Készült: 2024.09.21.03:16:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

93. ülésnap (2011.05.23.),  1-4. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 11:08


Felszólalások:   1   1-4   5-8      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Képviselőtársaim! A munkánkat megkezdjük. (Folyamatos zaj. - Csenget.) Köszöntöm a jelen lévő képviselőket és mindenkit, aki figyelemmel kíséri a munkánkat.

Az Országgyűlés tavaszi ülésszakának 30. ülésnapját megnyitom. Tájékoztatom önöket, hogy az ülés vezetésében Stágel Bence és Szilágyi Péter jegyző urak lesznek a segítségemre.

Tisztelt Országgyűlés! A mai napon napirend előtti felszólalásra jelentkezett Vona Gábor frakcióvezető úr, a Jobbik részéről: "Struccok, ki a fejjel!" címmel. Parancsoljon, frakcióvezető úr!

VONA GÁBOR (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Talán van némi szimbolika abban, hogy mindannyian ma kaphattuk meg Pokol Béla professzor úr Európa végnapjai - A demográfiai összeroppanás következményei című könyvét, mert erről a témáról szeretnék én magam is felszólalni, természetesen kizárólag magyar viszonylatban.

Azt hiszem, abban egyetérthetünk itt mindannyian, politikai hovatartozástól függetlenül, hogy Magyarország legsúlyosabb problémája a demográfiai krízis, és az, hogy itt ülünk, nyilvánvalóan azért is van, és legfőképpen azért van, hogy ezt a problémát megoldjuk, vagy legalábbis a megoldás felé elmozduljunk; mégis azt érzem, hogy erről a kérdésről, bár volt egy népesedéspolitikai vitadélelőtt, méltatlanul keveset beszélünk, és amikor beszélünk, sok esetben akkor sem folytatunk érdemi vitát, ha pedig vitát folytatunk, akkor sok esetben mellébeszélnek a politika szereplői. Mintha úgy érezném, hogy a politika menekül ez elől a kérdés elől, sok esetben nem meri még a diagnózist sem felállítani, ezért is adtam a felszólalásomnak azt a címet, hogy Struccok, ki a fejjel! - nyilvánvalóan abból a homokból, amelybe beledugták a politikusaink a fejüket. És ez nem hiba, ez bűn, hiszen amennyiben ez a tendencia így folytatódik, akkor - engedjék meg, hogy hadd idézzek a már említett könyvből, amit éppen csak most volt időm kinyitni, Pokol Béla professzor úrtól - "2050-re, ahogy a környező országokban már látható volt, szinte csak az elaggott nyugdíjasok és létalap nélküli, munkanélküli cigányság tömegei élnek majd itthon, a legnagyobb mindennapi konfliktusok között". Tehát ezt a jövőképet kellene elkerülnünk közös munkával.

Nem vitatom, hogy önöknek van néhány derék javaslatuk, ami a családbarát politikát kirajzolja, de azért, azt hiszem, ezzel nem nyugtathatjuk meg és nem nyugtathatják meg önök sem a lelkiismeretüket; ha dramatizálni akarnám, akkor azt is mondhatnám, de teljes joggal mondom, úgy érzem, hogy halottnak a csók, ami történt vagy történik, és azt is tudjuk, hogy ez egy komplex probléma. Nyilvánvalóan a demográfia maga a probléma, de szociális kérdés, társadalombiztosítási kérdés, biztonságpolitikai kérdés, kisebbségpolitikai kérdés, költségvetési kérdés, kultúrpolitika, médiapolitika, oktatáspolitika is, tehát számtalan leágazása van ennek a kérdésnek, mondhatnám úgy is, hogy egy cseppben a tenger, egy nagyon nagy cseppben a tenger, amiben benne van minden bajunk. És én szeretném, ha ennek a minden bajunknak néhány olyan aspektusát röviden kiemelhetném, amiről mindenképp szólni kell a Magyar Országgyűlésben.

