Készült: 2024.04.27.21:36:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

235. ülésnap (2009.10.26.), 2. felszólalás
Felszólaló Dr. Szabó Zoltán (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZABÓ ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Országos ügyről kívánok szólni egy város példáján. Esztergom életében, mint cseppben a tenger, tükröződik, mivel jár az ellenőrizetlen hatalom, abból pedig, hogy egy párt hogyan kormányozza a rá bízott településeket, joggal következtethetünk arra, hogyan kormányozná az országot. Lássuk tehát, hogyan kormányozna a Fidesz, ha a választók csakugyan kezükbe adnák azt az ellenőrizetlen hatalmat, amire annyira vágynak!

Esztergom az önkény városa. Fideszes többségű testülete szó nélkül szavaz meg bármit, amit Meggyes Tamás polgármester eléjük tesz. Az ellenzéki képviselők érdemben hozzá sem szólhatnak az ügyekhez, az előterjesztéseket ugyanis az szmsz rendelkezései ellenére csak ott, a helyszínen kapják meg. A város gazdálkodása horrorszerzők tollára kívánkozik. Esztergom csaknem 2,5 milliárdért vásárolt parkolóhelyet mélygarázsokban, a legfeljebb másfél milliót érő garázshelyek darabját a város 4-5 millió forintért vette meg. A város gazdálkodását egy holding közbeiktatásával teljesen átláthatatlanná tették. Két bizottság húszmilliós értékhatárig saját hatáskörében dönthet kifizetésekről, az elmúlt időszakban mindkettő évi félmilliárd forintot költött el így.

Az esztelen költekezés miatt Esztergom hitelekre szorul. Ha a most tervezett hiteleket is fölveszik, a város 14 milliárdos, erősen túlbecsült éves bevételével szemben csaknem 15,5 milliárdos hitelállomány fog állni. A Fidesz a parlamentben nemzethalált vizionál, ha az ország adósságállománya 80 százalékhoz közelít, de a fideszes Esztergom esetében nem gond a 110 százalék sem.

Az adósságban úszó város nem fukarkodik viszont, ha a polgármesterről van szó. A vízelvezetés címén a polgármester búbánatvölgyi háza mellé építeni kezdett csónakázótó botránya bohózattá vált, amióta Meggyes Tamás a jövő évi büdzséhez módosító indítványt nyújtott be, 500 millió forinttal javasolva támogatni ugyanezt a búbánatvölgyi vízelvezetést, magyarán: a csónakozótavat.

Az önkormányzat kamatmentes munkáltatói hitelt nyújtott neki házépítésre, de a ház még nem készült el. Sokadik főiskolán próbálkozik már diplomát szerezni, ennek költségeit az önkormányzat fedezi. Az esztergomi választókerület olyan településeknek juttat célzott kistérségi támogatásokat, amelyek nem is tartoznak a kistérséghez; vélhetően már a tavaszi választásokra gondol.

A visszásságok nem csak gazdasági természetűek. A városnak évek óta két jegyzője is van, a jegyzőt ugyanis, minthogy a törvényt tartotta tiszteletben és nem a polgármester kívánságait, törvénytelenül elmozdították állásából, és újat neveztek ki. A bíróság jogerősen visszahelyezte a jegyzőt eredeti munkakörébe, de a döntést az önkormányzat figyelmen kívül hagyta, Esztergom jegyzője továbbra sem teheti be a lábát a polgármesteri hivatalba, a kinevezett jegyző viszont nem gördít jogi akadályokat a vezetés önkényes lépései elé.

A Szent István Gimnázium igazgatóját a testület botrányos körülmények között váltotta le, helyére olyan igazgatót nevezve ki, akit a tanárok, a diákok, a szülők és az iskolaszék egyhangúlag elleneztek. Egy tanuló öngyilkosságáért a polgármester önkényesen megpróbálta az új igazgató ellen tiltakozó tanárok nyakába varrni a felelősséget, fegyelmi indult csaknem a teljes tantestület ellen, hét pedagógust kirúgtak, öten már korábban felmondtak, az iskolát sikerült teljesen szétverni.

Eközben az új igazgató törvénytelenül óraadó tanárnak nevezte ki azt a pedagógiai képesítéssel nem rendelkező önkormányzati képviselőt, aki szeptemberben az esztergomi hídünnepen lövöldözési ügybe keveredett. A testület határozatot hozott, hogy feljelentenek egy ellenzéki képviselőt, mert az szóvá teszi a gyanús ügyeket, és ezzel úgymond árt Esztergomnak. Határoztak arról is, hogy amennyiben viszont őket jelenti föl valaki, akkor a perköltséget az önkormányzat viseli. Az önkormányzat elleni tüntetés után a polgármester azt nyilatkozta a helyi médiában, hogy megnézik a tüntetésről készült fotókon, kik is vettek rajta részt. Azon közalkalmazottakat, akik ott voltak, már kirúgták.

Tisztelt Ház! Esztergom önkényuralom, Meggyes Tamás egy két lábon járó önkényuralmi jelkép. Orbán Viktor, Esztergom díszpolgára pedig azt mondja erre az esztergomiaknak: forduljanak a kormányhoz. Az elnök úr persze jól tudja, hogy a kormánynak nincs joga föllépni, az egyetlen, aki pártjában élvezett hatalmánál fogva megállíthatná Meggyes Tamást, éppen ő. Ő azonban nem lép. Vajon miért?

A cigányozásáról, zsidózásáról, melegekkel szembeni minősíthetetlen kijelentéseiről elhírhedt Molnár Oszkár azt nyilatkozta, vele szemben nem akarnak vagy nem mernek eljárni. Ha nem mernek, akkor nyilván tud valami olyat, ami még annál is kínosabb pártjának, mint az ő közszereplése. Ezek után pedig bele sem merek gondolni: mit tudhat vajon Meggyes Tamás?

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai