Készült: 2024.09.23.05:57:53 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

109. ülésnap (2011.09.12.),  119-126. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:23


Felszólalások:   111-118   119-126   127-134      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Hallgassuk a következő azonnali kérdést! Szabó Timea és Kaufer Virág, az LMP képviselői, azonnali kérdést kívánnak feltenni a nemzeti erőforrás miniszternek: "Milyen intézkedéseket tervez a kormány a civil fenntartású szociális intézmények tömeges bezárásának elkerülése érdekében?"

Tájékoztatom önöket, hogy a miniszter úr Soltész Miklós államtitkár urat jelölte válaszadásra. Elfogadják az államtitkár úr személyét? Ebben az esetben öné a szó, képviselő asszony, kettő percben. Nincsen még hangja. (Szabó Timea: Fent van.) Most már van.

SZABÓ TIMEA (LMP): Tisztelt Államtitkár Úr! Napjainkban egyre több olyan esetről hallunk, amikor civil fenntartású, szociális szolgáltatást nyújtó intézmények, közöttük több európai hírű központ is arra kényszerül, hogy tetemes hátralékaik miatt lehúzzák a rolót. Az utóbbi öt-hat évben olyan szintre csökkent az állami normatíva, ami ezen intézmények működési költségének már csupán 30-35 százalékát fedezi, ezzel hitelek felvételére kényszerítve az intézményfenntartókat.

A rendelkezésre álló pénzhez igazított visszamenőleges normatívamegállapítás mellett az állami támogatások késleltetett kifizetése is teljesen kiszámíthatatlanná teszi a rendszert, a pénzügyi tervezés és a biztonságos működés lehetetlenné válik, a csőd borítékolható.

A visszadatált támogatási szerződések késedelmes kifizetéseket eredményező gyakorlatán a jelenlegi kormánynak az elmúlt nyolc évhez képest nem sikerült változtatnia. A jelentős tartozások felhalmozódása a legtöbb esetben a tisztességtelen minisztériumi finanszírozási gyakorlatnak köszönhető. Miközben az intézményeknek a jogszabályokba foglalt előírásoknak és határidőknek megfelelően kell teljesíteniük az állami feladataikat, az állam ezekhez féléves vagy rosszabb esetben akár egyéves késéssel biztosítja a szükséges pénzeszközöket. A kormány mindeközben úgy tesz, mintha ezért a helyzetért egyébként a civil intézmények fenntartói mint rossz gazdák lennének a felelősek.

Államtitkár Úr! Milyen intézkedéseket tervez a kormány a civil fenntartású szociális intézmények tömeges bezárásának elkerülése érdekében, illetve hogyan kívánják biztosítani a rászorulók ellátáshoz való hozzáférését, megőrizni ezekben az intézményekben az ellátás színvonalát, és garantálni az ellátottak jogainak érvényesülését?

Konkrét válaszát előre is köszönöm. (Taps az LMP soraiban.)

ELNÖK: A képviselő asszony azonnali kérdésére Soltész Miklós államtitkár úr válaszol kettő percben.

SOLTÉSZ MIKLÓS nemzeti erőforrás minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselő Hölgyek! Köszönöm szépen a felvetésüket, hiszen amiről önök beszélnek - és amit külön meg is szeretnék köszönni, hogy korrekten elmondta azt, képviselő asszony, ön is -, miszerint az a helyzet, ami most előállt, nem egy év munkájának következtében állt elő, hanem annak, hogy 2002 óta oly mértékben csökkentek a támogatások a szociális intézményrendszeren belül - a normatív támogatásokról beszélek -, aminek következtében az addigi fenntartói 30 százalékos, 25 százalékos összeghez 70 százalék támogatást adott annak idején az állam, most pedig szinte megfordult ez az arány nagyon sok területen.

Éppen ezért mi is fölfigyeltünk erre a folyamatra, és nemcsak hogy fölfigyeltünk, hanem több lépést is megtettünk az elmúlt időszakban. Volt olyan terület, ilyen például a látássérültek rehabilitációs központjainak támogatása, amikor is ugyan a civil szervezetek aláírtak egy európai uniós fejlesztési tervet, meg is valósították, és vállalták, hogy öt éven keresztül fenntartják, ennek ellenére idén kevés volt erre a pénz, és 110 millió forint pályázattal megtámogattuk őket. Ugyanígy tettünk az autista farmokat fenntartó civil szervezeteknél is. De mindez, tudom, hogy más területeken, így mondjuk, az idősellátásnál vagy a szociális ellátásoknál, főleg a bentlakásos intézményeknél, még kevés.

Nem véletlenül mondta azt a miniszterelnök úr, hogy a szociális ellátásokban, támogatásokban és a segélyekben az egyik oldalról az a pazarló helyzet áll fönn, hogy sokszor olyanok kapják meg a támogatást, akik nem érdemlik meg, és sokszor, akikről önök is beszélnek, nem kapják meg a kellő támogatást.

Ennek megfelelően fogjuk átalakítani a támogatási rendszert. Már a jövő évben ez érezhető lesz a támogatásokban. (Az elnök a hozzászólási idő leteltét csengetéssel jelzi.) Remélem, hogy ezzel segíthetünk nemcsak a civileknek, hanem a többi fenntartónak is. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Az államtitkári válaszra Kaufer Virág képviselő asszony viszonválasza következik egy percben.

KAUFER VIRÁG (LMP): Köszönöm szépen. Államtitkár úr, remélem, abban egyetértünk, hogy egy felelős kormánynak nem lehet az célja, hogy szakértő és több évtizedes gyakorlati tapasztalattal rendelkező civil szervezetek munkáját ellehetetlenítse.

Sajnos, azok között a szervezetek, intézmények között, amelyek minket megkerestek, vannak olyan szervezetek is, amelyeknek nemhogy a kapuikat kéne bezárni, hanem európai szintű szolgáltatásuk miatt módszertani mintaintézménnyé kéne válniuk. Ilyen példaként kiemelném a megváltozott munkaképességűek helyzetével foglalkozó bentlakásos intézményt és foglalkoztatót Csömörön, amely éppen bezárás előtt áll jelen pillanatban.

(17.10)

Kérném az államtitkár urat, hogy ugyanakkor válaszoljon a második kérdésünkre is, miszerint abban az esetben, ha ezeknek az intézményeknek be kell csukni a kapuikat, akkor hogyan kívánja a kormány biztosítani az ellátottaknak a további szolgáltatásokat, és azt olyan színvonalon, amely megfelel az emberi jogoknak és a törvényi előírásoknak.

Köszönöm. (Taps az LMP padsoraiban.)

ELNÖK: Egyperces viszonválaszra következik Soltész Miklós államtitkár úr.

SOLTÉSZ MIKLÓS nemzeti erőforrás minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen további kérdéseit. Először is a csömöri helyzetet személy szerint nem ismerem. Ha átadja nekem, megköszönöm, hiszen ha más nem, négy olyan állami cége van az országnak, ahol megváltozott munkaképességűeket és fogyatékos embereket foglalkoztatunk, ha máshogy nem, rajtuk keresztül megpróbálunk segíteni, mert minden egyes gazdálkodásba így nem tudunk belelátni, hogy jól foglalkoztatták-e őket, olyan termékeket állítottak-e elő, amelyek piacképesek voltak avagy sem.

De hozzá szeretném tenni, hogy nem elzárkózva ezektől a lehetőségektől, pontosan azért írtunk és írunk ki olyan uniós pályázatokat, amelyekbe a civileket is bevonjuk; itt például az önkormányzati és nonprofit fenntartású szervezetek közel 6 milliárd forintra pályázhatnak felújításokra. Nagyon fontos, hiszen a fenntartás érdekében nem mindegy, hogy milyen az épületállományuk. Autista farmokra a jövőben 600 millió forintot fogunk kiírni, illetve korai fejlesztésre, ami talán ennek a területnek az egyik legelhanyagoltabb része, közel 700 millió forintot. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Azt gondolom, hogy ezek azok a támogatások, amelyek valóban megjelenhetnek a civil szervezeti világban, és segíthetik a fenntartást is.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   111-118   119-126   127-134      Ülésnap adatai