Készült: 2024.09.21.08:11:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

144. ülésnap (2004.04.26.),  1-10. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 16:43


Felszólalások:   1   1-10   11-16      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársaim! Köszöntöm önöket mai ülésnapunkon; köszöntöm képviselőtársaimat, a kormány tagjait, köszöntöm vendégeinket, munkatársainkat.

Az Országgyűlés tavaszi ülésszakának 23. ülésnapját megnyitom. Bejelentem, hogy az ülés vezetésében Béki Gabriella jegyző asszony és Lázár János jegyző úr lesz segítségemre.

Kérem képviselőtársaimat, hogy csipkártyájuk használatáról ne feledkezzenek meg, ugyanakkor kérem, hogy a mobiltelefonok használatáról pedig feledkezzenek meg. (Derültség.)

Tisztelt Képviselőtársaim! Bejelentem, hogy a napirendi ajánlástól eltérően várhatóan csak a jövő héten kerül sor mandátumigazolásokra.

Tisztelt Képviselőtársaim! A bizottsági elnöki értekezlet alapján tárgysorozatba-vételre, illetve ajánlás készítésére kijelöltem a bizottságokat. Érdeklődő képviselőtársaim a szokásos módon, az informatikai hálózaton kaphatnak tájékoztatást.

Tisztelt Képviselőtársaim! Néhány frakcióvezető-helyettes megválasztására is sor került a frakcióüléseken, így az MSZP képviselőcsoportja a 2004. április 26-27-ei ülésnapokra Magda Sándor, Gúr Nándor és Kozma József képviselő urakat; az SZDSZ képviselőcsoportja Mézes Éva képviselő asszonyt; az MDF képviselőcsoportja Hende Csaba, Karsai Péter, Medgyasszay László, Németh Zsolt és Pettkó András képviselő urakat; a Fidesz képviselőcsoportja pedig Fónagy János képviselő urat frakcióvezető-helyettesnek megválasztotta. Kívánok valamennyi megválasztott frakcióvezető-helyettesnek a megválasztása időtartamára jó és eredményes munkát.

Tisztelt Képviselőtársaim! A mai napon a kormány nevében felszólalásra jelentkezett Burány Sándor foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter úr: “EMMA, azaz egységes magyar munkaügyi adatbázisö címmel. Öné a szó, miniszter úr, ötperces időkeretben.

BURÁNY SÁNDOR foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! Ha egy héttel ezelőtt került volna sor erre a napirend előtti hozzászólásra, akkor azt is mondhatnám, hogy Isten éltesse minden Emma nevű honfitársunkat. És bár a nyolc napba még így is belefér ez a hozzászólás, e napirend előttinek természetesen nem pusztán az a célja, hogy Emma nevű honfitársnőinket üdvözölhessük.

Ennek a napirend előtti hozzászólásnak viszont mégiscsak köze van EMMA-hoz, ami nem más, mint az egységes magyar munkaügyi adatbázis. Ennek az adatbázisnak az indítása egy hét múlva, május 1-jén esedékes, ekkor lép hatályba a törvény, és május 1-jét követően ez a nagy informatikai rendszer összes szolgáltatásával a munkavállalók rendelkezésére áll.

Magyarországon 1992-ben szüntették meg az akkori döntéshozók a munkakönyvet, és ezzel a munkavállalói biztonságnak egy nagyon fontos elemét is megsemmisítették akkor. Hiszen a munkakönyv megszűnését követően semmilyen dokumentum, semmilyen írásos bizonyíték nem maradt a munkavállalók kezében arra nézve, hogy foglalkoztatásuk körülményeit igazolhassák, vagy foglalkoztatásuk körülményeit, annak szabályszerűségét ellenőrizhessék. Ez a bizonytalanság szűnik meg most, május 1-jével, az egységes magyar munkaügyi adatbázis bevezetésével.

