Készült: 2024.05.13.07:40:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

251. ülésnap (2013.02.11.),  192-196. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:   188-191   192-196   197-221      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr.

Tisztelt Országgyűlés! Bertha Szilvia, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszterének: "Munkahelyvédelem másképp?" címmel. Bertha Szilvia képviselő asszonyt illeti a szó.

BERTHA SZILVIA (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Talán már hallott róla, hogy az oktatás átszervezése kapcsán az intézmények fenntartására az önkormányzatok az önök által lehetővé tett két választáson túl immár egy harmadikat is alkalmaznak egyes fideszes vezetésű településeken, ez pedig a tevékenység kiszervezése piaci cégekhez. Mint a kiszervezések túlnyomó többsége, ezek is rengeteg negatív eredménnyel járnak, hiszen az, amit közhasznú nonprofit működéssel sem lehet adott forrásból finanszírozni, azt kevesebből, úgy, hogy még egy cég nyereségét is fedezzék belőle, végképp nem lehet normális feladatellátással.

Ezért a kiszervezéseknél ugyanazt a munkát, szolgáltatást rosszabb színvonalon, kevesebb és rosszabbul fizetett, sokszor feketén foglalkoztatott dolgozóval látják el a cégek. Ez történik most már több iskola étkeztetése, takarítása és egyéb fenntartási tevékenység esetében is, önöknek köszönhetően. Az előzetes jelzések szerint Dunakeszin is többtucatnyian veszítik el hamarosan emiatt a munkahelyüket, a megmaradók pedig az eddiginél is rosszabb feltételek melletti munkára számíthatnak. Eközben a helyi önkormányzati kft.-ben történő feladatellátás finanszírozására az önkormányzat képviselő-testülete 2 milliárd forintot szavazott meg, amelyet a kiszervezés ellenére mégis meghagyott ennél a társaságnál. Persze erre megint mondhatják azt, hogy mi köze ehhez a kormánynak, hiszen az önkormányzatok attól önkormányzatok, hogy ők maguk döntsenek forrásaik felhasználásáról és a feladataik ellátásának mikéntjéről. Azonban a képviselő-testületek, polgármesterek arra hivatkoznak, hogy azért kénytelenek meglépni ezeket a lépéseket, mert önök ilyen helyzetet teremtenek, a kormány.

Azonban látni kell, hogy hiába is mutogatnak egymásra, hiszen mindenképp a Fidesz mint kormánypárt vagy mint parlamenti többség és mint jellemzően országszerte képviselő-testületi többség és polgármesteri tisztséget birtokló politikai erő, felelőssége a hibás döntések sorozata akár helyileg, akár központilag. Így hiába mutogatnak egymásra.

Ezért kérdezem tehát államtitkár úrtól, hogy tudnak-e az ilyen önkormányzati megoldásokról, tesznek-e valamit a kormánypárton belül vagy kormányzati szinten azért, hogy ezeket az álmegoldásokat ne alkalmazzák az önkormányzatok, és az önök által hangoztatott munkahelyteremtés közben folyamatosan ne munkahelyek tízezreinek a megszűnését eredményezze állami vagy akár piaci szektorban is.

Várom válaszát. (Taps a Jobbik padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Válaszadásra megadom a szót Halász János államtitkár úrnak.

HALÁSZ JÁNOS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! Fel kell hívnom az ön figyelmét arra, hogy az emberi erőforrások minisztere nem nyilatkozhat önkormányzati belügyekről. Ha ezt tennénk, önök lennének az elsők, akik alkotmányellenességet hangoztatnának. Hosszú évek, évtizedek után most végre világos az állam és az önkormányzatok szerepe a közösségi feladatellátásban (Derültség az MSZP soraiban. - Közbeszólások az MSZP soraiból: Elképesztő!) az eddigi rendhez vagy rendetlenséghez képest, amikor a közoktatás megszervezésében az állam általános felelősségét az önkormányzatok gyakorolták, most a nemzeti köznevelési törvény folyamatos hatálybalépésével egyértelmű lett, mire kell a miniszternek s mire egy-egy önkormányzatnak választ adnia. A miniszteré a szakmai irányítás, az önkormányzatoké az ön által is említett területek, terület.

Valóban, ez utóbbi esetről beszélünk most. Minden remény megvan rá, hogy az önkormányzatok és az iskolák több évtizedes együttműködése a megváltozott rendszerben a korábbiaknál is sikeresebben folytatódik. Az ön által leleplezni vélt önkormányzati eljárás számos más terület közt az oktatás területén is a rendszerváltozás első évtizedétől fokozatosan és általánosan meghonosodott Magyarországon.

A képviselő asszony a kormány intézkedései miatt megszűnt munkahelyek tízezreiről is írt a kérdésében, ehhez pedig azt szeretném hozzáfűzni, hogy a 2010 májusa és 2012 decembere közötti időszakban a KSH adatai szerint több mint 150 ezer fővel nőtt a foglalkoztatottak száma, ami pedig a foglalkoztatás alakulásának trendjét illeti, 28 hónapja folyamatosan emelkedik a foglalkoztatottak száma az előző év azonos időszakához képest. Szóval ne tessék ilyeneket se írni vagy mondani!

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr.

Tisztelt Országgyűlés! A napirendi pont keretén belül ez volt az utolsó kérdés. Köszönöm az együttműködést.

Szünetet rendelek el. 17 óra 40 perckor folytatjuk a munkánkat.

(Szünet: 17.24 - 17.44

Elnök: Jakab István

Jegyzők: Földesi Gyula és Göndör István)




Felszólalások:   188-191   192-196   197-221      Ülésnap adatai