Készült: 2024.05.17.17:09:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

250. ülésnap (2002.02.04.), 6. felszólalás
Felszólaló Kuncze Gábor (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KUNCZE GÁBOR (SZDSZ): Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Miniszterelnök Úr! Négy év eltelt, így érdemes talán az egyik utolsó parlamenti ülésünkön átfogó képet is alkotni a rendelkezésre álló rövid idő alatt.

 

(14.40)

 

1990 és '94 között lényegében kiteljesedett a politikai rendszerváltás, kialakult a demokratikus intézményrendszer, és ezek megfelelő módon működtek.

1994 és '98 között sikerült végigvinni a gazdaságban is a rendszerváltozást, sikerült stabilizálni a gazdaságot (Közbeszólások a Fidesz soraiból: Jaj!) és ezzel megteremteni a fenntartható gazdasági növekedés alapjait, miközben az államháztartás bizonyos területein reformot hajtottunk végre, megtörtént a nyugdíjreform, és a külpolitikában is jelentős sikert tudott felmutatni a kormányzat. Hadd emlékeztessem önöket, hogy akkor csatlakoztunk az OECD-hez, akkor döntöttek a NATO-ba történő felvételünkről, és akkor döntöttek arról is, hogy Magyarországgal az elsők között kezdik meg az uniós csatlakozási tárgyalásokat.

1998 után aztán, tisztelt képviselőtársaim, számos területen sikerült hátraarcot csinálnunk, mert a demokratikus intézményrendszert - erről több alkalommal beszéltünk már - támadások érték; gondolok a parlamentre, az ügyészségre, az ombudsmani intézményrendszerre és számos más területre is, amelyek mind-mind azt kommunikálták, hogy itt jelentős változás, fordulat állt be, letértünk arról a pályáról, amelyben '90-ben még egyetértettünk, és amelyet közösen nagy egyetértéssel alakítottunk ki. De nem történt más, tisztelt képviselőtársaim, a gazdaság területén sem, hiába a kormányzati sikerpropaganda, hiába a kormányzásnak a kommunikációval való helyettesítése, mára világossá vált, hogy a lehetőségeinket elszalasztottuk, a gazdaság ma nincs dinamizálható állapotban, sokkal kevésbé képes ezért a világgazdaság hatásainak ellenállni. Ezért, képviselőtársaim, majd meg fogják látni a különböző mutatókból, azt kell mondanom, hogy a kormány bizonyos tekintetben a gazdaságban felélte a jövőt. Elmaradtak a reformok, elmaradt az adórendszer reformja, elmaradt az egészségügy átalakítása, és ugyan örvendetes, hogy a miniszterelnök úr végre észrevette, hogy van Magyarországon mezőgazdaság is, azonban négyéves tevékenysége mégiscsak elégtelen. Ma a magyar mezőgazdaság sokkal kevésbé van védett helyzetben az Unióval szemben, mint volt négy évvel ezelőtt, és pláne sokkal kevésbé, mint ahová négy év alatt eljuthatott volna, ha a kormány mezőgazdasági politikája nem elégtelen.

Van olyan terület, amit a kormány egyszerűen visszacsinált vagy visszalépett benne. Ilyen például a nyugdíjreform ügye vagy az is, hogy bizonyos területeken államosítás történt. Lehet, hogy volt valahol privatizáció is, de ennek pontos történetének majd utána kell nézni a kormányváltás után, mert ez persze a nyilvánosság kizárása mellett történt. (Közbeszólás az MSZP soraiból: Így van!)

Tisztelt Képviselőtársaim! Beszéljünk egy kicsit a külpolitikáról is! Én azt nem értékelem sikeresnek, mert való igaz, hogy a miniszterelnök úr egyes kijelentései vagy például a kedvezménytörvény, vagy például a kormányzati és a kormánypárti többség kokettálása a szélsőségekkel mind-mind alkalmas volt arra, hogy bizalmatlanságot keltsen Magyarországgal szemben, ugyanakkor viszont az EU mostani ajánlását én sem ennek tudom be, hanem annak, hogy egységesen kezelik a csatlakozó országokat. Ez egy javaslat az EU részéről, ezen még lehet változtatni. Amikor a kormány e tekintetben képviseli az ország érdekeit, akkor számíthat a szabad demokraták támogatására, mert ez valóban mindnyájunk számára rendkívül fontos ügy.

Fogok még beszélni majd a következő felszólalásomban a közélet tisztaságának a problémaköréről, mert, tisztelt miniszterelnök úr, az önök kormányzása ahhoz vezetett, hogy a politika egészét lengi be a korrupció gyanúja, ez pedig az önök magatartásának a következménye, annak, ahogy önök a közpénzekkel, mindnyájunk adóforintjaival bántak.

Mindebből következően én nem látom olyan rózsaszínnek a képet, mint amilyet ön felfestett. Azt gondolom, hogy egy következő kormányzatnak ezeken a területeken mind-mind változást kell elérnie ahhoz, hogy Magyarország visszataláljon a rendszerváltáskor, -változáskor meghatározott útra.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai