Készült: 2024.04.28.00:44:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

131. ülésnap (2008.03.17.),  146-153. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 6:44


Felszólalások:   136-145   146-153   154-161      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Puskás Tivadar, a KDNP képviselője, kérdést kíván feltenni az egészségügyi miniszternek: "Kinek higgyünk?" címmel. Miniszter asszony halaszthatatlan közfeladata ellátása miatt válaszadásra Kincses Gyula államtitkár urat jelölte ki.

Kérdezem képviselő urat, hogy elfogadja-e a válaszadó személyét - jelzi, hogy igen.

Képviselő urat illeti a szó.

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! A hónap elején megjelent az Egészségügyi Minisztérium közleménye, amely ismerteti a 2007 áprilisától csökkent árú gyógyszereket. Az eredményt, önhöz hasonlóan, a gyógyszer-gazdaságossági törvénynek tulajdonítják. A minisztérium szerint 2008-ban további árcsökkentés tanúi lehetünk.

Nézzük most a KSH adatait! Eszerint szó sincs áresésről, legfeljebb csak stagnálásról. Ráadásul a jelentésből kimaradt, hogy a támogatási szint tavaly januári csökkentése jelentősen megemelte a lakosság által fizetendő gyógyszerárszintet. Az igazság az, hogy az áresést mutató termékkör csupán visszafogni tudja az általános infláció következtében a gyógyszerek általános drágulását. Megállapíthatjuk, 2008 januárjában 13,5 százalékos volt az egy évre visszatekintő drágulás. Eszerint az élelmiszer és a gyógyszer a két kimagaslóan leggyorsabban dráguló termékcsoport.

Tisztelt Államtitkár Úr! Mikor várható, hogy az Egészségügyi Minisztérium közleményei nemcsak a kormány propagandáját, hanem az objektív tájékoztatást is szolgálják? Ugye, egyetért azzal, hogy az emberek megélhetése nehezedik, a kormány munkája sikertelen akkor, ha a két leggyorsabban dráguló termékcsoport a gyógyszer és az élelmiszer? Ugye, van arról tudomása, hogy a minap reggel néhány órán át az interneten is olvasható volt a hír: drágult a patikán kívül kapható gyógyszerek ára is?

Várom megtisztelő válaszát. (Szórványos taps az ellenzéki oldalon.)

ELNÖK: Válaszadásra megadom a szót Kincses Gyula államtitkár úrnak.

DR. KINCSES GYULA egészségügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Parlament! Tisztelt Képviselő Úr! Zavarban vagyok, mert az azonnali kérdésként, ha picit kevésbé talányos címmel teszi fel a kérdést, vagy nem azonnali kérdésként, akkor egy ilyen ügyben, ami nem ma esett be az ablakon, vagy nem napi aktualitású, akkor sokkal szakszerűbb és precízebb, azaz számokkal alátámasztottabb választ tudnék adni, mint így.

A helyzet a következő. Egyrészt a gyógyszerek ára általában a világban kevésbé csökken, újabb gyógyszerek jönnek be, nagyobb hatékonysággal, de ezek nem feltétlenül olcsóbbak. Másik, hogy az az állításunk, hogy a gyógyszerek ára 2008-ban folyamatosan csökken, ez 2008-ra igaz, 2007-nél a gyógyszer-gazdaságossági törvény bevezetése kapcsán valóban egy támogatás-visszaesés volt, ami a lakossági terheket növelte. Ezért azt gondoljuk, és információim szerint a számításaink azt támasztják alá, hogy a gyógyszer-gazdaságossági törvény bevezetésekor a lakossági terhek nőttek, majd a gyógyszer-gazdaságossági törvény hatására folyamatosan kezdtek csökkenni az árak, amivel ez a tendencia megfordult.

(16.50)

2008-ban már valóban abban reménykedünk, hogy összességében is alacsonyabb lesz a gyógyszerár. A KSH ráadásul pontosan a hivatal szakmai jellege miatt soha nem előrejelzéseket vagy tárgyhónapi, egyéb aktualitásokat, hanem lezárt időszakokat vizsgál, és ezért a KSH adatai valóban arról a szakaszról nyilatkozhatnak még csak, amikor nem az olcsóbbá válás, hanem a drágulás volt a jellemző.

ELNÖK: Viszontválaszra megadom a szót a képviselő úrnak.

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm szépen. Tisztelt Államtitkár Úr! Elnézést kérek, az azonnali kérdések műfaja ilyen a parlamentben, úgyhogy van egy cím, utána van egy kérdés, és arra kell válaszolni.

A magyar gyógyszerárszint, amiről a KSH nyilatkozott, való igaz, amit mondtam, 13,5 százalékkal emelkedett, szemben a kormány kommunikációjával, amely azt mondotta, felsorolván a gyógyszereket, ebben valóban igazuk van, hogy melyek azok, amelyek ára csökkent, de összességében megállapíthatjuk, hogy a lakossági terhek jelentősen növekedtek. Ha ezt a KSH-ábrát nézzük, akkor láthatjuk, hogy egyötödénél többel, azaz 21 százalékkal nőttek a lakossági terhek. Az infláció természetesen azt fogja eredményezni, hogy az idei évben is nem csökkenni, hanem növekedni fognak a gyógyszerárak.

Köszönöm.

ELNÖK: Viszontválasz illeti meg az államtitkár urat.

DR. KINCSES GYULA egészségügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Igazán zavarban vagyok, hogy pont a képviselő úrral keveredtem ebbe a vitába az azonnali kérdéseknél, mert a képviselő úr alapvetően nem kioktató céllal, hanem valamilyen jobbító céllal szokta feltenni a kérdéseit. Változatlanul azt gondolom, hogy akkor precízebb választ tudott volna kapni, ha ezt nem azonnali kérdésként teszi fel. Nem tudom így most megmondani a KSH-adatok viszonyítási alapját s a többi. Ígérem, hogy utánanézek, és írásban kiegészítem a válaszomat.

Köszönöm.




Felszólalások:   136-145   146-153   154-161      Ülésnap adatai