Készült: 2024.04.29.01:54:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

101. ülésnap (2019.12.09.), 8. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:12


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Csak annyit nem tett még hozzá, tisztelt képviselő úr, a felszólalásához, hogy a nyugdíjasok megköszönték a Szocialista Pártnak, hogy elvett tőlük egyhavi nyugdíjat, kevesellték a tizenötszöri rezsiemelést, és bölcs döntésnek tartották, hogy a szocialisták nem támogatták a „Nők 40” bevezetését. Ehhez a szép tirádához, amit itt elmondott és amivel önmagát feldicsérte, tisztelt képviselő úr, már csak ez kellett volna. Azért azt ön elfelejtette elmondani, hogy nem volt még egy kormány, nem volt még egy kormányzó frakció Magyarországon a rendszerváltás óta, amely csökkentette volna Magyarországon a nyugdíjakat, csak és kizárólag önök. És nem volt túl sok másik kormány, csak a Horn-kormány és az önök kormányai, tehát a baloldali kormányok, amelyek, ha egy nemzetközi tulajdonban lévő rezsiszolgáltató azt mondta, hogy ő most kevésnek tartja a profitját, szeretne egy kicsit több profitot, akkor nem engedtek nekik teljes áremelési lehetőséget, és engedték, hogy az emberekkel fizettessék meg azokat az összességében  most már utólag tudjuk  több mint ezermilliárd forint értékű díjakat, amelyeket utána kivittek külföldre, és az anyacégeiknek küldtek vissza.

Tisztelt Képviselő Úr! Önök ennyire tisztelték az idős embereket, nemcsak szavakban, mint ahogy Vona Gábortól és másoktól, az önök szövetségeseitől tudnánk idézeteket mondani, hogy hogyan tisztelik önök az időseket, hanem a kormányzati intézkedéseiknél is ennyire tudtak a magyar idős emberekre gondolni, hogy amikor el kellett valakitől venni, akkor önök sosem a multiktól vettek el, hanem a magyar nyugdíjasoktól, a magyar családoktól és a magyar közalkalmazottaktól. Mindig ők voltak azok, akiktől önök először elvettek, és akiknél megszorításokat hajtottak végre, és az adóemeléseket, most, amikor önkormányzatokba kerültek az ország több pontján, ugyanúgy folytatták, mint ahogy 2010-ben vagy 2006-ban abbahagyták, tisztelt képviselő úr, nem változnak a szocialisták.

(10.20)

Azt elfelejtette mondani, hogy ha az ön által most javasolt nyugdíjemelési, indexálási módszer bevezetésre került volna  ahogy önök azt már évekkel ezelőtt kérték , az havi 5 ezer forintot vett volna ki a magyar nyugdíjasok zsebéből. Évi akár 60 ezer forinttal rövidítette volna meg éveken keresztül a magyar nyugdíjasokat az a számítási módszer, amiről ön beszélt, tisztelt képviselő úr. Ezzel szemben az általunk bevezetett nyugdíjemelési rendszer 34,2 százalékkal emeli meg 2010 óta a nyugdíjak összegét, és ez vásárlóértékében is egy több mint 10 százalékos emelkedést jelent. Önöknél csökkenés, nálunk nyugdíjemelés és vásárlóérték-emelkedés. A jövő évi költségvetés pedig a nyugdíjfedezeten kívül tartalmaz még 20,4 milliárd forintot a nyugdíjprémiumra is. Önök elvettek a nyugdíjasoktól, mi pedig nyugdíjprémiummal, Erzsébet-utalvánnyal, nyugdíj-kiegészítéssel, egyszeri juttatásokkal vagy rezsiutalvánnyal már 2016 novembere és 2019 novembere között 273 milliárd forint többletet, pluszt tudtunk adni a nyugdíjasoknak, és azért fogunk dolgozni, hogy ez az összeg évről évre emelkedjék. Amíg a Fidesz-KDNP van kormányon, ez várhatóan évről évre emelkedik, az önök idejében pedig visszaesés és csökkenés volt, a nyugdíjasok életlehetőségei romlottak Magyarországon.

Ha nemzetközi példákat szeretne hallani, tisztelt képviselő úr, mert ön is azokat mondott: Magyarországon egy átlagnyugdíjas az átlagos magyar jövedelem 59 százalékát kapja meg nyugdíjként  ezt hívják, nyilván ismeri ezt a szót, helyettesítési rátának , míg az Unió 27 országában ez az átlag 58 százalék. Tehát ők a fizetésük 58 százalékát kapják meg nyugdíjként, egy magyar nyugdíjas pedig 59 százalékát kapja meg nyugdíjként. Tehát Magyarországon jobb ez az arány, kevésbé jelent jövedelem-visszaesést Magyarországon munkavállalóból nyugdíjasnak lenni, mint az Unió legtöbb országában.

Ön azt mondta, tisztelt képviselő úr, hogy nőtt a szegénység Magyarországon a nyugdíjasok körében. Ez az állítása valótlan. Amit számpárként felhozott, az azt mutatja, hogy nagyon nagy mértékben nőttek Magyarországon a fizetések. Ez igaz. De ez nem jelenti azt, hogy a nyugdíjasok helyzete romlott volna, hiszen az ő nyugdíjuk vásárlóértéke növekedett, s mellette szerencsére a jövő nyugdíjasai nagyobb fizetés mellett nagyobb nyugdíjjárulékot fizetnek be, és magasabb nyugdíjuk lesz majd később. Ez az a szám, amire ön utalt.

Ami az Eurostat által a szegénység vagy a társadalmi kirekesztődés kockázatával kapcsolatos vizsgálatokat illeti: az önök kormányzása végén 21,3 százalék volt, most 14,9, akik ennek a kockázatnak ki vannak téve. A nyugdíjasok körében pedig a nélkülözéssel érintettek aránya, szintén az Eurostat alapján, 16,2 százalékról 5,6 százalékra csökkent. Ne állítson valótlant képviselő úr, a nyugdíjasok ma szerencsére nagyobb biztonságban élnek, mint éltek 2010-ben. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai