Készült: 2024.04.29.19:35:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

206. ülésnap (2001.05.09.), 20-22. felszólalás
Felszólaló Jakab Róbertné (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Emberi jogi bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:45


Felszólalások:  Előző  20 - 22  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

JAKAB RÓBERTNÉ, az emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök úr. Mindig nagy érdeklődéssel hallgatom bizottságunk többségi véleményét, ugyanis azt általában a plenáris ülésen ismerhetem meg. A bizottsági ülésen a kormánypárti képviselők a beterjesztett törvényjavaslatról általában nem mondanak véleményt. (Dr. Takács Imre: Tök így van!)

 

 

(9.50)

 

 

Nemcsak ezért nehéz a helyzete a kisebbségi vélemény tolmácsolójának, hanem - elnézést a kifejezésért - azt hiszem, azért, mert ismerik a törvényt. Akik a kisebbségi véleményt elmondták, azok valóban részleteiben is ismerik a törvényt, és rámutattak annak hiányosságaira.

Tisztelt Elnök Úr! Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Mit is tudunk mondani erről a törvénytervezetnek alig nevezhető kísérletről? Az előterjesztő szerint is - mármint a bizottságban jelen levő előterjesztő szerint is - az emberi jogok között nagyon fontos, bár nem eléggé kiemelt jog az embernek a saját kulturális örökségéhez való joga; tehát a hozzáférhetőség, a megismerhetőség, a befogadási lehetőségek biztosítása. Ez a tervezet állítólag átfogó örökségvédelmi szemléletű magatartást sugároz, és ahogy Kiss Gábor képviselőtársam is rámutatott, mindannyian tudjuk, hogy nem foglalkozik a szellemi örökséggel, mert - mondta az előterjesztő - az UNESCO szóhasználatához igazodik.

Ugyanakkor mit mond a 4. §, ennek a törvénytervezetnek a 4. §-a? Idézem: "a kulturális örökség a nemzet egészének közös szellemi értékeit hordozza." Ez a szemlélet egyébként fenntartás nélkül elfogadható a kisebbség részéről is, és nagyon helyes lenne, ha konzekvensen meg is maradna a - megint idézem - "Magyarország népeinek kulturális örökségvédelménél", s nem szűkítené le sehol, még látens módon sem ezt a tartalmat, és nem értelmezné úgy - elnézést, államtitkár úr -, ahogy expozéjában elmondta, szerintem szűkkeblűen: csak magyarságról és csak magyar nemzettestről beszélt.

Átfogó ez a törvény? - kérdezhetjük. Nem; kerettörvényként kezelik, s szerintem a kerettörvény és az átfogó törvény közé nem tehetünk egyenlőségjelet. Ezt, hogy kerettörvényről van szó, azonnal tapasztaljuk is, hiszen majd egy oldalon - mármint a törvénytervezet egy oldalán keresztül - sorolja a felhatalmazások körét, s körülbelül hat oldalon keresztül a különböző, jelenleg hatályos törvények módosítását. Ez az egésznek majdnem az egyharmada.

Mit is szabályoz tehát? Ahogy az már itt elhangzott, létrehoz egy hivatalt, nagy H-val. Az egész tervezet célja véleményünk szerint a 6. §-ban csúcsosodik ki, ennek a mindent tudó, mindenható hatalmát részletezi. Olyan hatalom ez - mármint ennek a hivatalnak a hatalma -, amely kötelezhet. Kötelezheti a tulajdonost, kötelezheti a jegyzőt, kötelezheti az önkormányzatokat, a múzeumokat, mindenkit, és természetesen bírságolhat is.

A törvénytervezet céljaihoz pénzügyi eszközökre van szükség, s ez nem decentralizáltan jelenik meg, Balsay képviselő úrnak mondom, hanem összesen két helyen található meg, a NKÖM-nél, illetve a kancelláriánál. Máshol erre nincs pénz, véletlenül sem ott, ahol esetleg majd szükség lehet rá. Hogy regionálisan is lesz, erről még nincs rendelet, legalábbis mi nem olvastunk róla. (Várhegyi Attila: Az nem ugyanaz!) S hogy csak látszólagos a túlhatalom építése, erről is hallottunk már előterjesztőktől. Biztosan látszólagos, nyilván az ellenzék javasolta például azt, hogy az ásatási bizottság kilenc tagja közül ötöt a miniszter maga jelöljön ki. Mi ez - kérdezem én -, szakmai vagy politikai indok?

Nézzük meg még az értelmező rendelkezéseket - nagyon a végén járok, elnök úr. Egyrészt ellentmondanak egymásnak, másrészt fedik egymást. Kérjük, hogy nézzék át őket. Az 5-ösben megtalálható a 4-es (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), a 13-as, a 14-es s a többi. Befejezem, utolsó mondat.

Az országgyűlési biztos, az emberi jogok (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) országgyűlési biztosa...

 

ELNÖK: Képviselő asszony, lejárt az öt perc!

 

JAKAB RÓBERTNÉ, az emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Igen, már csak annyit, hogy a... (Közbeszólások a kormánypárti padsorokból: Lejárt az idő! Emberi jogok...) Ne kapcsolja le, elnök úr, igen, az emberi jogokról van szó...!

 




Felszólalások:  Előző  20 - 22  Következő    Ülésnap adatai