Készült: 2024.04.28.01:40:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

235. ülésnap (2009.10.26.), 40. felszólalás
Felszólaló Pelczné Dr. Gáll Ildikó (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:01


Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PELCZNÉ DR. GÁLL ILDIKÓ (Fidesz): Köszönöm szépen. Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Évek óta mondja az ellenzék és mondják a szakmai szervezetek, de most már az Európai Uniótól is értesülhettünk arról, hogy a közbeszerzések hazai szabályozása nem éppen megfelelő. Ennek egyik kézzelfogható jele, hogy csúsznak az európai uniós fejlesztési források kifizetései, sőt korrupció árnyékolja be a döntéseket.

Idén áprilisban léptek hatályba a közbeszerzési törvény legutóbbi módosításai, és önök ebben a törvényben valódi verseny megteremtését ígérték. Már most látszik, hogy nem történt érdemi változás, merthogy kijátszható a törvény, kamupályázatokkal érvényteleníthető egy tender, és elhúzható az eredményhirdetés.

Már hallom, ahogy államtitkár úr visszautasítja a vádakat, és a felelősséget, késlekedést a pályázókra terheli vagy a többi érintettre, az önkormányzatokra, de ez nem állja meg a helyét. Az ÁSZ is ugyanezt sérelmezte, azt mondja, hogy a kohéziós alapnak a nagyprojektjei, mégpedig a kivitelezés időtartamának elhúzódásában pontosan az okozók... - a közbeszerzési eljárások eredménytelenségei, illetve az eljárások megtámadása. Megjegyzem, az Európai Unió is ezt többször kifogásolta, és teszem hozzá zárójelben, nem csak szavakban tette ezt.

Nézzünk meg néhány eredményt, hogy milyen kézzelfogható eredménye van ennek a kormányzati tehetetlenségnek! A 4-es metróval szeretném kezdeni. Hogy a projekt ne kerüljön veszélybe, a magyar állam kivette az EU által vitatott 11 szerződést a támogatási kérelemből, vagyis 56 milliárd forinttal kevesebb támogatást kértünk és kaptunk.

Egy másik, szintén közlekedés: az M7-es Balatonkeresztúr és Nagykanizsa közötti szakasza a támogatás igénylésekor lényegében elkészült, azóta a forgalomba helyezett szakaszra egy eurócentet sem kaptunk, azért, mert a közbeszerzési eljárásban öt pályázóból négyet kizártak, a versenyben maradt, aki egyébként nem a legolcsóbb ajánlatot adta, fele részben becsődölt.

Csepeli szennyvíztisztító: 10 milliárd forint felhasználása kerül veszélybe.

Ezek csak a problémás ügyek, amik terítéken vannak, de a kérdés az, hogy önök készítettek-e valamilyen hatástanulmányt a jelenlegi helyzet vizsgálatára, vagy készülnek-e arra, hogy a közbeszerzések esetében újabb módosításokat eszközöljenek. Államtitkár úr, előfordulhat-e, hogy a helytelen közbeszerzési gyakorlat miatt uniós forrásokat veszíthetünk el, vagy az Európai Unió az egyes uniós forrásokhoz köthető operatív programokat felfüggesztheti? Elkerülhető-e a forrásvesztés?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz és a KDNP padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai