintő hasonló kezdeményezés sorsa is bele van írva ennek az eljárásnak a folyamatába, akár a székelyföldi autonómiáról legyen szó, a nemzeti közösségekkel kapcsolatos hasonló polgári kezdeményezésről.

Köszönöm szépen a válaszát. (Taps a KDNP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Viszonválasz illeti meg államtitkár urat. Öné a szó.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Úgy gondolom, ha november 1-jéig eljut ennek a kezdeményezésnek a híre, akkor nyilván sokkal többen támogatnák, akár csak egyetértve, akár az aláírásukkal is, hiszen szerintem az emberek elsöprő többsége úgy gondolja, hogy ha van egyfajta orvosi kísérlet, van egyfajta kutatási folyamat, amely megoldható úgy, hogy nem magzati életek kioltásával jár, nem ilyen emberi életkezdeményeknek a veszélyeztetésével jár, akkor oldjuk meg ezt mindenképpen másképpen. Az Unió maga pedig inkább azokat az orvosi kutatásokat, inkább azokat a fejlesztéseket támogassa, amelyek mellőzik ennek a kockázatát, hogy bármilyen módon is egy apró, pici, még védtelen emberi lény így az áldozatává váljon és elpusztuljon ebben a kísérletben. Úgyhogy én bízom benne, hogy november 1-jéig, ameddig még tart az aláírásgyűjtés az interneten is, minél többen fognak hozzá csatlakozni, és örülök annak, hogy Magyarország ezen a téren az Európai Unió sok államánál jobban teljesít, hiszen lakosságarányosan a harmadik legtöbb aláírást Magyarországról tudtuk Brüsszel felé továbbítani. Talán ha több ilyen kezdeményezés lenne, az emberek hite a brüsszeli döntéshozatalban is megnőne, ha látnák, hogy a saját hangjukra hallanak ott választ.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   145-154   155-162   163-172      Ülésnap adatai