Készült: 2024.09.22.15:34:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

12. ülésnap (2010.06.07.),  189-192. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:40


Felszólalások:   185-188   189-192   193-196      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Garai István Levente, az MSZP képviselője, kérdést kíván feltenni a nemzeti erőforrás miniszternek: "Mikor szüntetik meg a méltányossági nyugdíjat?" címmel. Garai István Levente képviselő urat illeti a szó.

DR. GARAI ISTVÁN LEVENTE (MSZP): Elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Kiss Péter képviselőtársam a nyugdíjrendszer egy szegmensét már említette, itt a nyugdíjkorrekciós programról volt szó. Gyakorló orvosként, illetve mondhatom azt is, hogy önkormányzati szociálpolitikával is foglalkozó emberként egy másik szegmensét szeretném ennek a kérdéskörnek kiemelni, a méltányossági nyugdíjemelést. Azért említettem meg ezt a két beosztást, mert pontosan tudom, hogy van egy olyan rétege a nyugdíjasoknak, akik erre a kicsinek tűnő ellátásra, illetve emelésre igencsak rá vannak szorulva, és nemcsak hogy megérdemlik a nagyot, de a kicsit is nagyon meg tudják becsülni.

Ne értsen félre, államtitkár úr, nem akarok senkit megbántani, mert ezen a területen is az összefogásra volna szükség, de ez az intézmény valamikor létezett, és ezt az intézményt a Fidesz-kormányzat megszüntette, majd a későbbiekben vissza lett állítva. 2002-2009 között mintegy 580 ezer fő kapott méltányossági nyugdíjemelést, nyilvánvalóan a társadalom legrászorultabb rétegeiről van szó. Az átlagos emelés mértéke mintegy 3000-3500 forint körüli mostanában. Tehát ha mi itt, képviselők ebbe belegondolunk, ez nagyon kicsinek tűnik, de akinek, mondjuk, a gyógyszerszámla vagy éppen az energiaszámla kifizetéséhez ennyi hiányzik, ez egy óriási lehetőség, óriási összeg.

Éppen ezért szeretném nemcsak kérdezni, hogy mi lesz ennek az ellátásnak a sorsa, hanem kérném is, és nagyon remélem, hogy ezt önök megőrzik, nem változtatják meg. Sőt mi több, inkább talán átveszik tőlünk tervezett kormányprogramunknak azt a részét, aminek a megvalósítása a demokratikus intézményrendszer jelenlegi felállása szerint önökre várna, illetve vár. Azt a fajta emelési szisztémát, hogy duplájára emeltük volna a méltányossági nyugdíjemelésre szolgáló keretet, ezt megteszik, és az elkövetkezendő években a legrászorulóbb rétegeknek ezt a lehetőséget, ezt az intézményrendszert fenntartják. Ezt kérem öntől, és ha ez így lesz, akkor előre meg is köszönöm. Köszönöm szépen. (Szórványos taps az MSZP soraiban.)

(16.40)

ELNÖK: Megadom a szót Soltész Miklós államtitkár úrnak.

SOLTÉSZ MIKLÓS nemzeti erőforrás minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A kérdése egy kicsit félreérthető, mert úgy hangzik, hogy mikor szüntetik meg a méltányossági nyugdíjat - mintha igény lenne rá, mármint a megszüntetésre. Azt gondolom, hogy máshogy kellett volna megfogalmazni, de a tartalmával egyetértek.

Hogy pontosan és világosan lássunk, hogy ebben az évben milyen lehetőségek vannak és lehetnek még hátra, azt hadd mondjam el önöknek, hiszen két területen kapnak a nyugdíjasok valóban olyan segítséget, amely valóban a legrászorultabbakat segíti, de azért hozzáteszem, hogy szükség is van erre, mert az elmúlt évek kormányzati politikája bizony nagyon nehéz helyzetbe hozta a nyugdíjasokat.

Így az egyik terület maga a méltányossági nyugdíj fölemelt 800 milliós támogatási összege. A baj ebben az, hogy önök itt a választási kampányt megelőzően megpróbálták ezt a kasszát kiüríteni, és a második félévre 351 millió forint maradt úgy, hogy januárban, az első hónapban az első félévre tervezett összeg teljes mértékét elköltötték. Amikor tőlünk ezt számon kérik, hogy lesz-e vagy sem... - majdnem kipucolták a kasszát. De ugyanez van egyébként az egyszeri segélyek területén is, ott a szintén fölemelt 800 millió forintos keretből már csak 230 millió forint maradt a hátralévő időszakra. Amikor látjuk azt a katasztrófát, ami az ország egyes területein az árvíz sújtotta területeken látható, akkor bizony valóban szükség lesz rá.

Még egy számot hadd mondjak: önök 54 ezer méltányossági kérelemből bizony elutasítottak közel 30 ezret, az egyszeri segélyből pedig elutasítottak közel 15 ezret. Azt gondolom tehát, hogy nyilván jobban át kellett volna nézni azokat az összegeket egyik oldalról, másrészt nem elkölteni a pénzt a második félévre. Azt gondolom a végén föltett kérdésről, hogy a jövőben is igenis támogatni kell ezt a javaslatot és fenntartani. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Amennyire lehet, tőlem telhetően fönn fogjuk tartani (Az elnök ismét csenget.), mert nagyon nagy a baj, és nagyon sok a rászorult.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a KDNP és a Fidesz padsoraiban.)




Felszólalások:   185-188   189-192   193-196      Ülésnap adatai