Készült: 2024.09.19.05:09:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

119. ülésnap (2011.10.17.),  132-139. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 6:33


Felszólalások:   124-131   132-139   140-147      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr.

Tisztelt Országgyűlés! Kaufer Virág, az LMP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a nemzeti erőforrás miniszternek: "Ezrek a társadalombiztosításon kívül? Mit kíván tenni a kormány az ellátásból kimaradókkal?" címmel. A miniszter úr, halaszthatatlan közfeladata ellátása miatt, válaszadásra Soltész Miklós államtitkár urat jelölte ki.

Kérdezem a képviselő asszonyt, elfogadja-e a válaszadó személyét. (Jelzésre:) Igen. Megadom a szót Kaufer Virág képviselő asszonynak.

KAUFER VIRÁG (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A szociális törvény 2010. évi decemberi módosítása következtében számos magyar állampolgár megszűnt létezni a magyar kormány szerint. Ha egy aktív korú ellátottnak az előírt éves felülvizsgálaton nem sikerül 30 nap igazolt közmunkaidőt bemutatni, akkor nem lesz jogosult az aktív korúak pénzbeni ellátására, sem a társadalombiztosítási ellátásra, vagyis az egészségügyi ellátásra sem.

Az embereknek nincsen lehetősége közmunkában megfelelő számban részt venni. Például Szegeden a rászorulók negyedének nem jut közmunka. Az északi régióban ennél súlyosabb a helyzet. Nagyon sok embernek nem lesz meg a 30 napja. A legelesettebbek kezét elengedi az állam, és tovább sújtja őket azzal, hogy nemcsak a létminimumot nem biztosítja, hanem ha betegek lesznek, nem tudnak majd orvoshoz fordulni sem.

Ezeknek az embereknek sokszor nincsen semmilyen munkalehetősége. Kizárni őket minden ellátásból elfogadhatatlan. Sőt, azok is, akik esetleg vétenek az együttműködési kötelezettség ellen, például rendezetlen lakókörnyezetük van a jegyző szerint, vagy mert diplomával nem mentek el utcát söpörni, szintén nem jutnak majd hozzá ezekhez a szolgáltatásokhoz.

Kérdezem tehát az államtitkár urat, hogy a szegénység leküzdésének világnapján milyen lépéseket kívánnak tenni annak érdekében, hogy megelőzzék, hogy a magyar lakosság jelentős hányada, több ezer ember kimaradjon a szociális és egészségügyi ellátásból. Minden jel arra mutat, hogy az első felülvizsgálati kör után az aktív korúak ellátására jogosultak jelentős része fog kikerülni az ellátórendszerből, és ez az LMP szerint elfogadhatatlan.

Várom válaszát, köszönöm szépen. (Taps az LMP padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő asszony. Válaszadásra megadom a szót Soltész Miklós államtitkár úrnak.

Öné a szó.

SOLTÉSZ MIKLÓS nemzeti erőforrás minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Azt gondolom, hogy az LMP-frakció is abban érdekelt, hogy Magyarországon ma minél több ember munkával rendelkezzék, minél több járulékbefizető legyen, ezáltal az egészségügyi kassza lehetőségei tágabbak legyenek, pontosan azért, hogy azok az emberek, akik valóban rászorulnak akár a gyógyításra, az orvosi kezelésre vagy a gyógyszeres kezelésre, megkaphassák a legjobb ellátást.

Éppen ezért válaszomban a következőt szeretném, ha elfogadná: egyrészt a közfoglalkoztatottaknak lesz biztosítása, és mindenkinek, aki akár Start-munkában, akár bármilyen más közfoglalkoztatási munkában részt vesz, lesz biztosítása. Ha valaki nem tud, akár egészségügyi oknál fogva vagy más oknál fogva munkát vállalni, akkor szociális ellátásban részesül, és azoknak a személyeknek is lesz ellátása.

És a harmadik terület: azoknak a szociálisan rászorultaknak, akik a szociális ellátást sem kapnák meg, szintén megvan az a lehetősége, pontosan az egészségbiztosítási ellátásról szóló törvény alapján, hogy igenis mindenkit el kell látnia az egészségügynek, és nem is szabad, nem is tudja vizsgálni azt, hogy előtte járulékfizető volt-e. De még egyszer hozzáteszem, amivel kezdtem: azt gondolom, hogy az LMP-frakció is abban érdekelt, hogy minél több járulékfizető legyen.

(16.00)

Önök, amikor sokszor akár Matolcsy miniszter urat, akár mást támadnak a kormányból, akkor azt vetik a kormány szemére, hogy miért nincs elég magas foglalkoztatás, és miért nincs elég munkahely. Remélem, önök is azt támogatják, hogy minél többen munkahellyel rendelkezzenek és járulékbefizetők legyenek.

Köszönöm a figyelmét. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Viszonválaszra megadom a szót a képviselő asszonynak.

KAUFER VIRÁG (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Igen, egyetértünk abban, hogy munkára van szükség. A kérdésem pont arra irányult, hogy azok az emberek... - hiszen a törvény, amelyet önök terjesztettek be, világosan kimondja: az, aki munkanélküli, és a 30 nap közmunkaidőt nem tudja teljesíteni, nem fog tb-juttatásban részesülni, illetve egészségügyi ellátásra sem jogosult. Hogyan fogja az elkövetkezendő két hónapban, azaz december 31-éig a kormány és az önkormányzatok biztosítani azt, hogy az a több ezer ember, aki jelen pillanatban még nem fért hozzá ehhez a lehetőséghez, mert nincs elegendő forrás, mert nincs elegendő munka, hogy ők ne maradjanak ki 36 hónapra az ellátásból? Erre lettem volna kíváncsi.

Nagyon kérem önöket, hogy ennek nézzenek utána. Megértem, hogy a közmunkaprogram csúszik, de akkor a saját munkarendjükhöz igazítva bírálják ezt fölül, és legalább, ha már vissza nem vonják ezt az embertelen intézkedést, akkor legalább módosítsák annak a határidejét. Az első felülvizsgálatot tegyék akkorra, amikor már a Start-munkaprogram elindult, amikor meg lehet nézni, hogy hány ember maradt ki (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) ebből a szolgáltatásból.

Köszönöm.

ELNÖK: Köszönöm, képviselő asszony. Államtitkár urat viszonválasz illeti meg. Öné a szó.

SOLTÉSZ MIKLÓS nemzeti erőforrás minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Képviselő Asszony! Még egyszer ismételni tudom magamat, hogy nem marad egészségügyi ellátás nélkül senki magyar állampolgár. Ennek ellenére megnézetem ezt a kérdést, amit ön föltett, viszont azt szeretném jelezni önnek, hogy az embertelen Magyarországon az volt, amikor társadalmi rétegeket, tömegeket szociális segélyezéssel próbáltak elriasztani a munkától, szoktattak le a munkáról. Ennek a következménye egyébként az az újratermelődött, csúnya szóval: újratermelődött szegénység és nyomor, ami ebben az országban van.

Ebben önöknek teljesen igazuk van, de amikor a szegénység ellen akarunk küzdeni, akkor ott kell kezdeni, hogy az oktatásnál változtatni kell; ott kell kezdeni, hogy amennyire lehet, munkát adjunk azoknak az embereknek, akiknek még eddig nem volt; és lehetőség szerint azok, akik pedig teljes mértékben csak a szociális segélyre rendezkedtek be, megszokják azt, hogy mindennap fölkeljenek, mindennap elmenjenek dolgozni, mert a gyermekeik különben nem ezt látják. Remélem, hogy ebben is támogatni fognak önök, hogy ezen változtassunk.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   124-131   132-139   140-147      Ülésnap adatai