Az egyik ilyen aspektus az összlakosság népességfogyása, ami békeidőben példátlan módon most már több mint harminc éve folyik, erről nagyon sokat hallunk, ezt egy általános iskolás is ismeri már, hogy fogy a magyar, viszont ezzel kapcsolatban, úgy érzem, azok a politikai ösztönzők, amelyeket egyébként nem akarok lebecsülni, és amelyekért tisztelet is illetheti a kormányt, kevesek, és mindenképp továbblépésre szorulnak. Ez ügyben is volt egy javaslata a hét végén a Jobbiknak, hogy a szülőknek felajánlható 1 százalékkal segítsük a szülők nyugdíjának a növelését - én úgy gondolom, hogy ez a javaslat akár tovább is bővíthető, és adott esetben a szülők számára a tisztességes gyermeknevelés akár nyugdíjszerző tevékenységgé is válhat a jövőben, ezt nagyon fontosnak tartanám. Viszont azt is mondjuk ki, hogy nem csupán anyagi probléma a gyermekvállalás elmaradása, hanem szellemi, lelki problémája a magyar társadalomnak, és ezért itt viszont igenis számon kell kérnünk a kultúrpolitikáját a mostani kormánynak, hiszen amíg önök a médiatörvény kapcsán azt mondták, hogy ez majd leszámol a médiában uralkodó, gyermekek elleni jelenségekkel, tendenciákkal, addig azt látjuk, hogy Alekosz továbbra is feleséget keres, Alföldi Róbert meg ki tudja, hogy micsodát. Én azt gondolom, hogy amíg ilyen tendenciák zajlanak a médiában, ne várjuk azt, hogy a gyermekvállalási kedv majd társadalmi szinten növekedni fog.

A másik aspektusról még kevesebbet beszélünk: ez a cigányságnak a népességszaporulata. Ezzel kapcsolatban, ha nem történik semmi, néhány emberöltőn belül Magyarországon a cigányság nagyobb létszámban lesz jelen, mint a magyarság, önöknek ezzel kapcsolatban nincs véleményük, nekem van: én ezt nem szeretném. És itt nem azzal van baj, hogy cigány gyermekek születnek, hanem az a probléma, hogy mögöttük - sok esetben természetesen, itt hozzá kell tennem, még mielőtt bárki félreérti - sok esetben semmiféle szociális és semmiféle kulturális háttér nincs, és potenciális bűnözők és potenciális segélyen tengődő magyar állampolgárok várnak a magyar társadalomra azért, hogy eltartsák őket, illetve hogy tolerálják őket.

Itt tűzoltásra van szükség; csak hadd mondjak néhány javaslatot a Jobbik programjából: a családi pótlékot például szociális kártyán kellene kifizetni, az anya 19. életévéhez kellene kötni a családi pótlék folyósítását, és a harmadik gyermektől felfelé pedig adókedvezménnyé kellene alakítani, hogy mindenki annyi gyermeket vállaljon, amennyit tisztességgel el tud tartani.

A harmadik tendencia, amiről nagyon-nagyon kevés szó esett, a megélhetési elvándorlás. Ma Magyarországon fiatalok százezrei készülnek elhagyni ezt az országot, miközben a német és az osztrák munkaerőpiac pedig megnyílik előttünk - ezzel a problémával, úgy érzem, nem is foglalkozunk egyáltalán. És ha nem foglalkozunk vele, akkor úgy tűnhet, hogy valamifajta betelepítés lehet a háttérben, én feltételezem, hogy önök ezt nem akarják, de lehet, hogy mégis akaratlanul ezt készítik elő, ha ezzel a kérdéssel nem foglalkozunk valóban a súlyához mérten. Gondolom, önök nem akarnak szervezett betelepítést a harmadik világból (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), de akkor tegyenek is érte.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Megadom a szót az államtitkár úrnak.

SOLTÉSZ MIKLÓS nemzeti erőforrás minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Elnök Úr! (Közbeszólások: Nincs hang!)

(13.10)

Tisztelt Frakcióvezető Úr! Köszönöm szépen, hogy felvetette, amit most elmondott, a gondolatokat, hiszen ezzel azt a segítséget is megadja, hogy az elmúlt egy év családpolitikájáról összefoglalóan beszéljek, a struccok meg önök mellett ülnek, akik valóban 8 évig ezt a témát nem feszegették, nem is lehetett róla beszélni. Az SZDSZ-szel egyébként közösen minden ilyen témát elvetettek, és hozzáteszem azt is, hogy az ország jelenlegi állapotához minden tekintetben úgy járultak hozzá ebben a katasztrofális helyzetben, amiből egyébként sokkal nehezebb családpolitikát csinálni, mint mondjuk, 2002-ben lehetett volna. De hagyjuk ilyen tekintetben a múltat!

Arra szeretnék még reflektálni, hogy első lépésként, rögtön a legelső lépésként azt a megállapodást, amellyel további terheket akartak tenni az IMF-szerződésen belül a családokra, így az egyes emberekre, mi megváltoztattuk, és ezért is vezettük be a bankadót, ezért is vezettük be egyébként a válságadót, hogy ne további terheket kelljen a családokra terhelni abban a katasztrofális helyzetben, ahol most van Magyarország.

Éppen ezért, ha megengedi, először a legrászorultabbak érdekében tett intézkedésekről néhány gondolatot hadd mondjak el önnek. Az egyik a gáz- és távhőtámogatás további fenntartása, a kilakoltatási moratórium fenntartása, fenntartva azt a feltételt is, hogy igenis a bankrendszer is, de a hitelfelvevő is bizonyos tekintetben felelős azért, amit vállalt annak idején szerződésben. Ugyanígy eltöröltük a támogatások áfáját, amit a szocialisták azért vezettek be, mert a saját bűvkörükbe vagy holdudvarukba tartozó egyik alapítvány elsíbolta az áfát ahelyett, hogy a szegényeknek kiosztotta volna rendesen azokat a behozott, támogatott élelmiszereket. Emellett a Karitatív Tanácsot megerősítettük, és nemcsak hogy megerősítettük, hanem több karitatív szervezetet vontunk be abba a munkába, amit nagyon nehéz társadalmi szempontból, hogy újraépítsük azokat a kapcsolatokat, amelyek a legszegényebb emberek és a karitatív szervezetek között vannak. Itt még azt a lépést is hadd mondjam önnek, az iskoláztatási támogatás bevezetése, amely egyértelműen jól vizsgázott. Lehet, hogy vannak hibák, lehet, hogy vannak nehézségek, és ha kell, lehet, hogy ezen egy év után változtatunk, de mindenképp jól vizsgázott, hiszen a visszajelzések mind azt mutatják, hogy azokban a körökben, ahol ez fontos volt, igenis elérte az eredményét, vagy legalábbis elindult abban az irányban, amit ön is említett, hogy a felemelkedésnek talán az egyik legfontosabb része az oktatás.

Tisztelt Frakcióvezető Úr! A másik terület, amiről szeretnék beszélni, az EU-s támogatásoknak, vagyis az egész európai elnökségünk kérdése. Mi az EU-s elnökségünk egyik középpontjába helyeztük a családok témáját annak ellenére, hogy iszonyatos támadásokat kaptunk emiatt, illetve sokan óvtak is ettől, hogy ez az Európai Unióban nem divat, ilyenről nem érdemes beszélni. Ennek ellenére nagyon nagy köszönetet kaptunk az egyes tagállamoktól, akár civil szervezeti vezetőktől, akár kutatóktól, akár pedig politikusoktól, hogy ezt a témát felhoztuk, és én azt gondolom, hogy ez igenis kihatott a magyar közbeszédre is.

Ezen belül néhány dolgot hadd említsek meg, amit mindenképpen fontosnak tartok, hogy mit tettünk meg még a családokért. A családok támogatási rendszerén belül amit részben ön is említett, az adórendszeren keresztül akarjuk támogatni azokat a családokat, akik tudnak és hozzáteszem, akarnak is dolgozni. A gyest három évre visszaállítottuk, és itt hozzáteszem, az önök közös szavazatának segítségével az örökbefogadói gyest is bevezettük, ami mindenképpen egy fontos lépés.

Hadd említsem meg, amikor a közbeszédről beszélünk, mi elindítottunk egy olyan embervédő, magzatvédő, illetve anyavédő kampányt, amely pontosan az örökbefogadást segítené. A legnagyobb támadás megint honnan érkezett? Az előző SZDSZ holdudvarából, akiknek még ez sem tetszik, még ezt sem tudják elfogadni, hogy legalább az örökbefogadásokat segítsük a megszületendő gyermekekkel. Ugyanígy a nők negyven év után elmehetnek nyugdíjba. Itt is a gyermekvállalást honoráljuk, 8 év, de bizonyos esetben akár 15 évig is visszamenőleg. Azt gondolom, ez igenis nagy lépés volt, még ha jogos felvetések is voltak, hogy hogyan kellene ezt még továbbfejleszteni. Amiről ön beszélt, hogy a családbarát közbeszédnek mi a szerepe és fontossága, nem véletlenül indítottuk el a házasság hete, a család ünnepe Európában, a családbarát munkahely pályázatot, a családi majálison... - hogy az újszülöttek megszületésekor igenis vállalják a közösségek és a szülők.

Tisztelt Frakcióvezető Úr! Mindezt összefoglalva alátámasztja (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság, hogy igenis az az út, amin elindultunk, jó irányban indult el, mert ugyanezeket a lépéseket ajánlja az országoknak. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   1   1-4   5-8      Ülésnap adatai