Ez az adatbázis ugyanis lehetővé teszi a munkavállalóknak, hogy a munkaügyi kirendeltségeken kérjenek egy személyükre vonatkozó PIN-kódot. Ez a PIN-kód lényegében, funkcióját tekintve megegyezik ugyanazokkal a PIN-kódokkal, amelyeket mobiltelefonjainkhoz használunk, amelyet bankkártyánk igénybevételéhez használunk, de ez a PIN-kód ezúttal más célt szolgál. Ez a PIN-kód azt a célt szolgálja, hogy ennek birtokában az a két és fél millió magyar munkavállaló, akik a munka törvénykönyve hatálya alá tartoznak, bármikor, az internet segítségével vagy telefonon, bármilyen tone üzemmódú telefon használatával ellenőrizhessék névtelenül, inkognitóban, ha úgy tetszik, foglalkoztatásuk körülményeit.

Ez a szám már most is hívható, a 185-ös ingyenes telefonszámon már most is általános információkat kaphat minden érdeklődő, az emma185.hu honlapon ezek az általános információk pedig hozzáférhetők. E két bázis, illetve elérhetőség, a telefon, a 185-ös telefonszám, illetve az emma185.hu internetes oldal május 1-jét követően viszont már nemcsak általános információkkal szolgál, hanem lényegét tekintve a munkavállaló, még egyszer hangsúlyoznám, névtelenül, a munkaadója tudta nélkül ellenőrizheti munkavállalásának szabályszerűségét, meggyőződhet róla, hogy fizetése rendben be van jelentve, így jogosult a táppénzszolgáltatások igénybevételére, és az összes olyan adat a rendelkezésére áll, amely egyértelműen bizonyítja számára foglalkoztatásának szabályszerűségét.

A munkaadónak természetesen ez a későbbiekben bejelentési kötelezettséget is jelent, de nem az első időszakban: május 1-jét követően, hogy csökkentsük az adminisztratív terheket, a változásokat kell, méghozzá azonnali hatállyal a munkaadóknak bejelenteni, akár új belépő áll munkába bármelyik napon, akár valaki kilép a cégtől, ezeket a változásokat gyakorlatilag azonnal le kell jelenteni.

Így viszont nemcsak a munkavállalók biztonságát teremtjük meg, hanem egyúttal hozzájárulunk ahhoz, hogy a munkaerőpiac átláthatóvá válik, naprakész, összesített információk állnak majd a Központi Statisztikai Hivatal rendelkezésére, megyénként, városonként, településenként meg lehet mondani egy adott napra vonatkozóan, hogy éppen hányan dolgoznak az országban. Ez azért is fontos, mert jelenleg, bármilyen pontosak a KSH felmérései, a kidolgozott módszertan hibahatára körülbelül 40 ezer fő; ezzel az új adatbázissal lehetővé válik, hogy a munkaerőpiacról összességében nagyon fontos és pontos információkhoz jussunk.

Összegezve tehát: EMMA a munkavállalói biztonságról szól, és az átlátható munkaerőpiacról szól.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter úr, a felszólalását. A Házszabály 51. § (2) bekezdése értelmében, ha a kormány tagja szólal fel, ilyenkor lehetőség nyílik két-két percben a frakcióvezetőknek, a képviselőcsoportok vezetőinek a reagálásra. Elsőként megadom a szót Fónagy János frakcióvezető-helyettes úrnak, a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség képviselőcsoportjából. Frakcióvezető-helyettes úr!

DR. FÓNAGY JÁNOS (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Teljes mértékben egyetértek - mint ahogy korábban a frakció is egyetértett - az EMMA bevezetésével. Ennek a valóban több millió embert érintő törvénynek a megvalósítását még a Horn-kormány kezdte el, az Orbán-kormány is dolgozott rajta, tehát mondhatni, hogy egy több kormányon átívelő munkára tette fel a koronát az Országgyűlés, amikor a közelmúltban elfogadta - egyébként az ellenzék támogatásával is - ezt a törvényt.

Tehát amikor mi most szólunk és reagálunk, akkor nem a törvény szakmai megfelelőségéről és fontosságáról van szó, hanem arról az információról, amely azt tartalmazza, hogy a minisztérium igen jelentős összegeket kíván költeni e jogszabály végrehajtásának reklámozására. Tudjuk, hogy éppen a széles körű részvétel miatt megfelelő felvilágosító munkára van szükség ahhoz, hogy a törvény adta szabályok érvényesüljenek, ugyanakkor nem tudunk azzal egyetérteni, hogy a fáma szerint valahol 600 millió és 2-2,5 milliárd forint közötti propagandaköltségeket kíván a tárca erre elkölteni.

Úgy gondoljuk, hogy sem a költségvetés jelenlegi állapota, sem az ügy az ilyen jellegű propagandát nem teszi indokolttá, és tekintettel arra, hogy Magyarországon a közeljövőben választások lesznek, kénytelenek vagyunk élni azzal a gyanúperrel, hogy a kormány a közös munka eredményét a saját maga fényezésére kívánja felhasználni. Ennek az átgondolására kérem a miniszter urat.

Köszönöm a lehetőséget. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

 

(13.10)

ELNÖK: Köszönöm szépen, frakcióvezető-helyettes úr. Font Sándor frakcióvezető-helyettes urat illeti a szó, a Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportjából. Frakcióvezető-helyettes úr!

FONT SÁNDOR (MDF): Köszönöm szépen a szót, elnök asszony. Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Valóban nagyon fontos, reméljük, hogy egy fontos bejelentést hallottunk. Habár ön nosztalgiával idézte vissza a valamikori munkakönyvek világát, erről azért néhányunknak volt más érzése is, amikor ezen keresztül tartottak számon minket (Moraj az MSZP soraiban. – Egy hang ugyanonnan: Jaj!), és az egyik legfélelmetesebb politikai személy a munkaügyes volt a valamikori szocialista nagyvállalati rendszerben.

Bízom abban, hogy önök valóban az Európai Unióban szokásos, és a munkavállalók érdekében létrehozott nyilvántartásról szeretnének gondoskodni. De az az igazság, hogy amíg elméleti rendszereket hozunk létre, emellett sajnálatos módon inkább több időt kellett volna fordítani arra, hogy ne szűnjön meg annyi munkahely Magyarországon, mert örülnek ugyan a munkavállalók, hogy egy nyilvántartásba bekerülnek, de még jobban örülnének, ha munkát is kapnának. Talán a kormánynak az elmúlt másfél-két év alatt többet kellett volna arra fordítani, hogy ne kerüljünk abba a kellemetlen helyzetbe, hogy míg Európában az átlagos foglalkoztatottság 64 százalékos a foglalkoztatható lakosságra vonatkoztatva, addig Magyarország teljes lakosságára nézve ez sajnálatos módon csak 36 százalékos, tehát van még honnan tartalékot bővíteni.

Azt is nagyon sajnáljuk, hogy ha ebből kivonjuk a tényleg olyan aktív munkakört betöltő személyeket, akik ezen kívül a minisztériumokban, a közigazgatásban dolgoznak, akkor még drámaibb a kép, mert az elmúlt időszak egyik kellemetlen jelensége volt, hogy lépten-nyomon MSZP közeli arcok tűntek fel a minisztériumokban. Az önök statisztikai kimutatása egyértelműen bizonyítja, hogy soha nem látott mértékűre duzzasztották az államapparátust, amiből most megpróbálnak valamennyit leépíteni.

Úgy gondolom, hogy a Magyar Demokrata Fórum nem annyira a statisztikai regisztráció mellett dönt, hanem amellett, hogy egy kormány tegyen meg mindent (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), hogy a munkavállalóknak munkahelye legyen.

Köszönöm figyelmüket. (Taps az MDF soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, frakcióvezető-helyettes úr. Kuncze Gábor frakcióvezető urat illeti a szó, a Szabad Demokraták Szövetsége képviselőcsoportjából. Frakcióvezető úr!

KUNCZE GÁBOR (SZDSZ): Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Megint egy példát láttunk arra, hogy nem történhet olyan dolog, amiben egyébként egyetértés van a parlamenti pártok között, amibe kényszeresen ne próbálnának képviselőtársaim belekötni. Egészen szórakoztató a dolog.

