Készült: 2024.09.19.00:05:20 Dinamikus lap

A felszólalás szövege:

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
32 88 1998.11.20. 5:19  1-123

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm. Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A költségvetési törvény általános vitájának ötödik napján az utolsó órákban már én sem tudok újat mondani, de nem is akarok, sőt még betévedni sem akarok abba a közgazdasági és statisztikai dzsungelbe, amelyet - mérnök ember lévén - nem is láthatok át. Ehelyett keresem az összefüggéseket bizonyos pénzügyi fejezetek és politikai szándékok között.

Látom, hogy a kormányváltáskor kapott súlyos örökség milyen szűk utcát hagyott a polgári kormány és a polgári erők részére. Az 1999. évi költségvetés sarokszámainak önök, tisztelt ellenzéki, volt kormánypárti képviselők rakták le az alapjait. Vajon az a sok milliárd forintnyi hiány nem befolyásol semmit? Dehogynem! Én is keveslem a nyugdíjemelésre fordítható összeget, keveslem a cirka 14 százalékos mértéket. De miből fedezzük? Honnan vegyünk el még több pénzt, amikor a fedezetét az előző ciklus tüntette el? A magánnyugdíjpénztárakba átfolyó óriási összegekkel nem gazdálkodhat a kormány. Ez jövőre még jobban fog hiányozni.

Önök aláírásokat gyűjtenek a nyugdíjasok között a kormány ellenében, holott önöknek - kedves szocialista és szabaddemokrata képviselőtársaim - kellene a legjobban tudni, hogy január 1-jén milyen rossz nyugdíjtörvényt vezettek be. Semmiféle modellezést, hatástanulmányt nem végeztek, és csúfosan levizsgázott a bevezetés évében ez a nyugdíjtörvény. Ezért kellene önöknek, volt kormánypárti képviselőknek bocsánatot kérni a nyugdíjasoktól, és nem a hangulatot szítani.

Az sem a polgári kormány hibája, hogy nem tud nagyobb mértékű adókedvezményt és járulékkönnyítést bevezetni, mert ehhez is nyomasztó teher a Postabank lila erkélye, úszómedencéje Spanyolországban.

Azt viszont látni kell, hogy a Fidesz-Magyar Polgári Párt választási ígéreteinek súlypontjait érvényesíteni fogja. Érvényesíteni fogja a költségvetésben a családok támogatásával, az oktatás előtérbe helyezésével többletforrások révén. Itt cseng össze választási szlogenünk - "a jövő választása" - a távlatokban mérhető eredményekkel. A családok megerősítése egészséges társadalmi tagozódást fog létrehozni, az oktatással pedig a jövő nemzedékét kell felkészítenünk az új évezred kihívásaira.

A költségvetés környezetvédelmi fejezetét tanulmányozva azt tapasztaltam, hogy a települési víz- és csatornahálózat kiépítésére mintegy 25 százalékkal bővül a pénzügyi forrás. A tárca ígéretei szerint a következő években is bővülnek a források a szennyvízhálózatok kiépítéséhez és a szilárdhulladék-lerakók elkészítéséhez. Ezeket a feladatokat különös figyelemmel kezeljük, ugyanis a következő évszázad igazi kincse a tiszta ivóvíz lesz. Már most fordítsunk többletforrásokat a felszíni és a felszín alatti vízbázisaink védelmére! Igaz, hogy a környezetvédelmi kiadások éves összegei csak lassú bővülést mutatnak, de a több tárcánál is - FVM, KHVM - jelentkező környezetvédelmi jellegű beruházások már azt jelentik, hogy megtörtént a szemléletváltás az egészséges környezetépítés érdekében.

A jövő évi költségvetés nyilvánosságra került adatait a közvélemény pozitívan fogadta, és bizakodva várja, hogy a polgári kormány meg tudja valósítani annak politikai tartalmát is. Viszont önök, kedves ellenzéki képviselőtársaim, akik az érvek hiányát emlegetik, elfelejtik azt az apró tényt, hogy a kormánynak a választásokon kapott felhatalmazását kell végrehajtania az 1999. évi költségvetésben, és nem az önök igényeit.

Mindezek figyelembevételével javaslom a költségvetés elfogadását. Köszönöm a türelmüket. (Taps a kormánypárti oldalon.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
36 591 1998.11.30. 2:08  39-697

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az előzőekben Baja képviselőtársunk miniszteri expozénak is beillő felszólalásában igen sok komolytalan kitétel volt, éppen ezért nem is lehet miniszteri expozénak nevezni. Mindjárt a környezetvédelmi bizottságot meggyanúsítja azzal, hogy a kormánypárti képviselői a Központi Környezetvédelmi Alap működését akarják folytatni. Természetesen nem szeretnénk folytatni a Központi Környezetvédelmi Alap működését, ugyanis egyáltalán nem voltunk megelégedve annak formájával és tartalmával, így természetesen egyet is értett a bizottság kormánypárti oldala az alap - mint különálló pénzügyi alap - megszüntetésével.

Azt hiszem, nem kell külön részletezni az elmúlt egy-két év anomáliáit a Központi Környezetvédelmi Alap körül, amelyet éppen Baja képviselőtársunk tud a legmélyebben elmondani nekünk - bár ebből tényeket nem mondott el, csak szép, hangzatos szavakat. A környezetvédelmi tárcánál hiányolja a beruházási összegeket. Természetesen a környezetvédelmi célelőirányzaton kívül még más fejezetekben is található környezetvédelmi, illetve természetvédelmi célra felhasználható pénzösszeg, éppen ezért nem szerencsés ez a kitétele, valamint más tárcáknál is kimondottan környezetvédelmi feladatok megvalósítására különítettek el pénzösszegeket, igaz hogy nem környezetvédelmi címkével.

Köszönöm, elnök asszony. (Varga Mihály tapsol.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
36 603 1998.11.30. 1:34  39-697

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök asszony. Tisztelt Ház! Baja képviselőtársam a Környezetvédelmi Alap mellett kardoskodik, már 90 perc után másodszor, de ha kicsit visszagondolnak, képviselőtársaim jobban tudják, hogy a Területfejlesztési Alap beolvadása, beolvasztása a miniszteri irányítás alá is támadások kereszttüzébe került annak idején, 1992-ben, de a végeredmény nem igazolta a félelmet, mert a területfejlesztés tovább tudott működni, mert nyilvánvaló, hogy az elbírálások és a mechanizmusok megfelelő szinten működtek.

Természetesen mi is azt szeretnénk, ha az alap mint külön pénzügyi alap megszűnése a célelőirányzat odaítélése megfelelő nyilvánosságot kapna, és nem tudom, képviselőtársam ott volt-e azon a bizottsági ülésen, amelyen szó volt arról, hogy esetleg a bizottság is kapna képviseleti lehetőséget ezeknek a célelőirányzatoknak az odaítélésében, illetve elbírálásában.

 

 

(5.30)

 

Természetesen ezek után a miniszter egy személyben felelősen fog dönteni, és reméljük, hogy a környezetvédelmi célok megvalósítása érdekében. Köszönöm.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
39 73 1998.12.07. 1:42  39-165

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Képviselőtársaim! Azt hiszem, ellenzéki képviselőtársaim egymás anyagával vitatkoznak, ugyanis az iskoláztatási kényszer a szülőknél anyagi jellegű kényszerré válik. Ugyanis az a szegény réteg, amelyre utalnak, erre a bevételi forrásra is igényt tart, és éppen ezért ez a legkényszerítőbb eszköz arra, hogy a gyermeket iskolába küldje, és nem az, hogy a jegyző kiküldi az idézést, hogy jelenjen meg szabálysértési eljárás miatt, mert meg fogjuk büntetni. Ezt a papírt el sem olvassák! Kérdezzenek meg gyakorló jegyzőket!

Azonfelül ez az iskoláztatási támogatás a gyermekek 3 százalékánál okozhat problémát, és ezeknek a gyerekeknek a szülei el fogják érni azt, hogy a gyermek elmenjen iskolába, és ők megkapják azt a támogatási összeget, mert általában ezeknél a családoknál kettő és több gyermek van, így ez értelemszerűen komolyabb összeget jelent, amitől a családi kassza elesne. És még egyszer szeretném megjegyezni, hogy ennél a gazdasági eszköznél kényszerítőbb eszközt én nem látok ezeknél a rétegeknél.

Köszönöm a szót. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
94 200 1999.10.20. 1:51  172-363

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Kénytelen vagyok reagálni Kiss Andor képviselőtársam majdnem bázisszemléletű hozzászólására, ugyanis a környezetvédelmi tárca kiadási előirányzata közel 30 százalékkal növekszik. Tehát nincs hátrányos helyzetben, mint esetleg egy-két olyan tárca, amelyik éppen csak az inflációszinten kap többlet pénzügyi forrásokat, így a 29,7 százalékos növekmény elég tisztesnek nevezhető a többi tárcához képest.

(16.40)

Bár nyilvánvaló, hogy az a terhes örökség, amit átvett a környezetvédelmi tárca az utóbbi néhány év vagy évtized hátrányából, nehezen ledolgozható, és mindenki tudja, hogy az EU-csatlakozáshoz környezetvédelmi költségeink igen horribilis mértékűek, éppen ezért ezt egyik évről a másik évre nem lehet fedezni, és nem várható el, hogy teljes egészében megoldjuk, mondjuk, 2000-ben. Azért remélhető, hogy az EU-csatlakozásig - 2003-ig vagy 2005-ig - ezek az ügyek előbbrevitelre kerülnek. Ezenfelül ebből a többletköltségből végül is 177 fő létszámbővítésre is lehetőség van. Hangsúlyozom tehát, hogy nemcsak a pénzügyi, hanem a létszám lehetőségével is tud élni a környezetvédelmi tárca ahhoz, hogy a jövő évi megnövekedett feladatait el tudja látni.

Köszönöm, elnök úr.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
94 300 1999.10.20. 2:02  172-363

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Kénytelen vagyok Kovács képviselő úr felszólalására reagálni, ugyanis képviselőtársaihoz hasonlóan csúsztatásokkal teli felszólalásával akar a költségvetésről véleményt nyilvánítani, amikor a polgári kormánynak ezekkel a tanulókra fordított normatíváival most volt lehetősége egyáltalán utánalépni a feladatoknak. Nem tudom, hogy az előző években a szocialista kormány miért inflálta el ugyanezt a normatívát, és miért nem fejlesztette úgy, ahogy most fejleszti az Oktatási Minisztérium?

Ugyanakkor tudok olyan önkormányzatot - igaz, hogy baloldali vagy liberális -, amelyik még a normatívát sem fordította a diákokra, illetve az iskolákra. Elképzelheti, kedves képviselőtársam, milyen állapotok lehetnek ott, ahol ezt a normatívát sem fordították ilyen célra!

Azonfelül ismét felhozza a címzett támogatások egyoldalú odaítélését, de azt elfelejti mondani, hogy a címzett támogatásokhoz önerő szükséges, valamint többéves program. Azonfelül a címzett támogatásokhoz más ellenzéki önkormányzatok visszavonták a pályázatukat, szándékosan, hogy ezzel azt hitessék el, amit önök mondanak, hogy a címzett támogatásra nem kapnak pénzt, holott szándékosan vonták vissza, valamint önerőből szökőkutat meg termálkutat készítenek, ahelyett, hogy iskolát vagy pedig kórházat rekonstruálnának, illetve az állapotukat javítanák. Ez a háttere annak, amit önök kihoznak ebből!

Köszönöm, elnök úr. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
95 262 1999.10.21. 10:28  1-301

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Röviden rögtön reagálnék Fritz képviselőtársam hozzászólására, közvetlenül a bíróságokkal foglalkozó fejezetéhez, illetve ahhoz a néhány szavához, amely a tényszerűséget is mellőzi. Ugyanis a táblabíróságok témakörében felmérésre került, hogy hány ügy az, amely éves szinten a táblabíróságokra kerülne. Ez összesen egy táblabíróság ötven napi munkájára elegendő, tehát nem szükséges négy táblabíróság. Éppen ezért az állampolgárok adóforintjainak pazarlása lenne négy táblabíróság felállítása. Ez az egy bőségesen elegendő, amely a jövő évben a kormány programja, előterjesztése szerint megvalósulhat. Azonfelül a másik ok, amit a tisztelt ellenzéki képviselőtársak híreszteltek, hogy majd a Legfelsőbb Bíróság bírói pályázni fognak a táblabíróságokra. Tisztelt Képviselőtársaim! Egy darab legfelsőbb bíró sem pályázott a táblabíróságokra! Ennyit röviden.

A költségvetési vita e szakaszának a vége felé már jól kivehető, hogy ellenzéki képviselőtársaim zsigerből ellenzik, jó néhány sorát, megnevezését eltüntetnék. A polgári kormány kiszámítható, stabil politizálását jelenti ez a törvénytervezet, ugyanis a nyár elején elfogadott hároméves költségvetési irányelveket testesíti meg a 2000. évre. A folyamatok jól kitapinthatók, mind az infláció, mind pedig a GDP vonatkozásában.

Hangsúlyozni kell, hogy az infláció az utóbbi tíz évben nem volt egyszámjegyű, ebben az évben egyszámjegyűvé zsugorodott, és ezt a jelentős lépést a polgári kormány eredményeként kell elkönyvelni. Ugyanis másfél év után a gazdasági folyamatok már tükrözik a polgári kormány munkáját, a polgári kormány hozzáállását, és ennek már vajmi kevés köze van, tisztelt szocialista képviselőtársaim, az előző ciklushoz.

Ez a több kötetes költségvetési munka forintösszegekkel jeleníti meg a jövő év feladatait és tervezett fejlesztéseit. Prioritásokról, elsőbbségi célokról szokás beszélni, de én inkább máshogy fogalmaznék. A koalíciós kormánypártok megvalósítják a kormányprogramot, és ez tartalmazza a családok támogatását - azaz a gyed visszaállítását -, az agrár- és vidékfejlesztés markáns megjelenítését, a kis- és középvállalkozások fejlesztését és az otthonteremtést az új évezredben. Ezeket a fő célokat természetesen sokkal több pénzzel is el lehetne látni, de a központi költségvetés teherbíró képessége most ezt teszi lehetővé.

Az Állami Számvevőszék is teljesíthetőnek tartja ezt, de feszített költségvetésnek nevezi. Természetesen egy olyan ország, mint Magyarország, a világgazdaság mezején igen sok külső hatásnak van kitéve, és sok kiszámíthatatlan tényező befolyásolja a pénzügyi folyamatokat. De mindezek ellenére több forrást biztosítunk a kis- és középvállalkozások támogatására, illetve ebben az évben felkészülési támogatást kapnak az EU-csatlakozáshoz - több mint kétszeres összeggel.

Szintén jelentősen, több pénzzel és egész más struktúrában fog hozzá a kormányzat 2000-től az új lakáspolitika megvalósításához. A kamattámogatás visszaállításra kerül a hosszú lejáratú hitelek mellé, a gyerekszámhoz kötötten, piacsemlegesen, a kereskedelmi bankok felé, a jelzáloghitelezés kiterjesztése, megkönnyítése, jelzáloglevél bevezetése, amely lökést ad a programhoz.

Természetesen ezt is lehet kritizálni, ezt is lehetne jobban végrehajtani, ha több forrásunk lenne. De tisztelt szocialista képviselőtársaim, ellenzéki képviselőtársaim figyelmét föl kell hívni arra, hogy ez a kormány hozzáfog, nem úgy, mint az előző négy évben, hogy a négy év folyamán csak tanácskozik, és programokat talál ki írásos szinten. Ez a jövő évben januártól elkezdődik.

Tovább nem részletezem, mert fontosnak tartom elmondani, hogy a gyed visszaállítása egy olyan intézkedés, amely fogyó népességünk mellett előtérbe helyezi a gyermekvállalás megbecsülését, a családok elismerését. De ezt a tényt erősíti, hogy a jövedelemadó-rendszer gyermekkedvezmény-eleme jelentősen növekedik.

Szűkebb területem, a környezetvédelem területén is előrelépésről kell beszélnünk, ugyanis a majd 30 százalékos kiadási bővülés - pontosan 29,7 százalékos - sok fontos feladat megoldását teszi lehetővé. Igaz, hogy a szennyvízelvezetés, csatornázás, víztisztítás területén a lemaradásunk évtizedes, de ehhez is hozzáfogtunk. Természetesen a megvalósítását mi sem a jövő évre tervezzük, hanem a következő tíz évre, az EU-csatlakozás pénzeivel együtt. A múlt örökségét nem felemlítve, a feladatot megoldani akarjuk, és ebből a költségvetési üzenetből láthatóan el is kezdődik a megoldás.

A pénzügyi bővülés lehetővé teszi, hogy 177 fővel többen végezzék munkájukat 2000-ben a környezetvédelmi tárcánál. Azt hiszem, ez is komoly üzenet arra, hogy nemcsak forrás kerül oda, hanem létszám is, ahol a feladat növekszik, ahol a múlt szennyes örökségét el kell takarítani.

Az Oktatási Minisztérium közoktatási fejezete is a normatívák bővülését mutatja 15-20-21 százalékos értékkel. Ez mindenképpen olyan üzenet az oktatás felé, amely megszívlelendő, és nem a normatívák elértéktelenítése, infláció melletti helyben hagyása, hanem az infláción túli reálérték növelése történik.

Természetesen ez sem lehet elég ok ellenzéki képviselőtársaimnak, hogy támogassák a költségvetést, de tudnék én olyan példát mondani balliberális önkormányzatoknál, ahol az eddigi normatívát sem fordították az oktatásra, az eddigi összegeket sem adták a kollégiumnak és az iskolának. Meg is lehet nézni azt az önkormányzatot! Itt most meg kell hogy jegyezzem az elmúlt napok hisztériáját, amelyet önök gerjesztenek a címzett támogatás témakörében. Ez igencsak fölösleges bajkeverés, ugyanis a címzett támogatásról mindenki csak azt mondja, hogy nem kap az ellenzéki önkormányzat, de nem a mondat elejéről indítják.

 

(17.50)

A mondat eleje úgy kezdődik, hogy a címzett támogatás önrésszel valósulhat meg, és 200 millió fölötti összegnél, azaz azoknak az önkormányzatoknak, amelyeknél nincsenek programok, nincsenek tervek, nem is lehet címzett támogatásért indulniuk, sőt ismét csak olyan balliberális önkormányzatot tudok mondani, ahol a címzett támogatást januárban visszavonták, mert az önrészt másra akarja fordítani. A kórház-rekonstrukció első ütemét befejezte az önkormányzat, a sebészeti műtőblokkot megépítette a sebész országgyűlési képviselő kijárására, de a 175 éves épületek rekonstrukciójára már a címzett támogatást nem adta be, mert az önrészt nem teszi mögé. Azt kell mondanom, hogy az önrésszel szökőkutat, sétálóutcát és termálkutat épít ahelyett, hogy a 175 éves kórházat javítaná fel, valamint a 100 éves iskolaépületeket. Ez, kedves szocialista képviselőtársaim, egy balliberális önkormányzat, jelesül Kalocsa, hogy ne rébuszokban beszéljek. Meg is lehet nézni azokat az önkormányzati épületeket, ahonnan kimarad ez. Ennyit a címzett támogatásokról.

Éppen ezért azt tudom mondani, hogy a 2000. évi költségvetés mindenképpen olyan költségvetés, amely a jövő évezred költségvetése, előremutató, a fejlődést lehetővé tevő költségvetés. Kérem képviselőtársaimat, hogy támogassák.

