Készült: 2024.04.28.06:26:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

81. ülésnap (2015.06.08.), 36. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:14


Felszólalások:  Előző  36  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Amiről ön beszámolt, tisztelt képviselő asszony, az pont ellenkező előjellel igaz, hiszen jelenleg a KLIK-ben, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központnál 805 olyan személy dolgozik kormánytisztviselőként, közalkalmazottként vagy munkavállalóként, aki korábban a KLIK-ben közfoglalkoztatottként dolgozott. Tehát az az elképzelése a kormányzatnak, hogy a közfoglalkoztatás egyfajta Start-munkaprogramként belépő a munka világába, az a KLIK-nél is 805 fő esetében már sikeresen megvalósult, hiszen ők mindannyian közfoglalkoztatottként kezdtek el a KLIK-ben dolgozni, és most már pedig kormány-tisztviselői, közalkalmazotti státusuk van, vagy pedig munkaviszonyt létesítettek a KLIK-kel, vagy egyéb munkavégzésre irányuló jogviszonyt. Tehát sikerült őket a munka világába integrálni a közfoglalkoztatás rendszerén keresztül.

Már csak azért sem lehet tömeges az, amit ön mondott, hiszen a 2011. évi CXC. törvény 61. § (1) bekezdése teljes mértékben tiltja azt, hogy ne pedagógus végzettségű közalkalmazottakkal végeztessék el a pedagógiai munkát, ne ők legyenek közalkalmazottként a tanárok. E szerint a paragrafus szerint nevelő-oktató munka, óvodai nevelés, iskolai nevelés és oktatás, kollégiumi nevelés-oktatás, pedagógiai szakszolgálat keretében gyermekkel, tanulókkal való pedagógiai célú közvetlen foglalkozás pedagógus-munkakörben, közalkalmazotti jogviszonyban vagy munkaviszonyban látható csak el. Éppen ezért a KLIK-nél mindenki, aki pedagógus-munkakörben foglalkoztatott, azok természetesen közalkalmazottként vannak foglalkoztatva, és egyetlenegy diákot sem tanít senki közfoglalkoztatotti jogviszonyban.

Valóban dolgoznak a KLIK-nél közfoglalkoztatottak, olyan feladatokat látnak el, amelyek korábban nem voltak ellátva, márpedig szükségesek. A május 15-ei adatok alapján 4403 fő az, aki közfoglalkoztatottként végez munkát a KLIK-nél, de ahogy mondtam, ezek mind segítik csak az ottani munkát. Van, aki takarító, szemétgyűjtő munkakörben ‑ ez a legnagyobb, 1600-an ‑, vannak adminisztrációs feladattal, kisegítő munkával, betanított munkásként is 420-an, karbantartóként is 244-en, portásként, őr munkakörben 220-an, kézbesítőként 114-en, vagy nevelő-oktató munkát segítő munkakörben még további pár száz fő. De ők mind pluszként kerültek azokba az iskolákba, ahol az ott lévő közalkalmazotti állomány nem volt elegendő a feladatok ellátására. Voltak olyan feladatok, amelyeket akár évek óta nem látott el az intézmény, éppen ezért a tankerületek igényeltek közfoglalkoztatottakat erre a célra. És csak akkor, ha az intézménynek nem volt elegendő státusa ezen feladatok ellátására.

Technikailag is kivitelezhetetlen az, amit a képviselő asszony mondott, hiszen ahhoz, hogy valaki közfoglalkoztatottá váljon, egy elég hosszú procedúrán kell végigmennie, ami több hónapig is eltarthat, tehát nem lehetséges az, hogy valaki pénteken közalkalmazottként hagyja el az iskolát, és hétfőn közfoglalkoztatottként tér vissza. Itt adott esetben az adminisztráció is ennél sokkal hosszabb.

Amikor a tankerületi igazgatók a kérelmüket megfogalmazzák a kormányhivatal felé, és köz­foglalkoztatotti státusokat igényelnek, akkor nyilatkozniuk kell arról ‑ és ezt minden esetben meg is tették a tankerületi vezetők ‑, hogy a kérelem olyan feladatok ellátására irányul ‑ ez szöveg szerinti idézet ‑, amelyre törvény nem ír elő közalkalmazotti, közszolgálati vagy kormány-tisztviselői jogviszonyt. Tehát nem közalkalmazottakat kívánnak pótolni közfoglalkoztatottakkal, hanem pluszfeladatra veszik fel őket, és ahogy arra ma már többször kitértünk, a KLIK-nek meg is van a forrása arra, hogy a pedagógusbéreket ki tudja fizetni: 32 milliárd forint volt az első évben 2013-ban, 2014-ben 120 milliárd forint, idén pedig 38 milliárd forint pluszforrás áll rendelkezésre, és jövőre is, ha a szakképzés nélküli pedagóguskart nézzük, akkor az is legalább egy 17 milliárd forintos többletet fog eredményezni.

Tehát a folyamat pont fordított: 805-en lettek közalkalmazottak a közfoglalkoztatottak közül a KLIK-ben. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  36  Következő    Ülésnap adatai