Készült: 2024.09.22.21:13:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

205. ülésnap (2009.04.27.), 22. felszólalás
Felszólaló Kósa Lajos (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:09


Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KÓSA LAJOS (Fidesz): Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársak! Az MSZP-kormány legújabb, Bajnai-féle verziója válságkezelő kormányként aposztrofálja magát, azonban hogyha megnézzük a sajtómegnyilatkozásokat és a programmorzsákat, -töredékeket, akkor kétségbeesve láthatjuk, hogy leginkább három kategóriája van az intézkedéssorozatuknak: az egyik, amely teljesen közömbös a válságkezelés kapcsán; a másik típusú, amely inkább fokozza a válságot, mint enyhítené; a harmadik pedig, ami megfogalmaz ugyan valamit, de a kormány folyamatosan az ellenkezőjét csinálja.

Az önkormányzatok számára ez azért katasztrofális, mert eddig is rendkívül nehéz volt az önkormányzati finanszírozás helyzete, és eddig is annak voltunk a tanúi, hogy az önkormányzatok költségvetési finanszírozása és a feladatai közötti olló egyre inkább nő, olyan mértékben nő, hogy ma már nyugodtan kimondhatjuk: az önkormányzati rendszer mint az államháztartás egyik legfontosabb ágazata a feladatellátási képességének határához érkezett. De nézzünk néhány konkrét lépést!

Mit is mond a kormány? Azt javasolják a szocialisták, hogy a gyes és a gyed rendszerét vágjuk vissza. De ha valaki kiszámolja, akkor tulajdonképpen azt javasolják, hogy takarítsunk meg átlagban 100 forintot azon az áron, hogy 400 forintot adunk ki.

Egész egyszerűen hogyha megnézzük, hogy a bölcsődei férőhelyek növekedése és a bölcsődei férőhelyek fenntartása mennyiben kerül nemcsak a központi államnak, hanem az önkormányzatoknak, akkor azt látjuk, hogy 1 forintot takarítunk meg 4 forint kiadása árán. Ez teljes mértékben értelmetlen. Arról nem is beszélve, hogy ráadásul tudjuk: az élet első szakaszában sokkal jobb a gyereknek az, hogyha az anya látja el, mint hogyha egyébként önkormányzat által nagyon rosszul finanszírozott intézményekbe tesszük őket. Arról az apróságról nem beszélve, hogy és egyébként hova menjen vissza dolgozni az a fiatal szülő, aki éppen elveszíti a munkahelyét - a válságkezelés indulása óta 130 ezer munkahely szűnt meg.

Senki nem gondolkodott még el azon, hogy vajon a gázár- és a távhőár-kompenzációt elveszítők hol kötnek majd ki szociális ellátásért? Az önkormányzatoknál természetesen, amire egyébként az önkormányzatok már ma is éppen hogy képesek.

Az ingatlanadó bevezetése az önkormányzatok szempontjából egyenértékű azzal, hogy abban akarja érdekeltté tenni a kormány az embereket, hogy minél kevesebb fejlesztést akarjanak, mert hogyha az ingatlanadó értékalapú, akkor ki az, aki azt szeretné, hogy a fejlesztések kapcsán értékesebbé váljon az ingatlana? Tiszta abszurd!

Az áfanövekedés az önkormányzatokat is sújtani fogja, amire egyébként a költségvetésből semmifajta kompenzáció vagy plusztámogatás nem jár az önkormányzatok számára. A devizahitelek éppúgy sújtják az önkormányzatokat, mint az embereket - minthogyha ez a probléma nem is lenne.

A szociális kiadások tervezett rászorultság alapúvá tétele azért abszurd ma Magyarországon, mert abban teszi érdekeltté a legrászorultabb helyzetben lévőket, hogy eszükbe ne jusson ebből a helyzetből kikerülni. Mert egyébként, ha megpróbálnak a saját erejükből kiszabadulni a halmozottan hátrányos helyzetből, rosszabb anyagi körülmények közé jutnak. Ettől szenved jelentős mértékben az a társadalmi csoport, amelynek éppen ezért a kormány azt üzeni, hogy ne is legyetek érdekeltek abban, hogy kikerüljetek ebből a helyzetből. Az önkormányzatok, a szociális osztályok pontosan tudják ezt a helyzetet. Ezen kellene változtatni, nem pedig azon, hogy néhány forint megtakarítása árán teljes mértékben bezárjunk és halmozottan hátrányos helyzetbe kényszerítsünk milliókat.

(13.30)

Aztán van egy csomó olyan intézkedés, amelyet deklarál a kormány, de az ellenkezőjét teszi. Arról beszél a kormány, hogy az építőipart, a beruházásokat szeretné élénkíteni. Mit vezetett tehát be? A kiviteli tervek utólagos ellenőrzését, plusz három hónap, plusz sok száz millió forint. Azt mondja a kormány, hogy szeretné általánossá tenni az elektronikus ügyintézést. Tehát mit tett? Megtiltotta a helyi adó elektronikus befizetését. Agyrém! És mit tett az önkormányzatok kapcsán a kormány akkor, amikor az idén már 150 milliárd forintot vont el?

Azt mondja az önkormányzati miniszter, hogy pazarlóan működik a rendszer, még több pénzt kell elvonni. Súlyos tévedés! Az önkormányzatok sokkal jobban gazdálkodnak, mint az állam, sokkal nagyobb irántuk a politikai bizalom, mint az állam iránt. Az állam egyet tehetne: megkérdezhetné az önkormányzati rendszert, hogy szerinte mit kellene csinálni. De az, amit ők csinálnak, elfogadhatatlan. Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai