Készült: 2024.09.22.23:09:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

245. ülésnap (2012.12.03.),  49-55. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:29


Felszólalások:   43-49   49-55   55-60      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Képviselő úr nemleges válasza után kérdezem a Házat, elfogadja-e államtitkár úr válaszát. (Szavazás.)

Megállapítom, hogy a Ház az interpellációra adott választ 190 igen szavazattal, 36 nem ellenében, 2 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Osztolykán Ágnes, az LMP képviselője, interpellációt nyújtott be az emberi erőforrások miniszteréhez: "Mi legyen a vidéki főiskolák sorsa?" címmel. Képviselő asszonyé a szó. Parancsoljon!

OSZTOLYKÁN ÁGNES (LMP): Köszönöm szépen, elnök úr. Legutóbbi felszólalásomban már beszéltem a felsőoktatásban tapasztalható ámokfutásról. A nyilvánosságot megjáró tanulmányok és előterjesztések is azt mutatják, hogy a megszorító intézkedések csak most indulnak el igazán. Egy kicsit nézzük más szemmel, nézzük a vidéki Magyarország szemszögéből, hogy az újabb megszorítások és vágások hogyan hatnak a kisvárosokra és a kistelepülésekre.

Magyarországon a fejlődés és a Nyugathoz való felzárkózás gátját jelentik a jelentős regionális különbségek, amelyek a rendszerváltás óta még erőteljesebbé váltak.

(14.30)

Olyan gazdasági és társadalmi különbségekről beszélünk, amelyek a szó szoros értelmében milliókat szakítanak el egymástól. Sajnos, a kormány gazdaságpolitikája és társadalompolitikája ezen egyenlőtlenséget még csak tovább fokozza. Egy-egy régió számára meghatározó, hogy milyen oktatási intézményekkel rendelkezik. Egy főiskola nemcsak az adott település, hanem az egész térség számára kulcsfontosságú lehet. Gondoljunk csak az intézmények munkahelymegtartó hatásaira, gondoljunk arra, hogy az ott tanuló, odaköltöző hallgatók fogyasztásai, a közvetlen kifizetések, az intézményi beruházások, felújítások mekkora bevételeket generálnak! Például a Szolnoki Főiskola csak a városnak évente 2 milliárd forint bevételt hoz, és nem beszéltünk még a környező települések hasznáról. Mi sem mutatja jobban ennek az erőnek a jelentőségét, hogy amikor Mezőtúron bezárták a főiskolát, drámaian megnőtt a elvándorlás mértéke. A megszorítások már eddig is komoly következményekkel jártak. Szolnok esetében több oktatót kellett elküldeni, a képzési kínálat jelentősen beszűkült, a főiskola épületeinek több mint felét bezárták, az egyik kollégiumot éppen most kívánják bérbe adni.

Ezt a tendenciát csak fokozza, hogy az idén megváltoztatott képzési kínálat miatt az állami férőhelyek számát szűkítették, a tandíjas képzést kiterjesztették, sok intézmény rengeteg felvételizőt, hallgatót vesztett el. Próbálhatják ezt az intézmények nyakába varrni, hogy ők tehetnek a színvonal csökkentéséről, de a képlet egyértelmű. A felsőoktatás leépítése elsősorban a vidéki intézményeket sújtja leginkább. Támogatásuk esetén ezek az intézmények versenyképesebbé válhatnának, és még jobb képzéseket nyújthatnának. De folytatódik-e a leépítés olyannyira, hogy össze kelljen vonni, be kelljen zárni intézményeket? Mi lesz a soproni, gyöngyösi, bajai, nyíregyházi vagy ahogyan eddig is beszéltem róla, a Szolnoki Főiskolával? Mi lesz ezekkel a településekkel, ha tovább folytatódik a felsőoktatás leépítése? Ezért kérdezném az államtitkár urat, hogy ugye nem fognak támogatni olyan átalakítást, ami a vidéki régiók főiskoláit végérvényesen ellehetetlenítené.

Köszönöm. (Taps az LMP soraiban.)

ELNÖK: Válaszadásra Halász János államtitkár úrnak adom meg a szót.

HALÁSZ JÁNOS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! Csodálkozom, hogy önök, LMP-sek beszélnek a vidéki települések helyzetéről (Derültség az LMP soraiból.). Tudja, kitől félnek a vidéki települések? Önöktől, liberális és nem liberális LMP-sektől. (Derültség és taps az LMP és az MSZP soraiból.) A mai kényszereket ugyanis nem a jelenlegi kormány, hanem a Gyurcsány-Bajnai-kormányok 2002 és 2010 között hozott döntései határozták meg. Sajnálatos az a demográfiai folyamat, amelynek részesei vagyunk, hiszen a felvételire jelentkezők csökkenő száma mögött alapvetően a drámai népességfogyás állt. Szerencsére 2010 óta a kormány intézkedéseinek következtében is javult a demográfiai helyzet, de ez a felsőoktatásban csak később jelenik meg értelemszerűen.

