Készült: 2024.04.28.00:38:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

240. ülésnap (2009.11.09.), 44. felszólalás
Felszólaló Dr. Molnár Csaba (MSZP)
Beosztás a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:17


Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MOLNÁR CSABA, a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselő Asszony! Bár képviselő asszony szóban elmondott interpellációja jelentősen különbözött az írásban beadotthoz képest, de engedje meg, képviselő asszony, hogy mind a kettőre tartalmában válaszoljak.

Ahogy képviselő asszony is nagyon jól tudja, miniszterelnök úr az elmúlt időszakban többször és határozottan kifejtette véleményét a rádiófrekvencia-pályázatokkal kapcsolatban. Miniszterelnök úr nagyon jól tudja, és ezt is többször elmondta, hogy az ORTT a médiatörvény alapján a kormánytól teljesen független szervezet, teljesen önállóan gazdálkodik a frekvenciákkal és dönt róluk. A kormányfőnek ebben a kérdésben természetesen véleménye lehet, de jogi lépésekre nincs lehetősége. Ugyanakkor azt is elmondta miniszterelnök úr, és ez nagyon fontos, hogy részben a sajtóban megjelent híradások, a hozzá eljutott hírek, az ORTT elnökének megszólalásai és az ORTT elnökével folytatott telefonos konzultációi alapján legalábbis aggasztónak nevezhető mindaz, ami a rádiófrekvenciák körül történt.

Miniszterelnök úr szerint elvárható volt a felelős döntéshozóktól, hogy olyan döntést hozzanak, amely biztosítja, hogy a közérdek ennél a döntésnél is a lehető legmesszebbmenőkig érvényesüljön. Ki is fejtette miniszterelnök úr, hogy mit ért a közérdek érvényesülése alatt. Azt mondta miniszterelnök úr, hogy a közérdek egyik eleme, hogy a lehető legnagyobb bevétel folyjon be a köz számára a kereskedelmi csatornák értékesítéséből. A másik fontos eleme, hogy mindez csak akkor ér valamit, ha ezt a bevételt, ezt a licencdíjat valójában be is fizetik a nyertesek, méghozzá trükközés nélkül. Erre tehát az ORTT-nek megfelelő garanciákat kell érvényesíteni, olyanokat, amelyek majd a következő hét évben nem lesznek megmásíthatók, és nem lesznek csökkenthetők. Harmadrészt azt is elmondta miniszterelnök úr, hogy alapvető közérdek van abban, hogy ha Magyarországon valaki független országos kereskedelmi rádiót hallgat, az biztos lehessen abban, hogy független, pártatlan híreket és információkat kap, nem pedig valamilyen politikai elfogultság szerint szerkesztett médiát. Miniszterelnök úrnak mindezek alapján határozott véleménye az, hogy ezeket a szempontokat egyszerre kell érvényesíteni minden ezzel kapcsolatos döntésnél, és a döntés kapcsán eddig megszerzett információk szerinte nem megnyugtatóak ebben a tekintetben.

Ami képviselő asszony kérdésének második felére, a jogi szervezeti kérdésre utal, engedje meg, hogy erre is válaszoljak. A Nemzeti Hírközlési Hatóság, ebben teljesen igaza van képviselő asszonynak, a 2006. évi LVII. törvény értelmében kormányhivatalnak minősül. Viszont tisztelettel javaslom képviselő asszonynak, hogy olvassuk tovább az erről szóló törvényt, ugyanis a 71. §-a azt mondja, hogy a kormányhivatal törvényben meghatározott feladatkörében nem utasítható. Ennek alapján el kell mondanom, hogy ennek megfelelően sem a kormánynak, sem egyetlen miniszternek nincs hatásköre arra, hogy a Nemzeti Hírközlési Hatóságot törvényben meghatározott feladatkörében utasítsa, vagyis a rádióengedély kiadása kapcsán sem tehetünk meg ilyesmit. Sőt, az a kormánytag, az a miniszter, aki ezt megtenné, a hivatali visszaélés bűncselekményi tényállását is kimerítené, vagyis nyilvánvalóan ilyet a kormánytagok nem tehetnek, és nem is fognak megtenni.

A jelenlegi jogi helyzet az, tisztelt képviselő asszony, ön is jól tudja volt igazságügyi miniszterként, hogy az országos rádiós műsorszolgáltatási jogosultság tárgyában az ORTT már megkötötte a műsorszolgáltatási szerződéseket, amelyeket a hatóságoknak mindaddig érvényesnek kell tekinteniük, amíg egy független bíróság ennek az ellenkezőjét nem állapítja meg. A jogállamiságnak nagyon fontos, lényegi tartalmi eleme, hogy még akkor is, ha valamilyen hatósági döntést jogtalannak vagy igazságtalannak tartunk, a hatóság döntését mindaddig tiszteletben kell tartani, amíg a törvény szerinti jogorvoslatok során bíróság esetleg valamilyen más következtetésre nem jut.

Természetesen így kell tennie a kormánynak is, hiszen ezt követeli meg tőlünk a jogállamiság követelménye. És mivel jogállamban élünk, azt gondolom, joggal bízhatunk abban is, hogy a Nemzeti Hírközlési Hatóság mint független felelős szerv, álláspontját gondos és alapos mérlegelés alapján, a törvényes határidők betartásával meg fogja majd hozni. (Szórványos taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai