Készült: 2024.09.19.14:27:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

233. ülésnap (2012.11.05.),  89-95. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:24


Felszólalások:   83-89   89-95   95-101      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Kérdezem az Országgyűlést, elfogadja-e a választ. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 202 igen szavazattal, 77 nem ellenében, 1 tartózkodó szavazattal az államtitkári választ elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Gyenes Géza, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be az emberi erőforrások miniszteréhez: "Miért nem tesz határozott lépéseket az egészségügyi kormányzat a gyógyíthatatlannak minősített rákos betegek túlélésének meghosszabbítása érdekében?" címmel. Gyenes Géza képviselő urat illeti a szó.

DR. GYENES GÉZA (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Magyarországon évente 35 ezer ember veszíti életét szörnyű kínok közepette, daganatos megbetegedés következtében, ez naponta több mint 90 ember halálát jelenti. Az eddig alkalmazott kemoterápiás szerek gyógyító hatása, mivel szinte teljesen szétrombolják a szervezetet, a legtöbb ráktípusnál relatív. Jelenleg is több ezer olyan rákbeteg él Magyarországon, akiknél a szokásos kezelési protokollok eredménytelenek. Ezek a menthetetlennek minősülő betegek 5-7 hónapot követően ma még rendre meghalnak, pedig ezeknek a betegeknek akár 6-10 évre is növelhető a túlélése, ha az immunrendszert károsító és egyébként igen drága kemoterápiás és sugárkezelés helyett nagy dózisú, azaz napi 12 ezer milligramm C-vitamint, egyéb vitaminokat és kiegészítő anyagokat tartalmazó komplex kezelésben részesülnének. Az eddig szerzett tapasztalatok szerint e kezelés az esetek 80 százalékában gyorsan és jelentősen javított a betegek életminőségén, de beszámoltak a daganat kisebbedéséről, sőt akár visszafejlődéséről is.

Annak ellenére, hogy az Országos Gyógyszerészeti Intézet engedélyezte a nagy dózisú C-vitamin-kezelést, Magyarországon még mindig nem gyógyítják kellő számban a rászoruló betegeket, pedig ez a kezelés az eredményességén túl sok esetben a hatástalan kemoterápiás kezelés havi több százezer forintos belekerülésével szemben havonta legfeljebb ha 20-25 ezer, 30 ezer forintba kerülne, amennyiben a kezeléshez szükséges nagy dózisú C-vitamin-infúziók előállítása a magyar kórházi gyógyszertárakban történne.

Kérdezem államtitkár úrtól, hogy az alaptörvényben rögzített, egészséghez való alapjognak megfelelően hogyan kívánja elősegíteni a tárca, hogy a kemoterápiában és a sugárkezelésben végződő protokollokon túl vagy azok helyett minden rászoruló beteg hozzájuthasson a nagy dózisú C-vitamin-terápiához, akár 100 százalékos tb-támogatással.

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Megadom a szót Halász János államtitkár úrnak.

(15.20)

HALÁSZ JÁNOS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Sajnos, mindannyiunk előtt ismert, hogy hazánkban a szív- és érrendszeri megbetegedés mellett vezető ok a rákos megbetegedések miatti halálozás. A nagy dózisú C-vitamin-kezeléssel kapcsolatosan néhány helyen pontosítanám a képviselő úr által elmondottakat.

Időről időre röppennek fel a médiában a hírek, hogy megvan a rák gyógyszere, egyes új terápiák megoldást jelenthetnek a betegség kezelésére. Sajnos azonban eddig ezen hírek nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket, így minden esetben szükséges, hogy a gyógyszerészeti hatóság megvizsgálja, hogy rendelkeznek-e tudományos bizonyítékkal ezen kezelések. Ha ezt megalapozottnak látják, akkor engedélyezzük az adott készítmény használatát. Ez a folyamat védi a beteget és az egészségügyi személyzetet is. Ennek az engedélynek a birtokában lehet aztán második lépésben egyedi méltányossági támogatást igényelni.

Tisztelt Képviselő Úr! Így történik ez a nagy dózisú C-vitamin esetében is. Kiemelendő, hogy a GYEMSZI-OGYI egyes esetekben egyedileg engedélyezte a nagy dózisú C-vitamin használatát, és sajnos nem olyan kedvezőek az eredmények, mint ahogy azt a képviselő úr interpellációjában jelezte. Természetesen, ha ezen vagy bármilyen más kezeléssel kapcsolatban bebizonyosodik, hogy a jelenleginél hatékonyabb, költséghatékonyabb terápia biztosítható a rákos betegek részére, akkor ennek finanszírozása mindannyiunk érdeke.

Tisztelt Képviselő Úr! Vegyük végig tényszerűen azt is, hogy mit tett a nemzeti együttműködés kormánya a daganatos betegek jobb életkilátásainak biztosítása érdekében. Minden egészségpolitikus egyetért abban, hogy ezen krónikus megbetegedések esetében a legnagyobb hangsúlyt a megelőzésre kell fektetni, azaz népegészségügyi eszközökkel kell megakadályozni a betegségek kialakulását. Nagyon komoly lépéseket tettünk a nemdohányzók védelmében. Ugyanezen elvhez kapcsolódva indítottuk el a népegészségügyi termékadó koncepcióját, és nem feledkezhetünk meg a szűrési aktivitások fokozásáról sem. Mindezek alapján megállapítható, hogy a megelőzés területén jelentős előrelépések történtek.

Tisztelt Képviselő Úr! A kormány a bizonyítottan eredményes gyógyszeres terápiák elérhetőségének területén is segítette a rákos betegeket. Kibővítettük az úgynevezett tételes elszámolású gyógyszerek körét, így idén már olyan daganatos megbetegedésben használt kezelések is elérhetővé váltak, melyek korábban csak egyedi engedélyezési eljárás keretében voltak biztosítottak, például az emlődaganatos nők vagy a tüdődaganatban szenvedők részére. A tételes elszámolásban a kórházakon keresztül biztosított terápiákban a betegek dobozdíj megfizetése nélkül jutnak hozzá a kezelésekhez, ráadásul a kezelések központi finanszírozása miatt a hozzáférés nem függ az egyes kórházak gazdálkodási helyzetétől.

Tisztelt Képviselő Úr! A tavalyi ősz folyamán eddig ismeretlen probléma jelentkezett nemzetközi szinten: egyes alapvető onkológiai gyógyszerekből hiányhelyzet alakult ki, az Egyesült Államokban és egyes európai országokban a folyamatos kezelés nem volt biztosított. Magyarország ezen helyzetre gyorsan reagálva egy hármas védelmi rendszert dolgozott ki. Mindennek köszönhetően hazánkban - ellentétben más országokkal - nem maradtak el a kezelések. Nem szoktunk erről beszélni, hiszen a feladatok teljesítése és jól teljesítése kötelesség, de ezt is vegyük figyelembe, ha az onkológiai ellátások elérhetőségéről beszélünk.

Figyelembe véve az általam elmondottak tényszerűségét, tisztelettel kérem a képviselő urat, hogy vizsgálja felül az álláspontját.

Kérem, ismerje el, hogy a kormány minden tőle telhetőt megtett, megtesz a rákos betegek gyógyítása érdekében.

Köszönöm figyelmét, és kérem, fogadja el a válaszomat. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Megkérdezem a képviselő urat, elfogadja-e a választ.

DR. GYENES GÉZA (Jobbik): Tisztelt elnök úr, köszönöm szépen a szót. Államtitkár úr, itt valami félreértés van, én nem azt állítottam, hogy ez a rák legújabb gyógyszere - valóban felröppennek ilyen hírek -, ez egy olyan adjuváns kezelés, amikor a betegek állapota, és az úgynevezett menthetetlen betegek állapota javul. Én öntől, mivel nem orvos, abszolút megbocsáthatónak tartom, hogy Linus Pauling és Abraham Hoffer kutatásait e téren nem ismeri, és nem tudja, hogy ez egy kipróbált módszer, amit Magyarországon is engedélyeznek.

Ehhez nem kell külön egyéni engedélyeztetést kérni az OEP-től, hiszen Magyarországon bármelyik háziorvos meg tudja csinálni ezt a kezelést, hiszen a C-vitamin rendelkezésre áll, engedélyezett kezelés. Az kellene a tárcától, ha egyáltalán kívánja, hogy elterjeszteni az orvosok között, hogy olyan betegeknél, akiket egyébként menthetetlennek nyilvánítanak maguk az orvosok a kezeléseket követően, alkalmazhassák ezt a megoldást. Ehhez kéne tb-támogatás, és olyan fokú tájékoztatást kéne adni az orvosoknak, hogy létezik ez az eredmény, és ezzel a betegek életkörülményein (Az elnök csenget.) javítani lehetne.

Úgyhogy a válaszát, ne haragudjon, nem tudom elfogadni. Köszönöm. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Tekintettel arra, hogy a képviselő úr nem fogadta el a választ, kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e az államtitkár úr válaszát. Kérem, most szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 193 igen szavazattal, 73 nem ellenében, 10 tartózkodás mellett az államtitkári választ elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Tóth Csaba, az MSZP képviselője, interpellációt nyújtott be a nemzetgazdasági miniszterhez: "Kinek fontos a dohánypiac újrafelosztása?" címmel. Az interpellációra a miniszterelnök úr megbízásából a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Nemzeti Fejlesztési Minisztérium képviseletében Fónagy János államtitkár úr fog választ adni. Tóth Csaba képviselő urat illeti a szó.




Felszólalások:   83-89   89-95   95-101      Ülésnap adatai