Készült: 2024.09.24.08:32:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

175. ülésnap (2012.03.27.), 198. felszólalás
Felszólaló Dr. Bárándy Gergely (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:11


Felszólalások:  Előző  198  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BÁRÁNDY GERGELY (MSZP): Nagyon szépen köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Egy korábbi megjegyzésére szeretnék reagálni, reflektálni. Először is azt gondolom, hogy nagyon rosszat tenne az önök helyzetének és véleményének, ha nagyon sokat idéznék a Velencei Bizottság jegyzőkönyvéből, úgyhogy ettől megkímélem, de mégis pár dolgot idéznék. Az egyik, amit már megtettem, tisztelt államtitkár úr, tehát hogyha azt kérdezi, hogy a Velencei Bizottság fogalmazott-e meg kritikát a vonatkozásban, hogy a kormányzatnak van-e befolyása bármilyen módon az igazságszolgáltatás szervezetrendszerére, akkor én még egyszer idézném a véleménynek azt a részét, amelyik azt mondja, hogy felvetik annak lehetőségét is, hogy a cél valójában az, hogy a megfelelő bírák kezébe adják a hatalom számára fontos ügyeket. Én azt gondolom, hogy a véleménynek ez a része erről szól, amiről ön beszélt.

A másik az, és erre Papcsák képviselő úr hívta föl a figyelmet, hogy hol sérül a bírók függetlensége. Nos, nem az egyes bírák hibája miatt, hanem a rendszer hibája miatt sérül, méghozzá a függetlenség két pillérének az egyike, az státusbeli függetlenség. Erre utal a Velencei Bizottság, amikor nagyon hosszasan sorolja azt, hogy az OBH elnökének a hatáskörei miért és milyen módon veszélyeztetik ezt a státusbeli függetlenségét az ítélkező bíráknak.

Az, hogy az ítélkezési tevékenységet valójában a jogegységi döntések veszélyeztetik-e, no azt gondolom, hogy ez már egy bonyolultabb kérdés, ezzel én sem tudok teljes mértékben azonosulni a bizottság véleményét illetően. Azt tudom mondani persze, annyi igazság van benne, hogy ahol ezek a kötelező jogegységi döntések léteznek - és ön is, államtitkár úr erre utalt -, más jogrendszerek, tehát az angolszász jogrendszerben létezik ez. Tőlem nem állna távol, hogyha az esetjog felé mozdulna el a magyar jogrendszer, de egyelőre még nem tartunk itt.

És emlékezzenek arra - utolsó mondatként -, hogy önök a korábbi módosító javaslatba betették a jogegységi eljárások (Az elnök csenget.) újraszabályozását, nem véletlenül vették ki belőle. Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  198  Következő    Ülésnap adatai