Készült: 2024.09.20.13:13:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

216. ülésnap (2012.09.10.),  33-36. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:25


Felszólalások:   29-32   33-36   37-40      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Ház! Mai napirend előtti hozzászólásaink sorában végezetül Sneider Tamás jobbikos képviselő úr kap szót. "Egyre mélyül a szociális válság" címmel fogja elmondani a mondandóját. Parancsoljon!

SNEIDER TAMÁS (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az elmúlt öt évben 3 millióról 4 millióra növekedett a szegények száma Magyarországon. Külön fájdalom, hogy a 4 millió szegény polgártársunk között közel félmillió gyermek található úgy, hogy ma csak feleannyi gyermek születik, mint harminc évvel ezelőtt.

A mai álságos vitát a Fidesz és az MSZP között az IMF-hitel kérdése határozta meg. Annak az IMF-nek a hiteléről van szó, mely a magyar kormányok mellett részben felelős az újabb egymillió szegény emberért Magyarországon. Amikor a szociális válság gyökereit kutatjuk, nem tehetjük meg, hogy ne beszéljünk az IMF-hitelek társadalmi hatásairól. Ma már szinte minden közgazdász egyetért abban, hogy az IMF-hitelek a világ szinte minden pontján a társadalom széles rétegeinek elszegényedéséhez vezetnek. Nincs ez másképp Magyarországon sem.

Ennek tükrében érdemes megnézni: kik támogatják az IMF-hitelfelvételt? Elsőként természetesen a bankok, hiszen tudjuk jól (Zaj. - Az elnök csenget.), hogy ebből a hitelkeretből, illetve a mi adóforintjainkból elsősorban nekik fog pénz jutni, ha a kormány megszavazza ezt a hitelfelvételt. Másodikként kell említeni a bankok és a külföldi tőke parlamenti strómanjait, a Szocialista Pártot. Most, mikor egyértelműen látszik, hogy milyen megszorítások várhatók, hirtelen ellenkezőjére váltott a Szocialista Párt kommunikációja.

De nézzük, mit is hangoztattak eddig! Nos, néhány idézet. Józsa István képviselőtársam itt, a parlament sorai közt hangoztatta ezt a mondatot: "Elengedhetetlen egy fordulat, hogy egyáltalán a siker esélyével lehessen megkezdeni a tárgyalásokat az IMF-fel." Mi ez a fordulat? Mert ez a lényeg. A fordulat, hogy még inkább legyen megszorítás Magyarországon. Nézzük, mit mondott Tukacs István: "A kormány halogatja a megállapodást az IMF-fel és az Európai Unióval, és mivel a kormány nem teremti meg az ehhez szükséges feltételeket, nem történik meg a megállapodás megkötése." Mik ezek a feltételek? Mint hallhattuk, megszorítások. És végül lássuk, a párt elnöke mit írt a mesterhazyattila.hu oldalon: "Nyolc hónapra volt szüksége az Orbán-kormánynak ahhoz, hogy végre tényleg tárgyalni kezdjen a Nemzetközi Valutaalappal." Végre. Mint egy messiást, úgy várják, kérem szépen, a Szocialista Párt részéről az IMF-megállapodást; mint egy messiást, úgy várják a megszorításokat.

Nos, természetesen ennél is beszédesebb az, hogy mit tettek eddig a szocialisták az előző IMF-hitel tekintetében. Ez már elhangzott a Ház falai között, de tudjuk jól: a 13. havi nyugdíjat elvették, csökkentették a béreket, a gyes idejét lecsökkentették, iskolákat, vasutakat zártak be. Most joggal kérdezi a magyar társadalom, hogy hogyan csökkentenék a továbbiakban a nyugdíjakat. Ma 65 ezer ember 50 ezer forintnál kevesebb nyugdíjból él. 250 ezer idős társunk 70 ezer forintnál kevesebb nyugdíjat keres. Kérem szépen, hová csökkentenék önök tovább ezt a nyugdíjat? Joggal kérdezi a magyar társadalom, hogy miután a gyest csökkentették, azt az öt éve már befagyasztott családi pótlékot hogyan csökkentenék tovább. És joggal kérdezi a magyar társadalom: mit privatizálnának még? Talán csak nem azt a magyar földet, azt a Nemzeti Földalapot, amit egyébként a Fidesz privatizál a sajátos módszereivel magyarországi oligarcháknak?

Mára egyértelművé vált, hogy a Fidesznek - elsősorban a felső tízezernek kedvező adópolitikájának köszönhetően, a munkanélküliség koncepciótlan kezelése, a rend helyreállításának hiánya miatt - megbukott a gazdaságpolitikája, és ennek következtében jön az újabb IMF-hitel, és jön az újabb megszorítás. Emberi, családi tragédiák százai, ezrei történnek minden hónapban a vészesen terjedő szegénységnek köszönhetően. Fiatalok és középkorúak tízezrei hagyják itt az országot, hagyják itt családjukat, és vállalnak távoli országokban munkát.

Tisztelt Képviselőtársaim! Kíváncsi volnék, hogy önök közül hányan érezték már azt, milyen az: itthagyni, hátrahagyni a családot, feleséget, gyermeket, és hetekig, hónapokig nem látni őket, nem látni őket felcseperedni, a legszebb években kell távol lenniük a családoktól azoknak, akik az önök politikája miatt kikényszerülnek Magyarországról.

Nos, a mai parlamenti vita jól megmutatta, hogy az elmúlt 18 évben kormányzó pártok nem tudnak másban gondolkodni, csak újabb hitelfelvételekben. A hangsúly tolódhat erre, tolódhat arra, de a lényeg 18 éve ugyanaz: a magyar lakosságnak újabb szenvedésébe fog kerülni az, ha önök, a jelenlegi kormányzó párt az MSZP-vel karöltve újabb hitelt vesznek fel. Nos, a Jobbik azt mondja (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), hogy elvárjuk: az írekhez, a spanyolokhoz, a portugálokhoz hasonlóan az államadósság újratárgyalását kezdjék meg, és ne az újabb hitelfelvételeket.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a Jobbik soraiban.)

(15.30)

ELNÖK: A kormány nevében Halász János államtitkár úr fog válaszolni. Parancsoljon!

HALÁSZ JÁNOS emberi erőforrások minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Képviselő úr a hozzászólásának azt a címet adja, hogy "Egyre mélyül a szociális válság". Többé-kevésbé erről is beszélt a képviselő úr.

De szeretném mondani, hogy önnek nincs igaza. 2010 óta a kormány intézkedések sorát hozta annak érdekében, hogy megakadályozza a szociális válság elmélyülését. Európában számos olyan intézkedést vezetnek be, melyeket mi, magyarok hoztunk meg először. Magyarország példát mutat egész Európának a válságkezelésben.

Most csak három fontos dolgot említenék, képviselő úr, amely minden szociális típusú válság megakadályozásának alapját képezi. Az első a család szerepének megbecsülése, a születendő gyermekek számának növelése. Új családi adókedvezmény-rendszert építettünk ki. Ennek köszönhetően ezeket a kedvezményeket is figyelembe véve 2011-ben a nettó átlagkeresetek 9,9 százalékkal, míg a reálkeresetek 5,8 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit. A keresetek reálértékének legnagyobb növekedése a sokgyermekes családoknál következett be.

A második ilyen fontos dolog, ami a szociális válság kezelésének egyik fontos alapját képezi, az adósságcsapda elkerülése. Magyarország példát mutatott ebben is Európának. A kormány elkötelezett a nemzeti adósság csökkentésében, ahogy a magyar polgárok devizaalapú hiteleinek törlesztéséért is részben felelősséget vállal. A magyar lakosság lakáshitel-állományának mértéke, azon belül is a devizaadósság drámai mértéke és ebből adódóan a bajba jutott hitelesek egyre növekvő száma hazánk egyik legsúlyosabb gazdasági, pénzügyi és társadalmi problémája volt. Ez a szocialista kormányok legsúlyosabb öröksége. Örülök, hogy képviselő úr is rámutatott, vagy erre is rámutatott.

A kormány megalakulása óta éppen ezért folyamatosan és kiemelten figyelemmel kíséri és sorra hozza a lakáshiteleseket segítő intézkedéseket (Zaj. - Az elnök csenget.), a kormányzat elkötelezett a devizaalapú hitelezés válság előtti felfutásából fakadó társadalmi és pénzügyi stabilitási problémák kezelése iránt. Ilyen eszköz, ezt az ügyet segíti az árfolyamrögzítés, amit képviselő úr is ismer, és szerencsére az emberek többsége is ismeri, és egyre többen élnek ezzel a lehetőséggel.

A harmadik fontos dolog, amely minden szociális típusú válság megakadályozásának alapja lehet, a munkahelyteremtés, képviselő úr. A munkahelyteremtés a kormány azon célkitűzése, amellyel megelőzhető a szociális válság elmélyülése.

A kormány az imént említett mindhárom területen eredményes lépéseket tett eddig is, és ezután is folytatjuk ezt a munkát. Ennek a munkának a folytatása a munkahelyvédelmi akcióterv megvalósítása. Nézzünk néhány részletet ebből!

A kormány a kis- és közepes vállalkozások adózási feltételeinek javítása, a foglalkoztatás növelése és az adminisztrációs terhek csökkentése érdekében két új, szabadon választható adónem bevezetését javasolta. A javaslatot a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adókról szóló T/7954. számú törvényjavaslat tartalmazza.

E javaslat mellett a kormány a munkahelyvédelmi akcióterv keretében a munkaerő-piaci szempontból hátrányos helyzetű munkavállalók foglalkoztatóinak a meglévő munkahelyek megőrzése és új munkahelyek létesítése érdekében jelentős mértékű szociális hozzájárulásiadó-kedvezményt is tervez biztosítani. Az adókedvezményekre vonatkozó részletes javaslatokat a munkahelyvédelmi akciótervben foglaltak megvalósítása érdekében szükséges egyes törvények módosításáról szóló T/7955. számú törvényjavaslat már tartalmazza.

Új szociális hozzájárulásiadó-kedvezményeket is javasol a kormány. A munkáltatót terhelő szociális hozzájárulási adóból és egyes esetekben a szakképzési hozzájárulásból is igénybe vehető kedvezmények az alábbiak. A 25 év alatti és az 55 év feletti munkavállalók után érvényesíthető adókedvezmény a szakképzettséget nem igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállalók után érvényesíthető adókedvezmény, a tartósan állást kereső személyek után érvényesíthető adókedvezmény, és a gyermekgondozási díj, a gyermekgondozási segély, valamint a gyermeknevelési támogatás folyósítását követően foglalkoztatott munkavállalók után érvényesíthető adókedvezmény.

Tisztelt Képviselő Úr! Ebből is láthatja, a kormány eredményes lépéseket tett és tesz az egész Európában tapasztalható válság hatásainak kivédésére. Kérem szépen, hogy támogassa ezeket a lépéseinket.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti sorokból.)




Felszólalások:   29-32   33-36   37-40      Ülésnap adatai