Készült: 2024.09.26.04:52:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

131. ülésnap (2004.03.16.),  159-162. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:40


Felszólalások:   149-158   159-162   163-166      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterelnök úr. Kérem az ellenzéki képviselő urakat, hogy kicsit tartóztassák meg magukat a véleménynyilvánításban. 15 óra 6 perc van, és az azonnali kérdések és válaszok órájának végére értünk.

Áttérünk a kérdésekre. Tisztelt Országgyűlés! Török Zsolt, a Magyar Szocialista Párt képviselője, kérdést kíván feltenni a gyermek-, ifjúsági és sportminiszternek, „Milyen intézkedéseket tervez a GYISM a fogyatékkal élők helyzetének elősegítése érdekében?ö címmel. Török Zsolt képviselőt illeti a szó. Parancsoljon!

 

TÖRÖK ZSOLT (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! 2004. február 19-én a gyermek-, ifjúsági és sportminiszter adta át a 2003. év parasportolója díjakat. 2002 óta immár harmadik alkalommal rendezi meg díjátadó ünnepségét a Magyar Paralimpiai Bizottság, ahol az év paralimpiai sportolóit köszöntik. A mozgás minden ember számára természetes és magától értetődő igény és cselekvés. A fogyatékkal élő emberek életében elméletileg a sportnak ugyanaz a szerepe, mint az épek esetében, az egészség megőrzése, önmegvalósítás, sikerélmény, közösségi élet, a nyilvánosság megszerzése. Ebben azonban jelentős mértékben korlátozva vannak.

Az állam kiemelten fontos feladata a fogyatékkal élők sportolási lehetőségeinek biztosítása. Fokozottabb mértékben kell támogatni a szabadidő-, illetve a tömegsportot, valamint a fogyatékos emberek sportját, ami egyben az esélyegyenlőség biztosításának is fontos eszköze. A költségvetésben több önkormányzat is fix arányú támogatásban biztosítja a fogyatékkal élők sportolási lehetőségét, de a közös, integrált sportolás mellett a sorstársak közötti mozgásra is szükség van, és erre lehetőséget is kell teremteni.

Éppen ezért kérdezem, tisztelt államtitkár úr, 2004‑ben milyen programok, illetve intézkedések segítik elő a fogyatékkal élők sportolási és szabadidős tevékenységét. Hogyan készül a tárca a következő paralimpiára?

Várom államtitkár úr megtisztelő válaszát. Köszönöm.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A kérdésre Mesterházy Attila gyermek-, ifjúsági és sportminisztériumi államtitkár úr válaszol. Parancsoljon!

 

MESTERHÁZY ATTILA gyermek-, ifjúsági és sportminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Ebben az évben az európai uniós csatlakozás évében vagyunk, és az európai uniós csatlakozásnál mindig az integráció szót szoktuk használni. Ez a mi tárcánk esetében és a fogyatékos emberek esetében kettős értelemmel bír. Egyrészről vannak olyan feladataink, amelyek az európai uniós csatlakozás miatt feladatai a tárcának, a másik oldalról az integráció számunkra azt is jelenti, hogy a fogyatékos embereket valahogy az épek társadalmába próbáljuk integrálni.

Azt gondolom, ez egy hosszú távú folyamat, sok minden előtt vagyunk még, és sok minden után. 2003 a fogyatékos emberek éve volt, de ez az év nem ért véget, számos programot támogatott a minisztérium, szakmai fórumot, rendezvényt. Ez az év a sport általi nevelés éve az Európai Unióban, és elkezdtünk egy olyan programot, amelynek a címe „A fogyatékosok esélyegyenlőségét a sport által segítő PHARE-programö, aminek az a célja, hogy a képzők képzését segítsük, tehát hogy a sportot a rehabilitációba minél jobban be tudjuk vonni a következő időszakban.

Aztán van egy új eredmény is, hiszen eddig a minisztérium elsősorban a versenysportot támogatta, a versenysporton túl most a szabadidősportra is hangsúlyt helyeznénk, éppen azért, mert kiváló eredmények vannak a versenysportban, ezek talán vonzzák a többi fogyatékos embert is a sportra, ami által egészségüket, életcéljukat tudjuk segíteni.

 

(15.10)

 

Ehhez persze akadálymentesítésre is szükség van. Az Oktatási Minisztériummal közösen egy 4 millió eurós, tehát közel 1 milliárd forintos pályázatot írtunk ki, ami közoktatási intézmények, felsőoktatási intézmények és sportlétesítmények akadálymentesítésére használható fel. Óriási előrelépés történt, a Magyar Paralimpiai Bizottság köztestületté vált, hogy minél hatékonyabban tudja képviselni a fogyatékos emberek érdekeit. Ebben az évben ‑ ahogy kérdezte képviselő úr ‑ a magyar paralimpiai csapat támogatására közel 70 millió forintot szán a kormányzat. De azt gondolom, nem elég csak pénzzel segíteni a fogyatékos embereket, hanem kicsit a gondolkodásmódon is változtatni és fejleszteni kell, ehhez viszont hosszú évekre van szükség.

Köszönöm szépen a kérdését. (Taps a kormánypárti oldalon.)

 




Felszólalások:   149-158   159-162   163-166      Ülésnap adatai