Készült: 2024.04.29.12:55:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

235. ülésnap (2005.06.08.), 98. felszólalás
Felszólaló Szijjártó Péter (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Ifjúsági bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 4:52


Felszólalások:  Előző  98  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZIJJÁRTÓ PÉTER, az ifjúsági és sportbizottság, valamint a költségvetési és pénzügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Amennyiben megengedi - lévén, hogy a költségvetési bizottságnak is tagja vagyok -, a két bizottságban megfogalmazott kisebbségi véleményt egyszerre ismertetem, hogy később ezzel már ne tartsam fel a napirendi pont tárgyalását.

Mind a költségvetési, mind az ifjúsági és sportbizottságban az ellenzéki képviselők tartózkodó, illetve ellenszavazatukkal fejezték ki aggályaikat az előttünk fekvő törvényjavaslattal kapcsolatban; mégpedig azért, mert - bár a törvényjavaslatnak kétségtelenül vannak helyes, a rendkívül rossz helyzet megoldására irányuló elemei - az az alapvető probléma ezzel a törvényjavaslattal, hogy elkésett. Sajnos, nagyon elkésett.

2003-ban a fidelitasos parlamenti képviselők benyújtottak egy törvényjavaslatot a fiatalok sikeres életkezdésének támogatásáról címmel, melynek egyik elemét jelentette a fiatalok munkába állásának a támogatása. Abban azt kezdeményeztük, hogy a diploma, illetve az alacsonyabb iskolai végzettség megszerzése után az a munkaadó, aki egy éven belül alkalmaz ilyen fiatal munkavállalót, egy esztendőn keresztül mentesüljön a munkaadókat terhelő járulékok fizetése alól, vagy ezzel megegyező nagyságrendű állami támogatást kapjon. Azonban a parlament 2003 decemberében - kormánypárti szavazatokkal - sajnos nem vette napirendre ezt a kérdést. Egyébként a szocialista politikusok is nemmel szavaztak, akik akkor vagy később a munkaügyi politikában, a foglalkoztatáspolitikában a kormányzó oldal meghatározó személyiségei voltak, vagy lettek azóta, illetve jelenleg is azok.

Az ifjúsági és sportbizottság ülésén elhangzottak szomorú adatok, melyek szerint a pályakezdő munkanélküliek száma 2003-ról 2005-re 8 ezer fővel, a felsőfokúak részaránya pedig 8-ról 9,8 százalékra emelkedett.

(12.50)

Másrészt pedig a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium tisztségviselője az ifjúsági és sportbizottság ülésén egy megdöbbentő adatot mondott - a jegyzőkönyvben is ez szerepel, tehát valószínűleg nem elhallás -, hogy a regisztrált pályakezdő munkanélküliek rátája 2004 első negyedévében 2,6 százalék, 2005 első negyedévében pedig 21 százalék volt, ami azt jelenti, hogy ez rendkívül jelentős ugrás, és nemzetközi tendenciákra ebben az ügyben talán felelőtlenség és nem is helyes hivatkozni.

Ha azonban 2003-ban az a törvényjavaslat, amelyet ellenzéki oldalról benyújtottunk, elfogadásra vagy legalább megvitatásra került volna, akkor azt gondolom, hogy jogosan élhetünk a gyanúperrel, hogy ezt a nehéz és rendkívül szomorú helyzetet el lehetett volna kerülni.

Természetesen a bizottság ülésein, nem lévén naivak és nem kergetvén illúziókat, nem kértük azt a kormányzat tisztségviselőitől, hogy vonják vissza ezt a törvényjavaslatot, vagy valami hasonlót tegyenek vele, azt azonban mindenképpen kértük és kérjük is, hogy vegyék figyelembe azt a törvényjavaslatot, amelyet korábban és most a közelmúltban is benyújtottunk. Mivel a helyzet egyre rosszabb, ezért most azt kezdeményeztük a fiatalok munkába állásának támogatásáról szóló törvényjavaslatunkban, hogy a munkaadót terhelő járulékok fiatal munkavállaló alkalmazása esetén szintén kerüljenek a kedvezmények körébe, magyarul: két éven keresztül a fiatal munkavállaló után fizetendő járulékok alól a munkaadó kapjon mentességet. Ha ez a két törvényjavaslat valamilyen szinten összedolgozásra kerülne, akkor azt gondoljuk, hogy a fiatal munkavállalók helyzete jelentősen megoldódhatna.

Azért is fontos ezzel a kérdéssel foglalkozni, merthogy a nemrégiben publikált Ifjúság 2004 című kutatás szerint a fiatalok 90 százaléka gyakorlatilag a szülei pályája által predesztinált. Vagyis maximum annyit tudnak elérni 90 százalékban, mint amennyit a szüleik elértek. A fiatalok számára szükség van az állami támogatásra, az állami odafigyelésre, és nem valamifajta paternalizmus iránti vágy mondatja ezt, hanem az ésszerűség és a fiatalok esélyegyenlősége iránt való elköteleződés.

Tehát a munkába állás, a versenyképes tudás megszerzése, a családalapítás és az otthonteremtés területén igenis szükség van állami segítségre. A munkába állás támogatásának területén azt gondoljuk, hogy a Start-program elkésett, és minderre nem elégséges.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  98  Következő    Ülésnap adatai