Készült: 2024.04.26.13:44:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

127. ülésnap (2016.02.15.), 126. felszólalás
Felszólaló Dr. Fazekas Sándor (Fidesz)
Beosztás földművelésügyi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:12


Felszólalások:  Előző  126  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FAZEKAS SÁNDOR földművelésügyi miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Először is engedje meg, hogy megköszönjem kérdését, amelyben egy rendkívül fontos területre irányítja rá a figyelmet. Akárcsak ön, mi is elítélünk minden, az állatokat ért bántalmazást. Közös célunk elérése érdekében tárcánk és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal együttműködik az állami és önkormányzati szervekkel, valamint a civil állatvédő szervezetekkel is. Különösen szoros az együttműködésünk a Magyar Állatvédő és Természetbarát Szövetséggel, valamint a Herman Ottó Magyar Országos Állat- és Természetvédő Egyesülettel. Az állatvédelmi hatóság mellett a rendőrség is több állatvédő szervezettel tart kapcsolatot, többek között a Cerberos Állatvédő Egyesülettel, a Fehérkereszt Állatvédő Ligával, az Országos Állatvédőrség Alapítvánnyal, valamint a Fejér Megyei Állatmentő és Állatvédelmi Egyesülettel is.

A hatékony együttműködés érdekében a megyei, illetve a fővárosi rendőr-főkapitányságok egy-egy fő kapcsolattartót jelöltek ki az állatkínzásos ügyek koordinálására, valamint az állatvédő szervek megyei képviselőivel történő közvetlen kapcsolattartásra.

(17.30)

Az állatkínzás miatt elrendelt nyomozások során az eljárások szakszerűségére a rendőrség kiemelt figyel­met fordít, melynek keretében az Országos Állat­védőrség Alapítvánnyal együttműködve a terü­leti és helyi nyomozó hatóságok állatkínzással foglal­kozó, bűnügyi szakterületen dolgozó munkatársai számára folyamatos továbbképzéseket szervez.

Mindezen intézkedéseknek köszönhetően az el­múlt években nagymértékben növekedett az állat­kínzás miatt tett vádemelések száma, ami azt bizo­nyítja, hogy javult az esetek felderítettsége. Tárcánk elkötelezett az állatkínzás visszaszorítása mellett, amelynek megvalósulásához véleményünk szerint a társadalom egészének szemléletformálása szükséges. Ezen cél eléréséhez a leghatékonyabb eszköznek az álla­tok tiszteletére, védelmére és a velük szemben ta­nú­­sí­tandó helyes magatartásra nevelés korai meg­kez­dését tartom. Amennyiben ez a társadalmi szem­léletformálás sikerrel jár, nem fognak elő­fordulni vagy legalábbis ritkaságszámba fognak menni az ön által említettekhez hasonló szomorú esetek.

Számos olyan programot is indítottunk, amely­nek célja a felelős állattartásra nevelés. Ezek közé tartozik a „Szabad a gazdi” program és ezen belül a vak­vezető kutyák kiképzését elősegítő Látótárs-pro­jekt is. A szemléletformálás mellett ugyanakkor egyet­­értek abban képviselő úrral, hogy a bűncselek­mény elkövetése esetén kiszabható büntetésnek is kellő visszatartó erőt kell jelentenie. Az állatkínzás im­máron 12 éve számít bűncselekménynek. Tekin­tettel arra, hogy a jelenlegi büntetési tételek sok eset­ben nem bírnak kellő visszatartó erővel, tár­cánknak szándékában áll kezdeményezni a büntető törvény­könyv módosítását, nevezetesen az állat­kínzás alap­ese­tének vétség helyett bűntetté nyilvá­nítását, vala­mint az állatkínzás esetén kiszabható büntetés tétel­kereteinek megemelését. Köszönöm megtisztelő figyelmüket, és kérem válaszom elfogadását. (Taps a kormánypártok sorai­­ban.)




Felszólalások:  Előző  126  Következő    Ülésnap adatai