Készült: 2024.04.28.06:02:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

235. ülésnap (2009.10.26.), 252. felszólalás
Felszólaló Dr. Katona Tamás
Beosztás pénzügyminisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utánihoz hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:10


Felszólalások:  Előző  252  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KATONA TAMÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Igen tisztelt Képviselő Úr! Úgy tűnik nekem, e késői órán ön úgy gondolta, hogy esti mesét mond, és a valóságot mesével próbálja helyettesíteni. Ez nem helyes, mert így nem tudunk előbbre jutni. Az, hogy a gazdaságpolitikát értékeljük, nagyon fontos dolog, ezzel egyetértek magam is, de az, hogy ilyen víziókat vázoljon az Országgyűlés egyébként meglehetősen üres padsorai előtt, meglehetősen hibás meggyőződés.

Ha a tényeket nézzük, képviselő úr: valóban a 2008 őszén kitört világméretű gazdasági és pénzügyi válság nem kímélte az országunkat sem, és persze ez alól sajnálatosan Nógrád megye sem kivétel, gondolom, ez önt sem lepi meg. Ugyanakkor a válság hatásának enyhítése érdekében a kormány minden eszközzel azért küzd, hogy a vállalkozások megőrizhessék működőképességüket, megvédhessék a munkahelyeket, az ország pedig hosszabb távon erősebb, sikeresebb és versenyképesebb lesz. Persze, ezt ön nyilván nem akarja észrevenni.

Nógrád megyében az ezredfordulót követő hét évben az országoshoz hasonló mértékben több mint tizedével bővült a regisztrált gazdasági szervezetek és vállalkozások száma. A megyében ez a növekedés 2009 első félévében is bár lassabb ütemben, de folytatódott.

Az ország gazdasági növekedésének egyik legfontosabb lehetősége a kis- és középvállalkozásokban rejlik, amelyek döntő szerepet játszanak a munkahelyteremtésben, gazdasági hajtóerőként működnek. A kkv-k biztosítják a magyar munkahelyek 65-70 százalékát, valamint a bruttó hazai termék fele tőlük származik. Ugyanakkor a kkv-k hagyományosan a legérzékenyebbek az üzleti környezet és az adminisztratív terhek változására, de általában a kedvező lehetőségekre is ez a szektor reagál a leggyorsabban. Mindenkori helyzetük alapvetően befolyásolja a gazdaság egészének teljesítményét. A kormány éppen ezért különös figyelmet fordít a hazai kis- és középvállalkozások támogatására, fejlesztésére.

Válságkezelő intézkedéseinkkel megteremtettük annak lehetőségét, hogy Magyarország megerősödve kerüljön ki ebből a nehéz időszakból, és a hazai vállalkozások, valamint a rugalmas intézményrendszer együttműködése révén fenntartható növekedési pályára álljon. A veszélybe került munkahelyek védelme érdekében ez év tavaszán a kormány 1800 milliárd forint értékben építőipari beruházást ösztönző programot, a kis- és középvállalkozások számára 1400 milliárdos kedvezményes hitelprogramot hirdetett. Ezen túlmenően a hazai kkv-k számára elindult a 4+1 képzéssel kombinált 20 milliárd forintos munkahelymegőrző program. Az uniós források mellett mintegy 16 milliárd forint hazai forrást is biztosított a kormány a munkahelyek megtartására.

Az állami támogatáspolitikában azonban új szemléletet szükséges kialakítani. Az állam ott és akkor avatkozik be a piaci folyamatokba, ahol érdemi probléma van, és azt is csupán orientációt javító mértékben. Magyarországon e szektor piaci folyamataiba 10 százaléknyi a kormányzati beavatkozás mértéke, amely uniós összehasonlításban is igen jelentős. Generális állami megoldás azonban nem létezik.

Nógrád megyében az elmúlt években 441 vállalkozás részesült gazdaságfejlesztési célú, vissza nem térítendő támogatásban. A vállalkozások 35,3 milliárd forint összköltségű projektjeik megvalósításához több mint 12,5 milliárd forint támogatást kaptak. Ezen összeg túlnyomó részét az uniós társfinanszírozási programok, így a gazdasági versenyképesség operatív program, a gazdaságfejlesztési operatív program és az észak-magyarországi regionális operatív program biztosította a vállalkozások részére, amelyet kiegészítettek a hazai költségvetésből finanszírozott programok. Sajnálatos azonban, hogy a gazdaságfejlesztési célú uniós társfinanszírozó támogatások esetében mind a GVOP, mind a GOP tekintetében a benyújtott és támogatott projektek számát, valamint a megítélt támogatást figyelembe véve Nógrád megye kétségtelenül az utolsó helyen szerepel a megyék sorrendjében.

Hasonlóan az ország többi megyéjéhez, Nógrád megyében is lehetőségük van a vállalkozásoknak kamattámogatást biztosító Széchenyi-kártya igénylésére. Nógrád megyében a bevezetése óta 3028 vállalkozás vette igénybe ezt a lehetőséget, amely segítségével 13,4 milliárd forint értékű hitelkeret áll rendelkezésükre projektjeik megvalósításához.

Képviselő úr, azt gondolom, ezek a támogatások elég jól mutatják, hogy a kormány igyekszik minél többet tenni azért, hogy a vállalkozások sikeresek legyenek.

Elnök asszony, köszönöm a lehetőséget.




Felszólalások:  Előző  252  Következő    Ülésnap adatai