Készült: 2024.09.21.08:14:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

318. ülésnap (2013.10.29.), 14. felszólalás
Felszólaló Dr. Cséfalvay Zoltán
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:39


Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSÉFALVAY ZOLTÁN nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Sohasem csak az a kérdés, hogy van-e növekedés vagy sem, és sohasem csak az a kérdés, hogy mekkora a növekedés. Az alapvető kérdés az, hogy milyen bázisra épül ez a növekedés. Való igaz, az önök kormányzása idején volt 4 és majdnem 5 százalékos növekedés, és közben az egész ország eladósodott. Eladósodtak az emberek, és eladósodtak a vállalkozások. Egy adósságból finanszírozott növekedést vittek végbe, amit aztán az utána lévő kormány és az egész ország nyögött, pedig úgy gondolom, az alapvető kérdés az, hogy milyen bázisra és milyen alapokra épül, vajon egészséges alapokra épül-e a növekedés. Nyilvánvalóan egy nagyobb növekedés az egész ország számára kedvező, de az a növekedés, amit önök produkáltak az elmúlt évtizedben, annak (Tóbiás József közbeszól.) - majd mindjárt arra is rátérnék - egyik következménye az volt, hogy eladósították az országot. De nemcsak maguk tették így, zárójelben teszem hozzá, hanem egész Európában ez ment. Ebben a tekintetben tehát nem különböztek Európa más szocialista kormányaitól, ott is egyébként egész Európa az elmúlt évtizedben egy adósságból finanszírozott jóléti államot próbált fenntartani. Na, ez került válságba egyébként 2008-ban.

A növekedési rátákat persze említhetnénk, 2009-ben mégiscsak 6,7 százalékos zsugorodást hozott össze az akkori kormány, és úgy gondolom, azt is figyelembe kell venni, ha már egyszer növekedésről beszélünk. De a legfontosabb az, hogy egészséges alapokra épüljön a növekedés. Amit a kormány tett az elmúlt két-három esztendőben, az éppenséggel az egészséges alapok megteremtése. Ehhez tartozik a hiánycél tartása. Azt mondja, tisztelt képviselő úr, hogy a 3 százalék alatti hiány látszatának fenntartása. Milyen látszat az, amikor 1,9 százalékos a hiány? Hadd mondjam: önök produkáltak 9,6 százalékos hiányt, ami több mint borzalom. Tavaly 1,9 százalék volt a hiány. Ez nem látszat, ez az Európai Bizottság által is elismerten és minden elemző által elismerten lévő hiány.

(8.40)

Ami az adópolitikát illeti, tisztelt képviselő úr, szeretném a figyelmébe idézni, hogy az szja 16 százalékos kulcsa Európában az egyik legalacsonyabb. A legalacsonyabb személyi jövedelemadó-kulcs van Magyarországon. Nézzen utána! (Tóbiás József: Utánanéztem, csak az a baj, hogy igazságtalan.) Miért lenne igazságtalan az az adó, amely mindenkinek a teljesítményéből egyformán 16 százalékot vesz el? Ezt sohasem értettem. Miért lenne ez igazságtalan? Mindenkitől egyformán 16 százalékot vesz el a teljesítményéből. Ennyi. Az adó ugyanis arról szól, hogy az állam elvesz bizonyos mennyiséget azért, hogy ebből központi szolgáltatásokat tudjon fenntartani. Tisztelt Képviselő Úr! Mindakkor, amikor említ mindenfajta más adót - legyen az termékdíj és másfajta adó -, azt azért vegye figyelembe, hogy Magyarországon Európa legalacsonyabb személyi jövedelemadója van.

S amikor a tisztelt képviselő úr azt említi, hogy bezzeg a szomszédok, arra csak annyit tudok mondani, hogy bezzeg a szomszédoknak nem volt Gyurcsány Ferenc miniszterelnökük. Ezt tudom mondani. Nem volt az a nyolc esztendőjük, amit maguk itt összehoztak. Nem volt az, aki tönkretette volna az országot. Tisztelt Képviselő Úr! Elegendő ehhez néhány számot mondani. Önök halmoztak fel itt egy borzasztó nagy adósságot. Tudja, mennyi Lengyelországban az adósságszint GDP-arányosan? 56 százalék. Olyan kormányuk volt a korábbi időszakokban - akár konzervatív, akár liberális -, amelyik 60 százalék alatt tartotta az adósságszintet, önök pedig nem. Ezért aztán az a fajta összehasonlítás, hogy bezzeg a szlovákoknál, a lengyeleknél vagy a cseheknél hogy van, értelmetlen. A cseheknél egyébként zsugorodik a gazdaság, ezt csak zárójelben teszem hozzá. Nézze meg, a cseh gazdaság a tavalyi esztendőben 2 százalékkal zsugorodott.

Szerintem maradjunk az adatok talaján. De ha már kelet-közép-európai összehasonlítást tett, tisztelt képviselő úr, akkor vegye figyelembe, hogy a kelet-közép-európai országokban az elmúlt évtizedben szigorú költségvetési politikát folytattak a kormányok, az önök kormánya pedig nem.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai