Készült: 2024.09.21.10:12:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

152. ülésnap (2011.12.12.), 52. felszólalás
Felszólaló Nyakó István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:11


Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NYAKÓ ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Az egyházakról szóló 2011. évi C. törvény több oktatási és szociális missziót felvállaló vallási közösségtől megvonja a létezéshez való jogot. A keresztény Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség elesetteket, nyomorgókat, hajléktalanokat segítő misszióját, a hindu világvallás legnépesebb ágához tartó Krisna-tudatú Hívők Közösségének szegényélelmezési programját vagy a buddhista gyökerű Dzsaj Bhím Közösség romákat, cigányokat felkaroló szociális és oktatási misszióját 2012. január 1-jén a Himnusz elhangzása után ez a törvény felszámolja, mert megszűnnek egyházak lenni.

Többször szóvá tettem már a tisztelt Ház előtt interpelláció, kérdés, azonnali kérdés formájában azt, hogy a törvény rossz, és a hatályba léptető rendelkezései - bízom benne - a beterjesztők eredeti szándékát sem tükrözik. Jelen pillanatban ugyanis az a helyzet, hogy ezek a közösségek úgy veszítik el karitatív missziójukat lehetővé tevő helyzetüket 2011. december 31-én éjfélkor, hogy módjuk sem lehetett arra, hogy egyházi státusért a parlamenthez forduljanak, hiszen ezt csak az új esztendőben tehetik meg.

Amikor az ország a Himnuszt énekli, lejár egy másik határidő is. Az egyházi státust elvesztett, de szolgálatot ellátó közösségek és az állam eddig köthet a törvény szerint megállapodást az oktatási, szociális feladatok folytatására. Eddig - december 12-én járunk - nem történt semmi, ami arra utalna, hogy két héten belül például az állam az említett egyházak valamelyikével megállapodást kötne. Hogyan is tennék, tehetnék, hiszen ezeknek a közösségeknek a kormány asztalán fekszik az egyházi státus iránti kérelme, és ugyebár a hatályba léptető rendelkezések miatt azt csak jövőre bírálhatja el a miniszter vagy a tisztelt Ház.

Zárójelben jegyzem meg, hogy az idézett törvény rendelkezik arról, hogy a státusukat vesztett és a hatalommal megállapodást kötni nem tudó, éppen ezért megszűnő vallási közösségek vagyona - szociális gondozást nyújtó épületek, iskolák, közösségi területek, földek - az állam tulajdonává válnak, de arra gondolni sem merek, hogy a beterjesztőknek ez lehetett az eredeti szándékuk.

(15.50)

Tisztelt Államtitkár Úr! A három példából engedje meg, hogy most a Dzsaj Bhím Közösség helyzetét külön is kiemeljem. Missziót végeznek az ország legkeményebb vidékén, északkeleten. Iskolát működtetnek, érettségi bizonyítványt adnak az arra érdemeseknek ugyanannyi pénzből, mint az úgynevezett nagyegyházak. Megyémben félezer ózdi, sátai, sajókazai, alsózsolcai cigány tanuló és 150 alkalmazott lélegzet-visszafojtva várja döntésüket. Kegyelmet kérnek és könyörületet.

Én is ezt teszem. Könyörületet és kegyelmet kérek önöktől, a parlamenti többségtől ezen vallási közösségeknek és több tízezer ellátottjuknak, szegényeknek, elesetteknek, nyomorgóknak, gyerekeknek. Kérdezem ezért államtitkár urat, módosítják-e az egyházügyi törvényt és gyakorolnak-e könyörületet, kegyelmet.

Várom megtisztelő válaszát. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai