Készült: 2024.09.25.19:45:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

75. ülésnap (2015.05.26.), 367. felszólalás
Felszólaló Font Sándor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:33


Felszólalások:  Előző  367  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FONT SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Köszönöm szépen a KDNP-nek az átengedett időt. Nem gondoltam, hogy a történelmi ismeretek hiánya el fog vezetni olyan nem megalapozott vélemények kifejtéséhez, amelyekre reflektálni kell. A Jobbik és az LMP képviselői megszólalását hadd tisztázzam!

Először is, amit egyáltalán tilthatunk, az a magyarországi köztermesztés területén való GMO-s növények tiltása. Nem tilthatjuk meg a szabad kereskedelemben a GMO-s részeket tartalmazó élelmiszerimportot. Ezt nem tilthatjuk meg. Mi szeretnénk, készek vagyunk erre, de messze nem tart még ott az európai uniós szabályozás, hogy ezt is megtilthassa az adott tagország. Most a köztermesztést tiltottuk meg. És messze nem tartunk ott, hogy a jelölésben szabadon dönthetnénk. Mert tisztázzuk, amire már Kepli Lajos is utalt, hogy az áruk és szolgáltatások szabad áramlása következtében az élelmiszer-kereskedelemben messze nem tehetünk ilyen tiltást. A másik rész pedig, amire Magyar Zoltán képviselő úr utalt, a jelölés. Bármilyen meglepő, a címke és bármilyen jelölés nem nemzeti jogszabályi körbe, hanem EU-s jogszabályi körbe tartozik. Ezért van az, hogy kénytelenek vagyunk a jelöléssel is majd egy elég komoly küzdelmet folytatni. A jelölésnek lehetne az a logikája, hogy milyen nagy betűkkel, mekkora felületen kell az élelmiszer-csomagoló anyagon feltüntetni, hogy ez GMO-származékot tartalmaz.

Amikor Dacian Cioloş még EU-s mezőgazdasági biztosként Magyarországon járt, és mint bizottsági elnököt meglátogatott és konzultációt folytattunk, kőkeményen nekiestünk a GMO-s kérdésnek. Románia, mint említettem, megengedi, és Cioloş lavírozott ebben a kérdésben, hogy mit mondjon, és azt mondta, hogy ezt bízzuk a fogyasztókra. Akkor én felvetettem véleményem szerint egy sokkal progresszívebb elképzelést a jelölésnél, hogy ha a fogyasztóra bízzuk, akkor viszont tegyük meg azt, hogy a kiskereskedelmi területeken különítsük el polcrendszeren a GMO-s termékeket és a nem GMO-s termékeket. Írjuk ki kőkemény nagy betűvel, hogy ezek az élelmiszerek GMO-s termékek, ezek meg a konvencionális, hagyományos vagy biotermékek, mert ne feledkezzünk el, hogy van még egy nagyon komoly terület, a biotermékek területe, és akkor tényleg rábízzuk a fogyasztóra, hogy melyik polchoz fog odamenni. Mi már tudjuk, a magyar lakosok 80-85 százaléka elutasítja a GMO-s termékek fogyasztását, ha ezt megteheti, az Unió összes állampolgárára levetített közvélemény-kutatás 60-70 százalékban elutasítja a GMO-s termékeket. Tehát nem kérdéses, hogy a fogyasztók melyik polchoz mennének oda. Csak sajnálatosan ezek a jogosítványok még messze nincsenek egy adott tagország jogszabályi hatáskörében.

Azzal a négyéves küzdelemmel, ami 2010-11-től indult, azt sikerült elérnünk, hogy a köztermesztésbe vonást most már kerekperec megtilthatjuk. De ez messze nem jelenti a jelölés szabadságának a lehetőségét, netán a fogyasztók választhatósági feltételrendszerének a kialakítását, azt, hogy külön polcrendszeren tartsuk ezeket az élelmiszereket. Ott lehetne majd igazán csapást mérni a GMO-s termékekre. Köszönöm a lehetőséget. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  367  Következő    Ülésnap adatai