Készült: 2024.04.27.11:31:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

318. ülésnap (2013.10.29.), 40. felszólalás
Felszólaló Sneider Tamás (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó Ifjúsági, szociális bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 4:31


Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SNEIDER TAMÁS, az ifjúsági, szociális, családügyi és lakhatási bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A Jobbik Magyarországért Mozgalom üdvözli azt a családi járulékkedvezmény-rendszert, amelyet be kíván vezetni ebben az adórendszerben a mostani kormányzat. Ez nyilván nem csoda, hiszen a mi programunkban is szerepelt magának a családi adókedvezménynek a bevezetése, valóban örültünk tehát és támogattuk, hogy bevezette a kormányzat. Viszont hozzá kell tenni, hogy mint látható a mostani beterjesztett törvényjavaslatból is, eddig igazságtalanul működött abban a tekintetben, hogy az alacsony keresetű családok jóval kevesebb támogatást tudtak igénybe venni, mint a jól kereső családok.

Úgy gondoljuk, hogy a határt a munka világában és egyáltalán a társadalom világában a gyermeknevelés tekintetében valahol ott kell meghúzni, hogy egy család tenni akar-e ezért az országért, kíván-e dolgozni, dolgozik-e a családért, vagy éppen ennek az ellenkezőjét teszi, inkább csak feléli azt, amit az adófizetők befizetnek nap mint nap a büdzsébe.

(9.50)

Mindenképp el kell mondani, amellett, hogy üdvözöljük ezt az 51-52 milliárd forintos támogatást, illetve további járulékkedvezményt, hogy még továbbra sem igazságos a rendszer, és mi ezen szeretnénk változtatni. Erre adunk be javaslatokat, illetve már adtunk is be javaslatot közel két évvel ezelőtt, ami régi nevén negatív adóként szerepelt, de gyakorlatilag nem más, mint egy családi adókedvezmény-kiegészítés, amely azoknak járna, elsősorban többgyermekes családoknak, akik továbbra sem tudják majd igénybe venni a támogatásokat.

Miről van szó, hogy lássuk forintosítva. 300 ezer forint alatt kereső család esetében, hogyha három vagy több gyermek van, továbbra sem tudják igénybe venni a teljes adókedvezményt és járulékkedvezményt, ami ugyebár 99 ezer forint lenne egy háromgyerekes család esetében. Mi azt szeretnénk, hogyha ők nagyobb támogatást kaphatnának. Hogy mondjak egy példát: ha valaki, mondjuk, 130 ezer forint bruttó jövedelemmel rendelkezik, és a felesége éppen gyesen vagy gyeden tartózkodik a három gyermekkel otthon, akkor az azt jelenti, hogy 99 ezer forint helyett körülbelül 30 ezer forintnyi adókedvezményt, illetve járulékkedvezményt tud igénybe venni a mostani törvény alapján. Magyarul, 70 ezer forinttól esik el az az egyébként nyilván fiatal korban lévő család, amelynek erre nagyon nagy szüksége volna.

Mi úgy gondoljuk, hogy a gyermeknevelés nem függ össze teljes mértékben a jövedelmi helyzettel, nem lehet összefüggést vonni, hanem sokkal inkább az, hogy egy család milyen társadalmi viselkedésformát ad át a gyerekeinek, és ennek az egyik alapja nyilvánvalóan az, hogy azt lássák a gyerekeket, hogy munkába jár a szülő, és igen, akkor a gyermeket is lehet arra nevelni, hogy ő is ezt a példát kövesse.

Kisebbségi előadóként még az MSZP véleményét is el kell mondanom, hiszen ők is tartózkodtak az adótörvény megszavazásánál. Az MSZP véleménye szerint az adóstruktúra gyökeres megváltoztatása nem történik meg, csak gyakorlatilag egyfajta finomhangolás zajlik, és ezek között a finomhangolások között vagy pontosítások között ugyan vannak pozitív elemek, ám vannak olyanok is, amelyek az MSZP szerint a magánszemélyeket vagy éppen vállalkozásokat továbbra is hátrányosan érintik.

A családi adókedvezmény kiterjesztését támogatja az MSZP is, és emellett hiányolja, hogy az élelmiszerek áfacsökkentésére vonatkozó rendelkezések nem jelentek meg ebben az adótörvényben. Ugyanakkor továbbra is fenntartja azt az álláspontját, hogy igazságtalan az egykulcsos adórendszer, és ennek a megváltoztatását szeretné elérni.

Összegezve, nagyjából ez hangzott el kisebbségi véleményként a szociális bizottság ülésén.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a Jobbik padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai