Készült: 2024.04.27.16:26:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

81. ülésnap (2015.06.08.), 204. felszólalás
Felszólaló Gőgös Zoltán (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Önálló indítvány indokolása
Videó/Felszólalás ideje 5:06


Felszólalások:  Előző  204  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GŐGÖS ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr.Tisztelt Képviselőtársaim! Hatodik alkalommal tárgyalnánk ezt a törvényjavaslatot, amely, úgy gondolom, mindig újabb és újabb helyzettel igazolható. A kormány nem nagyon hajlandó lépéseket tenni, ugyan kis lépéseket tesz, ilyen volt tavalyelőtt a fordított áfa, tavaly az 5 százalékos áfakulcs bizonyos olyan termékekre, amelyek nincsenek igazából érdemi kereskedelmi forgalomban, és most először, ugyan még nem fogadtuk el, de látjuk, hogy a sertéshús esetében már a fogyasztókat érintő áfa­csökkentés is előjött a kormány szándékai közül.

Ez természetesen üdvözlendő, csak egy a probléma vele, amit mindig jeleztünk: hogy Európában nem divat helyettesítő termékeknél különböző áfakulcsot alkalmazni, mert ez automatikusan torzítja a piacot. Például a baromfihús egyértelműen helyettesítő terméke a sertéshúsnak, sőt Magyarországon ebből nagyobb is a fogyasztás, pont azért, mert eddig olcsóbb volt. Most ez az arány megfordul, ez komoly konfliktusokat fog jelenteni majd a baromfiágazatnak, és ezt ők jelezték is.

Ezért azt javasoljuk, hogy az a termékkör, amely a magyar agráriumnak, a magyar élelmiszeriparnak a legnagyobb importnyomást hozza, kerüljön a legkedvezményesebb áfakulcsba, ez az 5 százalékos áfa. Ennek a költségkihatása nagyjából 110-120 milliárd forint, és minden olyan élelmiszert lefed, amely a fogyasztók nagyobb rétegét érinti. Ha összevetem a 120 milliárdot azzal, hogy az 1 százalékos szja-csökkentésnél az egymillió forintos jövedelműnek marad havi tízezer forintja, úgy ez az áfacsökkentő javaslat, amennyiben elfogadná a parlament, nagyjából a minimálbéres jövedelem környékén jelentene havi 5-6 ezer forint megtakarítást.

Ez a javaslat a szakmai szervezetekkel végigegyeztetett, és két újabb adalék jött ahhoz, hogy ezt mindenképpen csinálni kellene. Románia most június 1-jétől csökkentette 24 százalékról 9 százalékra a teljes élelmiszerkör és a teljes mezőgazdasági termékkör áfakulcsát, még az alkoholmentes italokét is, Szlovákia pedig 20-ról 10 százalékra csökkentette egy bizonyos élelmiszerkör áfáját, ami kicsit hasonlít a mi áfacsökkentő javaslatunkhoz. Ez komoly problémát fog jelenteni, mert az eddigi áfacsalás még inkább ide fog terelődni, és erre nem válasz az, hogy a kormány az EKÁER-t bevezette. Azért nem válasz, mert itt mindenki azzal büszkélkedik, és aki ebben a témában nem jártas, még el is hiheti, hogy most megfogtak 8000 liter folyadéktejet ‑ ami egy fél kamion, fél tanker, szeretném jelezni ‑, aminek nem volt eredete, és ezzel majd például a tejpiaci válság meg fog oldódni, ahol a legnagyobb áfacsalási nyomás van. Elmondtam a költségvetési vitában, hogy 8000 liter tejet 300 rendes tehén naponta megcsinál, úgyhogy el lehet képzelni, mekkora óriási volumen egy ilyen EKÁER-hatás.

De ugyanezt tudom mondani a burgonyáról. Megfogtak kétkamionnyi burgonyát, ami azt jelenti, hogy napi 40-50-60-70 kamion mozog. Sőt, a magyarországi burgonyatermesztők még azt is megmondták, melyek azok a pesti cégek, amelyeken keresztül megy ez a történet, de úgy látjuk, hogy ebben érdemi intézkedés nincs.

Tehát még egyszer felsorolnám azokat a termékeket, hogy mindenki értse, miről beszélünk, amelyeket érintene ez a csökkentés. Ugyanis az sem jó megoldás, amit annak idején a Fidesz nyújtott be még 2008-ban ellenzékből, hogy a teljes élelmiszerkör áfatartalmát leveszik, mert abban benne van a homár, a kaviár, benne van az összes egzotikus sajt, minden olyan drága élelmiszer is, aminél nem célszerű áfát csökkenteni, mert aki olyan típusú élelmiszert akar vásárolni, igenis fizesse meg.

Azt gondolom, hogy a tej feltétlenül, a baromfihús, miután a sertésnek helyettesítő terméke, az Európában előállított zöldség, gyümölcs, az édesvízi halak, a fehérkenyér, barnakenyér, vizeszsemle, vizeskifli és a kemény sajtok. Ezek lennének benne az általunk javasolt termékkörben. Ez mind az a fogyasztói kosár, amelyből a gazdag nem vesz többet azért, mert olcsóbb, hiszen, ahogy szoktam mondani, mindenkinek egy gyomra van, de a szegényebb családokon komolyan segítene. Úgy gondolom, hogy ez a javaslat egyértelműen sok problémát oldana meg, részben az ágazat problémáit, részben a feketepiac problémáit, ami most már ezermilliárdos nagyságrendű is lehet egy évben, és ezt nem tagadja senki, erre konkrét számítások vannak.

(17.50)

Azt kérem a tisztelt Háztól, hogy álljunk e mellé a javaslat mellé közösen. Lehet ezt a termékkört még bizonyos korrekciókkal illetni, de higgyék el, az alapjavaslat a szakmával végigegyeztetett. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  204  Következő    Ülésnap adatai