Készült: 2024.09.23.22:42:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

248. ülésnap (2012.12.10.),  113-122. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 6:32


Felszólalások:   105-112   113-122   123-132      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Áttérünk a következő azonnali kérdésre. Bene Ildikó képviselő asszony, a Fidesz-frakciójából, azonnali kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszterének: "Az idei egészségügyi béremelésekből kimaradó dolgozók számíthatnak-e bérfejlesztésre?" címmel. Halász János államtitkár urat jelölte ki a miniszter úr válaszadónak. Gondolom, elfogadja a személyét.

DR. BENE ILDIKÓ (Fidesz): Igen.

ELNÖK: Elfogadja. Öné a szó kettő percben.

DR. BENE ILDIKÓ (Fidesz): Köszönöm. Tisztelt Államtitkár Úr! Augusztus 1-jétől összesen 86 ezer orvos és egészségügyi szakdolgozó, gyógyszerész, biológus és más szakember kapta kézhez a megemelt fizetését januártól visszamenőleg.

Azok az orvosok, akik eddig bruttó 350 ezer forint alatt kerestek, mostantól bruttó 65 ezer forinttal kapnak többet havonta. A szakdolgozók bére bruttó 15-20 ezer forinttal nőtt. A kormány döntése értelmében novembertől 14 százalékos emeléshez jutottak az alapellátók, az emelés alapján egy praxis átlagosan havi 70-80 ezer forint többletbevételben részesül.

A döntés fedezete idén közel 1 milliárd forintot igényelt, jövőre pedig várhatóan 5 milliárd 800 millió forinttal nő majd az alapellátási kassza összege. A védőnői szolgáltatók a kormány döntése nyomán havonta 25 ezer forinttal több bevételt realizálhatnak. A területi ellátási kötelezettséggel rendelkező fogászati praxisok bevétele is emelkedett novembertől. Az emelés alapján az alapellátást nyújtó fogászati szolgáltatók díjazása havonta átlagosan közel 30 ezer forinttal, míg a szakellátások finanszírozása 5-10 ezer forinttal nőtt, de emelkedett a fogorvosi praxisok ügyeleti finanszírozása is 14 százalékkal.

Az elmúlt hónapokban jeleztük, hogy bizonyos szakterületek dolgozói kimaradtak a bérfejlesztésből. Szócska Miklós egészségügyi államtitkár úr több alkalommal is elmondta, hogy a bonyolult jogviszonyok miatt vannak, akik kimaradtak a béremelésből, és ha valaki ilyen hibából nem részesült a bérfejlesztésből, az visszamenőlegesen meg fogja kapni a pénzét.

Tisztelt Államtitkár Úr! Kérem, tájékoztasson, számíthatnak-e bérfejlesztésre az előző körből kimaradt járó- és fekvőbeteg-ellátásban dolgozó szakemberek. Reménykedhetnek-e a kórházi védőnők, az iskolaorvosok, az OEP által finanszírozott foglalkozás-egészségügyi szakellátásban dolgozó szakemberek? A megkezdett lépések folytatásában bizakodhatnak-e az egészségügyben dolgozók?

Várom válaszát. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Halász János államtitkár úr a válaszadás lehetőségével két percben fog élni.

HALÁSZ JÁNOS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! Jó hírekről tudok beszámolni önnek a béremelésre vonatkozó kérdésekben. Egy kormányrendelet módosítása megteremtette a technikai feltételeit annak, hogy az idei ágazati bérfejlesztésből azok az intézmények is részesülhessenek, amelyek technikai okokból az előző körből kimaradtak. Örömmel tájékoztatom a képviselő asszonyt, hogy a módosítást tartalmazó jogszabály a Magyar Közlöny december 4-ei számában megjelent. A módosítással bekerülnek a jogosulti körbe a Magyar Légimentő Nonprofit Kft., az Országos Epidemiológiai Központ és az Országos Környezet-egészségügyi Intézet járóbeteg-ellátásban foglalkoztatott dolgozói, valamint több járóbeteg-szakellátást, fogászati szakellátást, illetve addiktológiai és drogrehabilitációs ellátást végző intézmény dolgozói.

Bővültek a béremelésre jogosult munkakörök, és így bérfejlesztésre jogosulttá válnak többek között az egészségügyi intézményekben szociális munkás, szociális szervező, szociális ügyintéző, szociális gondozó munkakörben, illetve a kórházhigiénés feladatokat ellátó közegészségügyi és járványügyi felügyelői, okleveles népegészségügyi szakember, közegészségügyi-járványügyi ellenőr és közegészségügyi felügyelői munkakörben foglalkoztatottak. A dolgozók a 2012. decemberi bér kifizetésével egyidejűleg, 2013 januárjában, 2012-re visszamenőlegesen és egy összegben kapják meg a különbözetet.

Tisztelt Képviselő Asszony! Döntés született arról is, hogy a foglalkozás-egészségügyi szakellátásban dolgozó szakemberek részére is biztosított legyen a béremelés lehetősége. Arról is döntöttünk, hogy bérfejlesztésben részesülhessenek az Országos Sportegészségügyi Intézet által foglalkoztatott, az Országos Sportegészségügyi Hálózat keretében dolgozó egészségügyi dolgozók, valamint a Heim Pál Gyermekkórház Gyermekotthoni Osztályán foglalkoztatottak. A kormányrendelet módosításával egyidejűleg rendezésre kerül az iskolaorvosi ellátás finanszírozásának 14 százalékkal történő megemelése is.

Tájékoztatom továbbá a képviselő asszonyt arról is, hogy a kórházi védőnők a béremelésre jelenleg is jogosultak, a védőnő a rendeletben felsorolt munkakörök között nevesítésre is került.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Egyperces viszonválasz lehetősége Bene Ildikó képviselő asszonyé.

DR. BENE ILDIKÓ (Fidesz): Köszönöm szépen, államtitkár úr. Úgy gondolom, abban egyetértünk, hogy minden egyes olyan lépés, ami az egészségügyben dolgozók helyzetét javítja, rendkívül fontos, és az is biztos és nagyon sokszor elmondtuk már, hogy az alapellátás, a járóbeteg-ellátás, a kórházi ellátás és a hozzá kapcsolódó intézmények mind egy-egy olyan fontos láncszemei az egészségügynek, amely nélkül gördülékenyen és jól ez a rendszer nem tud működni.

Rendkívül fontos dolog az, hogy ennek a béremelésnek a fedezete a következő évben is jelen van, és nagyon fontosnak tartjuk azt, hogy azok az elképzelések és azok a gondolatok, amelyeket megfogalmazott az egészségügyi kormányzat, tovább folytatódjanak. Tehát tovább folytatódjanak azok a lépések, amelyek a korrekciót, illetve az egészségügyben dolgozók megfelelő anyagi megbecsülését elő fogják segíteni.

Tisztelettel köszönöm a válaszát, és nagyon remélem, hogy ezek a lépések a következő időszakban folytatódni fognak. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Egy percben Halász János államtitkár úr!

HALÁSZ JÁNOS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! A 2012-ben elkezdett béremelés az előbb említett kiegészítéseken túlmenően is folytatódik. A béremelés további folytatását jelenti a mostani, az egyes egészségügyi tárgyú törvények módosításáról szóló törvényjavaslat is, amely az egészségügyi szakdolgozók bértáblájának változásával a diplomával rendelkező szakdolgozók illetményének további növelését teszi lehetővé; a bérfejlesztés során egyéb meghatározott szakmákban dolgozó diplomások szintén a diplomás egészségügyi szakdolgozóknál magasabb összegű bérnövelésben részesültek.

A módosításban javasolt illetmény- és bértábla 2013. január 1-jétől a diplomával rendelkező egészségügyi szakdolgozók és egyes egészségügyben foglalkoztatottak számára egységesen havi 5 ezer forintos többletbér-, illetve illetménynövekedést biztosít. Mindezeken túlmenően 2013-ban további lépéseket fogunk tenni az egészségügyben dolgozók méltó bérezése érdekében. Kérjük ehhez az ön támogatását is.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   105-112   113-122   123-132      Ülésnap adatai