Köszönöm, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
95 270 1999.10.21. 1:51  1-301

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Természetesen az előző kétperces reagálásokból úgy ítélem meg, hogy a kormány programját a költségvetésből megfelelően interpretáltam ahhoz, hogy ellenzéki képviselőtársaimnak ne tessen, és éppen ezért többen is felálljanak.

Ugyanakkor Bauer képviselőtársam sportszerűségi felhívását én önöknek tudnám mondani, ugyanis nem hiszem, hogy a sportszerűséget rajtunk kellene számon kérni, hanem önökön, tisztelt képviselőtársaim, akik a bizottsági ülésen is olyan lehetetlen módon végzik munkájukat, hogy újságreagálásokkal, hírreagálásokkal működnek a bizottságban, és nem tényszerű munkával foglalkoznak.

Visszatérve a költségvetésre, a költségvetés inflációs várakozása a jövő évre 6-7 százalék. Ez is jelentős üzenet, és azt hiszem, hogy a 18 százalékos inflációval átvett költségvetésben mai 9 százalékos érték - ismételten hangsúlyozom - a polgári kormány eredménye, és természetesen az állampolgárok ezt a jövő év folyamán még jobban fogják érezni. Nyilvánvaló, hogy ez az állampolgárok többletjövedelmeit fogja eredményezni, illetve életkörülményeik javulását.

Köszönöm, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
95 278 1999.10.21. 1:30  1-301

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! A Környezetvédelmi Alapból folyó szennyvízberuházások támogatása, melyre Szalay képviselőtársam utalt, sajnos tényleg egy helyben járt ebben az évben. De azt tudni kell, hogy a tárca átvételekor üres kasszát vett át az új miniszter, Pepó Pál, valamint olyan determinációkat, hogy erre az évre igen csekély összeggel, 5-6 milliárd forintnyi összeggel lehetett csak az ország összes pályázatát megtámogatni.

Úgyhogy, tisztelt képviselőtársam, talán ha az előzményekre jobban emlékezne vagy akarna emlékezni, akkor tudnia kellene, hogy azok a determinációk, melyeket Baja Ferenc minisztersége idején vállalt, közel nem a környezetvédelem felé mentek. Így természetes, hogy a lemaradásunk nem csökkent. Azonfelül - erre szintén szeretném felhívni a figyelmét - nemcsak az a sor tartalmazza a szennyvíz- és csapadékcsatorna-beruházásokat, hanem egyéb sorok is, céltámogatások is, és ezenfelül az előcsatlakozási pénzekből is jut oda. Így ténylegesen megindul a hátrányunk lefaragása.

Köszönöm, elnök úr. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
95 364 1999.10.21. 2:03  301-453

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Bauer képviselő úr sajnos megint csak az igazság egy részét mondta el, de a másik részével kapcsolatban nagyban elhallgatta a lényeget, hogy ezek a magán energiaszolgáltatók a garantált 8 százalékos nyereségüket úgy érik el, hogy a költségelemeiket szándékosan növelik. Vajon különben miért érné meg egy energiaszolgáltatónak szállodában laktatnia a külföldi cégvezetőit, és hetente röptetni őket? Talán ez jelentős többletköltség, és jelentősen növeli az energia költségét, de ezen túl számtalan olyan elem van egy energiagazdálkodó cégnél, amelyet pluszban feleslegesen vezettek be azért, hogy a befektetett tőkét ilyen formán is lehessen szállítani. Gondolom, ezzel ön is tisztában van, még ha vitába is száll velem. A vita akkor is csak arról szól, hogy az energiaárak ettől kezdve igen jelentősen változtak, és sajnos nem az előnyükre, és ezen a polgári kormány nyilvánvalóan nem fog és nem is tud változtatni, mert a szerződéseket azért betartjuk, bármilyen formában is csúsztat Bauer képviselő úr.

Egyébként pedig a nyugdíjak mellől hiányzó pénzösszeg miatt nem lehet a 6 százalékot növelni, mert bármilyen államkötvényeket mondanak ellenzéki képviselőtársaim, az a pénztömeg hiányzik. Ami hiányzik, azt nem lehet a nyugdíjszázalékra fordítani. Nagyon sajnálom, hogy ezt egy éve nem tudják megérteni, mert én egy évvel ezelőtt is ugyanezt mondtam, illetve önöknek is ugyanezt mondtuk, hogy az a pénztömeg hiányzik, amely a magánnyugdíjpénztárakhoz átmegy, és tervezetlenül bevezették. (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.)

Köszönöm.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
105 136 1999.12.06. 1:31  39-141

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Bauer képviselőtársam felszólalása indított a kétpercesre, ugyanis annyit emlegette a Kulturális Örökség Minisztériumának romhalmazait, hogy kénytelen vagyok én is egy romhalmazra felhívni a figyelmét: Magyar Bálint úr minisztersége idejére, amikor is a Magyar Liberálisok című sorozatot tízezer példányban 14 főre kinyomtatták, amelyet azóta pincében tárolnak, mert nem került közforgalomba, és ezt természetesen a minisztérium támogatta annak idején kemény tíz- vagy százmillióval. Nem tudni, hogy ez a romhalmaz meddig nyugodott volna ott, hogy ha véletlenül a közelmúltban nem találunk rá a pincékben ezekre a kötethegyekre. Éppen ezért a polgári kormánynak a nemzeti elkötelezettségű programjaira felhasznált pénzek sokkal jobban hasznosulnak, mint azok a pénzek, amelyek a pincében olyan kötetekben fekszenek, amelyek tulajdonképpen teljesen feleslegesek, mert életrajzi regényeket, életrajzi esszéket bárhol össze lehet szedni. Talán kérdezze meg Magyar Bálint urat, hogy milyen pénzből finanszírozta ezt a műveletet!

Köszönöm, elnök úr. (Taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
106 84 1999.12.07. 1:48  29-107

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Csak röviden szeretnék érvelni Braun Márton képviselőtársam módosító indítványára, amely a KHVM fejezetére vonatkozott, a gyorsforgalmi úthálózat fejlesztésének, előirányzatának nevesítésére, annak egy részének nevesítésére, történetesen a szekszárdi híd építésének elkezdésére, melynek tervei már jó néhány éve elkészültek. A képviselőtársaim, akik az előző ciklusban is itt voltak, biztosan jól emlékeznek rá, hogy igen-igen komoly szándék volt arra, hogy megépítsék, csak éppen forrást nem tettek mögé. Ez a módosító indítvány jelentené azt, hogy ezzel a forrással a jövő évben mindenképpen elindulna a beruházás, illetve a most már felállt Autópálya-építő Rt. munkáját ezzel segítenénk, hogy ne tudja a minisztérium ezt a beruházást még egy évvel, néhány hónappal elhúzni. Mindenképpen kezdődjön meg Magyarországon egy olyan híd építése, amely a jövő évezred forgalmának egyáltalán megfelel.

Bizonyára önök is tudják, képviselőtársaim, hogy az európai uniós csatlakozásnál a hidak terhelhetősége igen fontos tényező, és a Duna Budapest alatti szakaszán meglévő két hidunk bizony nem a legmegfelelőbb erre. Éppen ezért nagyon fontos, hogy Szekszárd térségében az ország két részét összekötő híd megépüljön.

Köszönöm, elnök úr.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
106 98 1999.12.07. 1:06  29-107

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Keller Képviselő Úr! Felszólalásából sajnos megint kiérződött az az ellenkezés, ellenszenv, amellyel a kormány költségvetését támadja. (Derültség az MSZP soraiban.) Sajnos, az előző heteknek a folyománya, hogy a kormányra akarja azt a címkét ráragasztani, hogy nem támogatják az ellenzéki egészségügyi létesítményeket és egyéb címzett támogatásoknak a folyósítását. (Bauer Tamás: Így is van!)

Itt újra meg kell jegyezzem, hogy van olyan ellenzéki önkormányzat, SZDSZ-es vezetésű önkormányzat, amelyik szándékosan visszavonta a pályázatát, mert nem ilyen célra akarja az önerőnek feltüntetett hitelét elhasználni. Éppen ezért Keller képviselő úrnak ismét nincs igaza, és kénytelen vagyok ismételten felhozni ezt a dolgot, hogy a szándékosan visszavont támogatásokat nem lehet a pályázatoknál értékelni. (Bauer Tamás közbeszól.)

Köszönöm, elnök úr. (Taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
118 219 2000.02.09. 1:06  198-267

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Úgy gondolom, hogy a törvényjavaslat visszavonása hiba lenne, és nem hiszem, hogy a bizottságunk elnöke egyeztette ezt a véleményét.

Kicsit idealisztikus lenne ezt a törvényjavaslatot visszavonni, megint csak vereséget szenvednénk a gazdasági lobbival szemben, ugyanis az a véleményem, ami Pap Jánosé is, hogy amennyiben visszavonja a kormány a törvényt, ez a mai helyzet továbbmehetne évekig, és még mindig szerencsésebb lenne ezt a törvényt általunk, esetleg egy elhúzódó vitán, többszöri módosítással olyanná formálni, ami működőképes, és nem nekünk visszavonulni azzal, hogy a könnyebb megoldást választjuk azzal, hogy nem tárgyalunk és nem vitázunk róla, és nem készítünk hozzá használható anyagot.

Köszönöm, elnök úr. (Taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
118 241 2000.02.09. 1:55  198-267

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Valójában nem értem az ellenzéki képviselőtársaimat, akik kétségbe vonják azt az elvet, hogy a szennyező fizessen. Akkor vajon ki fizessen helyettük? (Dr. Kóródi Mária: Senki nem vonja kétségbe, képviselő úr!) Én fordítva kérdezem meg: vajon ki fizessen helyettük azért a munkáért, amit el kell végezni az árokparton, meg az erdő szélén? Egyszer valakinek ezt is ki kell fizetni!

Azon felül pedig az egyén felelőssége némileg rögzítve van más törvényekben is, és visszavezethető arra, hogy cselekedeteiért felelősségre vonható, és mivel anyagi következményekkel jár, ezért anyagi konzekvenciái legyenek annak, ha szemetel. Természetesen nem arra gondolok, ha valaki véletlenül elejt egy szalvétát vagy egy csikket, de attól függetlenül talán néha még ez is illő lenne, mert nagyon sokszor tapasztalni, hogy megyek egy autó után és lazán kidobják a csikket, az természetesen visszavágódik a mögötte jövő járműre, mindegy, hogy milyen jármű. Egy tapasztalatlan sofőr még meg is ijedhet és balesetet okozhat. Tehát ez is a szennyező elve; ott van a hulladék, ahol nem kellene.

Azon felül nemcsak a magánszemélyeknél, hanem cégeknél is veszélyes ez. Egy kft.-nél könnyen meg lehet csinálni azt, hogy feloszlatjuk és ott marad a szemét, de nincs felelős. Úgy gondolom, hogy a törvényben valahogy kezelni kellene, hogy a cégek felelőssége ne szűnjön meg, mert a cég felelősségét az ügyvezetője garantálja. Ezt bele kellene foglalni ahhoz, hogy itt is elérhető legyen a felelősség és az anyagi konzekvencia.

Köszönöm, elnök úr.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
118 259 2000.02.09. 9:54  198-267

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A nap vége felé erről a törvényről igen sok mindent elmondtunk, elmondtak a képviselőtársaim, de én ott kezdeném a felszólalásomat, hogy a törvényre szükség van. Szükség van, minél előbb, mert látjuk, látható, hogy hosszadalmas folyamatok állnak előttünk, és minél tovább szenved késedelmet, annál később kezdjük az ügyet megoldani, illetve annál később lesz lehetősége az állampolgároknak törvényesen a hulladékkezelést végrehajtani.

Én úgy gondolom, hogy az EU felé haladva mindenképp szükséges a törvény; harmonizáljon, de ne szolgalelkűen harmonizáljon, és ne vegyen át olyan fogalmakat, amelyek nem biztos, hogy nálunk értelmezhetőek, illetve kicsit túlhaladottak a mi szempontunkból. Sajnos a törvény keretjellegénél fogva néhány olyan pontot nem tudunk belehelyezni, amely szükséges lenne, vagy legalábbis néhányunk szerint szükséges volna, és miniszteri szintű rendeletbe fog belekerülni, amelyet remélünk, hogy időben fogunk látni, és nem a hatálybalépés után, hanem én mint a szakbizottság egyik tagja, szeretném, ha a miniszteri rendeletet a bizottságunk még a megfogalmazott állapotában látná, főleg, hogy most még ez nem körvonalazódott.

Azon felül én azt hiszem, hogy az egyik pont ebben a törvényben, a szelektivitás kikerülése egy szerencsétlen lépés volt, mindenképp bele kell fogalmazni a szelektivitást, ugyanis a szelektivitásnak az elindításával lehet a hulladékgazdálkodást olyan irányba indítani, ahol újrahasznosítás, végső elhelyezés vagy egyéb formájában megoldást nyer. Mindaddig, amíg a hulladékgyűjtés csak en bloc, egy mennyiségben történik, egy tégelybe, addig igen nehéz tovább foglalkozni vele, ugyanis ebben a hulladékban a biciklitől a tégláig minden van, és mindenki tudja, hogy a kommunális hulladékot három nap után már lehetetlenség szétszedni, nem találunk olyan munkást, aki szétszedné és egyhetes hulladékot szétválogatna felhasználható alkatrészekre. Éppen ezért a szelektivitást véleményem szerint már az elején bele kell fogalmazni oly mélységben, hogy ez közérthető legyen az állampolgárok számára; közérthető, és ahogy előttem szóló pedagógus képviselőtársam mondta, a diákok, a felnövő nemzedék számára iránymutató és szemléletformáló, tudatformáló legyen.

Azt hiszem, erről mindenki tudna jó példát mondani, és nem is ezzel akarnám önöket terhelni, de Nyugat-Európában húsz év telt el a hulladékkezelés bevezetésétől kezdve, mire olyan szinten vannak, mint amit mi látunk bizonyos helyeken. Természetesen ott sem mindenhol fenékig tejfel az élet, de általában már rendezettek a körülmények, és mi rendezettnek is látjuk. De ez, mint mondom, húsz év volt.

Ha mi ezzel a törvénnyel téblábolunk, és nem akarunk olyan dolgokat belevinni, és ezzel jóváhagyással az ország részére bocsátani, hanem a tárca nyakára visszasózni, és éveket - hogy is mondjam - körbejárni, mert lehetne, mert mindig van jó és minden jónál van még jobb, és éppen ezért gondolom, hogy ezért is szenvedhetett ilyen késedelmet a törvény, mert minden egyeztetésnél mindenki bele akarta rakni a legjobb gondolatát, és valószínű, hogy ez a legjobb gondolatok tömkelege összességében nem a legjobb irányba mutatott. Éppen ezért néhány pontjánál felpuhulást véltünk ebben a törvényben, és úgy gondolom, hogy ezt meg kellene szüntetni, mert a felpuhulással nem fogunk tudni viszonylag gyors eredményt elérni. A viszonylagosságot csak azért mondom, mert a folyékony és szilárd hulladék területén kaotikus állapotok vannak.

Egyik képviselőtársam azt mondja, hogy ő nem tudja, mennyi lerakó lehet. Én sejtem: 3200 önkormányzat van, vagyis legalább 3200 lerakó, de biztos, hogy van olyan önkormányzat, ahol legalább kettő vagy három van, tehát kiindulási helyzetként vegyük úgy, hogy van körülbelül 4-5 ezer hulladéklerakó. Ezt kell lecsökkenteni, vagy egyáltalán bezárni, megszüntetni és rehabilitálni.

A hulladék újrahasznosításánál azért meg kell hogy jegyezzem, az idealisztikus újrahasznosításokat nehéz követni a piacgazdaság területén, mert bizony van olyan képviselőtársam, aki minden elemét újrahasznosítaná; természetesen ez nagyon jó lenne, de a műanyagoknak a több tucat féleségét nem lehet összekeverni és újrahasznosítani együtt, azokat is külön kellene válogatni. Azon felül a szennyeződött műanyagok és egyéb hulladékok már nem újra feldolgozhatók, tehát nem biztos, hogy abba az irányba kell elmennünk, hogy mindenáron, valószínűleg igen nagy költséggel, újrahasznosítókat létesítsünk, mert ezek az újrahasznosítók bizony megint csak energiát fognak használni, lehet, hogy sokkal több vizet, mint amennyit megérne, és sokkal több fűtőanyagot, mint amennyit megérne egy újrahasznosító.

 

(18.30)

Mindenesetre a törvénybe ezt megfelelő módon bele kellene foglalni.

A törvény egyes szakaszaiban utal a hulladékgazdálkodási tervre, de némi hiányosságokat tapasztaltam, illetve olyan dolgokat fedeztem fel benne, amelyek nehezen megvalósíthatók. Véleményem szerint a tárca vidéki csápjainak nevezhető környezetvédelmi felügyelőségekre nem célszerű testálni hulladékgazdálkodási terv készítését, ezt leginkább az önkormányzatokra és a megyei közigazgatási szintekre célszerű rátestálni, és nemcsak lehetőségszerűen, hanem kötelezésszerűen, ugyanis ami csak lehetőség, azt a lehető legmesszebbre fogja elodázni az, akinek meg kellene csinálnia, akinek pedig kötelező, az előbb-utóbb kénytelen ezt megvalósítani.

Itt szeretném megjegyezni, hogy a hatályba léptetéshez kicsit rövidebb időszakokra lenne szükség, kicsit előrébb kellene hozni ahhoz, hogy a hulladékgazdálkodás ügye jó irányba elinduljon.

Még egyszer szót kell említenem arról, hogy a szennyező fizessen, mert az elmúlt évek nagyon nagy problémája volt az, amit a kétpercesemben röviden elmondtam, hogy az úgymond hulladékkezelő és -feldolgozó kft.-k megalakulásuk után felhalmozott szemétdomb és bankbetét után feloszlottak; a szemétdomb maradt, a bankbetét nem, s a lakcím sem. Törvényi szinten kellene szabályozni, hogy a gazdálkodó szervezetek megszűnése után ki felel a hulladékért, mert azt nagyon könnyű otthagyni. Mint szakbizottság néhány kihelyezett ülésen pont ilyen problémával találkozunk, azzal, hogy a felhalmozott hulladékhegyeket már sem az önkormányzat, sem a környék nem tudja kezelni sem közegészségügyileg, sem gazdaságilag. Éppen ezért megint csak a felelősséget kell pontosítani ebben a törvényben ahhoz, nehogy a szűrő lyukain átessenek.

Köszönöm a szót, elnök úr. (Taps a kormánypárti oldalon.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
123 10 2000.03.01. 8:06  1-115

TÓTH ISTVÁN, a környezetvédelmi bizottság előadója: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A környezetvédelmi bizottság megtárgyalta a Magyar Energia Hivatal 1998-99. évi tevékenységéről szóló beszámolót, és bizottsági előadóként engem állított.

A hivatal fontos szabályozó, javaslattevő szerepet tölt be a termelés, a szállítás és az elosztás területein. A hivatal munkájában előrelépésnek kell tekinteni az 1999 májusában bevezetett fogyasztói elégedettség mérését és értékelését, a szolgáltatások színvonalának figyelemmel kísérését.

Ezzel kapcsolatban bizottságunk több képviselője megfogalmazta abbéli kifogását, hogy a hivatalnak erősíteni kell a szankcionáló eszközeit.

