Készült: 2024.04.27.22:39:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

240. ülésnap (2009.11.09.), 205. felszólalás
Felszólaló Korózs Lajos (MSZP)
Beosztás szociális és munkaügyi minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 3:41


Felszólalások:  Előző  205  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KORÓZS LAJOS szociális és munkaügyi minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! Úgy érzem, hogy a szakképzésről szóló '93-as törvény módosításáról szóló előterjesztés parlamenti vitáját sikerült szakmai felvetésekkel, konstruktív észrevételekkel eredményesen lefolytatni. A szakmai vitában felmerült témakörökkel kapcsolatban a következőket szeretném elmondani a tisztelt Háznak.

Az ellenzéki képviselők által kifejtettekkel ellentétben a módosító javaslat nem a szakképzés egészét, hanem - az európai uniós harmonizációs kötelezettségből fakadóan - annak csupán egy nagyon kis szegmensét, a vizsgaszervezési jogosultság elnyerésének módját változtatja az érintett felnőttképzési intézmények számára kedvező irányba. A változás lényege: az eddigi szabályozási rendszert - amelyben meghatározott időre tárcánként külön-külön kellett pályázatot benyújtani, továbbá a vizsgaszervezési jog meghatározott időre, kettő és négy évre szól - egy olyan egyablakos hatósági eljárás váltja fel, amelyben térbeli és időbeli korlátozás nélkül nyerhető el a vizsgaszervezési jog. E változáshoz szorosan kapcsolódik a vizsgaszervező intézmények kötelező időszakos ellenőrzési rendszerének kialakítása és a vizsgadokumentumok központi nyilvántartásának bevezetése.

A változás semmiképpen nem jelenti a vizsgaszervezés privatizációját, hiszen a vizsgáztatást az iskolarendszeren kívüli képzésben eddig is felnőttképzést végző intézmények végezték, továbbá nem érinti az iskolai rendszerű képzésben meglévő alanyi szakmai vizsgáztatási jogosultságot sem. A bevezetendő engedélyezési eljárás megszünteti a korábbi 12 szakképesítésért felelős miniszter által külön-külön működtetett pályázati rendszert, és ezzel csökkenti az eddigi 12 helyen jelentkező adminisztrációs feladatokat is, ugyanakkor továbbra is biztosítja, hogy az egyes szaktárcák speciális vizsgafeltételek jogszabályban történő meghatározásával érvényesíthessék az eltérő ágazati vizsgáztatási követelményeket.

A szakmai vizsgáztatás személyi és tárgyi feltételeinek kötelező ellenőrzése biztosítja a magas minőségi követelményeknek a képző intézmény részéről történő folyamatos fenntartását. Az engedélyezési rendszer az előírt feltételek megléte esetén mindenki számára egyenlően biztosítja az engedély megszerzésének lehetőségét, így nem szolgálhat szűk lobbiérdekeket. A szakmai vizsga továbbra is állami vizsga marad, a kormány nem is gondolta, hogy ezen változtasson.

Az engedélyezést végző hivatallal kapcsolatban elhangzott hozzászólásokra reagálva még egyszer hangsúlyozottan meg kívánom erősíteni, hogy nem új intézményt kívánunk létrehozni, hanem a szakképzésben eddig is feladatot ellátó hatósági jogkörrel és országos lefedettséggel rendelkező hivatal feladatkörét tervezzük bővíteni. A benyújtott módosító indítványokat indokoltságuk esetén átvezettük a törvényjavaslatban, ezáltal a jogszabály pontosabbá, közérthetőbbé vált.

Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! A törvénymódosítás fő célja tehát az európai uniós harmonizációs kötelezettség teljesítése, azonban ezzel együtt olyan szabályokat is tartalmaz, amelyek a szakképzésben részt vevő és a vizsgaszervezési szolgáltatók érdekeit is egyaránt szolgálják.

Kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy a törvényjavaslatot a kormány által támogatott módosító és kapcsolódó módosító javaslatokkal együtt fogadja el.

Elnök úr, köszönöm szépen, hogy meghallgattak.




Felszólalások:  Előző  205  Következő    Ülésnap adatai