A munkakönyvre egyébként nekem sincsenek nosztalgiáim, de az kétségtelen, hogy a helyes megszüntetése nem járt egyúttal egy másik rendszer felépítésével, és ma már pedig látható, hogy a munkavállalóknak bizonyos tekintetben igenis érdeke, hogy egy ilyen nyilvántartás legyen. Magam a fogadóóráimon sokszor találkozom azzal a felvetéssel, hogy “én, kérem, nem is tudtam, hogy nem vagyok bejelentveö, meg “nem is tudtam, hogy minimálbéren vagyok bejelentveö. Ez számos okból egy jó eszköz lehet ennek a problémának is a kezelésére, és természetesen a statisztikai nyilvántartások pontos kezelésére is.

Ami a továbbiakban elhangzott, arra is szeretnék reagálni. Egyrészt a minisztérium nyilvános közbeszerzési pályázaton hirdette meg azt a reklámkampányt, amire szükség van annak érdekében, hogy a munkavállalók egyre többen ismerjék fel ennek a jelentőségét, és erre 60 millió forintot fordított a minisztérium, nem 600 milliót tehát, és nem 2 milliárdot, hogy pontosítsam a felvetést.

A másik, amire reagálni szeretnék, Font Sándor képviselőtársam hozzászólása. A munkanélküliség maga az átalakulás következménye volt Magyarországon, és ezt dolgozzuk le folyamatosan a rendszerváltás óta eltelt években. Ami a kormány megalakulása óta eltelt időszakot illeti, a foglalkoztatottság növekedett Magyarországon, a munkában lévők száma is növekedett. Font Sándor egész egyszerűen nem mond igazat, amikor ennek ellenkezőjét (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) állítja. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, frakcióvezető úr. A Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából Gúr Nándor frakcióvezető-helyettes úrnak adom meg a szót. Öné a szó.

GÚR NÁNDOR (MSZP): Elnök Asszony! Miniszter Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Úgy gondolom, az 1992-es esztendő egy mélypont volt, egy sötét esztendő volt, akár a foglalkoztatás vonatkozásában, akár a tekintetben, hogy a regisztrált munkanélküliek száma igen magas volt, de a vonatkozásban is, hogy a munkakönyv ekkor szűnt meg. Magyarul, ez azt jelentette, hogy a foglalkoztatási nyilvántartás tekintetében óriási zavarok következtek be az elmúlt években, évtizedben, ami nehezítette a munkaadók és a munkavállalók helyzetét is.

Annak az egységes munkaügyi adatbázisnak a bevezetése, amire most sor kerül, azt hordozza magában, hogy nagyobb jogbiztonságot takar a munkavállalók számára, olyan feltételeket biztosít, hogy saját PIN-kódjukon keresztül hozzáférhetnek az őket érintő adatokhoz, másrészt az ellenőrző hatóságok számára is egy egzakt, egyértelmű háttérrel megáldott adatbázist nyújt szolgáltatási háttérként. Közben hozzá kell tenni azt is, hogy a munkaadók számára is hozammal és haszonnal bír ez a történet, hiszen azok a munkaadók, akik tisztességes keretek között foglalkoztatnak, magyarul: fizetik a járulékokat, bejelentik a foglalkoztatottjaikat, azok versenyhátrányban vannak azokkal szemben, akik feketén vagy szürkén foglalkoztatnak.

Ez az adatbázis bizonyos értelmű kényszert jelent a tekintetben, hogy a legális foglalkoztatás irányába haladjunk, ami pedig összességében azt is magában hordozza, hogy a későbbiekben, ha többen fizetnek járulékot, akkor akár a járulékok mértékének a csökkentéséről is lehet beszélni, de a gazdaság erősödéséről mindenképpen.

És hogy a számokról szóljak néhány gondolatot. Fónagy úr, csak jelzem, hogy 1,3 milliárd forint a beszerzési költség, a 600 millió forint, amiről beszél, az egészen más. Durván 60 millió forint az a pénz, ami a propagandára fordítódik. Font úr számaival pedig azért nem is foglalkozom, mert oly messze vannak a valóságtól, hogy arról nincs értelme beszélni.

Összességében azt szeretném tehát mondani, hogy ennek a rendszernek a bevezetése nagymértékben segíti a legális foglalkoztatás kialakulását. Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:   1   1-10   11-16      Ülésnap adatai