A legtöbb észrevétel a villamosenergia-szolgáltatás folytonosságával kapcsolatban fogalmazódott meg, mint előttem a képviselőtársam is említette. Bizony a monopolhelyzettel ha nem is visszaélve, de a szolgáltatás színvonala bizonyos területeken nagyban lecsökkent, s érzékelhető a szolgáltatónak egy merevebb hozzáállása. Sajnálatos tényként kell megjegyeznem itt is, mint a bizottsági vitában is, hogy a szolgáltató vezérigazgatója a meghívott kistérségi ülésen bizony nem mondott érdemi választ, bizony nem úgy állt a kérdéshez, mint egy szolgáltatónak illett volna, illetve szükséges lett volna olyan konkrét válaszokkal szolgálni a kisfogyasztóknak, a polgármestereknek, a kistérségnek.

Én azt hiszem, hogy itt újra az Energia Hivatal szerepének erősítését kell szóba hozni, azt, hogy minél nagyobb lehetősége legyen a szankcionálásra, illetve a szolgáltató vállalatokkal szembeni fellépésre, s határozott tekintélye legyen az Energia Hivatalnak.

Egyébként is nőtt a fogyasztók áramkimaradásának átlagos ideje. Azt hiszem, hogy ebben szerepet játszhatott az is, hogy az elmúlt időszakban privatizált energiaszolgáltatók szerződései talán nem a legnagyobb figyelemmel köttettek meg, és nemzeti értékeink nem lettek figyelembe véve, s ezzel bizonyos szolgáltatók kényelmi helyzetbe kerületek.

A gázszolgáltatói szektorral kapcsolatban kevesebb észrevétel érkezett, viszont a monopolhelyzetből adódó szolgáltatói tevékenységre nagyobb figyelmet kell fordítania a hivatalnak itt is. Ugyanis a szolgáltatás mellett egyéb tevékenységet végző szolgáltató cégek bizony egyeduralmat valósítanak meg, és néhány szolgáltató között nincs átjárhatóság. Néhány szolgáltató olyan egyedi konstrukciókat ír elő a kisfogyasztóknak, ami az ország egyes területein igen nagy eltérést mutat. Ha valaki a Nyugat-Dunántúlról átköltözik a Tiszántúlra, akkor meglepő szokásokkal találja szembe magát. Én úgy gondolom, hogy az Energia Hivatalnak illene ezeket a dolgokat figyelnie, illetve a bejelentésekre érdemi kivizsgálást végezni.

A beszámolóból is kitűnik, hogy a hivatalnak az utóbbi két évben a legjelentősebb munkája az új tarifarendszer kidolgozása és bevezetése volt. Ez a lakossági fogyasztóknál sajnos némi áremelkedéssel járt, mintegy 3-5 százalékos emelkedéssel, az ipari fogyasztók esetén a teljesítménygazdálkodásra képes cégek haszonélvezői voltak, illetve haszonélvezői az új rendszernek. Ezzel együtt az új tarifarendszer előremutató lépés az ország EU-csatlakozásával kapcsolatban és a piaci liberalizáció irányába.

A bizottsági vitában elhangzott még igényként a megújuló energiaforrások figyelembevétele, ami az igazi környezetbarát gazdálkodást segítené elő.

Tulajdonképpen nem találtunk sok érdemi jelzést ebben a beszámolóban az Energia Hivatal részéről, holott én úgy tudom, illetve bizonyára több képviselőtársam is tudja, hogy az országnak 2010-ig bizonyos szennyezőcsökkentési előírásokat kell teljesítenie mind a kyotói egyezménnyel kapcsolatban, mind pedig a Kén-II egyezménnyel kapcsolatban, s azt hiszem, hogy ezek a megújuló energiaforrások bővítésével könnyedén teljesíthetők lennének. Természetszerűleg ezek befektetést, forrást igényelnek, amelyek a hosszabb megtérüléssel nem mindig a kormányzatok rövid távú finanszírozásából fakadnak. Bizottságunknál határozottan megfogalmazódott, hogy a megújuló energiaforrások mellett fordítson sokkal nagyobb figyelmet a hivatal, illetve a kormányzat a takarékosságra, ugyanis az energiatakarékosság a legkörnyezetbarátabb energiaforrás.

 

 

(9.40)

 

Azaz a GDP növekedéséhez szükséges energiaszükségletet fedezzük a következő évek energiatakarékosságából, amellyel nem fogjuk a környezetkárosítást tovább folytatni. Bizony el kell mondanunk, hogy az erőműveknél fellépő szennyeződések, különösen a por-, szén-dioxid- és kén-dioxid-szennyeződések a szenes erőműveknél igen nagy mértékűek időszakonként. Úgy gondoljuk, talán ezért is lenne szerencsésebb a széntüzelésű erőművek átváltása környezetbarátabb földgáztüzelésűre.

A vitában tulajdonképpen minden képviselőtársam a hivatal munkáját ismerte el, azt, hogy ebben a szektorban a szolgáltatók monopolhelyzete mellett meg tudja valósítani a fogyasztók védelmén felül a fogyasztók számára megfelelő árú és szintű szolgáltatást, természetesen az előzőekben említettek kiküszöbölésével.

Mindezek figyelembevételével bizottságunk 16 igen szavazattal, egyhangúlag alkalmasnak ítélte a beszámolót és javasolja a Háznak elfogadásra. Köszönöm, elnök úr. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
123 40 2000.03.01. 0:26  1-115

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Kovács Tibor képviselő úr hozzászólásából, véleményéből tulajdonképpen már világosan értek mindent, csak kérdést szeretnék neki feltenni: vajon mely energiahordozóknál és milyen mértékű áremelést kívánna, ha ez a véleménye? Köszönöm.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
123 52 2000.03.01. 0:40  1-115

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Természetesen az interpelláció egy másik műfaj, nem ehhez a vitához tartozik, de legalább MSZP-s képviselőtársam elmondta véleményét azzal, hogy rendkívül jelentős gázáremelést szeretne. (Göndör István: Nem ezt mondtam, isten őrizz!) Bízom benne, hogy ez nem fog megvalósulni. Természetesen a kormány politikája az eddigiekben is csak néhány százalékos árváltozásra volt hajlandó, a továbbiakban is ezt támogatjuk a magunk részéről. Remélem, hogy nem kell ezt tovább ragoznunk.

Köszönöm.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
123 66 2000.03.01. 2:07  1-115

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tulajdonképpen legelőször Tardos Márton képviselő úr fölszólalására szerettem volna reagálni, de Kovács szocialista képviselőtársamnak nagyon nehéz volt kihagyni ezt a megnyilvánulását.

Itt rögtön utalnék arra, ahogyan Bauer képviselő úr megvédte Tardos urat. Saját magukat igazolják, ezt a rossz privatizációt még most is saját maguk védik meg egymás fölszólalásában. Ez azért egy kicsit nonszensz már! Elnézést, de az ön fölszólalásában annyi ellentmondás volt, hogy körülbelül egy órát lehetne erről beszélni, de én csak két sort szeretnék mondani.

Bánya- és erőműbezárásokat varr a kormány nyakába, amikor ezeket nem lehet már gazdaságosan üzemeltetni, és törvényszerű, hogy be kell zárni, mert ezt az energiaárat nincs, aki megfizesse! Fizesse meg az állam a költségvetésen belül burkolt szubvencióval? Ezt talán mégsem fogja meglépni! (Tardos Márton: Ki mondta? Én mondtam ilyet?)

Azon fölül a bányabezárásokat siratja, és akkor utána még mondja, hogy sok a környezetszennyező erőmű. Hát, persze, ezt fogjuk mi is kiiktatni, és ezért kell minél több környezetbarát, földgáz fűtőanyagú, valamint környezetbarát energiahordozó, megújuló energiaforrás.

Az energiaszektor eladáskényszere, úgy gondolom, a bevétel érdekében történt, de ez nem szolgálta az adósságcsapda kiiktatását. Talán, ha az idei évi költségvetést megnéznék: 23 százaléka az adósság kifizetése. Azért, mert ki lett cserélve a konvertibilis és forintadósság, attól nem lett jobb! A 803 milliárd az idei évben igen sok. Nem tudom, hogy ezzel az energiaeladással hogyan sikerült ezt megoldani.

Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
123 98 2000.03.01. 1:29  1-115

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Látható, hogy hosszú út vezetett ehhez a beszámolóhoz, ehhez a jelentéshez, és éppen ezért logikus, hogy az előzményeket itt mindenki interpretálja.

Úgy tűnik, hogy ebben az MSZP-s képviselőtársaim csatát vesztettek, mert az előzményeket mindenképpen úgy látjuk, hogy a privatizáció egy alapvetően rossz helyzetet teremtett, alapvetően monopolhelyzetet teremtett, alapvetően 8 százalékos nyereség, szerződésben rögzítve a mai árakon, a nyugati befektetőknek egy igen kiváló terep, amikor a saját területükön 2-3 százalékos profitért harcolnak, itt pedig megkapták azt a 8 százalékot, amelyet önök a szerződésben garantáltak.

Éppen ezért manapság a szerződések tisztántartása és betartása miatt csak a piacnyitás lehet az eszköz, amely az energiafogyasztóknak egyáltalán lehetőséget nyújt arra, hogy a piacnyitással több piaci szereplővel versenyeztetni lehessen az árakat, azokat az energiaárakat, amelyeket bizony az önök történelmében igen magasra felsrófoltak.

Köszönöm, elnök úr.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
123 214 2000.03.01. 2:28  213-214

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az utóbbi hónapokban, illetve decemberben sajnálatos módon híresült el Kalocsa város neve, illetve a helyőrség laktanyája. A december folyamán lezajlott gennyes agyhártyagyulladásos megbetegedések hírére a sajtó - melyet, rá jellemző módon, inkább a hangulatkeltés vezetett, mint az objektív tájékoztatás - a kommentárjaival és a tényszerűség háttérbe szorításával jelentős kárt okozott a honvédség megítélésében.

A kalocsai laktanya sajnos egy átlagos magyarországi honvédségi objektumnak felel meg, azzal a különbséggel, hogy jelenleg újonckiképzéssel foglalkozik.

 

 

(16.20)

 

Ez mintegy 2500 fő rendszeres jelenlétét eredményezi a létesítményben, amelyet az ötvenes évek elején építettek, az akkori kommunista vezetők igénye szerint. Így tehát igaz dr. Wachsler Tamás államtitkár úr megállapítása, miszerint ez az állapot nem egy-két éve alakult ki, de nem is öt-tíz év alatt, hanem tudatos, több évtizedes lezüllesztés eredménye. Ennek a folyamatnak a betetőzése lenne az SZDSZ által kezdeményezett önkéntes, fizetett honvédség.

De érdeklődésemnek nem ez az iránya, hanem azt szeretném megtudni, hogy az 1997-es évben átszervezett újonckiképzés - amely négy helyőrségben folytatódik a mai napig - megindításához milyen terveket készítettek a kalocsai laktanya felújítására. Milyen költségvetéssel indult a munka és meddig jutott? Ki végezte el, ki ellenőrizte a felújítást, és mennyi lett a beruházás végösszege?

Azt hiszem ugyanis, minden józan gondolkodású ember belátja, hogy a mai kalocsai állapotokat jelentősen befolyásolta a Keleti György miniszter úr idejében elvégzett, illetve el nem végzett felújítás.

Köszönöm a lehetőséget.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
124 36 2000.03.02. 1:12  23-105

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök asszony. Tisztelt Ház! Én csak röviden szeretnék reagálni Pásztohy képviselőtársunk fölszólalására. Említette beszédében, hogy a monopolhelyzettől való óvakodást a törvényben hiányolja, illetve e mentén haladjunk. Természetesen mi is ezt pártoljuk, csak nagyon sajnálom, hogy elfelejti, hogy az előző kormányzati ciklus alatt került bevezetésre a rendszergazda intézménye. És sajnos a rendszergazda intézménye az előző minisztérium működése alatt tette lehetetlenné, hogy a kis cégek a hulladékkal kapcsolatos tevékenységüket kifejtsék. Nem tudtak gazdaságosan működni, nem egy cég ment tönkre, hanem sok, mert a rendszergazdák a gazdaságos működés lehetőségét, illetve a többletprofitot bizony elvitték, és így, aki tényleges munkát akart végezni, az nem tudott, mert helyette a rendszergazdák egy bizonyos technikával a profitot zsebre téve, a munkát nem elvégezve az egészet a sutba dobták.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
124 46 2000.03.02. 1:58  23-105

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Az előttem szóló képviselőtársaim a szemléletváltozásra hívták fel a figyelmet. Természetesen nagyon fontos a szemléletváltozás, de én ennél sokkal fontosabbnak tartanám a szemléletépítést, azaz a gyermekkorban történő szemléletformálást, azt, amit mi otthon és az iskolában a gyerekeknek mutatunk: nem dobjuk el a szemetet és külön tesszük azt, amit külön lehet tenni.

Arra hívnám fel a tárca képviselőjének a figyelmét, hogy fordítson sokkal nagyobb figyelmet az iskolás korban történő nevelésre, természetesen pénzt és ezzel együtt a megfelelő segédeszközöket. Megfelelő kampánnyal vezesse be ezt a törvényt - úgy, hogy az iskolában a gyerekek felfogják, megértsék - közérthető módon, egyértelműen.

Bár nem hiszem, hogy ezt túlságosan bonyolult lenne megtenni, mert úgy gondolom, hogy a gyerekekben megvan a jóra való hajlam, csak épp meg kell mutatni nekik, és viszonylag egyszerűen megértik azt, amit most a hulladékgazdálkodási törvénnyel szeretnénk, hogy megtisztítsuk a környezetünket attól a szeméttől, amely most az utak szélén igen jól látszik a hóolvadás után, és minden rendű és rangú úton való közlekedésnél siralmas, hogy az út szélén szinte szeméthegyek között közlekedünk.

Én úgy gondolom, hogy itt a tárcának úgyszintén megfelelő szigorral kellene fellépni, hogy az út kezelői, igenis, tartsák rendben a hozzájuk tartozó területeket, valamint, ha ez nem az útkezelőé, akkor a közút mellett lévő terület tulajdonosáé.

Köszönöm.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
124 50 2000.03.02. 1:16  23-105

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Örömmel hallottam képviselőtársunk, polgármesternő felszólalásában a szívós tudatformálásról. Természetesen ez mindenhol megkívánná ezt a témát, minden önkormányzatnál.

 

(11.10)

 

Ugyanakkor nehezményezi, hogy a kötelező közszolgáltatás az önkormányzatokra olyan terheket ró, amelyeket nem tud vállalni a mostani finanszírozás mellett. Nagyon sajnálom, hogy tisztességes költségszámítással, költségkimutatással nem tudják ezt megoldani.

Igenis, ami a törvény alapelve, a "szennyező fizet" elvén, meg lehet ezt oldani úgy, hogy a közszolgáltatás az önkormányzatnak ne kerüljön megfizethetetlen teherbe, mert végeredményben ez a hozzáállás azt eredményezi, hogy egy idő után azt mondjuk, nem is kell gyűjteni a hulladékot, mert nincs rá pénzünk. Ez tűrhetetlen! Szegények lehetünk - de piszkosak nem!

Köszönöm. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
124 64 2000.03.02. 2:01  23-105

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Pap János képviselőtársam felszólalását szeretném csak megerősíteni, hogy léteznek azok a technológiák, amelyekkel a szennyvíziszapok és a szennyvíztisztítás maradványai környezetbarát módon felhasználhatók. Sőt, az egyéb élővízből kinyert iszapok is felhasználhatók környezetbarát módon, sőt, annyira környezetbarát módon, hogy tulajdonképpen jobb minőségű anyagot tudunk előállítani, mint a műtrágya, és sokkal olcsóbban is, ami nem utolsó szempont. Valamint ezek az anyagok - humusz, biohumusz és egyéb anyagok - folyamatosan gyárthatók az iszapokból, és tulajdonképpen a talajok elsavasodását, elsavanyúsodását akadályozzák meg.

A miniszter úr bizonyára jobban tudja, mint én, mert én kevéssé vagyok a szakma kimondott szakértője, de az biztos, hogy a műtrágyával elsavanyúsodott termőföldeket csak egy ilyen jellegű humuszadagolással lehetne visszaállítani. Ugyanis ezekben a humuszokban nincs meg az a mészkőadalék, amely végeredményben a műtrágyák hordozóanyaga, és tulajdonképpen a hosszú évek alatt tönkrement termőföldekre vissza lehetne hordani ezeket az iszapból előállított humuszadalékokat.

Csatlakoznék Pap képviselőtársamhoz, hogy a tárca lehetőség szerint támogassa pénzügyi eszközeivel ezt a környezetbarát és gazdaságos mezőgazdasági folyamatot is.

Köszönöm.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
124 70 2000.03.02. 2:09  23-105

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Természetesen a szelektív gyűjtést én is támogatom, illetve szerintem is egy előremutató ügy, mint ahogy az előttem szóló képviselőtársam is mondtam, de azért a szelektivitás nem mindenható eszköz, sőt - ahogy jóval előbb Gyárfás képviselőtársunk említette - a szelektív gyűjtés nem minden, azt utána fel kell dolgozni. Magyarul: a külön összegyűjtött üveget és papírt kivinni a kommunális hulladéktelepre és egymás mellé önteni teljesen értelmetlen dolog és pazarlás is, mert az alapanyagot ugyanúgy kivisszük a hulladéktelepre, ahol aztán tönkremegy.

Mindenki tudja, ha a szelektív gyűjtésnél három napon belül nincs szétválogatva, illetve a szelektivitás nincs megoldva, akkor utána már senki nem szedi szét, a bomló és egyéb folyamatok, a szennyező anyagok teljesen tönkreteszik a használható alapanyagokat. Itt a műanyagokra gondolok. Tulajdonképpen nagy kérdés, hogy mit lehet kezdeni a műanyaggal, ugyanis mindenki szeretné, hogy a PET-palackok és egyéb, másfajta műanyagok külön legyenek gyűjtve, de a szennyezett műanyagot senki nem fogja feldolgozni, teljesen elzárkóznak ez elől a gyártók, illetve a feldolgozók. Éppen ezért, úgy gondolom, hogy a szelektivitás mellett komoly támogatás szükséges a feldolgozóiparhoz, ahhoz a feldolgozóiparhoz, amely tulajdonképpen munkaerőfelszívó hatást fog gyakorolni, és végeredményben ez a hulladékfeldolgozó ágazat lehet egy olyan kitörési pont, amely az ország minden területén megtalálható. Itt visszautalnék az előző felszólalásomra: nem rendszergazdát kell támogatni, aki egy helyben elteszi a támogatási pénzt (Az elnök csenget.), hanem ezeket az apró feldolgozóüzemeket.

Köszönöm.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
124 88 2000.03.02. 2:07  23-105

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tulajdonképpen most már értem, hogy miért nem került be az előző ciklusban ez a törvény: Göndör képviselőtársunk nagyon valószínű, hogy ezzel az A-tól Z-ig terjedő kritikájával bemutatta az előző négy évnek azt a tematikáját, miszerint hogy lehet elhúzni egy törvénynek a beadását, véghezvitelét, és hogy lehet ezt a folyamatot elindítani.