A felsőoktatás forrásbázisát adó, a népességfogyással nem számoló kapacitásbővítés az előző kormányok hibája. Nagyobb hallgatói létszámra tervezték meg az elmúlt években a PPP-beruházásokat, ezzel elsősorban a vidéki intézményeket, főiskolákat és karokat hozták lehetetlen helyzetbe. Például a Dunaújvárosi Főiskolát is 2007 óta csökkenő hallgatói létszám jellemzi, ahogy a Nyíregyházi Főiskola hallgatói létszámát is.

Tisztelt Képviselő Asszony! Egyébként a tanároknak, így a főiskolákon tanítóknak sem lehet illúziója az LMP-vel szemben: önök az adóemelés pártja lettek, az LMP programja brutális adóemeléseket tartalmaz, az LMP már jóval az átlagbér alatt keresőket, köztük a vidéki főiskolai pedagógusokat is sújtja, 9 százalékos személyi jövedelemadó-emeléssel számolnak önök. Ezzel több mint havi nettó 11 ezer forintot vennének ki az ő zsebükből is. Ráadásul önök megszüntették a gázártámogatást és a távhő kedvezményes áfakulcsát is. Illúziója senkinek nem lehet önökkel kapcsolatosan.

Képviselő Asszony! Talán csak ennyit mondanék a megszorításokról, amiket ön említett: a kormány éppen az önökével ellentétes úton jár. Önök, LMP-s képviselők már megint a tévedéseikből csinálnak ügyet. A kormányzati munkában minket az vezérel, hogy megoldjuk a megörökölt problémákat. A valós kihívásokra keresünk működőképes megoldásokat. Érthető módon, ahol a képzés minősége jobb, oda megy a hallgató is. Egyértelmű mindenki számára, hogy ahová nem megy hallgató, ott az oktatás színvonalával vagy valami mással baj van. Merem remélni, hogy a képviselő asszony is érzékeli, hogy a vidéki főiskolák körül sűrűsödő gondok nem az elmúlt két év felsőoktatás-politikájának következményei. Például a bajai és Szolnoki Főiskola tartozásainak több mint 80 százalékát jelentik a PPP-beruházásokkal kapcsolatos kötelezettségek, nagyjából ugyanez a helyzet Nyíregyházán és Dunaújvárosban is.

A kormány abban a helyzetben van, hogy el kell takarítania a Gyurcsány-Bajnai-kormányok által itt hagyott romokat. A mi kötelezettségünk a megoldások keresése és megtalálása. Céljaink egyértelműek: a vidéki Magyarország gazdasági fejlesztése, szellemi kulturális megtartóerejének növelése. Ezért az alapfokú oktatástól a felsőoktatásig minden szinten megőriztük a vidéki oktatási intézményeket, a kormány számtalan intézkedést hozott a vidéken élők támogatása érdekében. Az államadósságot csökkentettük a válság ellenére, az önkormányzatok adósságát átvállaltuk.

Ennek fényében is megerősíthetem: nincs szándékunkban a főiskolák felülről, adminisztratív eszközökkel történő megszüntetésére. A talpon maradás érdekében az együttműködés változatos formáit tudjuk felajánlani, továbbá a képzési profilok, a képzési kínálat ésszerű, a régió szükségletéhez igazodó átalakításával orvosolhatjuk a jelentkező bajokat.

Kérem, fogadja el válaszomat. (Taps a Fidesz soraiból.)

ELNÖK: Ismét a képviselő asszonyt illeti a szó.

OSZTOLYKÁN ÁGNES (LMP): Köszönöm szépen, elnök úr. Egykori vidéki SZDSZ-tagként biztos nagyon jól tudja az államtitkár úr, hogy mitől is félnek a vidékiek. (Taps és derültség az LMP és az MSZP soraiból.)

Kicsit hiányoltam a viszonválaszából a liberális jelzőket, mert csak egyszer mondta el. Azt gondolom, hogy nagyon szomorú az, hogy akárhányszor teszek fel kérdéseket a közoktatás, a főiskolák, a felsőoktatás rombolását illetően, öntől kapok olyan válaszokat, miközben önmaga is mosolyog, és számos ponton ellentmond saját magának. Egyszer beszél arról, hogy ezekre az intézményekre nincs szükség, csökkenő gyereklétszám, nem megfelelő helyen vannak a régióban. A másik mondatában szellemi kulturális megtartóerőről beszél. Azt gondolom, sajnos ön sem tudja igazából a választ, úgyhogy nem áll módomban elfogadni a válaszát.

Köszönöm szépen. (Taps az LMP padsoraiban.)

ELNÖK: Kérdezem a tisztelt Házat, elfogadja-e az államtitkár úr válaszát. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

A Ház a választ 196 igen szavazattal, 75 nem szavazat ellenében, tartózkodás nélkül fogadta el.

Tisztelt Országgyűlés! Pócs János, a Fidesz képviselője, interpellációt nyújtott be a vidékfejlesztési miniszterhez: "Tervezi-e a kormány a mezőgazdasági hatósági ügyek, például az őstermelői igazolvány kiváltásának egyszerűsítését?" címmel. A képviselő úré a szó.




Felszólalások:   43-49   49-55   55-60      Ülésnap adatai