Készült: 2024.04.27.19:41:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

240. ülésnap (2009.11.09.), 32-36. felszólalás
Felszólaló Nógrádi László (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:25


Felszólalások:  Előző  32 - 36  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NÓGRÁDI LÁSZLÓ (KDNP): Ki fog válaszolni? Az államtitkár úr?

ELNÖK: Igen, az államtitkár úr.

NÓGRÁDI LÁSZLÓ (KDNP): Nem mondta be az elnök úr.

ELNÖK: A válaszadásra Varju László államtitkár úr vállalkozott.

NÓGRÁDI LÁSZLÓ (KDNP): Köszönöm szépen. Az időt meg kérném visszaállítani. (Megtörténik.) Tisztelt Államtitkár Úr! Az Állami Számvevőszéknek az uniós források felhasználásáról szóló megállapításai világosan mutatnak rá azokra az okokra, amelyek miatt a válságban sem vagyunk képesek megfelelő mértékben, gyorsan, hatékonyan lehívni a rendelkezésünkre álló fejlesztési forrásokat. Ezen belül is az egyik legnagyobb probléma, hogy az önök által felállított és átalakított intézményrendszer nem képes megbirkózni ezzel a feladattal.

Nézzük meg tényszerűen az ÁSZ legfőbb megállapításait! A késedelmes kifizetések fő oka az ÚMFT pályáztatási rendszerében tapasztalt hatékonysági probléma, amely a határidők jelentős túllépésében mutatkozik meg. Bizonyára ön számára is ismert: a döntéshozatal átlagos átfutási ideje a nem normatív pályázatok esetében 156 nap az előírt 105 nap helyett, ezen belül azonban néhány közreműködő szervezet vonatkozásában jelentős, akár kétszeres határidő-túllépés is tapasztalható.

A szerződéskötésre rendelkezésre álló 60 napos jogszabályi határidőt a közreműködő szervezetek jellemzően 10-20 nappal túllépik, azonban néhány szervezet esetében előfordulnak 100 napot meghaladó átfutási idők is. A közreműködők többnyire létszámhiánnyal indokolják a csúszásokat.

Tisztelt Államtitkár Úr! Önök is felismerték, hogy a korábban felállított intézményrendszer nem működött megfelelően, ezért 2006 júliusától olyan átalakításba kezdtek, amely az intézmények 57 százalékát érintette, a strukturális alapok, kohéziós alap forrásait közvetítő intézményrendszer vonatkozásában ez az arány elérte a 73 százalékot. A változásokat minden kritika ellenére az erőteljes centralizálás jellemezte. A kormány saját hatáskörébe vonta a 2007-től rendelkezésre álló EU-s források mintegy negyede fölötti döntést.

A további vizsgálatok azonban rávilágítottak, hogy az intézményrendszert érintő jelentős átszervezések kedvezőtlen hatással voltak a lebonyolításban részt vevő szervezetek munkájára, a feladatellátás minőségére. A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség vonatkozásában is fennálltak a korábban megállapított, humán erőforrást érintő hiányosságok, mint a magas fluktuáció, kapacitáshiány, a vezetőcserék gyakorisága, a nem megfelelő feladatelosztás. Ennek következtében az intézményrendszerre háruló feladatok ellátása késedelmet vagy hiányosságot szenved a mai napig, miközben a pályázók hátrányt szenvednek a késedelmek miatt, illetve az ország forrásfelhasználása is veszélybe kerül.

Annak érdekében, hogy Magyarország egyetlen fillért se veszítsen el a rendelkezésre álló forrásból, kérem, válaszoljon a következő kérdésekre. Meg van-e elégedve az uniós források felhasználását bonyolító intézményrendszerrel? Ön szerint az intézményrendszeren belüli centralizáció beváltotta a hozzá fűzött reményeket? Milyen azonnali változtatásokat tervez az intézményi és jogszabályi háttér vonatkozásában (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) a kifizetési folyamat felgyorsítására?

Kérem megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  32 - 36  Következő    Ülésnap adatai