Én nagyon sajnálom, hogy most is csak ehhez fordul vissza, és most is csak a visszavonásra gondol. Én, műszaki ember lévén, mindig a megoldásokat keresem, és a lehetséges megoldások végrehajtását. Nyilvánvaló, hogy ezzel, hogy a törvényt újra vegyük vissza, a kormányzat dolgozza át, legalább egy évet veszítenénk. Nyilvánvaló, hogy az átdolgozás nem végbevihető, itt a törvényt nekünk kell pontosításokkal korrigálni, illetve módosítani, és módosítás után mielőbb elfogadni, hogy lépést tartsunk a jogharmonizációval. Nem hiszem, hogy megengedhetünk magunknak időveszteséget.

Azonfelül - ezzel mindenki tisztában van - a gazdasági élet ilyen átfogó szabályozására alkalmas törvény csak kerettörvény lehet, és ennek a pontosítására szükséges az a jó néhány alsóbb szintű jogszabály, amiről szó volt. Azt hiszem, hogy képviselőtársunk is emiatt esik egy kicsit kétségbe, mert talán nem látja át igazán ennek a törvénynek a technikai szerkezetét, hanem bizonyos részeivel nem ért egyet. Ehhez természetesen joga van, és módosító indítványokkal javítsa tovább a törvényt.

Köszönöm, elnök úr.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
124 94 2000.03.02. 1:21  23-105

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Én úgy gondolom, hogy nem jó Göndör képviselőtársamnak a hasonlata, nem igazán a műszaki rajzoláshoz és annak a folyamatához kellene ezt hasonlítani. Éppen ezért én szeretném tisztázni önnel a felszólalásában említett fogalmi pontosításokat. Természetesen lehetne nyolcféle nevet adni egy-egy fogalomnak, de maradjunk annyiban, hogy ez egy új ágazat, egy új folyamat lesz ez a hulladékgazdálkodás.

Az ősember sem kőbaltának nevezte a kőbaltáját, és annak a kőbaltának is van már százféle neve, és nem lehet tizenöt évre kőbe vésnünk ezt a törvényt, ami tulajdonképpen az EU-belépés előtt és után egész más minőséget, egész más színvonalat fog kapni, de ha mi ezt a könnyebbség okán a tárcára akarjuk bízni, azt hiszem, nem járunk jól.

Egyébként tájékoztatom, hogy én is a környezetvédelmi bizottságban vagyok, tehát nekem is lesz némi izzadságszagú feladatom, de nem ez a lényeg. Az a lényeg, hogy ebből a törvényből használható fejezetet alkossunk.

Köszönöm, elnök úr.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
124 156 2000.03.02. 1:27  105-299

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Sajnálatos, hogy ilyen alacsony színvonalú vitát folytat az ellenzék. Kényelmesen elheherésznek olyan csúsztatásokon, olyan lóugrásos történeteken, amelyeket az emberek rébuszokból se értenek. (Keller László: Mindenki megérti!) És úgy gondolom, hogy talán a lóugrás közepét is illene mondani, azt az ügyészi eljárást, amely a Nemzetbiztonsági Hivatalnál történt, az előző ciklusban végrehajtott súlyos gazdasági visszaéléseket jelenti, és nyilvánvaló, hogy a gazdasági visszaélések mellett erkölcsi, morális züllés folyt, és nyilvánvaló, hogy ez a kettő összefügg. Ezt miért hagyja ki, tisztelt Vancsik úr? (Vancsik Zoltán: Nem fejeztem be!) Helyes. Remélhetőleg, a legközelebbi fölszólalásában ezt is föl fogja hozni (Vancsik Zoltán: Nyugodt lehet!), és nyilvánvalóan nem az olyan csúsztatásokat, amelyeket a jegyzőkönyvből egyszerűen hajmeresztő lesz kiolvasni.

Úgy gondolom, hogy jó lenne, ha tárgyszerűen és tényszerűen vitáznának, igazából ennél a napirendi pontnál maradva, és nem olyan ügyeket hozva, amiről már szintén volt bírósági határozat, illetve döntés, hogy nem áll meg. Ezeket belekeverni, ez egy teljes katyvasz! (Keleti György: Mondjon már egyet!)

Köszönöm, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
134 81 2000.04.13. 7:00  68-169

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! A hulladékgazdálkodási törvénnyel kapcsolatban igen nagy számban érkeztek módosító javaslatok, ezt miniszter úr is említette felszólalásában. A bizottsági ülésen szomorúan tapasztaltuk, hogy az általunk szakmailag és koncepcionálisan jónak mondott fejezetek nem kaptak támogatást a minisztérium, illetve a kormány részéről. Szeretnénk azért még elérni kapcsolódó módosító indítványokkal, hogy azok a fejezetek bekerüljenek a törvénybe, amelyekről úgy látjuk, hogy a törvény alkalmazásához elengedhetetlenül szükségesek.

Én most az ajánlás 45. pontjában lévő módosító indítványom mellett szeretnék érvelni. A törvény 3. § q) pontja a tárolást írja le pontosan, azonban a tárolást három év időtartamra tenné lehetővé. Véleményem szerint, ha egy hulladékot három évig tárolnak, akkor az oly mértékben összetömörödik, oly mértékű változáson mehet keresztül, hogy sokkal költségesebb lesz azt ennyi idő után szétbontani, és utána a végleges elhelyezésre vagy ártalmatlanításra vinni.

 

 

(14.00)

 

 

A módosító indítványom szerint egy évre rövidíteném ezt az időt, értelemszerűen azért, hogy egyáltalán a hulladék utána még feldolgozható vagy egyáltalán felszedhető legyen, ugyanis köztudott, hogy ha a kommunális hulladékokat három napon belül nem szedik szét, akkor ott olyan bomlási folyamatok indulnak el, hogy utána már nincs az a segédmunkás, akit meg tudunk fizetni, hogy szedje szét a hulladékot, nemhogy esetleg egy ideiglenes tárolásnál még három évet írunk elő. Sajnos ezért tapasztalható az az ideiglenes 3200 települési hulladéklerakó. Éppen ezért javaslom megfontolásra ennek az indítványnak a támogatását.

Az ajánlás 242. sorában a "hulladékgazdálkodási terv" helyett "hulladékgazdálkodási koncepció"-t javasolnék, ugyanis a 34. § (1) bekezdése a környezetvédelmi felügyelőségek részére írná elő a hulladékgazdálkodási tervet, de a "hulladékgazdálkodási terv" kifejezéssel nem igazán értek egyet, ugyanis a megyénként eltérő számú vagy nagyságú környezetvédelmi felügyelőségek egyrészt nem biztos, hogy le tudják fedni, másrészt pedig a "hulladékgazdálkodási terv" kifejezés számomra egy olyan egzakt anyagot jelentene, amely minden precíz pontjával végrehajtható és végrehajtandó.

Nem valószínű, hogy a felügyelőségek egyrészt minden adattal tudnak rendelkezni ez ügyben, másrészt pedig talán nem is biztos, hogy rájuk kellene telepíteni a terv készítését. A törvényjavaslat más paragrafusaiban úgyszintén a "hulladékgazdálkodási terv" kifejezés helyett ezt a "koncepció"-t javasolnám, de ezt a felügyelőségek vonatkozásában. Ugyanis a hulladékgazdálkodási terv érvényes lehet egy megyei vagy regionális vagy urambocsá! települési önkormányzati szinten, ami rendelkezik információkkal, illetve rendelkezik intézkedési lehetőségekkel, azaz a tervet végre tudja hajtani, a terv készítését meg tudja fizetni, és ez nem a felügyelőségeknek egy olyan pluszfeladat, amelyik nem biztos, hogy beleillik a menetrendjükbe. Mint tudjuk, mindig akadnak rendkívüli teendők a felügyelőségek életében, sajnálatos módon a Tisza mentiek életében most egy néhány hete, néhány hónapja új fejezetek íródtak. Éppen ezért én nem terhelném a felügyelőségeket ezzel a tervvel.

Egy "koncepció" kifejezés pedig egy olyan könnyebb anyagot jelentene, amelyre szakmai állásuknál fogva alkalmasak a felügyelőségek, azaz a terület szakmai felügyelete okán tudhatják és tudniuk kell a keletkezett jelentősebb hulladék mennyiségét és tulajdonképpen fajtáját, azaz annak egyáltalán elhelyezhetőségét, ártalmatlaníthatóságát és egyebet. Éppen ezért én szintén erre kérném a tárca képviselőit, hogy egy kapcsolódó módosítóval az ügyet tudjuk kezelni.

Az ajánlás 255. pontjában (Zaj, közbeszólások.) - lehet, hogy egy kicsit túlszaladtam, de azért befejezem a gondolatomat (Derültség.) - a hulladékgazdálkodási tervben meghatározott feladatokat a végrehajtás során érvényesíteni illik a törvény kiírása szerint. Én javasolnám az "alkalmazni" kifejezést, azaz az érvényesítést egy tágabb, egy megengedőbb, egy olyan fogalomnak tartom, amely nem teszi kötelezővé az előírások mindenképpen történő alkalmazását. Ezért ez az "alkalmazás" szó mindenképpen beleillene.

Köszönöm, elnök úr. (Taps.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
134 99 2000.04.13. 1:34  68-169

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Csak pontosítani szeretném Hegyi képviselő úrnak a tapasztalatát. A magam tapasztalata az, hogy sajnos Dániában létezik még az alumínium palack, és visszavételi rendszer működik. Egy automatába kell benyomkodni a dobozokat, most ezen a poháron megmutatom, így, vízszintesen kell belehelyezni, kattan egyet, és fél koronát kidob.

 

(14.50)

 

A fiatalok ezzel szórakoznak, pontosabban, ezzel keresik a zsebpénzüket, hogy összeszedik ezeket az alumínium palackokat, mert ugye divatos a 0,33-as és a 0,5-ös. Egy doboz fél korona. Ezt én magam láttam tavaly nyáron, nyilvánvalóan nem mint környezetvédő akadtam meg rajta elsősorban, de mint tapasztalatot hazahoztam, és szeretném azt mondani, hogy a mai eszünkkel még nem lehet teljesen kiiktatni ezeket a csomagolórendszereket, csak szeretnénk, mert valószínűleg a környezetnek ez egy fokozott igénybevétele, mert mindig új ásványi kincset veszünk ki, és mindig új energiával készítik el, de akkor sem valós ez még, amit Hegyi képviselő úr mond. Az üvegek visszaváltását illetően pedig sajnálatos módon Magyarországon nincs olyan üveggyár, amely visszaváltaná. Tehát először is egyáltalán a háttérszektort kell megteremteni, hogy ez működőképes legyen.

Köszönöm. (Szórványos taps a Fidesz soraiban. - Kiss Andor tapsol.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
134 129 2000.04.13. 1:04  68-169

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök asszony. Tisztelt Ház! Az ajánlás 290. pontja alatt szerepel az általam beadott módosító javaslat. Az engedélyezési eljárásoknak az időtartamát 90 napban jelöli meg a törvény eredeti kiírása, ezt én 60 napra szeretném csökkenteni. Véleményem szerint indokolatlanul hosszú 90 napig folytatni az eljárást, amelyet esetleg egy fellebbezés után még újabb időpontig kitolnak. Ez tulajdonképpen a mai gazdasági állapotunk mellett szinte egy év engedélyezési időt hozna ki.

A mai világban szerintem az a gazdasági tevékenység, amely egy évig tűr halasztást, az nem is komoly gazdasági tevékenység, éppen ezért az eljárási időt javasolnám 60 napban megállapítani. Ehhez kérem a támogatást. Köszönöm.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
156 199 2000.09.07. 11:32  1-226

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Az adókra, járulékokra és egyéb költségvetési befizetésekre vonatkozó előterjesztés az én nézőpontom szerint az ország polgárainak, vállalkozásainak, de közintézményeinek is a mozgásterét érintő egyik legfontosabb törvény módosítása, amely a Ház elé került.

Ez az egyetlen olyan szabályozó eszköz piacgazdaságokban, amely a pénzmozgásokat a társadalom fejlettségi szintjének megfelelő mértéken tartja. Az én hasonlatomban egy vérnyomás-szabályozó, amely a gazdasági közérzet finomszabályozására szolgál, és ezzel együtt a növekedési ütem fenntartását is szolgálja.

 

(15.40)

 

Ezért van óriási jelentősége a kétéves előterjesztésnek, és végeredményben a stabil, kiszámítható folyamatoknak, azaz a stabilan befolyó bevételeknek. És itt a bevételekre helyezem a hangsúlyt, mert ebben az előterjesztésben a bevételekről beszélünk, és csakis a bevételek után lehet szó a kiadásról, vagyis a jövő évi költségvetési törvényben leírt kiadási tételekről. Ez az a medve, amelyet előbb le kell lőni, és csakis utána megnyúzni. Ez a kívánatos és lehetséges sorrend.

Kedves ellenzéki szocialista képviselőtársaim, ezt szokták önök felcserélni. Az előző kormányzati ciklusban is azt követték, mint az azt megelőző negyven évben: mindig előbb elköltötték a bevételt, osztogattak, majd utána nem győzték préselni a társadalmat, hogy ennek a forrása elő is teremtődjön.

Ezt az adóprést azután évente változtatták, vagyis összevissza módon húzd meg, ereszd meg. (Keller László: Most miről beszélsz?) Ez az, amit a polgári kormány nem követ. Ezért reagálnak önök, szocialista képviselőtársaim, ilyen idegesen és néha botrányosan a polgári kormány gazdasági lépéseire. Mert ezek a lépések stabilak, ütemesek és ellenállhatatlanul előrehúzóak. (Keller László közbeszól.) Olyannyira, hogy 5-6 százalék körüli növekedést írhatunk, amely felérhet 7 százalékra is, hacsak a nemzetközi gazdasági folyamatok nem nehezítik meg dolgainkat.

Tisztelt Ház! E rövid bevezető után rátérnék a mai témakörünkre, a járulékokra és egyéb bevételekre, melyen belül a legfontosabb a családok támogatásának további jelentős növelése adókedvezményekkel és nem felelőtlen pénzosztogatással.

Segíts magadon, a Fidesz is megsegít! - mondanám, ha követném a balliberális demagógiát. De inkább úgy mondom, hogy segíts magadon, a kormány is megsegít. A jövedelemadó gyermekkedvezményét össze kell vetni az adósságok felemelkedésével, felemelésével, mely az előttünk álló két évre igen jelentős, például a legalsó kategóriában is 50 százalékkal emelkedik 600 ezer forintra. (Keller László: Ez tegnap volt téma!) De a leggyakoribb családmodellnél is - a kétgyermekes családok esetében - a szülők adómentes jövedelmének határa 685 ezer forint 2002-re. De legyen szabad példaként említeni a háromgyermekes családoknál - mellyel a nemzetfogyást segítenénk csökkenti - az 1 millió 421 ezer forintnyi adómentes határt 2002-re.

Természetes, hogy önök ezt nyugtalanul fogadják, és az SZDSZ padsoraiból is ez a reagálás érthető, mert Magyar Bálint úr egyértelműen megmondta, hogy eltörlik az adókedvezményt, ha véletlenül, ne adj' isten! irányítói pozícióba kerülnének.

Ugye, képviselőtársaim, elismerik, hogy ez jelentősebb mértékű juttatás, mint a családi pótlék emelése? Ez a világos üzenete a polgári kormány elkötelezettségének. Véleményem szerint az ebben az évben tapasztalt statisztikai javulás a született gyermeklétszám növekedésében már ennek a családpolitikának az eredménye, azaz az előző évek üzenetének eredménye.

De egy igazán átütő pontja a gyermekkedvezmény-rendszernek, hogy már a várandós anya a fogantatás 91. napjától is igénybe veheti. Ugye, kedves képviselőtársaim, páratlan intézkedés Európában? (Bauer Tamás: Hát, páratlan!)

Tisztelt Ház! Szeretném még felhívni az önök figyelmét arra, hogy az egészségbiztosítási hozzájárulással kapcsolatos változás abszolút értékű csökkenést eredmény a munkaadó szempontjából, még a minimálbér 40 ezer forintra emelésekor is. Mert a 3 százalékos csökkentéssel kell összevetnünk az egészségügyi hozzájárulás 300 forintos emelkedését, ami abszolút értékben 900 forint, de az infláció vélelmezett 7 százalékos mértékével együtt viszonyítva tovább javítja a munkaadó pozícióját. Természetesen mindkét évre vonatkozik a megjegyzésem, 2001-re és 2002-re.

Ismét csak hangsúlyozni szeretném, hogy a kiszámíthatóság az EU-csatlakozásnál is követelmény, de a polgári kormány számára is követelmény.

Itt még meg kell jegyezzem: a fizetés nélküli szabadság alatt is kedvezménnyel párosul, azaz a fizetés nélküli szabadság és az igazolatlan távollét alatt nem kell ezt megfizetni a munkaadó részéről, azaz tovább javítja a pozícióit, mint eddig volt.

Persze, a minimálbér fölötti kategóriák sokkal jelentősebben érzik a 3 százalékos csökkentést. Nemzetgazdasági szinten, gondolom, elhangzott már a 100 és 110 milliárd forintos összeg, amely a vállalkozók zsebében marad, illetve a vállalkozók pozícióit, versenyképességét javítja. És mindez - ismételten hangsúlyozom - két évre vetítve.

Ezzel gyakorlatilag a Fidesz-Magyar Polgári Párt választási ígéretei megvalósulása történik, azaz a 30 százalék alá kerülő társadalombiztosítási járulék, én úgy gondolom, hogy az eddigi magas elvonások miatt mindenképpen jelentős és dicséretes lépés.

Engedjenek meg még egy mondatot a minimálbérről egy olyan szemszögből, hogy a kormánnyal szembeni lakossági elvárás a jövedelmi viszonyokra csak úgy tud megvalósulni, hogy alulról tolja fölfelé a minimálbért a kormány, és csak így tudja csukni azt az ollót, amely a minimálkeresetek, minimáljövedelmek és a maximumjövedelmek között található. Ma nincs más eszköz ezen olló szárának az elmozdítására.

Szeretném még megjegyezni, hogy rendszeres fogadóóráimon számtalanszor megfogalmazódik az az igény, hogy a kormány javítsa a jövedelemviszonyokat, de piacgazdaságban nincs mód a jövedelemviszony javítására; a kormánynak eszköze, pénzügyi forrása nincs arra, hogy a szabad gazdaság vállalkozásait befolyásolja, csakis azzal, hogy előírja azt a minimálbért, amely - már többször hangsúlyoztunk - jövőre 40 ezer, utána 50 ezer forint.

Természetesen a munkaadói és munkavállalói oldal vitái után ezek érvényesülhetnek, és természetes, hogy elvárják azok a minimálbéren foglalkoztatott honfitársaink, hogy gondoskodjon róluk az állam.

Tisztelt Képviselőtársaim! A kötelező egészségbiztosítási ellátás módosításai is ésszerűsítést és jobbítást tartalmaznak. Különösen a vetítési idő korrigálása is a gyermekvállalást segíti elő, illetve a táppénzre vonatkozó rendelkezések a jogosultak és az igénybevevők juttatásait, jövedelmeit javítják.

Talán ha most az egész rendszert tekintjük, akkor nem meglepő az a nemzetközi vélemény, hogy Magyarországon a szociálpolitika az utóbbi két évben jelentősen javult, előremutató, és az EU-csatlakozásra váró országok közül példamutató. (Bauer Tamás: Hol olvastad?)

 

 

(15.50)

 

Ez egy világbanki jelentés, tisztelt Bauer képviselőtársam. Amennyiben ön még ezzel nem találkozott, javaslom, keresse fel az adattárban.

Mindezek után azt kell mondanom, hogy Magyarország társadalompolitikai ügye előrébb halad, és fogadva a kritikákat is, de kérem, hogy szavazatukkal támogassák ezt az előterjesztést.

Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
156 207 2000.09.07. 2:07  1-226

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Nagyon örülök annak, hogy ilyen heves reagálást váltott ki felszólalásom az ellenzéki képviselők körében (Csige József: Micsoda örömök vannak!), mert legalább jelzi azt a nézőpontbeli különbséget is, ahol a konzervatív gazdaságpolitika és a balliberális gazdaságpolitika szokott ütközni. Tudniillik a baloldali osztogatás után jön a szenvedés, ahogy a felszólalásomban is mondtam. Először meg kell termelni a jövedelmet és utána szétosztani. Ismét csak arra tudok utalni, hogy előbb a bevételeket kell olyan szinten realizálni, amelyből az ország költségét lehet pótolni.

Egyébként pedig a kétéves tervezés jelentőségét változatlanul nem érzik önök a túloldalon, nem érzik azt, hogy egyáltalán jövőre nem kell a vállalkozásoknak és a családoknak azon sopánkodni, hogy most mi fog megint változni. Semmi! Látható, hogy ezek folyamatos lépések. Azt hiszem, a felszólalásom utolsó részében mondtam, hogy előrébb ment-e az ország társadalompolitikája. Előrébb ment. Igenis, előrébb ment, nem Bokros-csomaggal ment előrébb, amelyet önök produkáltak szétverve a családokat, hanem egy olyan rendszerrel, amely már láthatóan gyermekvállalást ösztönöz, és szeretnénk még tovább ösztönözni. Ez bizonyára továbbra sem fog önöknek tetszeni, de mi az állampolgárok érdekében kénytelen vagyunk megtenni.

Csak röviden reagálva Béki képviselő asszony kritikájára, a lényeg az lenne, amit ön állított, hogy az adókedvezményt a gyermekek vonatkozásában megszüntetni, természetesen mi meg a családi pótlékot ebben a formájában megtartani.

Köszönöm szépen.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
156 217 2000.09.07. 2:08  1-226

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Nem akartam reagálni, de úgy látom, a szemben ülő szocialista képviselőtársaim nagyon nehezen értik meg ezt az előterjesztést, és nagyon nehezen értik meg, ahogy én a felszólalásomban mondtam, ugyanis lehet, hogy az önök szempontjából kicsit nagyobb lépcsőfokokat ejtettem, és önök nem tudják ezt követni (Közbeszólások az MSZP és az SZDSZ soraiban.), de sajnálom, egy kicsit nagyobb látószögből kellene ezt tekinteni, és így biztos, hogy belátnák azt, ami a lényege ennek az egész előterjesztésnek, hogy ezzel a szabályozórendszerrel a gazdaság motorja működjön, és nem azon felelőtlen összegek kijelentése, hogy majd ezt az állam biztosítsa, majd ezt pótolja, nagymértékű családipótlék-emelés.

Ez az adó- és járulékrendszer elemeiben nem tekinthető, hanem csak egészében, és még egyszer mondom, ennek az eredménye, ezt önök is jól tudják, az, hogy a gazdaság egész egyszerűen felpörgött, mert megfelelő szabályozást kapott. Talán azért a kisvállalkozások támogatásánál meg kell azt említeni, hogy 73 milliárd marad a kisvállalkozásoknál, nemzetgazdasági szinten; ez nem elég? Bizonyára nem értik, de akkor most visszafelé lépek, és azt mondom, hogy az első 10 millió forintnyi nyereség nem adózik az 50 fő alatt. Az ország 95 százaléka 50 fő alatt foglalkoztatja, az ország vállalkozásai 95 százalékban 50 fő alatti foglalkoztatottal rendelkeznek. Remélem, így most már érthető.

Köszönöm szépen, elnök úr.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
165 290 2000.10.18. 11:22  1-363

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Urak! A Magyar Köztársaság... (Dr. Kóródi Mária: Miniszter úr!) Miniszter Úr! Köszönöm.

A Magyar Köztársaság 2001. és 2002. évi költségvetésének vitájában a már megszokott előjelekkel történő hozzászólásokat hallunk. Ellenzéki oldal: negatív előjel, kormányzati oldal: pozitív. De emellett szeretném az önök figyelmét felhívni arra az alapvető rendező elvre, amely egy költségvetés készítésénél fontos: a hangsúly és az egyensúly szerepére.

Egyensúly a kiadási és bevételi oldalon, hangsúly azokra a prioritásokra, amelyek a polgári kormány programjaiban is szerepelnek, és évek óta tudottak. Hangsúly a családtámogatási rendszerre - és milyen jó, hogy rendszerről beszélhetünk! Már az is természetes, hogy Szociális és Családügyi Minisztériumról beszélhetünk, de ne felejtsük el, hogy ezt a Fidesz-Magyar Polgári Párt által vezetett kormány vezette be, amelyet önök, szocialista és szabad demokrata képviselőtársaim nem is gondoltak át kormányzásuk alatt. Ezt a szociális rendszert, amelyet önök szétvertek, ezt a szociális hálót most kell összefoltozni, illetve most került készre. (Közbeszólás az SZDSZ soraiból.)

Az a sötét demagógia, amely az önök felszólalásaiból kicsöpög, számomra érthetetlen. Volt négy évük mindezeket megvalósítani, helyette a polgári kormányon kérik számon. (Varga Mihály: Mit csináltak akkor? - Kuncze Gábor: Akkor csöpögtünk! - Derültség az MSZP és az SZDSZ soraiban.) Például a nyugdíjemelést, amely az idén és jövőre, valamint 2002-ben is jelentős reálértékű javulást fog hozni.

Azt hiszem, önök is ismerik azt a napilapot, amelyben megjelent a táblázat, amely szerint '98-ban fordult meg a nyugdíjak reálértéke, és kár ezen csodálkozni, az infláció leszorításával és a nyugdíjak emelésével tudunk idős honfitársainkon segíteni. (Dr. Vojnik Mária közbeszólása.) Az a pénz, amelyet önök megígértek, sosem volt megcímkézve, csak kampányígéret volt. Az önök szociális érzékenységét nem érte el az a 150 milliárd forint, amely a Postabankból hiányzik, és az utóbbi években a költségvetésnek kellett kiizzadni, és természetes, hogy más területeknek kevesebb jutott.

De visszatérnék a hangsúlyokra, mert akad még ilyen a költségvetés-tervezetben, mint például az Ifjúsági és Sportminisztérium fejezetében is található. A magam részéről mindig fontosnak tartottam a felnövekvő ifjúsággal való foglalkozást, figyelmet. Itt is lényegesnek tartom elmondani, hogy ezt a főhivatalt is a polgári kormány hozta létre. Ennek eredményeit egyre többen elismerik, mint például korunk járványát, a drogfogyasztást megelőző stratégia kialakítását és az ehhez szükséges forrásokat.

E költségvetés hangsúlyának kell tekinteni az oktatási és egészségügyi dolgozók béremelésének kiemelt mértékét, bár ellenzéki képviselőtársaim közül sokan nem értik. A tegnapi napon is részletesen elmagyarázta az Oktatási Minisztérium politikai államtitkára egy interpelláció kapcsán, éppen az önök képviselőtársának. Bár véleményem szerint a baloldali képviselőtársaim ingerült és ideges hozzászólásai, sokszor összefüggéstelen felszólalásai belső politikai viharukból fakadnak, talán nem szerencsés így megnyilvánulni. Célszerű lenne ezt a hangulatot a parlamenten kívül hagyni, mert ez rányomja bélyegét a költségvetési vitára. A tárgyszerűség helyett mindennel és mindenkivel ellenkezni, csak jelzős szerkezetben beszélni, és mindent felborító megnyilvánulásaikkal, a közvélemény számára érthetetlen felszólalásaikkal a költségvetést nem tudják értelmezni. (Dr. Kóródi Mária: Sokat tanultunk ma este! - Derültség az SZDSZ soraiban.)

Tisztelt Ház! A következő két évi költségvetés legjelentősebb hangsúlya a Széchenyi-terv által felölelt fejlesztések. Ez az átgondolt koncepció régóta szükséges fellendülést hoz olyan ágazatokra, amelyek eddig meg sem voltak nevezve, gondolok itt a kis- és középvállalkozások támogatására, valamint a turizmus fejlesztésére, a termálfürdőprogramra, és véleményem szerint a lakosság legszélesebb rétegeit érintő lakástámogatási rendszerre.

 

 

(21.20)

 

A tárca gazdaságfejlesztési célelőirányzata is igen jó példa erre: a 2000. évi 12 milliárd 425 millió forintról a jövő évben 19 milliárd 159 millió forintra emelkedik. Ez nemcsak inflációs szintű emelkedés, tisztelt képviselőtársaim. Ez szerkezetváltásra, beszállítóiparra és egyéb vállalkozástámogatásra vonatkozik.

A turisztikai célelőirányzat nagyságát is meg kell hogy említsem: az idei évi 3 milliárd 773 millióról a 2001. évben 25 milliárd, a 2002. évben 28 milliárd 175 millió forint szerepel. A turizmus fejlesztése olyan vidékeken hoz fellendülést, ahol az ipar egyéb szektorai nincsenek jelen; valamint a támogatásokhoz szükséges saját erő és egyéb forrás jelenti azt a fellendülést, amely felszívja a képzetlenebb munkavállalókat is.

A kis- és középvállalkozói célelőirányzat is dinamizmust mutat. Az idei év 5 milliárd 230 millió forintja után 2001-re 12 milliárd 225 millió forintot, és 2002-re 16 milliárd 976 millió forintot terveznek. Ebből is látható, hogy a gazdasági növekedés alapjai megmaradnak, sőt erősödnek, és így az 5-6 százalék körüli növekmény reális és egyben kívánatos.

Az az ellenzéki vélekedés nem áll meg, hogy nincs nevesítve a Széchenyi-terv. (T. Asztalos Ildikó: Nem nevesítve nincs, jóváhagyva nincs.) De, pontosan utalás történik erre a programra; az önök felkészületlenségét jelzi, hogy nem találják. (Varga Mihály az MSZP felé fordulva: Csak a belső viták mindig!) Természetesen a több miniszteri tárcánál szereplő tervezetet nem lehet kiemelni és önálló fejezetként szerepeltetni.

Tisztelt Képviselőtársaim! A környezetvédelem helyét, fontosságát tekintve el kell mondjam, hogy nem tudott magasabb elismerést szerezni a tárca, azaz a forrását tekintve nem lett jelentősen több. De látnunk kell, hogy a költségvetésből érkező támogatás mintegy 14 százalékkal több, és a következő évben kieső ISPA-támogatás összege okozza a zavart a nem kellő körültekintéssel készülő képviselőknek.

Az ország környezeti állapotának javításához igen jelentős források szükségesek, melyet csak az EU-s pénzekkel való kiegészítéssel tudunk megvalósítani. De nézőpontom szerint - s a környezetvédelmi bizottság ülésein is többször egyetértettünk ebben - a termékdíjak jelentősebb emelésével, valamint a termékdíjas körök bővítésével lehetne a tárca forrását javítani, illetve növelni. Ezek a termékdíjas bevételek: a jövő évben 16 milliárd 936 milliót és 2002-ben 18 milliárd 523 milliót terveznek. A termékdíjaknak az a sajátosságuk, hogy az eladott termék árában benne foglaltatik a csomagolóanyag ára és egyéb járulékok, melyek komolyabb mértékben való emelését szeretnénk elérni - ez a környezet javítására szolgálna. A jövő évi 6, illetve a 2002-es 5 százalékos valorizáció véleményem szerint nem fogadható el, sokkal nagyobb károkat okoznak ezek a természet számára feldolgozhatatlan anyagok. Éppen ezért a bizottságunk eddig is kezdeményező volt a termékdíjak növelésével kapcsolatban. A továbbiakban is ezt a tárgykört fogjuk a bizottságban tárgyalni.

Végezetül csak röviden szeretném megjegyezni, hogy a mai vita során rendszeresen visszatérő, bombasztikus bejelentéseik az alkotmánysértésről, a törvénysértésről sehol nem álltak meg. Az Alkotmánybíróság egyetlenegy olyan esetet mondott a polgári kormány törvénykezésénél, amely nem felelt meg a valóságnak, de az előző ciklus alatt, tisztelt szocialista képviselőtársaim, önöknél tucatnyi volt, melyeket az Alkotmánybíróság semmisített meg.

És a pótköltségvetés kapcsán az izgalom véleményem szerint megint csak nem állja meg a helyét. Az előző évben és '98-ban is az ugyanilyen költségvetési vitában való felszólalásaik csak üres fenyegetések voltak. A kormány átgondolt tervezése, megfontolt számításai hozzák a költségvetés stabilitását.

Kérem, hogy a szavazásnál támogassák a költségvetést. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
167 225 2000.10.20. 2:06  1-323

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Szalay képviselőtársunk felszólalására szeretnék reflektálni. Sokszor nem értem, hogy tulajdonképpen kit is képviselnek vagy kinek az érdekében szólalnak fel baloldali képviselőtársaim. Nekem nagyon úgy tűnik, mintha az energiaszolgáltatók lobbija beszélne a Házban ilyenkor. Azt hiszem, ezt nem kellene ide behozni.

Ha figyelmesen hallgatta délelőtt a miniszterelnök úr felszólalását, akkor tisztában kell lennie önnek - illetve ellenzéki képviselőtársaimnak is - azzal, hogy a lakosságra nem hárítható át semmilyen formában a gázáremelés, a lakosság teherviselő képessége csak az infláció mértékével terhelhető. Amennyiben önök ezt jelentősen meg akarják növelni, tegyék meg módosító indítványaikkal vagy egyéb formában.

Egyébként meg államtitkár úr véleményével természetesen egyetértek, mert a kompenzálás mindig is rossz vért szül; vajon hol húzzuk meg a határt, kit lehet kompenzálni, és kit hol fognak kompenzálni. Vajon az az adócsökkentés, amit önök úton-útfélen reklámoznak, akkor hogyan fog megállni?

Visszatérve az eredeti gondolatra, nagyon összefüggéstelen a gázárral kapcsolatos megnyilvánulása. Ez tükröződik talán az önök belső politikai helyzetéből, de ezt nem kellene a Ház falai közé behozni, jó lenne, ha ezt kint hagynák a saját testületükön belül, és a költségvetési vitában tárgyszerűen szólnának hozzá.

Az olajszőkítésről pedig röviden csak annyit, hogy ehhez önök értenek, illetve mi nem tudjuk ezt a dolgot kezelni. Az olajszőkítést az előző kormányzati időszakok alatt végezték, és reméljük, hogy ez csak egy történelmi dolog volt, és nem kerül újra elő.

Köszönöm szépen.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
168 8 2000.10.21. 2:00  1-243

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Kénytelen vagyok Mayer képviselő úr felszólalására reagálni, ugyanis ismét csak egy jelzőkkel terhelt felszólalást hallottunk, amelyben nagyon kevés konkrétum volt. Ezek a jelzős felszólalások mindig is a hallgatóságban, bennünk, illetve a széles közvéleményben ellenérzést keltenek, mert lehet valamit opponálni, de talán kellene helyette alternatívát mutatni.

Véleményem szerint Mayer képviselő úr nem eléggé készült fel számszakilag sem erre a felszólalásra, sőt annyira, hogy a hét ötödik és hatodik napját is felcserélte, de reméljük, a mai nap még tisztázhatunk egy-két dolgot. Vagdalkozik számokkal, cikázik a minisztériumok között, de igazából nem tudja az egészet letisztultan előadni, mert például a szociális rendszernél a Családügyi Minisztérium fejezeteit próbálja elítélni, holott tudnia kellene, hogy a gyednek a jövő évben 32 milliárd forinttal növekszik az összege, és 2002-re 41 milliárdra, igen jelentősen - ez csak apróság, ha rendesen megnézte volna a minisztérium fejezeteit. A Környezetvédelmi Minisztérium költségvetésből kapott támogatása a jövő évre 14 százalékkal emelkedik, 43 milliárdra, és 44 milliárdra 2002-ben. Természetesen ez nem elégséges, mert ismerjük hazánk környezeti állapotát, és tízszeresét el tudnánk költeni, de ha tegnap figyelmesen hallgatta volna a miniszterelnök úr beszédét, akkor tudná, hogy az ország teherviselő képessége ma ennyit tesz lehetővé.

Köszönöm szépen.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
168 32 2000.10.21. 2:04  1-243

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! A mai napon az ellenzéki szocialista képviselők költségvetési hozzászólásait csak politikai eszmefuttatásként tudjuk értékelni, mint például legutóbb Kovács képviselő úr, pártelnök úr megnyilvánulását. (Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: Úgy van!) Egy külföldi ország politikai színezetének behúzása a parlamentbe a költségvetési vitába, minden jelzős szerkezetet alulmúl. Azt hiszem, erre egyáltalán nincs szükség a vita e szakaszában.

Önnek újra el kell mondanom - tekintettel arra, hogy a héten még nem volt a Házban - azon rövid véleményemet, melyet nagyon sokan osztanak velem, hogy a belső pártvitáikból adódó feszültségeiket, nyugtalanságaikat hagyják a falakon kívül. (Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: Helyes!) A méltatlan stílussal ne terheljék a költségvetési vitát. Az osztogatással kezdődő mondatai pedig értékelhetetlenek, mert osztogatni mindenki tud, de a kormányzati felelősség egészen mást takar, és az a kormányzati felelősség, amely az előző, önök által vezérelt ciklusban jelentkezett, a Bokros-csomaggal fémjelzett szociális érzékenység, amellyel mindenféle szociális terület támogatását szétvágták.

Tisztelt Kovács képviselő úr, ön a felszólalásában is a családtámogatási rendszerről beszélt - milyen jó, hogy beszélhetünk rendszerről. A polgári kormány kialakított egy rendszert, amelyhez az emberek viszonyulni tudnak, hozzá tudnak állni, és nem csak osztogatásról van szó, amelyet bármelyik hónapban vagy évben meg lehet szüntetni. Alapvetően csak annyit mondanék, hogy a polgári kormány hozta létre a Szociális és Családügyi Minisztériumot, pontosan azért, hogy helyre lehessen hozni az önök által okozott károkat.

Köszönöm, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
168 78 2000.10.21. 1:39  1-243

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Sajnálatos, hogy ez a gázárvita végigmegy a költségvetési vita e szakaszán; tulajdonképpen nem igazán idetartozik. A kormánynak egy kényszerű alkuját belehozni ebbe a dologba, ebbe a vitába nem igazán tárgyszerű, viszont azt azért el kell hogy mondjam, hogy a költségvetéshez és a lakossági fogyasztáshoz előzőleg is tisztán és nyilvánvalóan 6 százalékos gázáremelés volt kijelentve, és ez nem fog változni. Nyilvánvaló, hogy a fogyasztói kosár energiavonzata igen jelentős, és pontosan ezért nem fog meglépni a kormány olyan magasabb áremelést, ami egyáltalán nem célszerű.

 

(11.00)

 

Ezenfelül mindenféle kompenzációs rendszer az önök találmánya. Nálunk fel sem merül kompenzációs rendszer alkalmazása, mert jó kompenzációs rendszer nincs, csak az infláció mértékű áremelés, mert ez az, ami követi. (Keller László: És most ez történt.) A lakossági fogyasztás és a kommunális fogyasztás irányában így történik. Ha figyelmesen hallgatták volna a héten a felszólalásokat, akkor tudnák, hogy ez egy közbenső szakasz, amelynek a kimunkálása ezután történik. Ebbe közben így bekiabálni nem igazán célszerű.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
170 318 2000.11.07. 3:49  311-337

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A kormány által beterjesztett T/3269. számú törvényjavaslat az 1995. évi LIII. számú törvény módosítását jelenti. Ez az 1995. évi törvény a környezet védelmének általános szabályairól szóló rendelkezés, egy igen átfogó alaptörvény; Magyarország környezeti állapotát döntően befolyásoló törvény is egyben.

Az elmúlt öt évben nemcsak a környezethez való viszonyunk változott, hanem az európai integrációs követelményekből adódó jogharmonizációs lépések is irányt szabnak a szaktárca munkájának. Ez a mostani módosítás három paragrafusból álló nyúlfarknyi módosítás, de egy igen régi párhuzamosságot szüntet meg többek között.

 

 

(18.40)

 

Tisztelt Ház! A polgári kormány előterjesztésében ez a módosítás végre megfelelő helyére teszi a feladatokat. Az 1. § a települési önkormányzatok hatáskörébe helyezi a füstköd, köznapi nyelven a szmog megjelenésekor teendő intézkedések mikéntjét. Nem hiszem, hogy bárki is kételkedne abban, hogy csak a helyi önkormányzat tud olyan tervet kidolgozni, amely a légszennyezettségi határértékek túllépésekor a lakosság védelme érdekében megfelelő intézkedést tud foganatosítani. Gondolok itt a közlekedés korlátozására, ipari fosszilisenergia-felhasználók időszakos termeléscsökkentésére, illetve esetleges beszüntetésére.

E törvényjavaslat 2. §-a a levegőtisztaság-védelmi imissziós mérőhálózatot az ÁNTSZ-től a Környezetvédelmi Minisztériumhoz csoportosítja át, mellyel ahhoz az intézményhálózathoz kerül a mérési feladat, ahol a legjobbak a technikai feltételek. Ezzel csökkennek a párhuzamos tevékenységek, és reményeim szerint a mérőállomások országos rendszerén a minisztériumnál található pénzügyi alapokból megfelelő szintű fejlesztések hajthatók végre. Itt gondolok arra, hogy a mérőállomások egységesítésével, korszerűsítésével a jövő feladataira is felkészíthetők. Ezt a törvényi bekezdést azért is szerencsésnek tartom, mert a minisztérium felügyelete alá tartozó Országos Meteorológiai Szolgálattal együtt üzemeltetni ezt az országos rendszert sokoldalú előnyökkel jár.

Ez a gondolatom egyben kívánság is, hogy az intézményhálózat átvétele egyben egy olyan integráció legyen, mely üzemeltetési költségek csökkentését és ésszerű integrációt hordoz magában.

Mindezek figyelembevételével a törvénymódosítást szükségesnek és időszerűnek tartom én is. E feladatkörök rendezése egyben lépés is az európai uniós jogharmonizáció terén. Kérem képviselőtársaimat, támogassák a kormány előterjesztését.

Köszönöm. (Taps a Fidesz soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
170 326 2000.11.07. 2:03  311-337

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök asszony. Tisztelt Ház! Sajnos, kénytelen vagyok Fodor Gábor képviselőtársam felszólalására reagálni.

 

(19.00)

 

Nagyon sok tárgyi tévedés volt benne, és nem igazán tudtam értékelni azt a hozzászólásában, hogy az európai uniós csatlakozásnál az utóbbi két évben súlyosabbak a lemaradások és az elvárások. Ha folyamatosabban figyelte volna a környezetvédelem helyzetét, akkor talán tudhatná, hogy nem a két év alatt történt Magyarország környezeti állapotának a romlása, hanem az elmúlt két év alatt sikerült oda eljutni, hogy egyáltalán pontos képünk van róla, mert az azt megelőző időszakban, kormányzati időszakuk alatt még pontos képük sem volt kedves ellenzéki képviselőtársaimnak.

A budapesti helyzetről pedig csak röviden annyit, hogy bizonyára emlékszik, a 4-es metróval kapcsolatban pontosan én is azt fejtettem ki, hogy szerencsés lenne, ha Budapesten nem a 4-es metró építését erőltetné Budapest vezetése, a főpolgármestere, hanem a légszennyezés csökkentése érdekében a meglévő forrásaiból a BKV igen-igen elhasznált gépjárműállományát újítaná fel, ami közvetlenül és rövid távon javulást eredményezne légszennyezési szempontból.

A drámai lemaradásra röviden csak annyit, hogy Budapest szennyvíztermelésének 60 százaléka tisztítatlanul folyik a Dunába, és nem két éve, hanem amióta Budapest Budapest. Ezért nem hiszem, hogy önök ezt nekünk róhatják fel. Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypártok és a MIÉP soraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
173 44 2000.11.10. 1:31  1-349

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Lentner Csaba képviselőtársunk felszólalása inspirált arra, hogy néhány mondattal reagáljak, ugyanis felszólalása végén olyan fejezeteket említett a privatizációs lépéseknél, amire terve sincs a kormánynak, többek között a Paksi Atomerőműre és a többire. Nem tudom, hogy Lentner képviselőtársunk ezt milyen forrásból szerezte (Kovács Kálmán: Benne van a költségvetésben!), de a Paksi Atomerőmű hosszú távon állami tulajdonban marad. (Szabados Tamás: A nagy vastagban benne van! - Kovács Kálmán: Azt a költségvetésnek hívják! - Derültség.) Az, hogy a kormánynak nincs irányítása alatt a folyamat, ez megint egy félreértés, nem tudom, hogy ezt is milyen számadatokból választotta. (Szabados Tamás: Ez is a költségvetésben van.) Tudnia kellene Lentner képviselőtársunknak, hogy az infláció leszorításával a kamatkiadások éves szinten folyamatosan csökkennek, és az inflációs folyamat kézben tartása eredményezi azt, hogy ezek a folyó évi kamatkiadások a jövő évben 726 milliárdra, utána 713 milliárdra csökkennek.

Az idei évben ugyanez a költség 793 milliárdra tehető. Remélem, hogy azért ezeket a folyamatokat kézben tartásnak értékeli Lentner képviselőtársunk.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
173 76 2000.11.10. 1:33  1-349

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Sajnos, bele kell hogy kapcsolódjak ebbe a lakásvitába, mert ellenzéki képviselőtársaim (Moraj.) igen rossz irányból interpretálják ezt a területet. Ugyanis Toller képviselő úr is csapkodóan hol '92-re, hol '97-re utalt. Most maradjunk a '92-es rendszernél. Amikor kilépett az állam a lakástámogatásból, mindenkinek 100 százalékkal emelkedett a részlete. És ott lett probléma az OTP-hitelek visszafizetésével, mert a 15 százalékos kamatteherrel az én saját 4300 forintos lakástörlesztő részletem 9600 forintra emelkedett. Nyilván én rendezni tudtam, de az a több tízezer család, amely ezt nem tudta rendezni, azoknak van még mindig problémájuk, és ezt majd a polgári kormánynak kell rendezni.

Éppen ezért a mostani lakástámogatási rendszer olyan stabil rendszer, amelyben nem lehet túlvállalniuk magukat a polgároknak. (Közbekiáltás a kormánypárti oldalon: Így van!) Mert ha túlvállalja magát, és nem tudja fizetni a lakáshitel törlesztőrészleteit, ez okozza a problémát. Inkább csak a stabilan hitelt fölvenni tudó családok építkezzenek, és akik nem tudnak olyan mértékű hitelt fölvenni, azok a használtlakás-piacot és a lakásfelújítást részesítsék előnyben.

Köszönöm szépen.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
173 168 2000.11.10. 8:00  1-349

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A 2001-2002. évi költségvetési törvénytervezet vitája nagyon sok érvet megjelenített kormányzati és ellenzéki oldalról, sőt azt is láthatjuk, hogy a részletes vitaszakaszban egy-egy részkérdésben mennyire eltérő nézetek, módosító javaslatok találhatók.

Szeretnék utalni az ajánlás első részének 32. számú javaslatára, amelyben szocialista képviselőtársaim az infláció tervezett mértékének 6-ról 8 százalékra való emelését indítványozzák. Ez nagyon veszélyes játék. Azt önök is tudják, ellenzéki képviselőtársaim, hogy minél többet beszélnek a fogyasztóiár-növekedésről, az gerjeszti az inflációs várakozásokat. Több mint tíz év óta most csökkent először 10 százalék alá az index, és ez egyértelműen a polgári kormány eredménye.

Mindannyiunknak közös célja kell legyen a megélhetési költségek kordában tartása, mert európai integrációs törekvéseinket is ez szolgálja. Éppen ezért furcsa, hogy önök, szocialista képviselőtársaim, növelni akarják az infláció mértékét. Sötét demagógia ez, hiszen minden költségvetési tétel reálértéke csökkenne, ugyanakkor növekednének a kamatkiadások, csökkentve a szétosztható forrásokat.

Csak emlékeztetőül szeretném ismertetni önökkel, hogy 2000-ben várhatóan 793 milliárd forint kerül kamat kifizetésére, 2001-ben 726 milliárd forint, 2002-ben pedig már csak 713 milliárd forint. Mindez azért következhet be, mert a polgári kormány kedvezőbb kamatszintet alakított ki 1999-ben, a csökkenő inflációval együtt. Éppen ezért nem célszerű az infláció értékét felfelé pumpálni.

Fontosnak tartom elmondani, hogy ez a kedvező kamatszint és a csökkenő infláció teszi lehetővé azt a lakástámogatási rendszert, amit a polgári kormány alakított ki, és amit délelőtt igen mélyen kivitattunk. Ugyanakkor a több ezer hiteligénylő és építésiengedély-igény jelenti mégiscsak azt a létjogosultságot, amit a lakástámogatási rendszer hozott magával.

Tisztelt Ház! Érvelni szeretnék az I. kötet 33. számú módosító indítványa mellett, amely 3 százalékkal növelni kívánja a nyugdíjemelés mértékét, ami így 10,3 százalékra emelkedne a jövő évben. Ez természetesen az összes olyan többi szociális ellátást is megemeli, magával húzza, amely a nyugdíjminimumhoz van kötve. Nagyon lényeges ez a javaslat, mert így tovább erősödik az a folyamat, amely a nyugdíjak reálértékét adja vissza.

Bizonyára ellenzéki képviselőtársaim is ismerik azokat a statisztikai adatokat, amelyek alátámasztják a polgári kormány törekvéseit, de a biztonság kedvéért ismertetném önökkel, hogy 1977-ben az infláció még 18 százalék és a nyugdíjemelés csak 12 százalék volt, azaz reálértékvesztés történt. Az 1998-as kormányváltás után fordítottuk meg ezt a tendenciát, és az infláció 14,5 százaléka mellett a nyugdíjemelés 19 százalékos volt. 1999-ben az infláció 10 százalék, a nyugdíjemelés 22 százalék volt. Ebben az évben 9 százalékos infláció mellett a nyugdíjemelés várható mértéke 14 százalék, természetesen azzal a korrigálással együtt, amit a nyugdíjasok a napokban fognak kézhez kapni. Ezt a módosító javaslatot a Fidesz-Magyar Polgári Párt készítette, és ezt gyakorlatilag az teszi lehetővé, hogy a dinamikusan növő gazdaság forrásaiból tud fordítani a kormány a nyugdíjemelésre.

Tisztelt Ház! Még egyszer szeretném megerősíteni, hogy mennyire fontos az infláció leszorításáért folyó küzdelmünk, ugyanis a gyermekes családok érzik igazán ennek a hatásait. Ezért lényeges, hogy a polgári kormány által kialakított családtámogatási rendszer költségvetésen belüli fejezetei a három pilléren inflációt követő, infláción fölüli mértékben kerülnek ki a családokhoz.

Szeretném felhívni képviselőtársaim figyelmét arra, hogy az ajánlás első részének I. kötetében a 91-120. indítványok az országképépítésről és tájékoztatásról szóló fejezet kezelési előirányzatait szeretnék módosítani ellenzéki képviselőtársaim. Ez 28 darab indítvány kisebb-nagyobb összegű elvonással, két esetben pedig teljesen megszüntetnék a kiírt előirányzatot. Nagy felelőtlenség lenne olyan lépést tenni, hogy ne tudjuk az országról kialakított képet javítani. De saját önbizalmunk erősítése is fontos, mert csak azok tudnak sikeresek lenni, akik megfelelő belső hittel rendelkeznek. Saját sportmúltamból tudom alátámasztani, hogy fél szívvel, remegő térddel nem lehet győzni.

Az európai integráció szempontjából is roppant lényeges, hogy pozitív üzeneteket fogjanak az integrációban lévő országok vezetői, de még az egyszerű állampolgárok is arról, hogy Magyarország sikeres és egyenrangú partner. A történelem során számtalan esetben beigazolódott, hogy a passzivitás, a visszahúzódó magatartás súlyos károkat okoz.

Csak egyetlen példát szeretnék említeni az országimázs fontossága mellett, jelesül az első világháborút követő trianoni határrendezést. Meglepő, de jusson eszükbe, hogy 1914-től a környező kis nemzetek a nyugati országok diplomáciai csatornáit, szervezeteit folyamatosan saját nacionalista törekvéseik érdekében győzködték, mind a kormánytagokat, mind pedig a képviselőket Magyarország, illetve a Monarchia ellen. Míg Magyarországnak önálló külképviselete sem volt, így a valós helyzet is ismeretlen volt az idő tájt. Így a háború utáni békeszerződésben befolyásolni sem tudtuk az eredményt, azaz semmilyen országimázs nem élt abban az időben a nyugati hatalmak tudatában. Most, amikor az integráció küszöbén kívánunk átlépni, nem engedhetjük meg magunknak újra azt a hibát, hogy ne költsünk erre, mert túl nagy árat fizetnénk ezért.

Kérem képviselőtársaimat, hogy az előterjesztés eredeti változatát támogassák.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypárti oldalon.)

 

 

(13.10)

 

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
173 178 2000.11.10. 1:34  1-349

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Keller képviselőtársamat a nyugdíjemeléssel kapcsolatos felszólalásom stílusa valószínűleg azért ihlette meg, mert önök az előző években (Moraj az MSZP padsoraiból.) reálértékben láthatóan csökkentették (Felmutatja egy iratot.) a nyugdíjak vásárlóértékét, és ez a tendencia láthatóan '98-ban fordult meg. És '98-tól láthatóan emelkedik... (Keller László: 2001-ről beszélj!) A felszólalás után át fogom küldeni a papírt.

Egyébként pedig a jövő évi költségvetéshez benyújtott módosító indítvány mellett azért érveltem, hogy önök is támogassák azt. Egyrészt a kormánynak megváltozhat az álláspontja a szavazásig, másrészt ha a képviselők megszavazzák a nyugdíjemelés (Dr. Toller László: Kizárnak, ha megszavazod! - Derültség az MSZP padsoraiból.) plusz 3 százalékos mértékét, akkor a kormány kénytelen ezt tudomásul venni. (Keller László: Ez az, ellenáll a kormánynak!)

Az az 5,5 százalék, amely az önök által benyújtott javaslatban a következő oldalon van, nagyon irreális, nem vették figyelembe a gazdasági folyamatokat. Azt hiszem, a 3 százalék kapcsán a kormány még álláspontot fog változtatni, illetve addig meg fogjuk győzni.

Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
179 144 2000.12.05. 1:58  23-197

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Ez a környezetvédelemmel kapcsolatos vita az előző vitanapokon is visszatérően a forráshiányokra koncentrálódott, holott ellenzéki képviselőtársaimnak tudniuk kell - ha átnézték a költségvetési fejezetet -, hogy 14 százalékkal több pénzt kap az állami pénztárcából, azaz a költségvetési forrása bővül. Látszólagosan csökken; nyilvánvalóan azért csökken, mert a Phare-pénzek nem kerültek beállításra, azaz ami csak tervezve van, az nem került beállításra, mint az előző években. Csak azt lehet beállítani, ami effektív rendelkezésre áll. Egyébként pedig a zárszámadásnál lehet visszanézni, hogy egyáltalán mennyi pénzt tudott gyűjteni a tárca a nemzetközi alapokból.

Csak röviden Lotz képviselőtársunk megjegyzésére, a kiemelt városok szennyvízkezelésére: úgy gondolom, hogy Budapest eléggé kiemelt, és Budapest az egyik legszennyezőbb Magyarországon szennyvízterhelés szempontjából. Szeretnénk a segítségét kérni, Demszky elnök úr felé tolmácsolja azt a kérésünket, hogy fordítson figyelmet és anyagi konzekvenciákat Budapest szennyvízkezelésére, ugyanis a folyamatosan hangoztatott (Zaj.) 70-80 milliárd forintnyi készpénztartalékából bizonyára az önerőt föl tudná mutatni, és segítse ezzel a Duna rehabilitációját, hogy egyáltalán Budapesten a szennyvíztisztítás komolyabb méreteket fog ölteni. Bizonyára önök is látják, hogy a budai oldalon tisztítatlanul zuhan bele az összes szennyvíz.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
187 104 2001.02.14. 1:55  53-59,64-147

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Én igazából nem értem, hogy ellenzéki képviselőtársaim miért reagálnak ilyen idegesen erre a törvényjavaslatra. (Keller László: Ezen nem csodálkozunk.) Ha visszagondolunk, s a Bokros-csomag szociálpolitikai elemét nézzük, amit fejszével csaptak szét, akkor meg tudom érteni, hogy ezt az aprómunkát, amivel a szociális hálót vissza kell állítani és amire a polgári kormány vállalkozott, nem szívelik el. Legyen, ez az önök véleménye, de ne tájékoztassák félre a közvéleményt olyan zavaros felszólalásokkal, mint amilyen Szabó Sándorné képviselőtársam felszólalása. Vagdalkozik kifejezésekkel, és nem tudja, hogy ha a parlament néhány száz, néhány tízezer embernek alanyi jogon, törvényi jogon előrelépést tud adni, akkor kötelessége megtenni. Ezért küldtek, ezért választottak bennünket ide, és nem azért, hogy önök a képviselt embereknek ne tudják ezt a lépést megtenni. Bizonyára önök nem tartanak fogadóórát, bizonyára önökhöz nem kopognak be idős emberek.

Keller képviselő úr jön ilyen kifejezéssel, hogy hetven év feletti nyugdíjasok kapnak kevés nyugdíjat. Nem! Én találkoztam 50 és 55 évesekkel, akiket az önök által alakított tsz-rendszer nyomorított meg, mert nem kaptak rendes fizetést, nem kaptak rendes nyugdíjjogosultsági időt, és ezeket kell most helyre tenni. Ez is egy lehetőség természetesen. A háló apró lyukú, sok munkával áll össze. Ez egy munka, kérem, hogy támogassák.

Köszönöm, elnök úr. (Taps a Fidesz padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
187 138 2001.02.14. 1:36  53-59,64-147

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Nagyon sajnálom, hogy Bauer képviselőtársunk megint a Bokros-csomaggal akarja a gazdaság mai helyzetét megmagyarázni. Nagyon sajnálom, hogy a Bokros-csomag a szociális szférából vont ki összegeket a gazdaság javára, de ezzel magyarázni a mai helyzeteket, teljesen blőd elképzelés; és azzal magyarázni, hogy Kelet-Európa országai közül Magyarországon azért van jelenleg stabil növekedés, mert Bokros-csomag volt, ez egy blőd dolog, képviselőtársam.

Önnek tudnia kell, hogy az elmúlt évtizedeknek a magánszférája, a szocializmusban létező rejtett magánszféra erősödött meg a '90-es évtizedben, és ezért vagyunk ott, ahol most vagyunk, és nem a Bokros-csomag hatására. Egyáltalán annak a hatására, hogy az emberek vállalkozni akartak, jövedelmet akartak szerezni, és az önök kormányzása után ez most lehetővé vált. Az önök kormányzása alatt a gazdasági növekedés nem volt olyan mértékű.

Ezenfelül az önök szociális érzékenységét abszolút nehéz felmérni, amikor általános 20 százalékos jövedelemadót hirdetnek. Vajon nem a szegények rovására történne ez, képviselőtársam? Ezt talán ki kellene számolni.

Köszönöm, elnök úr. (Taps a Fidesz és az MDF soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
189 118 2001.02.16. 9:46  115-153

TÓTH ISTVÁN, a környezetvédelmi bizottság előadója, a napirendi pont előadója: Köszönöm, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A környezetvédelmi bizottság 2000. október 30-án megtárgyalta a J/2958. számú beszámolót, amely az Országos Atomenergia Bizottság előterjesztésében történt. A jelentést 12 igen szavazattal, egyhangúlag általános vitára alkalmasnak tartotta a bizottság.

Az atomenergia felhasználása az egész világon közérdeklődés közepette történik, még abban az országban is, ahol nem működik atomerőmű, mint például a szomszédos Ausztriában. Hazánkban az 1996. évi LXVI. törvény rendezi a nukleáris energiahordozó felhasználásának a törvényes kereteit, és eszerint szükséges az atomenergia biztonságos felhasználásáról beszámolnia az Országos Atomenergia Bizottság elnökének.

A bizottsági vitában elhangzott, hogy tovább kell pontosítani a nukleáris biztonsággal kapcsolatos jogszabályi előírások európai uniós harmonizációs normáit. Elhangzott még a paksi nukleáris hulladékok hosszú távú elhelyezésének a koncepciója, különös tekintettel a kis és közepes aktivitású hulladékok körére. A nagy aktivitású, vagy inkább úgy nevezném, kiégett fűtőelemek tárolása jelenleg megoldott az atomerőmű területén található átmeneti tárolóban, amely 50 év pihentetést jelent. Felvetődött a bizottsági ülésen a Paksi Atomerőmű bezárásának az elvi lehetősége, melynek megválaszolása politikai döntési kompetenciába tartozik, de ez csak kisebbségi véleményként, elvi síkon történt. A beszámoló előterjesztője, dr. Rónaky József nemzetközi példákkal ecsetelte, hogy az erőműbezárások milyen döntések sorozatából és milyen okokból következhetnek be.

Tisztelt Ház! A J/2958. számú beszámoló táblázatai és mellékletei jól példázzák, hogy a kormány felügyelete alatt működő atomenergia-felhasználás biztonsági kérdései egy folyamatos munkát jelentenek mind a hazai hatóságok, mind a nemzetközi megfigyelők részéről. Az előterjesztő beszámolt arról, hogy a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség 2000 májusában nemzetközi missziót küldött Magyarországra az Országos Atomenergia Hivatal nukleáris biztonsági, hatósági tevékenységének felülvizsgálatára. A két hétig tartó, tíz különböző tématerületet felölelő vizsgálatról készített jelentés részletesen értékeli a hatóság teljesítményét, meghatározza azokat az elemeket, amelyeket más hatóságok számára is követendőnek, jó gyakorlatnak ítél meg, valamint javaslatokat és ajánlásokat fogalmaz meg a hatósági munka további tökéletesítésére. Úgy gondolom, hogy ez a beszámoló megnyugtató képet ad a nukleáris biztonsági helyzetről, egyúttal a közvéleménynek választ ad arra, hogy Magyarországon a nukleáris energetika világszínvonalú.

Mindezek figyelembevételével a környezetvédelmi bizottság elkészítette a H/3366. számú országgyűlési határozattervezetét, amelyet elfogadásra ajánlok. Szövegezésében lényegre törően rövid, de ugyanakkor tartalmában egy jelentős energetikai tevékenységről fogalmazott vélemények összegzését jelenti.

Bizottságunk már több alkalommal, többféle megközelítésben tárgyalta a nukleáris ágazat biztonsági kérdéseit. Környezetvédelmi szempontból is igen fontos kérdés, ugyanis a radioaktív sugárzás érzékszerveinkkel nem fogható, ugyanakkor jelentős káros hatással is rendelkezhet. Ezért fontos, hogy az 1996. évi LXVI. törvény maradéktalan betartását, betartatását megköveteljük.

Ennek az atomenergiáról szóló törvénynek a végrehajtását számos kormányrendelet és miniszteri rendelet szolgálja. A biztonsággal kapcsolatos hatósági követelményrendszert részletes nukleáris biztonsági szabályzatok tartalmazzák, melyek végrehajtására nukleáris biztonsági irányelvek jelentek meg. Az atomenergia biztonságos alkalmazását felügyelő hatósági rendszer és hatósági feladatok elvégzése az Országos Atomenergia Hivatal hatáskörébe tartozik. A hivatal felügyeleti hatáskörébe tartozó nukleáris létesítmények, mint a Paksi Atomerőmű, a Budapesti Kutatóreaktor, az oktatóreaktor és a kiégett kazetták átmeneti tárolója az 1999. évben a tervekben, engedélyekben meghatározott paraméterekkel üzemelt. Ezen létesítmények közül természetesen a legjelentősebb az atomerőmű, mind a hazai elektromosenergia-termelés viszonylatában, mind a radioaktív hulladékok keletkezésének és kezelésének biztonsági kérdései miatt. Tekintettel az erőmű súlyára, az EU-csatlakozásunkkal kapcsolatos tárgyalási fejezetek között külön alfejezet foglalkozik az atomenergia alkalmazásának biztonságával.

 

 

(12.30)

 

Az Európai Unió által készített országjelentés kedvezően értékelte az atomenergia hazai alkalmazásának helyzetét. A jelentésben kiemelt feladatok végrehajtása: a nukleáris biztonság növelése, a radioaktív hulladékok elhelyezésének rendezése, a nukleáris biztonságért felelős hatóság függetlenségének erősítése.

Fontosnak tartottam mindezeket elmondani, ugyanis a közvélemény előtt zajló viták, médiamegnyilvánulások is erről szólnak. Arról, hogy az EU-csatlakozással kapcsolatos tárgyalási fejezetek közül az energia fejezet ideiglenesen lezárásra került, benne az előbb említett atomenergetikai alfejezet. Ugyanakkor nagy feladatként előttünk áll a kis és közepes aktivitású hulladékok végleges elhelyezésének problémája.

Ezt a feladatot a legteljesebb nyilvánosság bevonásával, a szakmai tapasztalatok, valamint a kutatási eredmények mentén, a közgazdasági számítások figyelembevételével kell megnyugtató módon, előreláthatólag több száz éves időintervallumra rendeznünk.

Ezt a három indokot külön-külön is elemezném, hogy megértsék kedves képviselőtársaim a probléma bonyolultságát és mindezek megoldásának politikai felelősségét, melyet az Országgyűlésnek vállalnia kell; először is a közvélemény szakszerű, precíz tájékoztatásával, hogy mit is jelent a kis és közepes aktivitású hulladék. Ezek az anyagok nem feltétlenül sugárdózissal rendelkező tárgyak és folyadékok, hanem a nukleáris tevékenység végzésekor használt ruhák, ruhadarabok, védő- és munkaeszközök, valamint lecserélt alkatrészek. Ezek képződnek legnagyobb mennyiségben, valamint a zöldmezőre lebontható erőmű bontási törmelékei is, szakértői becslések szerint mintegy 35-40 ezer köbméternyi anyag.

A másik fő szempont: a radioaktivitás miatt legalább 500 évre kell elhelyezni, emberi hozzáférés kizárásának garanciájával. Itt kell megjegyeznem, hogy ezeket a vitákat megspórolni, kikerülni nem lehet, mert látható, hogy milyen hosszú távú, maradandó megoldást kell találnunk, és nekünk kell találnunk, mert az atomenergia felhasználásának előnyeit élvezve, nem hagyhatjuk utódainkra a kellemetlen feladatot.

A harmadik szempont a gazdaságilag kezelhető, illetve nem elviselhetetlen többletterhet okozó megoldás. Ennek megoldása az atomtörvény által előírt központi nukleáris pénzügyi alap létrehozása és terv szerinti felhasználása, illetve működtetése. Itt szeretném tisztázni azt a félreértést, hogy ez állami dotáció lenne, hanem a keletkezett elektromos áram önköltségi egységárba való beépítése, mely még így is a jelenleg legolcsóbb egységár.

Mindezek figyelembevételével tisztelt képviselőtársaimat kérem, hogy bizottságunk országgyűlési határozati javaslatát, valamint a J/2958. számú jelentést fogadják el.

Köszönöm figyelmüket. (Dr. Csáky András tapsol.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
207 298 2001.05.10. 1:55  221-361

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Én nagyon sajnálom, hogy Veres képviselő úr a múltba ment vissza, ugyanis ez általában mindig vitát szül, és legfőképp akkor, ha csak a szépre emlékezünk, és arra nem, ami a '95-ös sokk után történt. Ugyanis ön is nagyon jól tudja, hogy a '95-ös Bokros-csomag mennyire visszavágta az ország fejlődését, és legalább két év kellett, mire az infláció mértéke 20 százalék körülire szorult le a 30-ról, valamint a gazdasági növekedés 1 százalékos mértékét szintén az önök programja hozta. Ezt nem szabad elfelejteni!

Nem szabad azzal takarózni, hogy a koncessziós autópálya-szerződést az MDF kötötte. Azért az önök kormányzati tényezőinek is igen nagy ráhatása volt arra, hogy a jelenlegi autópályadíj milyen nehezen kifizethető, illetve milyen mértékben kell kiegészíteni ezt.

Ezenfelül szeretném azt a figyelmébe ajánlani, hogy a polgári kormány autópálya-építési programja nem a kormányzati tehetetlenség okán húzódott el, hanem például az M7-esnél azt a nyomvonalvitát, amely évekig zajlott az önkormányzatok között, nem igazán szerencsés a kormány rovására írni. Ugyanis amíg az önkormányzatok egymás között, vagy a kormányzattal, illetve a minisztériummal fél éven, éven keresztül csak egy-egy egyeztetést tartanak, és nem hajlandók kompromisszumra, akkor természetes, hogy elhúzódik a program megvalósítása.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Lezsák Sándor tapsol.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
207 308 2001.05.10. 2:04  221-361

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Az előbb már említettem Veres képviselő úrnak, hogy nem szerencsés visszafelé mutogatni, mert ez nagyon nagy vitát gerjeszt, és látható, hogy a képviselőtársaim is ezt a visszamutogatást nem tudják elfogadni. (Dr. Veres János: Ti kezdtétek! Onnan hangzott el az első visszamutogatás!) És teljesen jogosan, ugyanis azokat az induló feltételeket, amelyeket az önkormányzásoknál említ, mi többszörösen megszenvedtük ezelőtt három évvel, a konkrét forráskivonásokkal és ezekkel a hiányzó tb-forrásokkal, egyebekkel. Tehát én nem azt mondom, hogy az induló feltételek mennyiben különböztek a szocialista kormány indulása és a Fidesz-kormány indulása között, hanem azt tudom helyeselni, amit Balla képviselő úr mondott az előzőekben, hogy a szándék az, hogy a belső piacot, a belső vállalkozásokat megerősítsük.

Azt hiszem, az autópálya-építés is teljesen erre szolgált, teljesen ezt az ügyet képviseli, és hiába is kötözködnek ezzel, hiába is kezdik hétről hétre ezt a vitát, és most főleg ezzel a Fidesz-közeli céggel. Egyetlen egy Fidesz-közeli cég nincs az autópálya-építésnél, hanem az autópálya-építést végző konzorcium bevonja a környék alvállalkozásait. (Közbeszólás az MSZP soraiból: Akit javasol nekik Tállai András.) Így van, akit javasolnak a környékbeliek a referenciájuk és egyebek alapján. (Bauer Tamás: És a párttagkönyvük alapján.) De ezek nem Fidesz-közeli cégek! Szeretném fölhívni a figyelmét, hogy MSZP-közeli cégek pedig bíróságon buknak be milliárdos tartozásaikkal. Én nagyon nem szeretem ezt a visszamutogatást (Közbeszólás az MSZP soraiból: Más sem.), éppen ezért felejtse el ön is a Fidesz-közeli cégek emlegetését, és mi se fogjuk fölhozni Máté László úr egyéb vállalkozásainak bebukott milliárdjait!

Köszönöm szépen, elnök úr.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
207 348 2001.05.10. 1:50  221-361

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Kénytelen vagyok Göndör képviselőtársam felszólalására reagálni. Azért az önök időszaka alatt a megyei területfejlesztési tanácsokban lévő úgymond civil résztvevők, kamarák és egyéb résztvevők, bizony, eléggé külsős szereplői voltak ennek a területfejlesztési játszmának, és gyakorlatilag függetlenként bementek, de mitől voltak függetlenek, ez a kérdés. A valódi területfejlesztési politikától vagy a benti résztvevőktől? És gyakorlatilag ez volt a fő ok, hogy a területfejlesztési tanácsokba olyan felelős személyek kerüljenek be, akik a minisztériumi felelős politikát tudják a helyi, megyei feladatokra adaptálni. Ez volt a lényeg.

 

 

(20.10)

 

Egyébként az M7-esről röviden annyit, hogy ez egy teljesen előkészítetlen csomag volt a minisztériumban, amely Lotz úr ideje alatt valamelyest alakult. Amikor kiadták a tendert, akkor derült ki, hogy az M7-esnek mind a 19 hídját fel kell újítani Budapest és Siófok között, mert sajnos azokban sem volt cement, mint ahogy az útalapban nem volt cement, és ezért ment tönkre az egész. Nyilvánvaló, hogy az a harmincvalahány milliárd ezért lett annyi, mert 19 kicsi vagy nagy átkelőhidat felújítani nem kevés pénzbe kerül. Természetesen ennek a felülvizsgálata és a betervezése mind idő - ezzel ön nyilvánvalóan nem számol.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
207 412 2001.05.10. 8:18  391-419

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Képviselőtársaim! Én úgy gondolom, hogy az előttünk fekvő T/4169. számú törvényjavaslat a környezetvédelmi tárcának egy igen jól sikerült törvényjavaslata. Ez talán kitetszik abból is, hogy az eddig felszólalt frakciók egyöntetű támogatásról biztosították.

Ezen fölül mint a szakbizottság tagja merem kijelenti, hogy a bizottsági vita alkalmával lényegi ponton senki nem talált a törvényben olyan fejezeteket, olyan sorokat, amelyeket kivenni vagy teljesen átírni akartak. Ez jelenti azt, hogy az előterjesztett törvény a céljának véleményünk szerint meg fog felelni. A célja kettős. Az egyik a jogharmonizáció, a másik pedig - amit képviselőtársaim is előttem elmondtak -, hogy a régi tartozásokat, régi módosításokat belehelyezték, melyek igazából a környezetvédelmi törvény megírásakor már '95-ben meg kellett volna történjenek.

Az EU-harmonizációnak az egyik legrázósabb fejezetével jutunk előrébb, ugyanis a jelenlegi tárgyalási szakaszban van esély arra, hogy lezárja a tárca ezt a környezetvédelmi fejezetet. Úgy gondolom, mindannyiunk közös érdeke, hogy megtörténjen ez a lezárás ebben a félévben. Az EU soros svéd elnöksége határozott szándékát és konkrét segítségét fejezte ki ez irányban. Úgy hiszem, hogy nekünk, képviselőknek itthon az a feladatunk, hogy ezzel a törvénnyel és a többi, még általunk nem látott jogszabállyal segítsük ezt a munkát, és jussunk előrébb ebben a fejezetben - melyet még csak Szlovénia tudott lezárni -, hogy ennek a fejezetnek a derogációs időszakai, valamint a fejezethez tartozó megvalósítások költséghányadai belekerüljenek a következő években.

Igazából ezeket itthoni forrásból nem tudnánk megvalósítani. Éppen ezért fontos, hogy mielőbb teljes jogú tagjai legyünk az Európai Uniónak, és megkapjuk azokat a forrásokat, amelyekkel be tudjuk fejezni, illetve meg tudjuk valósítani a környezetvédelmi beruházásainkat, pontosan azokat a beruházásokat, amelyekre általában a 2000-3000 milliárd forintnyi összeget mondják, ami ha nem is pontosan annyi, akkor is a magyar költségvetést évtizedekre terhelné.

A törvény másik fontos feladata - ahogy említettem - a régi tartozások rendezése. Én azt hiszem, hogy nagyon lényeges ebben a törvényben az 1995. évi XLIII. törvény módosítása, a védett természeti területek védettségi szintjének helyreállítása, amit - mint utaltam rá - tulajdonképpen már az 1995-ös törvényben is így kellett volna megírni, ugyanis a természetvédelmi területek, illetve a mezőgazdasági területek helyrehozhatatlan károsodásokat szenvedtek. Ahogy Pap képviselőtársam is mondta, és a bizottság számtalan kihelyezett ülésén tapasztaljuk, igen nagy mértékben fogynak Magyarország értékes természeti területei, és mielőbb megálljt kell ennek parancsolni a törvénykezési, törvényhozási fejezettel. Bár annyira optimista nem vagyok, hogy ez holnaptól, illetve ettől az évtől teljes egészében rendeződik, mindenesetre azon leszünk, és egész biztos vagyok benne, a bizottság többi tagja is azon lesz, hogy ezt a törvényt a lehető legnagyobb mértékben és a legrövidebb idő alatt alkalmazzuk.

Fontosnak tartom még, hogy a '95. évi XXIX. törvény, azaz a laboratóriumok, a tanúsító és az ellenőrző szervezetek akkreditálásáról szóló törvény módosítása belekerült, és így korrekt eljárás keretén belül lehet akkreditált laboratóriumokat több helyen elismertetni. Ez azért fontos, mert így megszűnhet és meg kell szűnjön az a bizalmatlanság, amely jelenleg is fönnáll a tárca és tulajdonképpen a civil szervezetek között. Ugyanis - ahogy Kiss Andor képviselőtársam említette - a dorogi hulladékégető problémája tulajdonképpen mérési problémaként jelentkezik, mert az egyik fél nem akarja elismerni a másik fél által mért adatokat, a másik fél pedig nem tudja elismerni - akkreditáció híján - az előző adatokat. Éppen ezért - számomra meglepő módon - egy külső, külföldi cég mérését várják el. Igazából megoldható lenne ez hazai viszonyok között is, de pontosan ez a bizalmatlanság, ami ide vezet, egyrészt káros megítélést hoz a lakosságnál, másrészt teljesen fölösleges többletköltségeket hoz. Ezt egyébként is meg kellene oldanunk, azaz meg kellene oldani a tárcának, hogy az országban több helyen olyan akkreditált laboratórium legyen, amely az EU-követelményeket kielégíti, illetve ezt a törvényt végül is teljesíti.

Én azt hiszem, hogy a miniszter úr expozéjában említett salátatörvény nem pejoratív értelemben salátatörvény, és én érzem a tiltakozását emiatt, de azt kell mondjuk, hogy ezek a többsíkú fejezetek szükségesek ebben, és véleményem szerint azokkal az apró módosításokkal, melyek módosító indítványként be fognak kerülni részünkről a Házhoz, a törvény elfogadható, és kérem képviselőtársaimat is, hogy szavazataikkal támogassák.

Köszönöm, elnök úr. (Taps a Fidesz és a Kisgazdapárt soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
213 10 2001.06.01. 4:59  1-65

TÓTH ISTVÁN, a környezetvédelmi bizottság előadója: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A környezetvédelmi bizottság május 22-i ülésén megtárgyalta a J/4148. számú beszámolót, mely a Magyar Energia Hivatal 2000. évi tevékenységéről szól. A bizottság egyhangúlag - 18 igen szavazattal - ezt elfogadta.

A hivatal hármas fő tevékenységét, az engedélyezést, a fogyasztóvédelmet és az árelőkészítést, áralkalmazást 1994-es júliusi megalapítása óta végzi. Az előterjesztő a bizottság előtt tett kiegészítésében elmondta, hogy az utóbbi évben kisebb átszervezés történt, valamint új szervezeti és működési szabályzatot hoztak létre, melynek eredményeként környezetvédelmi feladatok ellátására is alkalmas osztályszintű szervezeti egység alakult.

 

(9.30)

 

A képviselői hozzászólások üdvözölték e tevékenységet, valamint javaslatként hangzott el a további konkrét környezetvédelmi tevékenységek bővítésének igénye, valamint felmerülhet egy önálló, kormány alá tartozó hivatal lehetősége is, ugyanis a környezetvédelmi áralkalmazási és energiapolitika kicsit túlnyúlik a minisztérium hatáskörén.

Tudvalevő, hogy az energiaszektor Magyarország egyik legkörnyezetszennyezőbb ágazata, melyet a folyamatos fejlesztések és környezetkímélő technológiák alkalmazásával kell hogy jellemezzünk. A vitában elhangzott, hogy a privatizált Mátrai Erőműben is elkészült a kéntelenítő technológia az új pernyeleválasztó mellett, ugyanakkor el kell mondanunk, hogy az állami tulajdonú Vértesi Erőműben ezután fog elkészülni mintegy 18 milliárd forintos költséggel a retrofitfejlesztés a 2004. évre, a vélhető európai uniós csatlakozási dátumunkra, és ezzel teljesíteni tudja a magasabb környezetvédelmi előírásokat, illetve kibocsátásokat. Ugyanezzel a beruházással megőrzi versenyképes pozícióit is az energiapiacon.

Tisztelt Ház! A fogyasztóvédelem területén az Energia Hivatal igen aktív munkát végzett, melynek ékes példája az áramszolgáltató magántársaságokkal kapcsolatos bejelentések, fogyasztói panaszok kivizsgálása és határozati kötelezések kiadása - és ezek nagy száma, mint ahogy az előterjesztőtől is hallottuk.

Sajnálatos, de el kell mondani, hogy ezen okok miatt négy áramszolgáltató társaságra is igen jelentős pénzbírság kiszabása vált szükségessé. Megjegyzem, hogy saját választókerületemben is nagy segítséget nyújtottak a hivatal munkatársai, egy több millió forintos, jogalap nélküli számlakövetelés annullálásával. Ezúton is köszönetemet fejezem ki e tevékenységért. Mindezekből látható, hogy a határozott, jogszerű fellépés hatásos a monopolisztikus szolgáltatókkal szemben is.

Tisztelt Ház! Az árszabályozási mechanizmusok folyamatos működtetése mellett 2000-ben nagyobb hangsúlyt kapott a hatályuk lejárta után alkalmazandó új mechanizmusok kidolgozása. Kiemelt figyelmet kell fordítani a piacnyitással kapcsolatos összefüggésekre. Az árszabályozási tevékenységen belül számottevő munka volt a kapcsolt energiatermelés ösztönzése és a kedvező átvételi árak kialakítása is. Képviselői felszólalásban hangzott el a 2000. évi ármegállapítási tevékenységek pozitív hatása a lakosságra.

Tisztelt Képviselőtársaim! A környezetvédelmi bizottság előtt az Energia Hivatal beszámolójáról az érdemi hozzászólásokból kialakult pozitív vélemények miatt alakult ki az egyhangú döntés. Kérem önöket is a beszámoló elfogadására.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
220 146 2001.09.03. 6:34  129-147

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Én is szeretnék érvelni a Mánya Kristóffal beadott közös módosító indítványaink mellett, amelyeknek még eddig nem volt kormánytámogatása.

Szeretném, ha a jelen lévő előterjesztő figyelembe venné a vitában elhangzottakat, illetve tulajdonképpen az eddigi érvelések is azt támasztották alá, amit a 14., illetve 15. és 16. pontban fogalmaztunk meg, ami valóban a 36. § koherens módosítását tenné lehetővé. Csak megerősíteni szeretném az előttem említett alkotmánybírósági döntést, amely 2000. november 13-án került közlésre vagy közzétételre, amely szerint a személyi jog intézményét meghatározó, a gyógyszertári hálózat törvényileg tervezett és egymásra épülő rendjét előíró, valamint az árversenyt tiltó szabályokból fakadó, tulajdonképpen mint következmény a gyógyszertári törvény 36. §-a, amely tiltja, hogy a betéti társaság kivételével gyógyszertárat gazdasági társaság nem működtethet.

E rendelkezések is azt a szándékot tükrözik, hogy a gyógyszertárak folyamatos működése elsősorban szakmai és ne profitszempont szerint történjen. Itt a "szakmai" szót szeretném hangsúlyozni, amelyet sajátos nyelvezetében az Alkotmánybíróság is megfogalmazott, azaz a gyógyszerészet egy olyan sajátos szakma, ahol a vevő nem maga dönti el, hogy mit vásárol, mert ezt gyakorlatilag neki előírják, illetve megkapja vényen vagy legalábbis valamilyen leiratban. Éppen ezért a gyógyszertárat mint profitnövelő és profitcélirányos vállalkozást nem szabad tekintetni, mint ahogy nem tekintik az EU-ban sem, és gyakorlatilag az Európai Unió két országát, Angliát és Görögországot kivéve mindenhol a személyi joghoz, a gyógyszerész jogához kötik a működtetést, és valóban ott sincs gazdasági társaság, illetve az angliai és a görögországi egy sajátos egyedi működtetés, konstrukció.

Gondolom, hogy az angol szigetvilág elképzelését nem muszáj nekünk átvennünk, mert az egy teljesen más rendszer.

Viszont az eddig meglévő gyógyszertári törvényben Mánya Kristóf képviselőtársammal közösen szigorítást és igen komoly megfogalmazást szeretnénk elérni. Ez azt jelenti, hogy csak természetes személyek lehetnének a gyógyszertár működtetői, ami a 15. pontban szerepel az ajánlásban, valamint az előző, a 14. pontban kívánjuk módosítani azt a bekezdést, amely szerint felelős vezető és haszonbérlő bevonásra kerülne, ami egyrészt teljességgel rendszeridegen, nem illeszkedik a gyógyszerészeti szakmába, másrészt pedig nem illeszkedik az EU 85/433. irányelvéhez sem.

 

 

(21.50)

 

 

Éppen ezért javasolom módosító indítványunk elfogadását, illetve kapcsolódó módosító indítvánnyal finomítanánk még ezt a kérdést, és talán úgy egészen beleillene ebbe a rendszerbe.

Ezen felül vita volt még itt az előbbiekben a személyi jog tulajdonosáról. Ezt az ajánlás 16. pontjában levő módosító indítványunkkal kívántuk korrigálni, amely szerint a személyi jog tulajdonosa 50 százalékot meghaladó mértékben kell hogy birtokolja a gyógyszertárat, azaz aki szakmailag felelős működtetője a patikának, annak legyen a legnagyobb döntési szabadsága, és így kötelezően neki legyen a felelőssége is. De természetesen ezt is kapcsolódó módosító indítvánnyal szeretnénk tovább finomítani, és szeretnénk kérni a támogatást, hogy a patikustársadalom, illetve gyógyszerész-társadalom mindezeket a próbálkozásokat igazán sajátjának érezze, illetve tulajdonképpen hosszú távra és az EU-hoz való csatlakozásunkhoz viszonyítva olyan törvényt hozzunk, amelyet nem szükséges három vagy négy év múlva újra átírni, mint amit gyakorlatilag megpróbáltak a '94-ben kiadott törvénnyel, csak sok esetben sikerült ezt megakadályozni a gyógyszerészeknek, hogy kárukra ne romoljon ez a törvény.

Mindezek figyelembevételével kérném képviselőtársaimat módosító indítványaink elfogadására.

Köszönöm, elnök úr. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
251 28-30 2002.02.05. 10:53  25-79

TÓTH ISTVÁN, a környezetvédelmi bizottság előadója, a napirendi pont előadója: Köszönöm, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! A környezetvédelmi bizottság megtárgyalta a J/4930. számú beszámolót, mely az atomenergia 2000. évi hazai alkalmazásának biztonságáról szól. A bizottság egyhangúlag, 13 igen szavazattal ezt elfogadta.

A bizottsági vita alkalmával az előterjesztőt dr. Rónaky József főigazgató úr képviselte, az Országos Atomenergia Hivatal főigazgatója, aki az írásos beszámolót kiegészítve részletes, fontos információkkal segítette a bizottság munkáját.

Képviselői kérdésként merült fel a munkatársak egészségi állapotának nyomon követése és egyúttal az uniós jogharmonizáció fontos lépése, az egészségügyi miniszter 16/2000. számú rendelete, amely Magyarországon bevezette a legkorszerűbb sugárvédelmi szabályozást, a sugárvédelem alaprendeletét. A vita során elhangzott, hogy a meglévő püspökszilágyi tároló működési engedélye 2002. december 31-éig érvényes, de ugyanakkor a befogadókapacitása záros határidőn belül telítődik, és ezért szükséges lenne egy végleges tároló megépítése a kis és közepes radioaktivitású hulladékok elhelyezésére. Ezen hulladéktároló további kutatási programja elindult, melyet a hazai hatósági vizsgálatok, valamint a nemzetközi vizsgálati eredmények is alátámasztanak.

A helyszín kiválasztásának feltételezett lehetősége továbbra is vitákat indukál, ami a bizottságunk munkája során is előbukkant, de a magam részéről és többünk részéről is elmondhatom, a döntési folyamat felgyorsítására szeretnénk biztatni mindenkit, aki ez ügyben illetékes, tekintettel arra, hogy az atomerőmű területén történő jelenlegi elhelyezés csak szigorúan átmeneti, ugyanakkor helyi kapacitásának végessége miatt nem teszi lehetővé a további időveszteséget.

A jelentésben nem szerepel, de a bizottsági vitában felvetésre került a biztonság kérdése illetéktelen külső behatolás esetére, figyelemmel a szeptemberi sajnálatos terrorista cselekményekre. A főigazgató úr tájékoztatásában elhangzott, hogy a készenléti rendőrség neutronbeavatkozó egységének a telephelye Paks városa, és ennek a kommandónak a feladata az atomerőmű védelme váratlan események kapcsán. Természetesen az atomerőmű jelenlegi üzemi állapotában is biztonsági szolgálat működik, és a beléptetés ennek megfelelően mindig is szigorúan ellenőrzött volt.

A beszámoló bizottsági vitája után elkészítettük a H/5775. számú országgyűlési határozattervezetet, melyet a Házszabály szerint beterjesztettünk a Ház elé. Javaslatunk szerint a parlament fogadja el a kormány által előterjesztett beszámolót.

A beszámoló áttekintése során lényegesnek tartom, hogy tartalmazza a biztonság létesítményi kereteit, a nukleáris biztonság intézményi kereteit, a sugárbiztonságot és sugárvédelmet, az együttműködést a nemzetközi és európai uniós szervezetekkel és a tájékoztatási tevékenység széles körű megvalósítását. A magam részéről az utolsó pontot roppant fontosnak tartom, tekintettel arra, hogy a térségben megválasztott képviselőként a lakossággal való folyamatos kapcsolattartásnál az erőműnek a helyzete, működése mindig felmerül. Ezt a folyamatos együttműködést az atomerőmű működése óta fenntartja, rendszeresen bővíti, és rendszeres kiadványaival a lakosságot tájékoztatja a működéssel kapcsolatos paraméterekről.

Az utóbbi időszak leglényegesebb fejlesztése és legfontosabb fejezete volt a szirénarendszer korszerűsítése, az úgynevezett kisbírórendszer bevezetése. Bizonyára ismerik a képviselőtársaim ennek a fontosságát, illetve azt, hogy a szirénarendszer használatán kívül közlemények adhatók be, és így kikerülhető az, hogy a szirénarendszer működését esetlegesen nem kellő tájékozottsággal követik az állampolgárok, nem tudják a jelek, jelzések minőségét, minősítését. Éppen ezért fontos, hogy ennek a szirénarendszernek a kiépítése a 30 kilométeres körzeten belül is a harmadik lépcsőben meg fog történni.

Az együttműködés a nemzetközi és európai uniós szervezetekkel folyamatos munkát jelent, ami azt jelenti, hogy a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség által végzett ellenőrzéseket az Országos Atomenergia Hivatal együtt koordinálja. Ezenfelül az OECD Nukleáris Energia Ügynöksége is az atomerőmű működéséről folyamatos képet kap. De talán a legfontosabb számunkra az, hogy az európai uniós követelmények szempontjából az energiafejezet a 2000. évben lezárásra került, és ennek a lezárása a beszámolóban is kiemelésre került, illetve ez a lezárás azt jelenti, hogy az atomerőmű az uniós jogszabályokkal harmonizál. Ezenkívül az Európai Uniónál egy minőségi előrelépés történt, a nukleáris biztonság kérdése bizottsági szintről politikai szintre került, az Európa Tanács szintjére.

A sugárbiztonság és sugárvédelem beszámolóban található fejezete nagyon fontos az ellenőrzések folyamatos és fokozatos bővülése érdekében. Ezeket az ellenőrzéseket az Állami Tisztiorvosi Szolgálat megyei, fővárosi intézményei végzik, a Környezetvédelmi Minisztérium hat állomása végzi, valamint az Országos Meteorológiai Szolgálat tíz állomása végzi.

A beszámoló talán leglényegesebb fejezete a nukleáris biztonság létesítményi feltételeinek a taglalása, illetve ennek a bemutatása. A létesítményi feltételeket négy helyszínen ellenőrzik, illetve négy helyszín található Magyarországon: a Budapesti Oktatóreaktor a Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem területén, a Kutatóreaktor Budapesten a Központi Fizikai Kutató Intézet területén, a kiégett kazetták átmeneti tárolója a Paksi Atomerőmű területén, és maga a Paksi Atomerőmű.

Mint a beszámolóban olvashatják a képviselőtársaim, a biztonságnövelő intézkedések folyamatos végrehajtása folytán 2002-re befejeződik az a folyamat, amellyel az Európai Unióval és a nyugat-európai reaktorokkal összevethetővé válik a Paksi Atomerőmű. Ezeknek a biztonsági intézkedéseknek néhány pontja a reaktorvédelem, a földrengésállóság, a tűzbiztonság növelése, az emberi hibázás lehetőségének a csökkentése, a primerköri túlnyomásvédelmi rendszer átalakítása, a primer és szekunder átfolyás kezelése.

 

(10.20)

 

Utolsóként említeném meg a beszámolóban - de természetesen nem utolsósorban - a biztonság intézményi feltételeit, amelyek az Országos Atomenergia Hivatal függetlenedése folytán javulnak, illetve folyamatosan teljesülnek. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Ez - mint tudjuk - a költségvetések saját bevételeinek erősítésével tud megvalósulni.

Felszólalásom végén, de nem utolsósorban szeretném kifejezni magam és a környezetvédelmi bizottság köszönetét mindazon munkatársaknak, vezető beosztású dolgozóknak munkájukért, áldozatos tevékenységükért, akik ezen a szakterületen dolgoznak. Precíz, feszes munkavégzésükkel elősegítik az ország atomenergia-ellátó rendszerének...

 

ELNÖK: Képviselő úr!

TÓTH ISTVÁN, a környezetvédelmi bizottság előadója, a napirendi pont előadója: ...biztonságos működtetését. Elnézést kérek.

Köszönöm szépen, elnök asszony.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
251 34 2002.02.05. 5:02  25-79

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök asszony. Tulajdonképpen felvezetőmben vázoltam már a beszámolóval kapcsolatos véleményemet is, amely a beszámoló fontos részeinek taglalását tartalmazta, éppen ezért most csak azokat szeretném elmondani, amelyek ebből kimaradtak és fontosnak tartok.

Fontosnak tartom, hogy a nukleáris biztonság létesítményi feltételei az utóbbi évek során soha nem csorbultak, folyamatos fejlődésen mentek keresztül, és az Európai Unió jogharmonizációs feltételeiben kérdésként sem merült fel az, hogy a Paksi Atomerőmű jelenlegi állapotában megfelel-e. Ahogy az előttem szóló képviselőtársam is mondta, a világ legbiztonságosabb 25 reaktora között jegyzik Paksnak mind a négy reaktorát. Természetesen ez nem jelent megelégedettséget, nem jelenti azt, hogy hátradőlhetünk a székben, hanem folyamatos ellenőrzésekkel és folyamatos vizsgálatokkal kell ezeket a biztonsági rendszereket ébren tartani.

A 2000. évben - ennek példájaként tudom elmondani, amely a beszámolóban is benne van - öt olyan esemény történt a Paksi Atomerőműben, amely az INES-1 kategória területére esett, és gyakorlatilag nem jelentett veszélyt az atomerőmű működésében. Úgy hiszem, hogy a további évek során a biztonságnövelő intézkedések ezt garantálni tudják.

A biztonságnövelő intézkedéseknél talán ami bennünket, kívülállókat egy kicsit meglephet, a földrengésállóság növelése, amely már tervezéskor is, már az erőmű helyszínének kiválasztásakor is felmerül. Ugyanez a folyamatos kutatások során nem került átértékelésre, de a nemzetközi megfelelés érdekében szükséges volt a földrengésállóság növelése.

 

(10.30)

 

További biztonságnövelő intézkedés a primerköri túlnyomásvédelmi rendszerek átalakítása, illetve biztonságának fokozása. Azt hiszem, ez önmagáért beszél, és az erőmű dolgozói az utóbbi éveknek talán azt az eredményét mutathatják fel, hogy ebben a rendszerben sem történt meghibásodás.

A létesítményi feltételek között szerepel a kiégett kazetták átmeneti tárolója, amely jelenleg az erőmű területén található, illetve kiépítése ott történik. Ez egy modul rendszerű tároló építmény, amely folyamatosan bővíthető. A jelenlegi kutatások szerint a kiégett üzemanyag-kazettákat ötven évig pihentetni kell, és átmeneti tárolásban szükséges tartani. Ennek a tárolónak a működése és ellenőrzése folyamatos feladat. Jómagam is ellenőriztem, illetve több bizottsági ülés alkalmával voltam a helyszínen, és meggyőződhettünk arról, hogy a tároló működése, a tárolóba történő beszállítás megfelel mindenféle magas szintű követelménynek.

Az előző felszólalásom végén egy kicsit gyorsan mondtam el, ezért most szeretném megismételni és újólag kifejezni köszönetem a munkatársaknak és megköszönni azon vezető beosztású dolgozók munkáját, akik az erőmű és a nukleáris biztonság érdekében mind a hivatalban, mind az erőművek területén dolgoznak, és további sok sikert kívánni nekik.

Köszönöm szépen, elnök asszony. (Taps a kormánypárti oldalon.)